Jump to content



Ποιά είναι η μεγαλύτερη πατάτα που έχετε αγοράσει?


totally_wired

Recommended Posts

Εγω πάλι μετανοιώνω που δεν έτυχε για πρώτο υπολογιστή να μου κάτσει ενα Mac και πήρα ενα 286 SX16 νομίζω... SX το τονίζω! Χωρίς μαθηματικό συνεπεξεργαστή! Χώρια την πλάκα χωρίς αμφιβολία το πιο άχρηστο πράγμα που έχω πάρει ήταν ενα τροφοδοτικό QTEC 550Watt... Πανάθεμά με και έτρεχα στον hipro να δω γιατι ο 3.06 ΗΤ Northwood που είχα πάρει δεν ανέβαζε! Που πάς ρε καραμήτρο με QTEC και stock cooler να δουλέψεις με την (θρυλική τότε) P4G8X Deluxe (Intel E7205).... Τελικά έσκασε ενω ηταν κλειστό το ΠΣΙ... (πατέντα της QTEC σου λέει θα σκάσω που θα σκάσω, ας σκάσω με κλειστό το ΠΣΙ)...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:33]

απο το προηγουμενο ΣΚ που την πηρα, παλευω να φτιαξω τα χρωματα της.

εκτος απο το adobe gamma, με το οποιο δεν ειχα ποτέ προβλημα με οποια οθονη δουλεψα, δοκιμασα άλλα 3-4 προγραμματα που δημιουργουν icc profile για την οθονη. κανενα αποτελεσμα.

ειτε με το dvi ειτε με το d-sub, το θεμα παραμενει το ιδιο: υπερφωτισμενα μαυρα χωρις καθολου κορεσμο. ανοιγεις προγραμματα επεξεργασιας εικονας, σου το λενε, σου το δειχνουν "εδω μεγαλε καηκε το μαυρο, δωσε φως". στην 200w6 αυτο το μαυρο φαινεται σαν ενα ελαφρο γκριζακι, μεχρι να δεις τη φωτο σε αλλη οθονη, για να καταλαβεις οτι η φωτογραφια που εφτιαξες απεικονιζει την αβυσσο την ιδια.

Είναι φυσικά γνωστό ότι το μαύρο είναι το πρόβλημα όλων των TFT εξ ορισμού.

Και απ΄ ότι ξέρω η συγκεκριμένη δεν έχει το χειρότερο μαύρο από όλες τις TFT.

Μάλλον έχεις μεγαλύτερες απαιτήσεις από την τεχνολογία TFT απ όσο θα έπρεπε (τα άλλα συμπεράσματά μου έχουν να κάνουν με γνωστή παιδική σειρά με θέμα μπλε ανθρωπάκια καθώς και αποτυχημένες προσπάθειες υπερχρονισμού γνωστής CPU η οποία ανεβαίνει τρελά :p).

Κάποια μοντέλα από τις ειδικές σειρές των EIZO και NEC για γραφίστες πιθανόν να σε κάλυπταν αλλά εκεί βέβαια γνωρίζεις ότι μιλάμε χονδρικά για 3+πλάσιο κόστος.

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:33]

ο τροπος που χειριζεται τη φωτεινοτητα δε δειχνει σωστος. brightness στο τερμα και contrast στο 50% στο default; γιατι ολα τα πργραμμα για ρυθμιση της εικονας θεωρουν σωστο το αντιθετο;

Αυτό δεν μου λέει κάτι.

Το έχω δει σε πολλές οθόνες.

Είναι απλώς η αρχική ρύθμιση.

Δεν είναι θέμα ουσίας.

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 23:33]

ο τραγικος δεικτης αποδοσης - τιμης και οι χιλιαδες χρήστες δεν την κανουν καλη οθονη.

Προφανώς.

Εξαρτάται βέβαια τον ορισμό του καλή.

Αν πχ πιστεύεις ότι με 470 βρίσκεις καλύτερη σε αυτή την διαγώνιο, πολύ θα ήθελα να μάθω ποια είναι αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 11:12]

Είναι φυσικά γνωστό ότι το μαύρο είναι το πρόβλημα όλων των TFT εξ ορισμού.

σαφεστατα, μονο που η 17αρα samsung των 120 ευρω (ολογραφως: εκατον εικοσι), ειχε πολυ καλυτερο μαυρο. ασε που ηξερες τι θα τυπωσεις: αυτο που εβλεπες στην οθονη.

Το έχω δει σε πολλές οθόνες.

Είναι απλώς η αρχική ρύθμιση.

Δεν είναι θέμα ουσίας.

νομιζεις. οσα προγραμματα για καλιμπραρισμα βρηκα, σαν πρωτο βημα εχουν το "βαλε το contrast στο τερμα και φτιαξε τη φωτεινοτητα". εδω αν κανεις κατι τετοιο, εχεις ξεκινησει με γκολ απο τα αποδυτηρια. στο καλυτερο που εχω φτιαξει με αυτο τον τροπο, τα γκριζα ειχαν μια ελαφρια ροζ αποχρωση.

μπορεις να την υπερασπιζεσαι οσο θελεις, αλλα για μενα απλα δεν κανει, απο τη στιγμη που αυτα που βλεπω δεν ειναι αυτα που τυπωνω. και θα ειναι πατατα (αφου τετοιος ο τιτλος του thread), αφου την αλλαξα για καλυτερα και γυρισα 2 βηματα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν δεν την υπερασπίζομαι.

Απλώς λέω ότι στα λεφτά της δεν υπάρχει κάτι καλύτερο.

Όπως είπα και πριν η χρήση την οποία ζητάς είναι εξειδικευμένη και αν θες κάτι εγγυημένα καλό πρέπει να δώσεις πολλαπλάσια λεφτά.

Απλώς θεωρώ άδικο να την λες πατάτα επειδή δεν κάνει κάτι πολύ συγκεκριμένο το οποίο ναι είναι και θέμα τύχης και ναι μπορεί μία φτηνιάρικη να τυχαίνει να το κάνει καλύτερα αγνοώντας από την άλλη τεράστια πλεονεκτήματα όπως ο χώρος (ανάλυση), οι αναλογίες πλευρών (16/9), η ευκρίνεια (DVI) κλπ.

Πιθανολογώ πάντως ότι η κατάσταση με το μαύρο δεν είναι τόσο τραγική όσο λες (δεν ξέρω γιατί μου έχεις δημιουργήσει την εντύπωση ότι ίσως υπερβάλλεις λιγουλάκι γενικά :p) και αν το ψάξεις περισσότερο θα ''στρώσεις'' καλύτερα τα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc [Σήμερα, στις 13:44]

ναι μπορεί μία φτηνιάρικη να τυχαίνει να το κάνει καλύτερα αγνοώντας από την άλλη τεράστια πλεονεκτήματα όπως ο χώρος (ανάλυση), οι αναλογίες πλευρών (16/9), η ευκρίνεια (DVI) κλπ.

Πιθανολογώ πάντως ότι η κατάσταση με το μαύρο δεν είναι τόσο τραγική όσο λες (δεν ξέρω γιατί μου έχεις δημιουργήσει την εντύπωση ότι ίσως υπερβάλλεις λιγουλάκι γενικά :p) και αν το ψάξεις περισσότερο θα ''στρώσεις'' καλύτερα τα χρώματα.

μα το θεμα ειναι το χρωμα: τι να το κανω το μεγεθος και την αναλυση, αν το μαυρο το δειχνει γκρι;

εχω δουλειες που καθονται και περιμενουν, ακριβως επειδη δε μπορω να βγαλω χρωματα σωστα. και ουτε το μεγεθος ουτε οι αναλογιες πλευρων θα με βοηθησουν σε αυτο, ουτε το dvi που ουτως ή αλλως ειχα.

δεν ξερω ποσο περισσοτερο μπορω να το ψαξω, κανενα προγραμμα δε δημιουργει σωστο προφιλ, και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να τα χωσω για να παρω ενα αυτα τα μαραφετια που μετρανε την οθονη και τη φερνουν εκει που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45

και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να τα χωσω για να παρω ενα αυτα τα μαραφετια που μετρανε την οθονη και τη φερνουν εκει που πρεπει.

Το φθηνό έχει ~100 και απ' όσο διαπίστωσα (από το λίγο που με άφησε η Αγάπη να παίξω) κάνει κάποια δουλειά (ισορρόπησε τα χρώματα και στις 2 οθόνες γραφείου - σπιτιού). Contact her αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση ή οτι ο μεσσιε .38-.45 ειναι υπερβολικος ή εχω αγορασει διαφορετικη οθονη απο αυτην που αναφερει. Και μιλαω συγκεκριμενα για τα χρωματα, τα οποια ηταν τα καλυτερα που εχω δει στις μεχρι τωρα TFT που εχω χρησιμοποιησει....(και εχω χρησιμοποιησει πολλες).

Τεσπα... Δεν πειραζει αφεντικο, βγαλτην μια αγγελια με ανταλλαγη με την Samsung V710 που ειχες και ολο και καποιος καημενος θα δεχτει να την αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από .38-.45 [Χθες, στις 14:31]

μα το θεμα ειναι το χρωμα: τι να το κανω το μεγεθος και την αναλυση, αν το μαυρο το δειχνει γκρι;

εχω δουλειες που καθονται και περιμενουν, ακριβως επειδη δε μπορω να βγαλω χρωματα σωστα. και ουτε το μεγεθος ουτε οι αναλογιες πλευρων θα με βοηθησουν σε αυτο, ουτε το dvi που ουτως ή αλλως ειχα.

δεν ξερω ποσο περισσοτερο μπορω να το ψαξω, κανενα προγραμμα δε δημιουργει σωστο προφιλ, και δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο να τα χωσω για να παρω ενα αυτα τα μαραφετια που μετρανε την οθονη και τη φερνουν εκει που πρεπει.

Mην το σκέφτεσαι. Αν χρησιμοποιείς photoshop όπως και γω στάνταρ χρειάζεσαι καβάντζα μια 19 crt. Σε καμιά τφτ δεν έχω δει τα χρώματα της mitsubishi μέχρι τώρα. Ούτε σε eizo ούτε πουθενά. Αλλά η κούραση....... :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Ένα plextor cdrw 40x 60.000 τότε, και μέσα στο εξάμηνο δούλευε μόνο 2χ:mad: . Επίσης μια μπανάνα 3.2c που πήγαινε μόνο μέχρι 3600. Και έναν amd 2000+ που κάηκε στο εξάμηνο. Η καλύτερη μακράν αγορά ήταν ο amd 850 που έσκιζε για πλάκα κάτι p4 στα 1,9 τότε

Link to comment
Share on other sites

Ένα pιοneer cd-rom 16x <με ενσωματομένο επεξεργαστή για να δημιουργεί random χρονικά διαστήματα τα οποία θα έπρεπε να περιμένεις πριν αποφασίσει να διαβάσει>...

FIFA 99 θυμάμαι έκανα κανονικό τέταρτο διάλειμμα στο ημίχρονο μέχρι να ξαναδιαβάσει... Γεώμηλο κανονικότατο... Τώρα παίζω με cd-rom/cd-r/dvd-rom/dvd-r όλα πάνω για να είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Λοιπόν είχα αγοράσει μια Smart webcam της Crypto για windows 95 η οποία δούλεψε μέχρι να βάλω τα 98.Η Crypto είχε πασάρει κάτι drivers που δουλεύαν όποτε ήθελαν και είχε πέσει η ποιότητα απεικόνισης!Μέχρι σήμερα υποτίθεται ότι έχει drives για ΧΡ στο site αλλά σιγά μη δουλεύουν!!Μέχρι και για να επικοινωνήσεις με το τεχνικό τμήμα σου έχουν φτιάξει μια φόρμα που δέχεται μόνο νέα προϊόντα!!!

Μα παρ'ολα αυτά μου έμεινε το resume:όποτε βλέπω Crypto..τρέχωωωωωω!!!!

’λλη πατάτα ολκής μια κάρτα επέκτασης usb αγορασμένη γύρω στο'99 από τα Multirama γύρω στις 11.000δρχ.(καλά λεφτά για την εποχή).Δε δούλεψε ποτέ και για επιστροφή χρημάτων ή αλλαγή προϊόντος η εμπορική πολιτική της εταιρείας ήταν:''σε Κοιτάω και Γελάω!!!

Τώρα να πω και για ένα pc το ΄96 αγορασμένο από το Continent (Infoquest)με Windows 95 προεγκαταστημένα που σου έδινε δικαίωμα μιας φοράς να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας σε δισκέττες (καμμιά 40αριά).Έλα ντε που από λάθος μπέρδεψα τη σειρά των δισκεττών και μου βγήκε μια λιγότερη και για να μου δώσουν από την εταιρεία τη δισκέττα που μου ελειπε ούτε κουβέντα παρά τις 320.000δρχ. που τους είχα ακουμπήσει(σα να λέμε πάνω από εκατομμύριο σήμερα).

Γι'αυτό και εγώ δε ξαναγόρασα Windows πλην προσφάτως που βρήκα ένα μηχάνημα σε προσφορά.(όχι θα κάτσω να σκάσω)

Καλά για μνήμες κ.τ.λ άστο σηκώνει ολόκληρο κεφάλαιο.

Αυτά τα ολίγα και συγγνώμη εαν σας κούρασα,για να θυμούνται οι παλιοί ,να μαθαίνουν οι νεότεροι και να συνετίζονται(που δε το βλέπω)οι εταιρείες! :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υδρόψυξη της Thermaltake.... :shout:

Ναι ναι, έχω κάνει αυτή τη βλακεία.. Τότε το armor είχε 170€ και με άλλα 40€ το έπαιρνες και με υδρόψυξη... λέω όσο χάλια και να είναι, είναι υδρόψυξη με τριπλό ψυγείο και μόλις 40€..

Ούτε 20€ δεν άξιζε..

Link to comment
Share on other sites

αναστημένο threadaki:p

Μερικές πατάτες:dance3:

Diamond Viper Z200 με το s3 savage 2000 τσιπάκι και μουφα υποστήριξη T&L (κοντραρε την geforce 256 στα χαρτιά )

Diamond Supra κάτι modem USB 56k. Απαράδεκτο, πρόβλημα με τους drivers μια ζωή.

Iomega ZIP 100 Parallel. Πολυυυ αργό, γιατί δεν είχα πάρει το USB ?:hang3:

Creative cd-rom 52X. απλά δεν..

Link to comment
Share on other sites

το πρώτο μου πισί

ενα pentium III στα 800mhz απο τα εικόνα ήχος έτοιμο παρακαλώ απο το ράφι, το διάλεξα λες και έπαιρνα παπούτσια χαχαχαχ

64 mb ram, diamond καρτα γραφικών 16mb

seagate hdd 10.2 gb

cd rom atapi τπτ άλλο δεν έλεγε και mobo μια της elite (για τρελό o/c ) :tomato: :tomato:

Ενα μονιτορ 15'' proview

ααα και δώρο εκτυπωτή epson που δεν μπήκε στον κόπο να εκτυπώση ποτέ :p

Link to comment
Share on other sites

Diamond Supra κάτι modem USB 56k. Απαράδεκτο, πρόβλημα με τους drivers μια ζωή.

Πες τα χρυσόστομε! Να αγιάσει το χέρι του φίλου που μου χάρισε κάποια στιγμή ένα US Robotics εξωτερικό 33.6Κ, δεν έκανε ούτε κιχ μία φορά.

Creative cd-rom 52X. απλά δεν..

Αυτό πρέπει να είναι ένα από τα μεγαλύτερα fail ever. Ένα δεν ξέρω να την έβγαλε πάνω από χρόνο :p

...τι πατε και ξεθαβετε.

Sous εσύ :p

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.