Jump to content



Ποιά είναι η μεγαλύτερη πατάτα που έχετε αγοράσει?


totally_wired

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Το πρώτο μου πισί το 1996 (πιάνεται ? :p). Μιλάμε για ΠΟΛΥΥΥΥΥ πατάτα όμως :hehe:. 164.000 δρχ. (πανάκριβο για την εποχή φυσικά) από κάποια εταιρεία, custom, κουτί άγνωστο, Μητρική άγνωστη, Επεξεργαστής Pentium 1 στα 166mhz, windows 95'(μετά THANK GOD έβαλα 98), χωρίς κάρτα ήχου και ίντερνετ, μνήμη 32mb (μετά του έβαλα 1gb) και το μόνο κομμάτι που "άξιζε" τελικά κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 2 (epic κομμάτι lol) :p

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η K8V Deluxe που μετά τα 220 ψόφαγαν τα sata αφού δεν είχε pci/agp lock..:p

Kατά τα άλλα βέβαια μια χαρά μητρικούλα ήταν...

Γενικά δε θυμάμαι να έχω αγοράσει κάποια πατάτα που να μετάνοιωσα τα χρήματα που έδωσα.:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου πισί το 1996 (πιάνεται ? :p). Μιλάμε για ΠΟΛΥΥΥΥΥ πατάτα όμως :hehe:. 164.000 δρχ. (πανάκριβο για την εποχή φυσικά) από κάποια εταιρεία, custom, κουτί άγνωστο, Μητρική άγνωστη, Επεξεργαστής Pentium 1 στα 166mhz, windows 95'(μετά THANK GOD έβαλα 98), χωρίς κάρτα ήχου και ίντερνετ, μνήμη 32mb (μετά του έβαλα 1gb) και το μόνο κομμάτι που "άξιζε" τελικά κάρτα γραφικών Nvidia GeForce 2 (epic κομμάτι lol) :p

Μανς. συνδυάζεις υλικά του 96 με κάτι από 01 και μετά.

1GB το πότε? και μάλιστα στον P1 που ζήτημα είναι το να έπαιρνε SDRAM πόσο μάλλον τα dual sided υψηλής χωρητικότητας dimms της εποχής. Όταν πήρα εγώ τον PIII μου στα τέλη του 2000 το μέγιστο που έβλεπες σε συνθέσεις ήταν τα 256MB με συνηθισμένες τιμές τα 128 και 64MB.

Επίσης η Geforce 2 έρχεται το 2000 και θυμάμαι οτι μια titanium που είχα πάρει πολύ αργότερα δεν αξιοποιούταν 100% ούτε καν από τον 800αρη P3

Γενικά σχεδόν οποιουδήποτε η πρώτη σύνθεση, χωρίς να έχει πρόσβαση σε γνώσεις πχ μέσω φίλων κλπ, πρέπει να είναι λίγο ως πολύ πατάτα. Ειδικά στις παλιότερες άγριες εποχές...

Μια από τις πρόσφατες πατάτες που έχω κάνει είναι η στα τυφλά αγορά πριν από 4 χρόνια της ASUS V9999GT νομίζοντας ότι πρόκειται απλά για μια 6800GT με 128ΜΒ ram... Αφού τη πήρα διάβασα ότι δεν έβγαινε 6800GT με λιγότερα από 256ΜΒ και οτι τελικά η V9999GT πρόκειται και καλά για τον πυρήνα της 6800GT στο PCB της απλής 6800 (με μακράν αργότερες μνήμες και ανάλογες επιδόσεις). Εβδομάδες αργότερα τη πούλησα σε πολύ χαμηλότερη τιμή από αυτή που την είχα πάρει αφού βρήκα με παρόμοια λεφτά μια 6800ultra.

Και όχι δε τελειώνει εδώ η πατάτα... αυτά τα λεφτά (~200αρες ευρώ η κάθε κάρτα μιας και καθώς έφευγαν οι AGP ακρίβαιναν) τα είχα δώσει λίγους μήνες πριν πετάξω το AGP Athlon XP based σύστημα μου για να περάσω επιτελούς στον C2D.

Ηθικό δίδαγμα. Δε ρίχνεις λεφτά για αναβάθμιση σε παλιό μηχάνημα (3+χρόνια ή 2 γενιές CPU socket-ram-vga πίσω).

Βάλτα στην άκρη και πάρε κάτι φτηνό του τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως η K8V Deluxe που μετά τα 220 ψόφαγαν τα sata αφού δεν είχε pci/agp lock..:p

Kατά τα άλλα βέβαια μια χαρά μητρικούλα ήταν...

Γενικά δε θυμάμαι να έχω αγοράσει κάποια πατάτα που να μετάνοιωσα τα χρήματα που έδωσα.:hmm:

Ναι ρε αλλά έπαιζε μουλάρι....

και είχα και το μοναδικό 752 cpu :p

Link to comment
Share on other sites

@kaaynd: Δεν είχα λεφτά και τα συνδύασα έτσι τότε τι να κάνουμε :p To 1GB του το έβαλα πολύ αργότερα, το (98'-2000 δε θυμάμαι, sdram ή dimm ήτανε) και μια χαρά τα έβλεπε όλα, 512Χ2. Το πισί τώρα είναι σκουπίδια αφού μετά από τόσα χρόνια έκαψα τη μητρική (από δικιά μου βλακεία) και δεν υπήρχε άλλη να την αλλάξω και θα ήτανε και χάσιμο χρημάτων για να λέμε και την αλήθεια. Ας μη βγαίνουμε όμως οφφ-τόπικ. Υπάρχει άλλο thread για τον "το πρώτο μου PC"-πόνο μας :p

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κάποια στη λίστα:

Αφορούν το pc που είχα φτιάξει το τέλος του 2000.

1. Asus A7V. Μητρική των 80.000 δρχ.

Πλεονέκτημα:

a) οι 2 IDE controller (έβλεπε 8 IDE συσκευές).

Μειονεκτήματα:

a) κάηκε στα 3 χρόνια και 2-3 μήνες, έχοντας 3 χρόνια εγγύηση.

B) Δεν μπόρεσε ποτέ το κακόμοιρο το VIA να σηκώσει 133 bus. Με τίποτα. Με κανένα bios, με καμία ρύθμιση, με καμιά κυβέρνηση, παρ'όλο που είχα αναβαθμίσει με επεξεργαστή 133άρη (και στο bios έδειχνε τρομάρα της μέχρι 150+ MHz FSB).

2. Athlon Thunderbird 900 MHz

Πλεοντεκτήματα:

a) Επιδόσεις

B) Λόγος απόδοσης/τιμής (σε σχέση με intel έβγαινε αρκετά φθηνότερα)

Μειονεκτήματα

a) Ο πρώτος κάηκε υπό normal χρήση, αλλά όχι ό,τι κι ό,τι κάψιμο: είχε καεί ΜΟΝΟ Η FPU!!!!!!! Μου είχε βγάλει την ψυχή με format / drivers etc. για να βρω γιατί δεν μπορεί να εμφανίσει video ο υπολογιστής (τα έδειχνε ροζ/γκρι κλπ. και πέταγε και μπλε οθόνες).

Τελικά με αλλαγή επεξεργαστή έστρωσε!

B) Ο επεξεργαστής ήταν τοστιέρα. Το ανεμιστηράκι δούλευε στις 6800 rpm. Όταν είχα πρωτοπάρει τον υπολογιστή και τον είχα ανοίξει, δεν μπορούσα να πιστέψω τη φασαρία. Έβλεπα όμως στο Asus Probe Monitor 6800rpm και χαιρόμουνα. . .

Και η μεγαλύτερη πατάτα αυτής της σύνθεσης, το κουτί:

Πλεονεκτήματα:

a) Το design - είχε ένα μπλεδάκι στο κάτω μέρος πολύ μπροστά για τα δεδομένα του 2001. Επίσης είχε 4 φατνία 5.25".

Μειονεκτήματα:

a) Το κουτί συντονιζόταν με τον ανεμιστήρα των 6800 rpm και έτριζε ολάκερο.

B) Δεν είχε βίδες σε όλες τις θέσεις αλλά πλαστικά κλιπ, οπότε για να βγάλεις τη μητρική σού βγαινε η πίστη.

c) Όταν η μητρική ήταν λίγο μεγάλη (π.χ. Asus A7V) στα 2 από τα 4 5.25" δε χώραγε τίποτα διότι έβρισκε στο mobo (=μικρό βάθος).

d) Το κουτί είχε πάρει σασί, διότι έχοντας παραγγείλει το pc χωρίς gpu, είχα βάλει την Voodoo3 μου και δεν μπορούσε να μπουτάρει με τίποτα. Όταν τη βίδωνες, έφευγε από την PCI.

Γενικά πιστεύω ότι εκείνο το PC ήταν που με ώθησε στο να ασχοληθώ πιο πολύ με κατσαβίδιασμα υπολογιστών και μόντες, ψάχνοντας να βρω το ιδανικό silent pc (silent = usable). Δυστυχώς οι εταιρίες άργησαν περίπου 5 με 6 χρόνια να φτιάξουν σοβαρό throttling, οπότε στο ενδιάμεσο τα σκάγαμε (υδρόψυξη, ψύκτρες, ανεμιστήρες κλπ.)

Link to comment
Share on other sites

me megali diafora ever einai i x800gto karta grafikwn tis ati pou tin agorasa 200 evrw kai meta apo 2 hronia me afise hronous afou den edihne tipota stin othoni apivdisa evala tin pio palia pou eiha kai tin petaxa sta skoupidia mias kai teleiwse kai i eggisi tis mia fora pira ati kai den xanapernw ante geia

Σε σχέση με την πατάτα που έκανες τώρα, η Χ800 δεν ήταν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πραγματικά γι αυτό, αλλά θα συμφωνήσω.

Half-life 1... internet 56k/b τότε, αναγκάστηκα να εγκαταστήσω το πειρατικό με το κλειδί του αυθεντικού, γιατί το άλλο ήθελε να κατεβάσει κάτι αρχεία 100+mb απο Steam, για ανεξήγητο λόγο.

Gta4 3 ώρες δημιουργία διαφόρων account, έλεγχοι, κόντρα έλεγχοι, patch κλπ + 1 ώρα ψάξιμο για το τι παίζει με το live, το οποίο μάλιστα, ενώ το πλήρωσα, ποτέ δεν μπόρεσα να το χρησιμοποιήσω (unsupported country γαρ).

Αν δεν υπήρχε επιλογή για offline account, ακόμα στην εγκατάσταση θα ήταν.

(Και πολλά άλλα)

Τέλος, πιο μεγάλη πατάτα σε hardware: Gforce 4MX. Σε όλες τις άλλες κάρτες υποστηρίζονταν τα παιχνίδια (ειδικά της Ubisoft), σ' αυτήν όχι. :fist:

Link to comment
Share on other sites

audigy 2, Δούλευε μια χαρά την πρώτη βδομάδα, μετά εξαφανίζονταν οι drivers/ δεν την αναγνώριζε το σύστημα. Από τα 4 pc που είχα, μόνο το 1 την αναγνώριζε..ενίοτε..προφανώς όταν την επέστρεψα μου είπαν ότι δεν έχει πρόβλημα...

250ρης maxtor δίσκος, φουρνια που είχε ασυμβατότητα! με το τότε nforce2 chipset. Επιστροφή RMA 3 φορες, δε μου επέτρεψαν τα παλικάρια να αλλάξω μοντέλο στο γνωστό ωξ'απο δω online κατάστημα. Ακόμα και σε νεότερα συστήματα δε κατάφερα να τον εγκαταστήσω σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.