Jump to content



The ATi Catalyst Driver thread.


Recommended Posts

poly,,

Μην "προσπαθεις" να ορισεις ως κανονα καποια πραγματα της στιγμης.

Ο Terry εξεφρασε τι κανει ο ιδιος (κι εγω ετσι κανω τις περισσοτερες φορες). H ATI στο site της εχει διαφορετικη "οδηγια" ομως.

Αλλο τι κανεις οτι θελεις να δοκιμασεις εναν driver πως παει κι αλλο οταν θελεις απο αυτον τον driver να παρεις τα μεγιστα...

Ποτε δεν εχει σχεση η απεγκαταστση του ATI stream με τον καθαρισμο του συστηματος.

Το ATI stream δεν χρειαζεται να βγαινει σε καθε Up/down grade των drivers.

Ποτε δεν "γραφει" ο νεος driver, πριν τα Windows φτιαξουν "image" του (των) προηγουμενων...(επιβαλεται η διαγραφη τους).

Και πολλα αλλα τα οποια δεν τα λενε οι "ειδικοι" αλλα τα σκ@ατωνουν τα Windows...

dN-,,

Αυτο που ρωτας το εχουμε πει κι αλλες φορες.

Τα AppProfiles γραφουν στην registry. Οτι γραφει εκει θελει restart...

Link to comment
Share on other sites

@atiman (κυρίως)

είχα κάνει ένα post...στην αρχή της προηγούμενης σελίδας με ένα θέμα που έχω

το ξαναβάζω εδώ για να μην το ψάχνετε....

συνοψίζοντας σε όλα τα games έχω -10fps(εκτός από το -2000 στο vantage)

λοιπόν ..

έχω μια 5770 hawk

όταν την είχα πάρει (μετά από rma της 4850)

με official 10.6 είχα vantage gpu score 9936 (performance)

σήμερα παρατήρησα κάποια θέματα με την ρευστότητα της εικόνας που έβλεπα σε ένα vid...

έτσι αποφάσισα να κάνω και ένα ακόμη vantage με 10,8official ...

το σκορ του vantage gpu score ~7780 (performance)

λέω δεν έκατσε καλά ο driver..

κάνω uninstall,uninstaller3.31,re-install 10.8 official,10.8a app profiles

αλλά το vantage παραμένει στα ίδια (7780)

ιδέες??

win vista x32

ps.Eάν οι mods θεωρούν πως πρέπει να αφαιρεθεί quote...no problem..

Link to comment
Share on other sites

shattered memories,,

Η παρατηρηση ειναι παρατηρηση. Το αφησα να δουμε μηπως και καποιος αλλος εχει παρομοια εμπειρια...

Ο 10.6 - 10.7 με τον 10.8 απεχουν πολυ λιγο μεταξυ τους.

Ας ελπισω οτι δεν εχεις περασει καποιο απο τα νεα "μαγικα" updates της Microsoft που υποσχονται βελτιωση γραφικων..

Link to comment
Share on other sites

Αρκετo καιρο τωρα δεν μπορω να αλλαξω τα ρολογια απο το catalyst.Τα ιδια και με τους 10,8.Ξερετε πως μπορω να το φτιαξω?

Την 4850 εχω.

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

shattered memories,,

Η παρατηρηση ειναι παρατηρηση. Το αφησα να δουμε μηπως και καποιος αλλος εχει παρομοια εμπειρια...

Ο 10.6 - 10.7 με τον 10.8 απεχουν πολυ λιγο μεταξυ τους.

Ας ελπισω οτι δεν εχεις περασει καποιο απο τα νεα "μαγικα" updates της Microsoft που υποσχονται βελτιωση γραφικων..

Ευτυχώς(ή δυστυχώς)

βρήκες το πρόβλημα κατά 99%

το windows update δουλεύει full auto....

και πριν περίπου 2 μέρες κάτι κατέβαζε....(μάλλον τα updates της συμφοράς)

επειδή δεν άκουσα τίποτα ξέρεις πια συγκεκριμένα updates είναι και πως τα αφαιρούμε??

edit.Τώρα είδα το log file των updates και οι τελευταίες είναι 22-23/8 (πακέτο 22 ενημερώσεις)

Έγινε επεξεργασία από shattered
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο τα KB980408, KB2286198, KB2272691 και ασε τελευταιο το KB2028560.

Τα βγαζεις απο το control panel>...>programs and features > κλικ στο View installed updates.

Για την ιστορια,,

Εχω αρκετα συστηματα, το καλυτερο ειναι το απολυτως προσωπικο μου το οποιο δεν εχει ουτε ενα update..

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπισω οτι δεν εχεις περασει καποιο απο τα νεα "μαγικα" updates της Microsoft που υποσχονται βελτιωση γραφικων..

Γιατί να μην περάσει το τελευταίο "μαγικό" Update της Microsoft ?

Ο πρώτος που πρότεινε να περαστεί το "μαγικό" update είναι η ίδια η ATI επίσημα εδώ:

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=260&threadid=138728&enterthread=y

Έχεις κηρύξει και εσύ ανταρσία και απειθαρχία στην μαμά ATI ?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο τα KB980408, KB2286198, KB2272691 και ασε τελευταιο το KB2028560.

Τα βγαζεις απο το control panel>...>programs and features > κλικ στο View installed updates.

Για την ιστορια,,

Εχω αρκετα συστηματα, το καλυτερο ειναι το απολυτως προσωπικο μου το οποιο δεν εχει ουτε ενα update..

Τα KB980408, KB2286198, KB2272691 τα ειχα κι εγω και τα εβγαλα.

Δηλαδη δεν πρεπει να κανουμε καθολου updates η δεν βαζουμε τα updates που αφορουν μονο τα γραφικα;

Τελικα το DX11 improvement update της MS το βαζουμε η οχι;

Link to comment
Share on other sites

NikosD,,

Απο ποτε το amd forum ειναι το επισημο "στομα" ανακοινωσεων της ΑΤΙ?

Που προτεινεται, εκτος απο μια απλη του αναφορα ως "χρησιμο"?

Απο οτι ειδες, ειπα να μεινει τελευταιο στην αφαιρεση το KB2028560. Αυτο πραγματι δεν ανηκει στα "κακα μαγικα" updates της Microsoft, αλλα δεν βοηθαει σε τιποτα.

Δυστηχως η ευτυχως, γνωριζω πολυ καλυτερα τις προτασεις σε παρομοια θεματα της "μαμας" ΑΤΙ...

dN-,,

Η προταση μου ειναι οχι. Καλυτερο ολων η συχνη ενημερωση του DirectX SDK.

Link to comment
Share on other sites

ΑΤΙΜΑΝ μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα και μην διαστρεβλώνης την πραγματικοτητα.

Ξαναδιαβασε το post !!

Τι γράφω, ξέρεις να διάβαζεις?

Tι κανόνες και πράσινα άλλογα.

Προσωπίκα γέγονοτα που είδα στο συστήμα μου εκφράζω.

ΕΣΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΕΛΕΙς ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ "ΚΑΝΟΝΕΣ".

Και για να καταλάβεις λίγο καλυτερα αυτο που λέει ο terry με την ΑΜΔ η οποια λεει

άλλα θα σου δώσω ένα παραδειγμα, μπας και το νιώσεις κάλυτερα.

Πάς στο γιατρό λοίπον και σου λεέι "Μέγαλε, έχεις σκισει το κέφαλι σου.Χρειαζεσαι

4 ράματα, μια αντιβιώση και ένα αντιτετανικο εμβολιο." Κάλα λες έσυ και τα κάνεις όλα

αυτα κατα γραμμα. Πας σε μια έβδομαδα να βγαλεις τα ραματα και σου ξαναλεει ο γιατρος. "Κοιταξε,η αντιβιωση γραφτίκε για μια στις εκατό που κολλησεις ένα μικροβιο.

Πιο πολυ για να είμαι εγώ καλυμένος σαν γιατρός, στην γραφω. Μην πάθεις και καποια μολυνση. 'Εγω άμα ήμουνα στη θέση σου και με τις σύνθηκες που μου πέριεγραψες,

έπεσες στο μπάνιο σου μου είπες, δεν θα την έκανα."

Με λίγα λόγια η ΑΜΔ εκφράζει την έπισημη θέση για να είναι αυτη καλυμενη.

Ο τερρυ εκφραζει την εμπειρικη του πρακτική, ε και αυτο αναφερω, το οποιο

το βρισκω λογικο και συνεχιζω λεγοντας πως αυτο κανω προσωπικα. Μιας και

είναι πιο ανωδυνο, γρηγοροτερο και στην τέλικη άμα γίνει η στραβη, θα το δούμε.

Ε, και μια παρατηρηση που έκανα σε vista 32, ειναι οτι άμα δεν βγαινει το stream

μενουνε 3-4 atixxx.dll στο system32 folder των windows μετα απο unistall του CCC.

'Oσο για τα προβλήματα των windows που αναφερεις οτι δεν τα λενε οι "ειδικοι" της AMD.

E, καλα κάνουνε γιατι δεν έχουν και οι ιδιοι το αλλανθαστο.

Ισα ισα που ο κόσμος το έχει τουμπανο και αυτοι κρυφο κάμαρι.:to_pick_ones_nose3:

Link to comment
Share on other sites

Βασικα δεν ξερω αν ειναι σχετικο αλλα να κανω μια ερωτηση..

Μερικες φορες (σπανια) μου βγαινει καποιο μυνημα που λεει οτι "διαπιστωθηκε απο τα windows οτι η επιδοσεις του υπολογιστη σας ειναι χαμηλες, προτεινεται απενεργοποιηση του aero για βελτιωση των επιδοσεων"

Αλλα δεν εχω παρατηρηση καποιο προβλημα με τον υπολογιστη μια χαρα ειναι οι επιδοσεις του και στα παιχνιδια και γενικα..

Εχει συμβει σε κανενα το ιδιο?? Τι μπορει να ειναι αυτο?

Υ.Γ ειδα οτι μου εγκατασταθηκαν οι ενημερωσεις KB2286198 και KB2272691. Αν και δεν παρατηρησα καποια πτωση των επιδοσεων σε παιχνιδια η benchmarks θα τα απεγκαταστησω να δω αν θα υπαρξει καποια βελτιωση των επιδοσεων. Αν και μια ματια που εριξα στη microsoft λεει οτι αυτες οι 2 ενημερωσεις ειναι για συβατοτητα καποιων προγραμματων η κατι τετοιο, δεν αναφερετε σε βελτιωση γραφικων.

Link to comment
Share on other sites

poly,,

Χωρις να τα λες ασχημα, επετρεψε μου να εχω διαφορετικη προσεγγιση στα πραγματα.

Δεν μπλεκω ποτε την εμπειρια στη μεση γιατι δεν μπορω να ξερω τον βαθμο της ανα τους χρηστες.

Ετσι ειμαι "υποχρεωμενος" να διασφαλισω το απολυτο, κι οποιος θελει ας κανει οσα λιγοτερα νομιζει...

Έγινε επεξεργασία από atiman
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα απο τα KB980408, KB2286198, KB2272691 και ασε τελευταιο το KB2028560.

Τα βγαζεις απο το control panel>...>programs and features > κλικ στο View installed updates.

Για την ιστορια,,

Εχω αρκετα συστηματα, το καλυτερο ειναι το απολυτως προσωπικο μου το οποιο δεν εχει ουτε ενα update..

atiman...

το μόνο από τα updates που ανέφερες και ήταν στο pc μου ήταν το kb2286198

το οποίο και απεγκαταστήθηκε ... μετά το restart έτρεξα ένα vantage gpu score 7467...

επόμενη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

poly,,

Χωρις να τα λες ασχημα, επετρεψε μου να εχω διαφορετικη προσεγγιση στα πραγματα.

Δεν μπλεκω ποτε την εμπειρια στη μεση γιατι δεν μπορω να ξερω τον βαθμο της ανα τους χρηστες.

Ετσι ειμαι "υποχρεωμενος" να διασφαλισω το απολυτο, κι οποιος θελει ας κανει οσα λιγοτερα νομιζει...

Διαφωνώ.

Πρώτα χτίζεις γερές βάσεις. μετά στοχευείς την κορυφή.

Τέλος πάντων, το θέμα είναι ότι υπηρχέ μία έγκυρη πληρόφορια, την οποία καταθέσα

γιατί έχω την εντύπωση οτι στην τέλικη μπορεί και να κυνηγάμε μάγισσες.

Και προσοχή για έπισημους οδηγους μιλαει ο άνθρωπος. Και μόνο για upgrade.

Για τα υπόλοιπα, μπορεί και να χρειάζεται το κάτι παραπάνω.

Προσωπίκα, ακολουθώ αυτό το μοντέλο του terry macedon γιατί βλέπω να δουλεύει.

Ε και άμα προκύψει κάτι, βλέποντας και κάνοντας θα λυθεί.

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο καθαρη και απελευθερωμενη ειναι μια εγκατασταση τοσο καλυτερα τα αποτελεσματα...το να καθαριζεις τον υπολογιστη ειτε οταν προκειται για οδηγους, ειτε για απλα προγραμματα, ειναι κατι το οποιο ΜΟΝΟ ΩΦΕΛΗ ΔΙΝΕΙ, και κανενα κακο δεν προκαλει...απο εκει και περα φρου φρου και αρωματα, παραφιλολογιες, τα δικαιολογω μονο ως τεμπελια, ή υπερβολικη βιασυνη...

δεν ειναι τοσο δυσκολο 2-3 επανεκκινησεις, για να εξασφαλισεις, τα κατα δυναμη λιγοτερα σφαλματα, μπερδεματα ή bugs, ισως προεκυπταν ή προκυψουν, τουλαχιστον, αυτη ειναι η σωστη διαδικασια, που και κατι να συμβει, δεν θα φταιει τουλαχιστον ο οδηγος της ΑΤΙ στην προκειμενη περιπτωση, αλλα θα φταιει κατι αλλο που αφορα αλλη συσκευη ή το λειτουργικο...οποτε ανεξαιρετως εμπειριας καποιων, και επειδη εχω κανει αρκετες αλχημιες απο το 95' που αγγιζω η/υ, οσο πιο τυπικος και σχολαστικος εισαι με ενα μηχανημα, τοσο σε "προσεχει" κι εκεινο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω με την διαδικασια του καθαρισματος πριν την εγκατασταση, αλλα παιδια απο οτι βλεπω πλεον η (σωστη κατα τα λεγομενα πολλων εδω μεσα) απεγκατασταση/εγκατασταση ενος οδηγου εχει γινει επιστημονικη διαδικασια. Οχι βγαλε τον οδηγο, δοκιμασε "ειδικο" uninstaller , κανε 2-3 ρεσταρτ, μπες safe mode - καθαρισε και απο εκει, βγαλε app profiles, κανε ρεσταρτ, βαλε app profiles. Δηλαδη ελεος;

Και σε οσους απαντησουν, "Γι'αυτο υπαρχει ο uninstaller του ατιμαν" , για μενα αυτο δεν ειναι απαντηση ουτε επιχειρημα. Δηλαδη τι θα γινοταν αν δεν υπηρχε ο ατιμαν; Φορματ καθε φορα;

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω συμφωνω με την διαδικασια του καθαρισματος πριν την εγκατασταση, αλλα παιδια απο οτι βλεπω πλεον η (σωστη κατα τα λεγομενα πολλων εδω μεσα) απεγκατασταση/εγκατασταση ενος οδηγου εχει γινει επιστημονικη διαδικασια. Οχι βγαλε τον οδηγο, δοκιμασε "ειδικο" uninstaller , κανε 2-3 ρεσταρτ, μπες safe mode - καθαρισε και απο εκει, βγαλε app profiles, κανε ρεσταρτ, βαλε app profiles. Δηλαδη ελεος;

Και σε οσους απαντησουν, "Γι'αυτο υπαρχει ο uninstaller του ατιμαν" , για μενα αυτο δεν ειναι απαντηση ουτε επιχειρημα. Δηλαδη τι θα γινοταν αν δεν υπηρχε ο ατιμαν; Φορματ καθε φορα;

υπαρχει και το πιο απλο, απλη απεγκατασταση γρηγορη καταργηση ολων των στοιχειων απο τον καταλυστ στον πινακα ελεγχου, αλλα και κατι ακομα, να πηγαινετε διαχειρηση συσκευων και να απεγκαθισταται η συσκευη απο εκει, και οπου ειναι διαθεσιμο εχει ενα κουτακι το οποιο κανετε "τικ" και λεει "διαγραφη του λογισμικου προγραμματος οδηγησης για αυτη την συσκευη", επαννεκινηση και ξαναμπαινετε απλα και βαζετε το νεο πακετο...πολλοι δεν κανετε ουτε αυτη την μια επανεκκινηση...!!!:thank_you2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην πιανουμε τα ακρα, υπαρχει παντα μια μεση λυση που αν ειμαστε και προσεκτικοι αποδιδει.

Το καλυτερο καθαρισμα, εχουμε ξαναπει, βοηθα στην μεγιστη αποδοση και οχι στην χρηση-λειτουργια ενος οδηγου και κατ επεκταση και του catalyst.

Σκοπος "μας" ειναι να παρουμε το ενα fps παραπανω. Αυτο βλεπω καθε φορα που ενας νεος οδηγος ερχεται στο φως. Αν το θελουμε πρεπει να ακολουθησουμε καποιους κανονες.

Αν το ειπα εγω η ο Βουδας αυτο, δεν εχει σημασια. Οι κανονες πρεπει να τηρουνται εφοσον θελουμε να πετυχουμε τον σκοπο μας.

Ο uninstaller μου ειναι ενα πολυ πιο δυνατο και βαθυ (συγκεκριμενο) εργαλειο απο αλλα που υπηρχαν εδω και χρονια στο χωρο. Αν δεν υπηρχε θα αρκουμαστε σε εκεινα, με τα οποια αποτελεσματα τους...

Link to comment
Share on other sites

NikosD,,

Απο ποτε το amd forum ειναι το επισημο "στομα" ανακοινωσεων της ΑΤΙ?

Από πάντα.

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι εκφράζεις πιο επίσημα την ATI εσύ, από τον moderator του forums.amd.com που υπογράφει ως Game.AMD Administrator ή από τον Macedon ?

Μην τρελαθούμε και τελείως.

Δεν το έγραψε κάποιο απλό μέλος του forum, το έγραψε ο administrator του forum.

Εκτός αν πιστεύεις για τον εαυτό σου ότι είσαι η πιο αυθεντική φωνή της ATI και οι υπόλοιποι απλά εκφράζουν τις προσωπικές τους απόψεις.

Ενώ εσύ δηλαδή τι εκφράζεις ? Κάποια ανώτερη αντικειμενική γνώση και αλήθεια ?

Μην προσπαθείς να επιβάλλεις την άποψη σου ως αλάνθαστη και αυθεντικότερη των άλλων. Γιατί και λάθη κάνεις (έχει αποδειχθεί αυτό στο πρόσφατο παρελθόν) - όπως όλοι εξάλλου - και δείχνεις ότι υποτιμάς τις γνώμες των άλλων ακόμα και αν προέρχονται από την επίσημη ATI.

Δυστηχως η ευτυχως, γνωριζω πολυ καλυτερα τις προτασεις σε παρομοια θεματα της "μαμας" ΑΤΙ...

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα. Ότι ενώ γνωρίζεις αρκετά μέσα από την ATI - για αυτό άλλωστε εγώ προσωπικά σου απευθύνω πληροφοριακές ερωτήσεις - τα περνάς από πολλά φίλτρα σκοπιμότητας που έχουν αρχίσει και κουράζουν...

Έγινε επεξεργασία από NikosD
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.