Jump to content



Ταράζει τα νερά του ευρυζωνικού Ιντερνετ ο ΟΤΕ


xaxa1982

Recommended Posts

’λλο ο παροχέας και άλλο η γραμμή.

Νομίζω οτι η αναβάθμιση αναφέρεται στη γραμμή.

Δηλαδή αν είχαμε ADSL γραμμή στα 512 από τον ΟΤΕ και πληρώναμε στον παροχέα (που μπορεί να είναι η Forthnet και όχι ο ΟΤΕ-ΝΕΤ) σύνδεση 256, η ταχύτητα μας είναι 256. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ θα έχουμε 1G γραμμή δωρεάν αλλά δεν θα αλλάξει κάτι στην ταχύτητα σύνδεσης μας.

Απλά αν θελήσουμε να αναβαθμίσουμε τη σύνδεση μέσω του παροχέα στο 1G δεν θα χρειαστεί να κάνουμε και αίτηση στον ΟΤΕ και να πληρώσουμε το αυξημένο κόστος σύνδεσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 76
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 06:12]

’λλο ο παροχέας και άλλο η γραμμή. Με την αναβάθμιση του ΟΤΕ θα έχουμε 1G γραμμή δωρεάν αλλά δεν θα αλλάξει κάτι στην ταχύτητα σύνδεσης μας.

Απλά αν θελήσουμε να αναβαθμίσουμε τη σύνδεση μέσω του παροχέα στο 1G δεν θα χρειαστεί να κάνουμε και αίτηση στον ΟΤΕ και να πληρώσουμε το αυξημένο κόστος σύνδεσης.

Δεν νομίζω πως οι παροχείς δεν θα ρίξουν αισθητά τις τιμές, κοντά στο 50% δηλαδή γιατί μέχρι τώρα για το ακριβό adsl τα ρίχνανε οι ΙSΡ στον ΟΤΕ που είχε πολύ ακριβά τις γραμμές . Τώρα θα τα ρίχνει ο ΟΤΕ στους ISP γιατί θα έχει εκείνος φτηνές τις γραμμές και θα είναι ακριβή η πρρόσβαση:) . Και επειδή η εταιρείες αυτές δεν είναι δημόσιες θα ανταποκριθούν στα νέα δεδομένα που θα διαμορφωθούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Μην μου πείτε όμως? όπως πάντα ευριματικός ο ΟΤΕ τώρα και με ταχύτητες 786 πουθενά αλλου δεν το έχω ξανακούσει!!!!!

ναι σε χαλάει εσένα :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Μην μου πείτε όμως? όπως πάντα ευριματικός ο ΟΤΕ τώρα και με ταχύτητες 786 πουθενά αλλου δεν το έχω ξανακούσει!!!!!

Μήπως το σωστό νούμερο είναι 768?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox

Μήπως το σωστό νούμερο είναι 768?

αριθμολαγνεία λέγεται αυτό, και μάλιστα των δυνάμεων του 2 :rofl:

Τελικά επίσημη πηγή δεν έχουμε δει ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλού τι γίνεται...αλλα εδώ ο πΟΤΕς της Αγίας Παρασκευής έχει μαμήσει στο σκάψιμο όλη την περιοχή γύρω του βάζωντας καλωδιώσεις...

Τώρα..άμα είναι αναβάθμιση των κέντρων...ή απλά τα "τακτοποιούνε"...δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ ενδιαφέρουσα είδηση, αλλά γεννιέται μία απορία.

Ένας που έχει πακέτο 384 για παράδειγμα και την γραμμή την πληρώνει στον ISP, όταν θα καταργηθεί η 384 σαν ταχύτητα απ' τον ΟΤΕ θα υπάρχει μόνο η 768. Ο ISP τότε θα είναι κατά κάποιο τρόπο υποχρεωμένος αναβαθμίσει και την σύνδεση του πελάτη ή θα υπάρχουν μπερδέματα και ιστορίες?

Προφανώς χρειάζεται λίγη υπομονή, όταν το διαβάσουμε από κάποια επίσημη πηγή ελπίχω να μας λυθούν αυτές οι απορίες..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από helloween

Μην μου πείτε όμως? όπως πάντα ευριματικός ο ΟΤΕ τώρα και με ταχύτητες 786 πουθενά αλλου δεν το έχω ξανακούσει!!!!!

Πριν 3 χρόνια που ήταν ο ξάδερφος μου Γερμανία, είχε τέτοια ταχύτητα. Εμείς τότε δεν ξέραμε πότε και αν θα φέρνανε dsl στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Αρχική απάντηση από vdeseris

Καλή φαση η αναβάθμιση αλλά 2048/256?? Γιατί όχι 512... Αλλά ξέχασα μην τα θέλουμε όλα δικά μας...

Γιατι τοσο χαλια το upload ρε μαμωτο.......με τετοια ratio upload/download θα μας σουταρουν απο ολους τους trackers.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.