Jump to content



Τελικά θα είναι κατώτεροι οι AM2 των Conroe? - Reverse ΗΤ.


Wizard!

Recommended Posts

  • Replies 103
  • Created
  • Last Reply

Επειδή η ΙΝΤΕΛ στην πράξη είναι και θα είναι πολύ πίσω για πολύ καιρό ακόμη (άκου εκεί 20% μόνο οι κονρόε) νομίζω ότι παίζει πολύ με τον εντυπωσιασμό των τρελών ώστε αυτοί να τραβήξουν(με) και άλλο κόσμο. Στο παιχνίδι του εντυπωσιασμού είναι πολλά χιλιόμετρα μπροστά. Αν η ΑΜΔ έχει κάτι και το κρατάει τότε απλά κάνει μία χαζή κίνηση . Το μπαμ έχει γίνει και ααφομοιώθηκε από όλο τον πλανήτη που ασχολείται. Ακόμη και οι ΑΜΔάδες προτείνουμε αναμονή σε όποιον θέλει νέο πισί. Πιστεύω ότι όσα και να έχει στο μανίκι της η ΑΜΔ αθροιστικά δεν θα κάνουνε τη διαφορά

Link to comment
Share on other sites

dagalidis wrote

Μην νομίζει κάποιος ότι η AMD είναι τυχαία εταιρεία και ότι δεν μπορεί να γίνει ακόμη ποιό καλή σε νέες αρχιτεκτονικές - τεχνολογίες....

Σας το ξαναλέω και εαν θέλετε πιστέψτε με ...... Η ΙNTEL ΠΑΙΖΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΤΗΣ ΧΑΡΤΙ......

Αν δεν της κάτσουν τα πράγματα όπως πρέπει, ΜΑΥΡΟ ΦΙΔΙ που την έφαγε.....

ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΙΔΙΟ από τους SERVERS και ελπίζει σε δυναμικό Come Back αλλά ........

Υπάρχει και το άγνωστο ως παράγοντας επιτυχίας - αποτυχίας σε κάποιο σχέδιο ,

Σϋντομα θα ανακαλύψουμε όλες τις παραμέτρους αυτού του 6μηνου φιάσκου - πλύσης εγκαφάλου από την INTEL.....

So stay tunned .... and it will be MORE FUN than you think about....

Dag amd-άς άνθρωπος είμαι, εύχομαι πραγματικά να έχει κρυφούς άσσους στα μανίκια της η AMD, αλλά σε αυτό το σημείο θα διαφωνήσω μαζί σου. Η Intel έχει την οικονομική ισχύ να αντέξει πολλά "φιάσκο" και ακόμα να κατέχει το μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς και μάλιστα με άνεση. Δεν παίζει το τελευταίο της χαρτί, αλλά σίγουρα θα είναι τεράστιο πλήγμα αν δεν μπορέσει να εξασφαλίσει με τον Conroe την υπεροχή (15% ταχύτερος) για την οποία διατείνεται εδώ και αρκετούς μήνες. Αν η AMD έχει όντως κρμμένο άσσο το RHTT και μάλιστα κατάφερε να το κρατήσει μυστικό μέχρι σήμερα, έγώ (παρά την ούτως ή άλλως δεδομένη πόρωσή μου με την εταιρεία) θα πέσω και θα προσκυνώ.

Δείτε και εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis

Bρε Γιώργο εγώ προσωπικά, όπως και το 92% των χρηστών σε αυτό το Forum όπως και σε άλλα Χ@στικα στην κυριολεξία για τα Cold Bug των επεξεργαστών όποιοι και εαν είναι αυτοί....

Εαν μετρήσεις αυτούς που ασχολούνται με SubZero ψύξεις θα τους μετρήσεις στα δάχτυλα, για να μην πώ για αυτούς που ασχολούνται με LN2..... :D

Eνα νεράκι του κερατά βάζουμε και άντε το πολύ πολύ αυτό να είναι του ψυγείου ή ακόμα περισσότερα άτομα είναι με αέρα....

Αρα και πάλι να το Χέσω το Cold BUG εκτός και εαν κάποια μέρα βγει και κανένα Water BUG ή Air BUG οπότε την ΜΑΜΗΣΑΜΕ (Bug's Life).... :D

Προσωπική επιλογή του καθενός είναι να πάρει ότι Θέλει, απλά να μην κάνει βεβιασμένες κινήσεις ξεπουλήματος με βάση αυτές τις παπ@ριές περί Conroe Revolution που μας σερβίρουν μερικοί εδώ και κάτι μήνες, λες και θα έρθει ο μεσίας να μας σώσει από τις αμαρτίες και τα προβλήματα μας.

Εγώ ξέρω ότι ο λαός μας είναι σοφός από καταβολής χρόνου και δεν είναι τυχαίο ότι υπάρχουν αρκετές σοφές ρήσεις που εκφράζουν απόλυτα τα πεπραγμένα των τελευταίων καιρών με το SIRIAL που παίζεται καθημερινά σε όλα τα ΦΟΡΑ διεθνώς......

Ολοι μασάνε την ίδια καραμέλα και νομίζω ότι έρχεται η στιγμή να την καταπιούνε αυτήν (Καραμέλα) και την γλώσσα τους μαζί που την έχουν φτάσει μέχρι το πάτωμα από το πολύ ΜΠΛΑ - ΜΠΛΑ.....

Και για να θυμίσω μερικές σοφίες που ισχύουν.....

- Οπου ακούς πολλά, κράτα μικρό καλάθι....

- Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της.....

- Γελά καλύτερα αυτός που γελάει τελευταίος....

- Οποιος βιάζεται σκοντάφτει.....

- Πήγε για μαλλί και βγήκε κουρεμένος....

- Ακόμη δεν τον είδαμε ..... Προκόπη τον βαφτίσαμε....

κτλ...κτλ......

Δε θέλω να στεναχωρίσω κανέναν σας, αλλά βαρέθηκα την υπεροψία σας .....

Μακάρι να πάνε τα πράγματα όπως τα περιμένετε για να μην κλάψετε αργότερα τα λεφτάκια σας....

Και μη μου πείτε ότι υπερβάλλω γιατί ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ..... :D :D

μπλα μπλα μπλα

Link to comment
Share on other sites

μη γελάς ρε.... :hehe: :hehe: intel-ά... :hehe:

βρε schumifer από όλα αυτά τα benches και posts στο extreme πως σου προέκυψε αυτό το συμπέρασμα?

Ακόμη και μαγειρεμένα να είναι (μερικά ας πούμε κάνουν μπαμ), 10% πάνω σε επιδόσεις είναι σίγουρα. Είναι πιο φθηνοί, πιο κρύοι, καταναλώνουν λιγότερο και ο 2.4 φτάνει τα 3.3 με αέρα, τι άλλο θες?

Link to comment
Share on other sites

Τζίζους. Παίδες δε μιλάω για την απόδοση. Και 30% να είναι παραπάνω δε θα μου κάνει εντύπωση. Απλά διάβασα ότι μόνο το 20% της παραγωγής θα είναι κονρόε. Αν βγάλουμε πόσους θα πάρει η ΝΤΕΛ πόσοι επεξεργστές μένουν για το κοινό? Μήπως η ΙΝΤΕΛ έβγαλε το καροτάκι αλλά μόνο για λίγους? Μήπως οι υπόλοιποι θα πάρουν αναγκαστικά τους 9ΧΧΧΧΧ??? Για αυτό μίλαγα. Ο Χίπρο και άλλοι 100 θα πάροπυν κομματάρες οι υπόλοιποι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 22:04]

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Για την παραγωγή λέει...

Αν παραμείνει το 20% τότε θα είναι πίσω η Intel ακόμη.

Kαι για όσους δε προλάβουνε υπάρχουνε και οι κλασσικοί P4.

Εν ολίγοις και φοβεροί να είναι οι conroe, η Intel δημιουργεί εντυπώσεις, φτιάχνει όνομα και μούρη με κάποιους επεξεργαστές και πουλά και ξεστοκάρει τους παλιούς. Τόσος ντόρος που γίνεται γύρω από το όνομά της, όλοι θα ακούνε η Intel γαμ.. και δερν.... (σόρρυ για τα υπονοούμενα :o ) άρα θα λένε θα τον πάρω επειδή είναι intel, ευκαιρία λοιπόν να διώξει τους παλιούς και να βγάλει τρελλά κερδη.

Και αν θυμάμαι καλά, διάβασα ότι μέχρι και του χρόνου η παραγωγή του conroe θα παραμείνει στο 20%. Αν βρω το Link Θα το ποστάρω, αν το έχει κάποιος ας με βοηθήσει!

Αυτό δεν είναι περίεργο?

Link to comment
Share on other sites

οκ δεκτό, αλλά λες και, ότι είναι θα είναι και για αρκετό καιρό πίσω.

Ιntel είναι αυτή το 20%-25% παραγωγής, αντιστοιχεί με ένα fab της AMD. Δε σου λέω πως στις 24 Ιουλίου θα μπορώ να πάω στο Χ μαγαζί και να τσιμπήσω ένα Ε6600 αλλά το Σεπτέβριο που ξεκινάει ουσιαστικά και η εμπορική σεζόν, νομίζω πως μια χαρά διαθεσιμότητα θα υπάρχει.

Εξάλλου ρίξε μια ματιά και στις ειδήσεις για βελτίωση της θερμικής συμπεριφοράς των Dxxx με το νέο stepping μαζί με μαζικές μειώσεις τιμών.

Από την άλλη τα νέα για την AMD δεν είναι καλά. 65nm πότε? Είχα διαβάσει πως δε θα ήταν απλό die shrink αλλά θα βελτιώνανε και την αρχιτεκτονική αλλά τελικά διαψεύστηκε. ’ρα μάλλον μόνο συχνότητα θα ανεβάσει, θα βελιώσει και τον controller. Τετραπύρηνοι πότε? Ένα εξάμηνο μετά τον kentfield?

intel_desktop_guidance.png

http://www.xbitlabs.com/news/cpu/display/20060418155906.html

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

οκ δεκτό, αλλά λες και, ότι είναι θα είναι και για αρκετό καιρό πίσω.

Ιntel είναι αυτή το 20%-25% παραγωγής, αντιστοιχεί με ένα fab της AMD. Δε σου λέω πως στις 24 Ιουλίου θα μπορώ να πάω στο Χ μαγαζί και να τσιμπήσω ένα Ε6600 αλλά το Σεπτέβριο που ξεκινάει ουσιαστικά και η εμπορική σεζόν, νομίζω πως μια χαρά διαθεσιμότητα θα υπάρχει.

Mακάρι αλλά το βλέπω δύσκολο τουλάχιστον για εδώ,ελπίζω να μη διαψευστώ.Έχει κάνει τόσο ντόρο το όνομα αυτό που δε θα μείνει κομμάτι....

Link to comment
Share on other sites

Intel to ensure sufficient Core 2 Duo supply to channel market

(από την άλλη: "However, Taiwan-based motherboard makers doubt Intel's ability to supply a sufficient quantity of Core 2 Duo processors. Sales of the Core 2 Duo line may account for less than 10% of Intel's total CPU sales and that the first batch of the Core 2 Duo processors may be limited and will be delivered mainly to international vendors, the makers indicated." )

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Sol

Intel to ensure sufficient Core 2 Duo supply to channel market

Αυτά τα έχουμε ακούσει και από την ΑΤΙ , και φυσικά βγήκε το αντίθετο, πόσο μάλλον στη περίπτωση του conroe που είναι περιζήτητος.Βέβαια άλλο ΑΤΙ και άλλο INTEL ,αλλά φοβάμαι θα επαληθευτούν οι απόψεις των άλλων....Είναι λογικό να λέει κάτι τέτοιο η ΙΝΤΕΛ για να καθησυχάσει και να μην δημιουργούνται σκιές στις τρομερές εντυπώσεις που έχει δημιουργήσει.

Και αν μιλάμε για 10%,έτσι δε γίνεται επανάσταση στην αγορά,εκτός και αν αυξηθεί εντυπωσιακά το μερίδιο αγοράς των άλλων επεξεργαστών.

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε όλοι οι μη γνωριζοντες θα πάνε να πάρουν ότι γράφει Intel. Αφού τα σκάσουν σε κανέναν D805 νομίζοντας πότι είναι ο super duper cpu που διαφημίζεται, κάποιο χρονικό διάστημα αργότερα ΑΝ μάθουν το λάθος τους θα τα ΞΑΝΑσκάσουν για Conroe. Τον κανονικό αυτή τη φορά.

Κλασική τακτική της Intel.

Κατά τα άλλα που είναι αυτοί που μιλάγανε για διαθεσιμότητα και ότι μένει μόνο ένας μήνας μέχρι τον Conroe?

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τον Γιάννη η intel θα εχει σαν marketing τους cornoe για αρχή λογο διαθεσιμοτητας αλλα λογικα δεν θα μπορει να πουλησει τους netburst ακριβοτερα από τους cornoe εκτός αν βρει κοροϊδα δεν ξερω...

ισως και γιαυτο περιμενει η amd να δει την διαθεσιμοτητα

της intel στους cornoe να δει αν αρχιζει να χανει σε μεριδιο αγορας ωστε να κανει κατι. εδω η intel τοσο καιρο πολιορκιας απο την amd και τώρα απάνταει σιγα σιγα

Είμαι AMDας απο εποχη duron 850 > athlonxp 2500+ >

a64 3000+ > 3800+ χ2 λογο καλυτερης αποδοσης/τιμη & απόδοση/κατανάλωση

Πρέπει ομως η AMD να βιαστεί γιατί ειναι ποιό πίσω στο θεμα εξοπλισμου βλεπε 65nm

Link to comment
Share on other sites

Για ακόμα μια φορά το μόνο που χρειάζεται είναι λίγο υπομονή. Και πάλι όμως και μετά τον Conroe θα θέλετε υπομονή για την απάντηση της AMD. Και ο κύκλος συνεχίζεται.

Οι ήδη υπάρχοντες επεξεργαστές είναι μια χαρά για όλα. Δεν έχουν βγει ακόμα σοβαρά παιχνίδια-εφαρμογές να τους ζορίσουν στα όρια. Και όσα το κάνουν δεν είναι προγραμματισμένα σωστά. Και οι Conroe θα την κάνουν τη διαφορά επειδή πάλι θα βγουν τέτοια κακοπρογραμματισμένα πράγματα. Αν είναι δυνατόν με τέτοια επεξεργαστική ισχύ και να κολλάνε στο οποιοδήποτε χαζοπαίχνιδο.

Και κάτι για όσους AMDάδες έχουν απομείνει και καταριούνται την Intel. Αν η AMD ήταν σωστή ως προς εμάς τους απλούς χρήστες ΔΕ ΘΑ ΕΚΟΒΕ ΤΟ 939. Μπορούσαν κάλλιστα να εξελίξουν και το ΑΜ2 και να βγάλουν και μερικά ακόμα κομμάτια για το 939. Είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ να αγοράζω ΑΜ2 για να βάλω 3800Χ2.

[και λίγο Off-Topic] Εγώ τελικά πάντως από το όλο ξεπούλημα είχα και καλά και κακά. Το κακό είναι ότι με όλα τα περί καταλήψεων είχα εν τέλει άφθονο χρόνο για το PC και τζάμπα το έστειλα. Το καλό είναι ότι τελικά έχω τώρα και ένα μικρό αναβαθμίσιμο PC (ας είναι καλά το E-bay) και τα $$$ για την επερχόμενη "επανάσταση" των 2 ή και 4 πυρήνων....

Link to comment
Share on other sites

gznp wrote

Και κάτι για όσους AMDάδες έχουν απομείνει και καταριούνται την Intel. Αν η AMD ήταν σωστή ως προς εμάς τους απλούς χρήστες ΔΕ ΘΑ ΕΚΟΒΕ ΤΟ 939. Μπορούσαν κάλλιστα να εξελίξουν και το ΑΜ2 και να βγάλουν και μερικά ακόμα κομμάτια για το 939. Είναι ΚΟΡΟΙΔΙΑ να αγοράζω ΑΜ2 για να βάλω 3800Χ2.

Δεν το κάνει γιατί μας μισεί, αλλά για πρακτικούς λόγους. Δεν έχει ούτε τη δύναμη της Intel, ούτε 500 εργοστάσια για να βγάζει επεξεργαστές. Πρέπει να κρατήσει ισορροπίες ανάμεσα στην παραγωγική της δύναμη και στο πόσο θέλει να πουλάει το κάθε κομμάτι για να μην "μπει μέσα". Υπάρχουν μερικοί μήνες περιθώριο για αναβάθμιση σε διπύρηνο 939. Νομίζω ότι μέχρι το τέλος του χρόνου το 939 θα υποστηρίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Χθες, στις 21:18]

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι?........ΕΜΑΣ μας ενδιαφέρει τι θα κάνει ο κάθε επεξεργαστής DEFAULT ή OVERCLOCKED......?.......Δηλαδή αν πάρω αύριο μεθαύριο το "μυστικό όπλο" της AMD και μου φτάσει μέχρι 3.1GHz με αέρα και ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και σε phase λόγω cold bug και πάρω έναν Conroe που πάει με αέρα 3.5GHz και με phase 4GHz+, ε τότε να το χ@σω.......Τι με συμφέρει ΕΜΕΝΑ καλύτερα?....."μυστικό όπλο" AMD και 3.1GHz ή Conroe σε LN2 και 5GHz?..... :)

αυτα να τα πεις εκει που δε σε ξερουν.

οταν τα intel ουτε σε ταμειακες δεν τα εβαζαν, παλι με intel ησουνα.

τοτε δεν αγοραζες τιποτα αλλο εκτος απο intel, και τωρα δεν προκειται να παρεις κατι αλλο εκτος απο intel.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.