Jump to content



Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

έχει παρατηρήσει κάποιος ότι στο photoshop μια εικόνα έχει πιο ωραία ζωντανά χρώματα και όταν την βλέπεις από το πρόγραμμα προβολής εικόνων των windows ή το picture manager ή τον firefox δεν έχει τόσο ωραία χρώματα όσο στο photoshop?

ξέρετε κάποιο πρόγραμμα να τα δείχνει σαν το photoshop?

EDIT: το CS3 έχω

Έγινε επεξεργασία από armored
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω παρατηρήσει ότι το Photoshop χαλάει τις φωτογραφίες μου. Με αυτό, τα χρώματα είναι άτονα και η οξύτητα μειωμένη και γι' αυτό σταμάτησα να το χρησιμοποιώ. Και ο gomar μου είπε ότι είχε το ίδιο πρόβλημα, δεν το έχω μόνο εγώ. :slap:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

για το camera raw ισχυει αυτο που λεω εγω.

τα δειχνει με αλλα χρωματα και πιο σοφτ

Παντα μιλαω συγκριτικα με το view nx της νικον

edit : μηπως δεν ειναι ειναι το ιδιο προφιλ χρωματος ; δε ξερω

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι εκείνο το μαγικό πράγμα που λέγεται color profile ξέρετε :p

το αλλαζω....τα ιδια.το ανοιγω με CS4 , τα ιδια..μου δινει την αισθηση οτι ειναι πιο σοφτ και οχι τοσο saturated..

Οριστε οι διαφορες :

viewnx_cs4.jpg

βεβαια ειναι με αρκετη συμπιεση αλλα οι διαφορες και παλι διακρινονται

Link to comment
Share on other sites

για το camera raw ισχυει αυτο που λεω εγω.

τα δειχνει με αλλα χρωματα και πιο σοφτ

Παντα μιλαω συγκριτικα με το view nx της νικον

edit : μηπως δεν ειναι ειναι το ιδιο προφιλ χρωματος ; δε ξερω

τα Nikon View/Capture NX αναγνωρίζουν τα picture presets της Nikon κάμερας όταν μεταφράζουν τα raw data οπότε το αρχικό processing που κάνουν στο RAW είναι πιο κοντά στο in-camera processed JPG...

το adobe camera raw, δεν έχει πρόσβαση στον κώδικα της Nikon και ανοίγει τα RAW με το δικό του default processing...

θεώρησε δλδ ότι δε σου χαλάει το photoshop τη φωτογραφία, απλά στην ανοίγει με λιγότερη default επεξεργασία (πάντα συγκρίνοντας με το αντίστοιχο jpg που έφτιαξε η κάμερα)... αν θες μπορείς να τη φέρεις εκεί που στην ανοίγει το NX με λίγο πείραγμα...

επίσης νομίζω ο image viewer των win ουσιαστικά το jpg δείχνει...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τα Nikon View/Capture NX αναγνωρίζουν τα picture presets της Nikon κάμερας όταν μεταφράζουν τα raw data οπότε το αρχικό processing που κάνουν στο RAW είναι πιο κοντά στο in-camera processed JPG...

το adobe camera raw, δεν έχει πρόσβαση στον κώδικα της Nikon και ανοίγει τα RAW με το δικό του default processing...

θεώρησε δλδ ότι δε σου χαλάει το photoshop τη φωτογραφία, απλά στην ανοίγει με λιγότερη default επεξεργασία (πάντα συγκρίνοντας με το αντίστοιχο jpg που έφτιαξε η κάμερα)... αν θες μπορείς να τη φέρεις εκεί που στην ανοίγει το NX με λίγο πείραγμα...

επίσης νομίζω ο image viewer των win ουσιαστικά το jpg δείχνει...

εγω αυτα τα ξερω που λες...αλλοι δε τα ξερουν μαλλον :hehe:

εννοω το ειχα διαβασει και σε αλλο φορουμ οτι ισχυει αυτο.με τα presets της nikon κλπ.

Ο image viewer των vista δεν μπορουν να δειξουν τα nef αλλα μονο τα jpg..

Link to comment
Share on other sites

Βάλτε στο Photoshop ένα διαφορετικό color profile και κάντε μία εικόνα 1000px x όσο πάει Save for Web για να δείτε και το preview.

Θα δείτε επί τόπου ότι η εικόνα θα έχει άλλα χρώματα. Δεν νομίζω ότι ο φίλος μίλησε για μικροδιαφορές, αλλά αν το κάνεις έτσι βλέπεις πολύ μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

τα Nikon View/Capture NX αναγνωρίζουν τα picture presets της Nikon κάμερας όταν μεταφράζουν τα raw data οπότε το αρχικό processing που κάνουν στο RAW είναι πιο κοντά στο in-camera processed JPG...

το adobe camera raw, δεν έχει πρόσβαση στον κώδικα της Nikon και ανοίγει τα RAW με το δικό του default processing...

θεώρησε δλδ ότι δε σου χαλάει το photoshop τη φωτογραφία, απλά στην ανοίγει με λιγότερη default επεξεργασία (πάντα συγκρίνοντας με το αντίστοιχο jpg που έφτιαξε η κάμερα)... αν θες μπορείς να τη φέρεις εκεί που στην ανοίγει το NX με λίγο πείραγμα...

επίσης νομίζω ο image viewer των win ουσιαστικά το jpg δείχνει...

Πολύ σωστός.

Εν τέλει κανένα photoshop δεν χαλάει από μόνο του καμία φωτογραφία :) Την ανοίγει σαν RAW ακριβώς όπως θα έπρεπε

εγω αυτα τα ξερω που λες...αλλοι δε τα ξερουν μαλλον :hehe:

εννοω το ειχα διαβασει και σε αλλο φορουμ οτι ισχυει αυτο.με τα presets της nikon κλπ.

Ο image viewer των vista δεν μπορουν να δειξουν τα nef αλλα μονο τα jpg..

Σε 64bit εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.