Jump to content



Recommended Posts

Πωπώ, το είχα ξεχάσει ότι περιμένουμε το CS5 αυτές τις μέρες του Απρίλη;

Λοιπόν χρήστες του CS5, έχω μονοπύρηνη CPU της υπογραφής αλλά δυνατή VGA. Βρίσκω 2πύρηνο 3600+ με 20 ευρώ. Να τον πάρω; Χρησημοποιεί το CS5 πάνω από 1 πυρήνα; Χρησιμοποιεί καθόλου την ισχύ της VGA; Τα φώτα σας παρακαλώ, διότι δεν έχω άλλο λόγο να αλλάξω CPU.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το content aware scale μου αρεσε πολυ παντως, το fill απο την αλλη ειναι για γρηγορες δουλειες.(καλα ακομα 2 φορες ετρεξα αυτο το πορταμπλ που κυκλοφορει ισως αμα το μαθω καλυτερα να μη λεω το ιδιο)

Οπως και να εχει ωραια εργαλεια αυτα τα δυο...:cool:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μάστορες help,

Ανοίγω ένα μεγάλο psd (καπου 400mb) στο CS5 και το μόνο που θέλω ειναι, αφού κάνω, κάποια μικροπράγματα, να το αποθηκεύσω σε jpeg. Κατά την αποθήκευση όμως μου βγάζει σφάλμα λέγοντας δεν μπορεί να το αποθηκευσει καθώς δεν υπάρχει αρκετή RAM (σημειωτέον ότι το μηχάνημα έχει 2 gb και όσες φορές δοκίμασα είχε ελεύθερο τουλάχιστον το 30%).

Υπάρχει καμια λύση; Κανένα πρόγραμμα ίσως που να κάνει τη δουλειά αυτή ; (μετατροπή psd-->jpeg)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ps μόνο σε εκείνη την επιλογή πετάει το μήνυμα της μνήμης. γενικά είναι συνυφασμένο με το error το συγκεκριμένο δλδ.

EDIT:

Μόλις είδα την απάντηση. Τελικά ήμουν εγώ ο βιαστικός :p

Flat το αρχείο όπως σου είπε ο neuromancer. Και αν δεν λυθεί βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

αποριούλα (μετά από ένα χρόνο αδράνειας του θέματος):

Έχω αρκετές δεκάδες φωτογραφίες στις οποίες θέλω να κάνω ακριβώς την ίδια επεξεργασία (πχ να τρέξω ένα φίλτρο).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κάνει αυτό το PS μαζικά; Να του πω δλδ ότι θέλω να εφαρμόσει το τάδε φίλτρο στα αρχεία του Χ φακέλου και να ξεκινήσει να το κάνει; (και ας τελειώσει μετά από δύο μέρες, δε με νοιάζει).

Σκέφτηκα να γράψω τη διαδικασία σε ένα action, αλλά έχω την εντύπωση ότι σε κάθε φωτογραφία θα πρέπει να πατάω το κουμπάκι "play" και αυτό εκτός του ότι είναι αρκετά χρονοβόρο απαιτεί και την δική μου παρεμβολή, επομένως δεν βοηθάει για πάρα πολλούς λόγους.

Εκτός και αν υπάρχει τρόπος να εφαρμοστεί μαζικά (που δεν τον ξέρω) οπότε είμαστε μια χαρά

Thanks in advance :)

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις action την διαδικασία άνοιξε αρχείο κάνε τάδε ενέργειες σώσε.

και θα τρέξεις μια δέσμη/batch δείχνοντας το φάκελο και την νέα ενέργεια που έχεις φτιάξει. στο περίπου στο λέω γιατί έχω καιρό να το κάνω είμαι έξω και τρέχω απο Δευτέρα λεπτομέρεις :)

Link to comment
Share on other sites

μου φαίνεται πιο εύκολο να στο γράψω :p

1) Πατάς ALT+F9 για να σου ανοίξει το παραθυράκι με τα actions

2)Πατάς το κουμπάκι Record (στο κάτω μέρος) και αφού το κάνεις αυτό, κάνεις όλες τις ενέργειες που θέλεις στη φωτογραφία (bw, φιλτρα, sharpening κλπ, save, close)

3)Πατάς το Stop (δίπλα στο record και δίνεις μια ονομασία (αν θέλεις) στο action που έφτιαξες)

4)File-->Automate-->Batch

-Aπό το πεδίο Action διαλέγεις ποιο θέλεις να εφαρμόσεις και από κάτω διαλέγεις σε ποιο φάκελο θα εφαρμοστεί μαζικά

5)Τικάρεις το Override Action "Save As" command αν σου χρειάζεται, πατάς ΟΚ και ξεκινάει να δουλεύει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.