Jump to content



Recommended Posts

Το καθε πρόγραμμα RAW convert δεινει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα στο ιδιο αρχειο και αυτο γιατι η αποκωδικοποίηση της πληροφορίας γίνετε με διαφορετικό τρόπο σε όλους τους τομείς , colour , saturation, hue, sharpness , hdr , τα πάντα...

Ουσιαστικά κανένα πρόγραμμα δεν δειχνει τα χρώματα οπος ορίζει το πρότυπο sRGB... (Τα "πραγματικά" χρώματα που βλέπαμε την στιγμή της φωτογράφισης)

Εχω κανει τεστ για να καταλήξω στο πρόγραμμα που θα αποκωδικοποιεί τα raw της Canon και τα καλύτερα αποτελέσματα, με διαφορά, τα πήρα απο το Canon DPP.

Δειτε τις διαφορές στην αποκωδικοποίηση της RAW πληροφορίας από 3 προγράμματα στο link http://www.dpreview.com/reviews/canoneos5dmarkii/page20.asp

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

δε ξερω για 64bit..μιλαω για 32bit.

dubber : αφου συμφωνεις με τον Vouda , τοτε δεν υπαρχει λαθος δικο μας.

Τοτε ποιο ειναι το λαθος που κανει ο racer?

Το πιο απλό που κάνει είναι να θεωρεί ότι μπορεί να καταλάβει το Photoshop τα presets της Nikon

στα 64bit δεν υπάρχει nikon plugin αλλά μόνο ένα 3rd party (που δουλεύει μια χαρά btw αλλά δεν είναι free)... αλλά ακόμα κ με το plugin jpeg βλέπεις νομίζω...

Μέγιστη βλακεία της Nikon που δεν παρέχει τον Codec για 64bit. Έχω κι εγώ αγοράσει αυτό το Codec και παίζει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μετά από αυτό έπεται ψάξιμο περί color space, και default presets ώστε να μην του (και σου από ό,τι κατάλαβα) "χαλάει" τις φωτογραφίες το Photoshop.

Πάει καιρός όμως από τότε που ασχολήθηκα με RAW processing στο Photoshop οπότε δεν μπορώ να σου πω λεπτομέρειες με απόλυτη σιγουριά.

Link to comment
Share on other sites

αρα εκανες και εσυ λαθος τοτε που ασχοληθηκες :hehe:

anyway τελικα δεν υπαρχει καποιο λαθος στο πρακτικο κομματι.Γιατι αν θυμαμαι καλα εκει αναφερθηκαμε.

Το τι θεωρει ο καθενας ειναι αλλο θεμα..

Link to comment
Share on other sites

πρακτικο λαθος απο τον racer που ανοιγει το raw και με την ανωμαλια του photoshop τα δειχνει ετσι , δεν υπαρχει.

Το αν ο racer ειναι λαθος επειδη δεν τυχαινε να ξερει οπως εσυ οτι το photoshop δε διαβαζει τα presets της nikon ειναι θεωρητικο λαθος αλλα ειναι αλλο θεμα.

Πρακτικο λαθος λεμε , οτι κανεις λαθος επιλογες , λαθος κινησεις στο ανοιγμα του αρχειου.Εδω δεν υπαρχει κατι λαθος λεμε

Αρκετα το αναλυσαμε.Ολοι καταλαβαμε απο αυτη τη κουβεντα τι ειναι λαθος και τι οχι.

βεβαια ολα αυτα θα μπορουσαμε να τα αποφυγουμε αν ημασταν ξεκαθαροι εξαρχης.

καλο βραδυ

Link to comment
Share on other sites

Κάνει λάθος στο άνοιγμα του αρχείου. Το ανοίγει default, ό,τι είναι το RAW, ένα ξερό και άχρωμο πράμα.

βεβαια ολα αυτα θα μπορουσαμε να τα αποφυγουμε αν ημασταν ξεκαθαροι εξαρχης.

καλο βραδυ

Θα μπορούσαμε να τα αποφύγουμε ναι, αν δεν είχες όρεξη να κάνουμε την τρίχα τριχιά, να αναλύσουμε τη θεωρία του χάους και την αξία της σιωπής. Την έννοια λάθος, πρακτικό και θεωρητικό κ.ο.κ.

Καλό βράδυ και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κάποιος ότι στο photoshop μια εικόνα έχει πιο ωραία ζωντανά χρώματα και όταν την βλέπεις από το πρόγραμμα προβολής εικόνων των windows ή το picture manager ή τον firefox δεν έχει τόσο ωραία χρώματα όσο στο photoshop?

ξέρετε κάποιο πρόγραμμα να τα δείχνει σαν το photoshop?

EDIT: το CS3 έχω

να τι εννοώ...

windows_image_viewer.jpg

photoshop_cs3.jpg

η ίδια εικόνα είναι αλλά στο photoshop εχει πιο ωραία χρώματα...:look:

Link to comment
Share on other sites

Ας τα πάρουμε με την σειρά.

1. Τι monitor έχεις

2. Ποιο color profile έχεις ορίσει στα windows (Υπάρχει περίπτωση να μπήκε αυτόματα με το installation του monitor σου)

3. Ποιο ή ποια color profiles έχεις ενεργοποιημένα στις εφαρμογές Adobe

Για να βρεις το 2 κάνε δεξί κλικ στο desktop σου και κάνε κλικ στο ιδιότητες, πάνε στην καρτέλα με την κάρτα γραφικών σου και δες στο advanced το ενεργοποιημένο ή μη color profile που διάλεξαν τα windows σου

Για να βρεις το 3 πάνε στην εφαρμογή "Adobe Bridge" (αν έχεις την σουίτα) και στο "Edit" -> "Creative Suite Color Settings" διάλεξε ή πες μας τι έχει εκεί ενεργοποιημένο

Αν δεν έχεις την σουίτα, τότε στο μενού "Edit" -> "Color Settings" του Photoshop θα σε πει τι είναι ενεργοποιημένο.

Εξήγηση

Στην ουσία, το color profile των windows σου είναι διαφορετικό από το color profile του photoshop και αυτό εν μέρη είναι λάθος. Γιατί λέω "εν μέρη", διότι άλλες φωτογραφίες ή αρχεία γενικότερα δεν θέλεις να τα βλέπεις με τον ίδιο τρόπο ή να τυπωθούν ή να γίνουν upload στο web... άρα καμιά φορά είναι καλύτερο να μην τα έχεις και synchronized όλα.

Εγώ που κάνω όλες τις εργασίες π.χ. web, print, retouch, τα έχω όλα στα ίδια για να είμαι σίγουρος για το τελικό αποτέλεσμα. + φυσικά ένα calibrated monitor το οποίο δεν έχω ακόμα :p

2η εξήγηση

Το να σώσεις σε web του photoshop είναι τελείως μα τελείως διαφορετικά από το "save as jpeg" στο ένα δίνει το color profile sRGB και στο άλλο κρατάει το profile που δουλεύεις την εικόνα σου

Ότι δεν κατάλαβες, ή τα μπέρδεψα εγώ λόγο καφεΐνης εδώ είμαστε όλοι :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

armored : να χαιρεσαι το μποξερ σου και να το προσεχεις μεχρι τα τελευταια του....Μεχρι και το τελος , παντα ζωηρα θα ειναι.

το gomar που βλεπεις απο ιδιο σκυλι βγηκε :)

Σορρυ για το ΟΤ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ρε σεις λύστε μου (αναλυτικά) μια απορία:

Υπάρχει τρόπος να πάρεις μια εικόνα σε .jpg και μέσω του photoshop να την αλλάξεις μέγεθος? Δεν εννοώ να την κάνει απλώς ζουμ, θέλω να την επανασχεδιάσει ολόκληρη στις επιθυμητές διαστάσεις, pixel προς pixel. Και, αν δε γίνεται μέσω photoshop, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πως το ονομάζει το πρόγραμμα... :...: Έχω πάντως μια εικόνα με resolution 100 ppi, είναι 18 χ 23 και θέλω να την τυπώσω σε καμβά 130 πλάτος x 180 ύψος (cm πάντα). Ο τύπος στο πλοτεράδικο μου είπε (προφανώς :p) πως είναι μικρή η εικόνα, κάτι για native τρέχαγύρευε και οτι το μηχάνημα του μπορεί να τυπώσει είτε σε 1024χ768 είτε σε 1280χ7...κάτι.

Τί πρέπει να κάνω και πώς για να "κάνει" η φωτογραφία αυτή? Υπάρχει τρόπος?

(Θυμάμαι αμυδρά απο το βιβλίο πληροφορικής του σχολείου (!) που έλεγε πως το bitmap π.χ. όταν μεγαλώνει μια εικόνα, την κάνει απλά ζουμ, και γι αυτό εμφανίζεται το φαινόμενο "κοτετσόσυρμα" (!!), ενώ τα σχεδιαστικά προγράμματα κάτι άλλο κάνουν -την επανασχεδιάζουν νομίζω έλεγε- και δεν εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο).

Dont shoot. :p

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να το βρήκα αυτό που ήθελα, παίζοντας με τις επιλογές Image>Image size, συν το γεγονός οτι μου έστειλε επιτέλους και το παιδί του οποίου είναι το έργο το κανονικό αρχείο υψηλής ανάλυσης, και σταμάτησα να παιδεύομαι με τα .τζουπουτζου. :T:

Απ' ότι κατάλαβα, το photoshop όταν αλλάζει μέγεθος σε μια εικόνα προς τα πάνω προσθέτει "ψεύτικα" pixel, ώστε να την κάνει να φαίνεται καθαρή, ενώ όταν τη μικραίνει, αφαιρεί. Εμ αϊ ραϊτ ορ γουάτ? :dance3:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.