Jump to content



Recommended Posts

Ρε σεις λύστε μου (αναλυτικά) μια απορία:

Υπάρχει τρόπος να πάρεις μια εικόνα σε .jpg και μέσω του photoshop να την αλλάξεις μέγεθος? Δεν εννοώ να την κάνει απλώς ζουμ, θέλω να την επανασχεδιάσει ολόκληρη στις επιθυμητές διαστάσεις, pixel προς pixel. Και, αν δε γίνεται μέσω photoshop, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο?

Resize εννοείς μήπως; Recreate ξέχνα το :p

Κανένα πρόγραμμα δεν μπορεί να υποθέσει και να "ζωγραφίσει" μόνο του τα pixels.

Αν θες, μπορείς να περιμένεις το Photoshop CS5 που θα έχει τη δυνατότητα Seam Carving :p

Παράδειγμα προγράμματος που "υποθέτει" και ζωγραφίζει μόνο του:

Παράδειγμα Resizing:

Αλλιώς ίσως σου κάνει κάποια από τα προγράμματα που δηλώνουν ότι κάνουν το ίδιο πράγμα (δεν έχω δοκιμάσει κανένα). Έγινε επεξεργασία από tragikos
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πως μπορώ να κάνω τους κύκλους εσωτερικά του κοντέρ ώστε να μπούνε οι κάθετες γραμμούλες σε ίσες μεταξύ τους αποστάσεις;Υπάρχει κάτι σαν μετρητής στο photoshop? "Μετρητής" εννοώ κάτι που να χωρίζει ένα σχήμα σε ίσα μέρη....

post-1143-1416074288,1417_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

Φτιάχνω ένα μαύρο φόντο. Πάνω του σχεδιάζω δύο λεπτους κύκλους (αυτούς που δείχνω με κόκκινο βελάκι).

α. Θέλω οι δύο κύκλοι μαζί να αποτελέσουν με κάποιο τρόπο ΕΝΑ ενιάιο σχήμα, ώστε,

β. Να πω: θέλω οι Χ γραμούλλες (τις δείχνω στο σχήμα) να μπουν ανάμεσα τους και να ισαπέχουν μεταξύ τους....(το ίδιο και με τα τριγωνάκια)

Γίνεται με το PS η να επιστρατεύσω 3D?

post-1143-1416074290,838_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βάλε ένα σημείο στην εικόνα, κάνε selection με κύκλο με κέντρο το σημείο (πατημένα Alt+Shift) και ακτίνα όση θές και μετά κάνε edit-stroke. Επανέλαβε για 2ο κύκλο. Σε νέο layer κάνε τις οριζόντια και κάθετη ακτίνες με το σχετικό selection tool. Μετά διαδοχικά: rotate στις μοίρες που θες. Μπορείς να τελειώσεις πιο γρήγορα κάνοντας merge τα layers σταδιακά ώστε να κάνει πολλές γραμμές μαζί.

Σε ACAD γίνεται πιο εύκολα αλλά η δουλειά που κάνεις μάλλον για PS είναι.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγω στην παρέα σας χρησιμοποιώντας πρώτη φορά το photoshop.

Δεκτές όποιες παρατηρήσεις:happy:

πριν

[ATTACH]37843[/ATTACH]

μετα

post-10425-1416074298,078_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από thanoolhs
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπήκα και εγω στην παρέα σας χρησιμοποιώντας πρώτη φορά το photoshop.

Δεκτές όποιες παρατηρήσεις:happy:

πριν

[ATTACH]37843[/ATTACH]

μετα

[ATTACH]37841[/ATTACH]

Θα ηθελα να κανω μερικές παρατηρήσεις.

Κατ αρχην το ps ειναι ενα εργαλείο μεσω του οποιου διορθώνουμε τις ατέλειες που μπορει να εχει μια φωτογραφία κατευθείαν απο την μηχανή, λογω των περιορισμών που εχει η τεχνολογία των αισθητήρων, ο εξοπλισμός μας και φυσικές συνθήκες οι οποίες δυσκολεύουν το εργο μας.

Επισις το ps ειναι ενα πανίσχυρο δημιουργικό εργαλείο με άπειρες δυνατότητες για όποιον αφιερώσει χρόνια στην εκμάθηση του.

Αυτο που θέλω να σου πω ειναι το εξής... για να χτίσεις εναν ουρανοξύστη θα πρέπει προτα να σκάψεις πολυ βαθιά και γερα θεμέλια... χωρίς γερές βάσεις το δημιούργημα σου δεν θα υψωθεί ποτε στον ουρανό.

Με δυο λογια, ξεκίνησε πρωτα να μάθεις τις βασικές ρυθμίσεις που θα πρέπει να κάνεις σε μια φωτογραφία για να ειναι αισθητικά "αποδεκτή" και τεχνικά "σωστή" πχ καδρο, στραβός ορίζοντας , σωστή φωτεινότητα, οξύτητα , ψηφιακός θόρυβος κλπ και μετα προχωράς στο επόμενο βημα.

Στην φωτογραφία που ανέβασες , ο κόπος σου πηγε χαμένος γιατι τα θεμέλια σου ειναι σαθρά.

Παραθέτω μια διορθωμένη έκδοση της , η οποία θα σου έπαιρνε 5 λεπτα για τα βασικά, αρκεί να ξέρεις τι χρειάζεται διορθώσεις...

effa.jpg

ps. Δεν θελω να το παίξω γνώστης κλπ, απλα ειναι η αποψη μου για το θεμα.

Έγινε επεξεργασία από angel_f
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις παρατηρήσεις σου:)

Κατανοώ αυτα που λες και εχεις δικιο.

Απλως ηταν η πρωτη μου φορα....

Μπορεις να μου παραθέσεις αν ξερεις κανενα οδηγό για να μαθω τουλαχιστον τα βασικα??

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ξεκινήσεις απο tutorial ανάλογα με το τι θες να κάνεις.

http://photoshoptutorials.ws/photoshop-tutorials/general/basics/

Επίσης στο youtube υπάρχουν πολλά tutorial για να μάθεις τεχνικές επεξεργασίας στο ps , για οτι μπορείς να φανταστείς.

Ρίξε και μια ματιά εδω για τα βασικά που πρέπει να προσέχουμε όταν φωτογραφίζουμε ( και οχι μόνο ) http://www.dpgr.gr/index.php?page=mistakes1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για αρχή, θα πρότεινα το "Classroom in a Book" της Adobe. Έχει 10 κορυφαία μαθήματα μετά τα οποία είσαι έτοιμος για.... βουτιές σε δυσκολότερα. Το βρίσκεις σχετικά εύκολα...

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με το φωτοσόπι. Όσα plug in που είναι .8bf έχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω, δεν εμφανίζονται στο photoshop.

Για την εγκατάσταση, απλώς τα αντιγράφω στο φάκελο /Adobe/Photoshop CS4/Plug in, σωστά;

Είναι το cs4 64bit, σε vista 64bit

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

Link to comment
Share on other sites

έχω ένα πρόβλημα με το φωτοσόπι. Όσα plug in που είναι .8bf έχω δοκιμάσει να εγκαταστήσω, δεν εμφανίζονται στο photoshop.

Για την εγκατάσταση, απλώς τα αντιγράφω στο φάκελο /Adobe/Photoshop CS4/Plug in, σωστά;

Είναι το cs4 64bit, σε vista 64bit

Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει;

Σε 64bit Photoshop πρέπει να είναι 64μπιτα και τα plugins. Αλλιώς βάζεις 32μπιτο PS για να σου παίξουν.

Υ.Γ. Ξέρω.. Πακέτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε 64bit Photoshop πρέπει να είναι 64μπιτα και τα plugins. Αλλιώς βάζεις 32μπιτο PS για να σου παίξουν.

Υ.Γ. Ξέρω.. Πακέτο!

Ναι... έτσι είναι... απλα σιγά σιγά αρχίζουν να τα βγάζουν και 64 bit...

To focalblade και neatimage που δουλεύω βγήκαν 64 αλλα πρέπει να βάλεις πάλι το χέρι στην τσεπα:wall:

Link to comment
Share on other sites

αυτό ήταν. Επειδή στο σάιτ του Plugin δεν ανέφερε τίποτα, υπέθεσα ότι δεν έχει πρόβλημα, αλλά απ'ότι είδα είναι ασύμβατο με το 64bit Photoshop. Το plug in είναι αυτό που ανέφερε ο NTG στο άλλο νήμα, το fractalious.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.