Jump to content



Recommended Posts

ο Διονύσης ([MENTION=4171]deninho[/MENTION] ) είχε την ιδέα να δοκιμάσω να ανοίξω τις φωτογραφίες με το lightroom.

Εγκατέστησα το lr 4 beta και όλες οι φωτογραφίες του επίμαχου φακέλου άνοιξαν κανονικά. Μου φαίνεται λιγο περίεργο αυτό αλλά τελος πάντων, για την ώρα το προσπερνώ.

Μετά από περίπου 20 λεπτά κατάφερα να βρω πώς κάνουμε και crop πέρα από open image :hehe:

Έγινε επεξεργασία από hayabusa
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Αυτό που γουστάρω περισσότερο στο photoshop είναι οι διεπαφές που σου δίνουν για να χρησιμοποιήσεις όλα αυτά τα ωραία. Είναι τόσο "φυσικές" και "προφανείς" που μπαίνεις κατευθείαν στο "ψητό".

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Και γω δύσκολο το κόβω. Γιατί δε το κάνεις χειροκίνητα; 5 λεπτά δουλειά είναι.

EDIT. Δε ξέρω άμα τη χρειάζεσαι την φωτό, ή απλά κάνεις practice. Πάντως άμα την θες "φτιαγμένη" την μάζεψα λιγάκι.

b-7249.jpg

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

Ναι, heal/clone/smudge κτλ. Δεν έχω το ps, αλλά από ότι κατάλαβα από όταν πρωτοεμφάνησαν την content aware ιστορία, δε πρέπει να έχει πολλαπλά στοιχεία σε εύρος βάθους κτλ.

EDIT: Την αλλαγμένη φωτό θα τη σβήσω αργότερα, μη μας κάνεις και κάμια μήνυση για clopyright ;)

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] αν την έβλεπα έτσι δε θα καταλάβαινα ότι κάτι λείπει από 'κει.. μπράβο. Δεν ήταν άσχημη ευκαιρία για practice, γιατί δεν το είχα χρησιμοποιήσει ποτέ, αλλά ενδέχεται να πάει για εκτύπωση αυτή και θα ήθελα να μην έχω μέσα τον κάδο.

@GV, όντως είναι λίγο βιαστική :p

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα σε όλους.

θα ήθελα τη βοήθεια σας.θέλω να έχω ένα backround, να βάλω μια photo πάνω και να σβήσω απαλά στις άκρες ώστε να τα παντρέψω.(όπως ακριβώς θα δείτε στη παρακάτω photo). δοκίμασα με τη γόμα αλλά το αποτέλεσμα δε μ' αρέσει.

slide2.jpg

επίσης γνωρίζετε κάποιο site με backround του στυλ της από πάνω photo;

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να καταλάβω τι θες να κανεις

στην εικόνα αν προσέξεις, δεν υπάρχουν τα όρια της.

έχουνε "σβηστεί" σε κάποιο βαθμό για να ταιριάξει η εικόνα με το backround.

με λίγα λόγια διάφανη βινιέτα θέλω να κάνω..

υ.σ: πρέπει να τη δεις στο πραγματικό μέγεθος για να καταλάβεις

Έγινε επεξεργασία από performer
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω τι παραπάνω θες να κάνεις από το "μια χαρά σβήσιμο" που έχεις κάνει στην εικόνα παραπάνω. Αν και το φόντο εγώ το βλέπω σχεδόν μαύρο.

Καλύτερα να δώσεις το φόντο και την εικονα ξεχωριστά για να ξέρουμε από που ξεκινάς και που θες να πας.

Link to comment
Share on other sites

Σβήνεις την απο πάνω εικόνα παίζοντας με την ένταση της γόμας και το μέγεθός της. Ξεκίνα με μεγάλη γόμα και χαμηλή ένταση (10%) και κάνε απανωτά κλικ. Σταδιακά μείωσε το μέγεθος της γόμας και συνέχισε να κλικάρεις περιμετρικά στην απο πάνω εικόνα.

Βέβαια αν η πάνω και η κάτω εικονες είναι αταίριαστες, μην περιμένεις θαύματα. π.χ. αν έχεις την κοπέλα πάνω και φόντο π.χ. ουρανό, αντιλαμβάνεσαι ότι δεν θα βγει και super.

Μπορείς να φτιάξεις σχετικό φόντο με το φίλτρο cloud και χρώματα 2 κυρίαρχα χρώματα της πάνω εικόνας.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.