Jump to content



Recommended Posts

  • 2 weeks later...

καλησπερα !!!!!!!!!!!!

το τελευταίο διαστημα εχω αρχισει να κοιτάω φωτογραφιες που βγάζουν απο νυχτερινα μαγαζια -club και ανεβαζουν σε διαφορα site (night stories για παραδειγμα). θα μπορούσε καποιος να μ αναφέρε ιπιθανον τι επεξεργασια εχουν υποστει οι συγκεκριμενες φωτο.

ενταξει σιγουρα ολες εχουν ενα ρετους και λιγο πουσαρισμα στα χρωματα. αλλα επειδη βλέπω πως οι περισσοτερες ειναι πανω κατω οι ιδιες, μηπως χρησιμοποιούν συγκεκριμένα φιλτρα;;

Link to comment
Share on other sites

ναι σωστο απλα σκεφτηκα να μην ανεβασω φωτογραφιες αγνωστων και που δεν εινα ιδικες μου.

ριξτε μια ματια στο λινκ που βρηκα στα γρηγορα

Saturday Nights @ Petrino Club (Peiraias) | 30/06 | Night Stories

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !!!!!!!!!!!!

το τελευταίο διαστημα εχω αρχισει να κοιτάω φωτογραφιες που βγάζουν απο νυχτερινα μαγαζια -club και ανεβαζουν σε διαφορα site (night stories για παραδειγμα). θα μπορούσε καποιος να μ αναφέρε ιπιθανον τι επεξεργασια εχουν υποστει οι συγκεκριμενες φωτο.

ενταξει σιγουρα ολες εχουν ενα ρετους και λιγο πουσαρισμα στα χρωματα. αλλα επειδη βλέπω πως οι περισσοτερες ειναι πανω κατω οι ιδιες, μηπως χρησιμοποιούν συγκεκριμένα φιλτρα;;

ΘΑΝΑΤΟΣ σε αυτη τη μοδα και στα ηλιθια φιλτρα που βαζουν - ειχα κατσει πριν κατι μηνες και προσπαθησα να αναπαραγω την βλακεια τους για να δω τι ακριβως κανουν-

Και να θυμωμουν δεν θα το εγραφα γιατι αυτη η μοδα πρεπει να σταματησει.Seriously.

Απειρα δευτερολεπτα χαμμενα να αναγνωρισω παραμορφωμενους/ρετουσαρισμενους γνωστους μου.

Link to comment
Share on other sites

ΘΑΝΑΤΟΣ σε αυτη τη μοδα και στα ηλιθια φιλτρα που βαζουν - ειχα κατσει πριν κατι μηνες και προσπαθησα να αναπαραγω την βλακεια τους για να δω τι ακριβως κανουν-

Και να θυμωμουν δεν θα το εγραφα γιατι αυτη η μοδα πρεπει να σταματησει.Seriously.

Απειρα δευτερολεπτα χαμμενα να αναγνωρισω παραμορφωμενους/ρετουσαρισμενους γνωστους μου.

καπως ετσι το σκεφτηκα και γω ....αλλα επειδη βλεπω οτι εχει γεμισει ο κοσμος απο δαυτες ειπα να κανω μια προσπαθεια ..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά, χρειάζομαι μια βοήθεια. Πρέπει να φτιάξω μια διαδικασία στο photoshop που πατώντας ένα κουμπί, να μου κάνει το παρακάτω:

1. Να επιλέγει το crop tool με ορισμό crop παραθύρου τόσα Pixels όσα είχα χρησιμοποιήσει την τελευταία φορά, αλλά να μπορώ να αλλάξω νούμερα (width, height) χειροκίνητα, πάνω στη μπάρα του crop.

2. Να κάνω κλικ επάνω στη φωτογραφία που έχω ανοικτή και να δέχεται το σημείο του κλικ ως το κεντρικό του crop παραθύρου και να cropάρει εκεί.

Στη συνέχεια θα σώζω εγώ την εικόνα, θα ανοίγω την επόμενη, θα πατάω το κουμπί που θα έχω φτιάξει και θα επαναλαμβάνεται η διαδικασία, το τονίζω με το ίδιο μέγεθος παραθύρου crop που είχα την προηγούμενη.

Δηλαδή, όπου έχω το ποντίκι πάνω στην εικόνα, να εμφανίζεται το κόκκινο πλαίσιο με τις πράσινες διαγώνιους, κεντραρισμένο στο μωβ τετράγωνο. Το πλαίσιο να ακολουθεί τον κέρσορα πάνω στην οθόνη και όταν κάνω κλικ, να κάνει crop αυτό που βρίσκεται μέσα στο κόκκινο ορθογώνιο.

86473947.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε συ έχω την εντύπωση ότι δεν μπορεί να γίνει τόσο υπερ-αυτοματοποιημένα που το θέλεις.

Δηλαδή σε πρώτη φάση, όταν θα κάνεις record το action θα πρέπει (για να το κλείσεις) να κροππάρεις, την εικονα. Δεν είδα να υπάρχει τρόπος για να τοποθετήσεις απλά το πλαίσιο του crop κάπου και να το αφήσεις εκεί έχοντας ταυτόχρονα τη δυνατότητα να ορίσεις αυτό ως τελευταίο βήμα του action.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο crop με action ξέρω να κάνω. Το αποτέλεμα είναι να έχω σε πολλές φωτό σωστό κροπάρισμα αλλά στο ίδιο σημείο που το έχω κάνει κατά το record του action.

Αλλά το θέμα που με ενδιαφέρει δεν είναι πάντα στο κέντρο.

Φαντάσου continuous τη μηχανή, να τραβάω 5 καρέ το δευτερόλεπτο και να κουνιέται το χέρι μου. Το θέμα πάει πέρα δώθε μέσα στο καρέ. Θέλω λοιπόν να ανοίγω τη φωτό, να πατάω ένα κουμπί (που προφανώς θα φορτώνει κάποιο action) και να μου ζητάει εκείνη τη στιγμή να κάνω κλικ στο κέντρο του crop. Να την κροπάρει και μετά εγώ θα τη σώζω.

Δε το βγάζω από το μυαλό μου, το έχω δει σε φωτογραφείο όταν πήγα για φωτό ταυτότητας. Αλλά επειδή τους το έχει δώσει εταιρία για να κάνουν δουλειά, δεν μπορούν να μου το δώσουν. Κάνει αυτό ακριβώς (και επιπλέων κάνει 4 αντίγραφα της ίδιας φάτσας μέσα το καρέ για εκτύπωση).

Link to comment
Share on other sites

Αυτόματο crop με action ξέρω να κάνω. Το αποτέλεμα είναι να έχω σε πολλές φωτό σωστό κροπάρισμα αλλά στο ίδιο σημείο που το έχω κάνει κατά το record του action.

Αλλά το θέμα που με ενδιαφέρει δεν είναι πάντα στο κέντρο.

Φαντάσου continuous τη μηχανή, να τραβάω 5 καρέ το δευτερόλεπτο και να κουνιέται το χέρι μου. Το θέμα πάει πέρα δώθε μέσα στο καρέ. Θέλω λοιπόν να ανοίγω τη φωτό, να πατάω ένα κουμπί (που προφανώς θα φορτώνει κάποιο action) και να μου ζητάει εκείνη τη στιγμή να κάνω κλικ στο κέντρο του crop. Να την κροπάρει και μετά εγώ θα τη σώζω.

Δε το βγάζω από το μυαλό μου, το έχω δει σε φωτογραφείο όταν πήγα για φωτό ταυτότητας. Αλλά επειδή τους το έχει δώσει εταιρία για να κάνουν δουλειά, δεν μπορούν να μου το δώσουν. Κάνει αυτό ακριβώς (και επιπλέων κάνει 4 αντίγραφα της ίδιας φάτσας μέσα το καρέ για εκτύπωση).

Με το φωτοσαπουνο το εκανε αυτος ρε ή με αυτα τα προγραμμα που εχουν της kodak/fuji κλπ;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.