Jump to content



Recommended Posts

Photoshop.

Τέλοσπάντων και πρόγραμμα άλλης εταιρίας αν υπάρχει και κάνει τη δουλειά μου, μου κάνει.

Πέτρο, αν και δεν δουλεύω photoshop (είμαι τσίπης, παίζω μόνο με gimp) άμα κατάλαβα τι θες να κάνεις, δε χρειάζεται actions/macro για αυτό το πράγμα.

Φτιάξε ένα crop preset με τις διαστάσεις που θες. Άμα έχει επιλογή για expand from center επέλεξε το. Δώστου και ένα shortcut μη π@π@ρίζεσαι με τα μενού. Shortcut key=> κλικ το κέντρο του αντικειμένου σου (και μετά alt άμα δεν έχει expand from center το preset σου).

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ποιο καλο παιδακι θα τρεξει ενα βαρβατο surface blur στο cs6 να μου πει αν οντως τον πινει το cpu ή τρεχει κατι αλλο στο pcaki μου??

edit..

ok..δεν χρειαζεται..

Έγινε επεξεργασία από ΝTG
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παρατήρησα σήμερα ότι το PS καθώς έφτιαχνε ένα contαct sheet που του είχα βάλει, χρησιμοποιούσε τον SSD (για προσωρινή αποθήκευση or sth).

Μιλάμε για ανελέητη χρήση σε σημειο να έχουν μεινει 230 ΜΒ μονο.

Καμιά ιδέα για να μη γίνεται αυτό ή να χρησιμοποιεί κάποιο άλλο δίσκο ;

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησα σήμερα ότι το PS καθώς έφτιαχνε ένα contαct sheet που του είχα βάλει, χρησιμοποιούσε τον SSD (για προσωρινή αποθήκευση or sth).

Μιλάμε για ανελέητη χρήση σε σημειο να έχουν μεινει 230 ΜΒ μονο.

Καμιά ιδέα για να μη γίνεται αυτό ή να χρησιμοποιεί κάποιο άλλο δίσκο ;

Επίσης μπορείς να μην έχεις τσόντες στον SSD και να τις έχεις στον άλλο για να έχεις χώρο :p

Γιατί εικάζω πως το PS το έχεις στον SSD όπως και όλα τα προγράμματα / λειτουργικό, και παίζει να κάνει διαφορά στην ώρα που θα σου ετοιμάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παίδες πως λέγετε το εφέ στο φωτοσοπ και γενικότερα στα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας Όπου αλλάζεις την φορά της εικόνας ??? ( βλέπε το cheetah πχ να κοιτάζει αριστερά αντί για δεξιά ? )

post-1303-1416076767,1094_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.Γράφω εδώ λόγω του ότι μπορείτε να με βπηθήσετε για σχεδιασμό καταλόγου. Υπάρχει κάτι έτοιμο σαν σχέδιο που να μπορώ να δω? Πχ όπως είναι ο κατάλογος απο delivery, εγώ θέλω να έχει 3 φύλλα δηλαδή όταν διπλώνει να γίνεται 1. Επίσης επειδή είμαι newbie στο photoshop θέλω να βάλω δική μου pic μπρος-πίσω και ενδιάμεσα στα φύλλα. Αν θέλετε ανεβάζω pic να δείτε περί τεινος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Για σχεδιασμούς καταλόγων/φυλλαδίων πας καλύτερα σε coreldraw. Όχι πως δε μπορείς να κάνεις δουλειά στο photoshop, απλά το corel είναι για αυτή τη χρήση. Έχει και κάμποσα έτοιμα layouts άμα θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις ξεχωριστά την εμπός και την πίσω σελίδα. Ξεκίνα με μια άδεια εικόνα στις διαστάσεις του 3-σέλιδου (Α4 λογικά) και σε ανάλυση τουλάχιστον 180 dpi (ας πουν οι πιό ειδικοί αν θέλει 300 dpi ή είναι too much). Xώρισε τη νοερά σε 3 ίσα τμήματα με οδηγούς (guides) και ξεκίνα να βάζεις περιεχόμενο. Οι οδηγοί που λέω μπαίνουν ευκολα με κλικ σε χαρακα (οριζόντιο ή κάθετο) και σύρσιμο μέσα στην εικόνα στη θέση που θες. Αφού τους βάλεις και μετά, το ποντίκι τους πιάνει με πατημένο το Ctrl. Οι οδηγοί βοηθούν να οριοθετίσεις το χώρο όπως θες καθώς τα διάφορα που θα βάλεις μέσα κάνουν snap πάνω τους.

Δεν είναι απλό αυτό που θες να κάνεις αλλά αν αφιερώσεις χρόνο θα το κάνεις (eventually)!

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.