Jump to content



Recommended Posts

Ρε σεις σοβαρή απορία τώρα

Έχω φτιάξει το παρακάτω PSD και προσπαθώ να το σώσω σε jpeg για να το στείλω. Όπως βλέπετε κάθε κομμάτι του παζλ έχει δύο εφέ και κάτω από το γκρουπ με τα layers του παζλ βρίσκονται οι εικονες του φόντου.

attachment.php?attachmentid=53396&stc=1&d=1353483989

Δείτε όμως τι γινεται όταν πάω να σώσω σε jpeg (ή όταν κάνω flat την εικονα).

attachment.php?attachmentid=53395&stc=1&d=1353483922

Τα εφέ εξαφανίζονται χωρίς δική μου παρέμβαση.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να διορθωθεί αυτό ;

post-3673-1416076815,5443_thumb.jpg

post-3673-1416076815,6218_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από ότι βλέπω δε πρέπει να χάνονται τα εφέ σου, το outline του κάθε layer μικραίνει. Δε δουλέυω το psp, αλλά μήπως ο τρόπος που τονίζει το psp τα ξεχωριστά layers "μεγαλώνει" το πραγματικό outline;

Κάνε ένα selection 1-2pix σε κάθε layer και βάφτο μαύρο/κάντο burn. Εναλλακτικά, άμα δεν είναι αυτό που σου λέω, δώσε το psd να δω πιο κοντά τι παίζει.

EDiT:Τώρα που το σκέφτομαι, μαλλον δεν ισχύει αυτό, χμ...

Έγινε επεξεργασία από Volrath
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Για ποιο λόγο πολλέςφορές όταν πάω να σώσω ένα PSD σε jpeg μου λεει οτι δεν επαρκεί η διαθέσιμη μνήμη ; (ακόμη και όταν το σώζω με quality 3/12)

Το ίδιο PSD αποθηκεύεται κανονικά ακόμη και αν έχει μέγεθος 500ΜΒ. Σημειωτέον ότι μιλάμε για CS5 &CS6 και οτι για scratch disk έχω ένα 60άρη vertex 2 όλο δικό τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλω λίγη βοήθεια παίδες.

Έχω ετοιμάσει μια μακέτα και θέλουμε να προστεθεί κάπου ( "ιδανικά" πάνω στον τοίχο από την "αφίσα" όπως το έχω τοποθετήσει τώρα πρόχειρα ) το λογότυπο της STIHL με την κατάλληλη κούρβα/προοπτική.

Μπορεί κάποιος να ρίξει ένα χεράκι βοηθείας ?

PSD file ( easy & free download via Mediafire ):

working maketa 4.psd

Link to comment
Share on other sites

Με το layer selected, πάτα CTRL+T να φανούν οι transform handlers και μετά με πατημένα μόνα τους ή σε συνδυασμό τα CTRL, SHIFT, ALT, πιάσε τις λαβές και τραβολόγατες (και θα καταλάβεις :)). CTRL+SHIFT βασικά απ'όσο θυμάμαι. Καλύτερα βέβαια να έχεις σκέτο text layer γιατί τώρα το λευκό φόντο θα στο χαλάσει λίγο το τελικό αποτέλεσμα. :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.