Jump to content



Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Οποίος μπορεί ας δώσει τα φωτα του .

Λοιπόν εχω καμιά 20σαρια layer στα όποια layer θέλω να βάλω μια φωτογραφία από πάνω .Αλλά θέλω αυτή η φωτογραφία να μπει σε ολα τα layer μαζί στο ίδιο ακριβός σημείο ,μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εξηγείς ξεκάθαρα τι θες....

Αυτό που λες καταργεί την έννοια του layer. Δεν χρειάζεται να την βάλεις σε κάθε ένα από τα 20 layers! Βάλε τη φωτό που θες σε 21ο layer (πάνω, στην στοίβα των layers) και την κρατάς με όποιο από τα υπόλοιπα layers θες.

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ neuromancer το είχα προσπαθήσει και με αυτόν τον τρόπο αλλα το εκανα λάθος και δεν έβγαινε για κάποιον λόγο σε όλα τα layer .Τελικά το κατάφερα thanks !!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Παιδιά,είμαι άσχετος τελείως από fotoshop.

Όμως ένας φίλος που ασχολείται τον τελευταίο καιρό ερασιτεχνικά,έχει προβλήματα με το λαπτοπ το οποίο χρησιμοποιεί για αυτές τις εφαρμογές. Έχει κολλήματα και τα λοιπά λόγο μάλλον μικρών δυνατοτήτων του λαπτοπ.

Σκέφτεται να πάει σε κανονικό pc,αλλά δεν ξέρει τι πρέπει να έχει ως προτεραιότητα αγοράς. Δηλαδή το Photoshop θέλει καλό επεξεργαστή?? καλή κάρτα γραφικών? μεγάλο νούμερο σε GB στις μνήμες??

Να πω ότι θα καταφύγουμε σε μεταχειρισμένες λύσεις,λόγο οικονομικής στενότητας.

Θα ήθελα να μου προτείνετε με ποιον επεξεργαστή θα ανταπεξέλθει το πρόγραμμα αξιοπρεπώς.Ενας i5 2500 ειναι αρκετός? Τι Δυνατοτήτων κάρτα γραφικών χρειάζεται??Και πόση χωρητικότητα σε μνήμη??

Όποια δήποτε βοήθεια θα είναι φως στο τούνελ που βρίσκετε το φιλαράκι.

Μην με ρωτήσετε το λάπτοπ που έχει τώρα απο τι αποτελείται.Δεν ξέρω,αλλά και μόνο που είναι ΤurboX φτάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όσους θα ασχοληθούν με την ερώτησή μου.

Link to comment
Share on other sites

για ερασιτεχνικα δεν σε νοιαζουν οι λεπτομεριες

ενας ι5 και 8gb ram ειναι υπεραρκετα

παρε μια δημιουργια δικη μου XD

sdsds.png

ελπιζω να μην φαω καμοια καρτα !!! censored εκδοση ? :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ξεχασα

θυμαμε επαιζα CS3 με pentium 4 + 4850 . πλεον ειμαι με ι5 και 7870 και τρεχω το CC 64bit νερακι και φορτωμενος με πολλα brushes .

οποτε μην κοιτας κατι το extreme και απο εκεινη την μερια ....

μια οποιαδηποτε υποθετω θα την βγαλει την δουλεια

Link to comment
Share on other sites

ναι οντως ξεχασα

θυμαμε επαιζα CS3 με pentium 4 + 4850 . πλεον ειμαι με ι5 και 7870 και τρεχω το CC 64bit νερακι και φορτωμενος με πολλα brushes .

οποτε μην κοιτας κατι το extreme και απο εκεινη την μερια ....

μια οποιαδηποτε υποθετω θα την βγαλει την δουλεια

Οκ Thanks. Νάσε καλά.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον επεξεργαστη εγω τη βγαζω συνεχεια με εναν i3 k μια βαση ανεμιστηρα δικης μου επινοησης για τους καλοκαιρινους μηνες που εχει θερμοκρασιες τωρα σχετικα με τη καρτα γραφικων εχω συναντησει καπια μικροπροβληματα οπως το να τρεμοπαιζει η οθονη κ μια μερα καπια στιγμη επεσε ο φωτισμος της οθονης για λιγο αλλα σε γενικες γραμες μετα απο πολες επεξεργασιες εικονας καλα τα παει.

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον επεξεργαστη εγω τη βγαζω συνεχεια με εναν i3 k μια βαση ανεμιστηρα δικης μου επινοησης για τους καλοκαιρινους μηνες που εχει θερμοκρασιες τωρα σχετικα με τη καρτα γραφικων εχω συναντησει καπια μικροπροβληματα οπως το να τρεμοπαιζει η οθονη κ μια μερα καπια στιγμη επεσε ο φωτισμος της οθονης για λιγο αλλα σε γενικες γραμες μετα απο πολες επεξεργασιες εικονας καλα τα παει.

Ποια κάρτα έχεις, αν επιτρέπετε???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελευταία αντιμετωπίζω το εξής θέμα:

Όταν πάω στο CS5 να κάνω crop κάποια φωτογραφία που έχει τραβηχτεί με τη D600 μου μου βγάζει σφάλμα που λέει "Could ot complete your request because scratch disks are full"

Εννοείται οτι ο δίσκος που εχω ορίσει για scratch όχι μόνο δεν ειναι γεμάτος αλλά έχει κάπου 47gb αδεια. Εν τω μεταξύ δεν μου το βγάζει σε καμία άλλη περίπτωση, ακόμη και όταν δουλεύω PSDs των 700+ΜΒ παρα μόνο όταν πάω να κανω κροπ.

Καμια ιδέα τι μπορεί να παίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμάσω λίγο αργότερα και θα επανέλθω.

Πάντως μου κάνει εντύπωση που μου το κάνει στα ξαφνικά. Το ίδιο μου παρουσιαστηκε και στο λαπτοπ, που έχω το cs3, με την διαφορά ότι εκεί δεν βγάζει σφάλμα αλλά κολλάει όλο το σύστημα.

Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Παίζει να έχει πειραχτεί καμιά ρύθμιση στην μηχανή;

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς η λύση που πρότεινε ο Ιάσωνας δεν δούλεψε και ανάγκαστηκα να προχωρήσω σε απεγκατάσταση του προγράμματος και επανεγκατάστασή του.

Πλέον δουλεύει και πάλι κανονικά.

Ωστόσο εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση το γεγονός οτι παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα σχεδόν ταυτόχρονα σε δύο διαφορετικούς υπολογιστές.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.