Jump to content



Recommended Posts

Ξέρει κάνεις αν γινεται φτιάχνοντας ένα contact sheet με jpegs να μην φαίνεται η κατάληξη του αρχείου κάτω από κάθε φωτογραφία (δηλαδή να δείχνει μόνο τον αριθμό) ;

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
[MENTION=9964]snik[/MENTION]

είδα ότι στις φωτογραφίες με την κοπέλα την έχεις σουλουπώσει σε πολλά σημεία.

μπορείς να γράψεις δύο λόγια για τη διαδικασία για τον τρόπο;

είναι να μεταφερθεί στο δίπλα thread aka photoshop για να μη χαθεί εδώ.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το εγραψα εδω γιατι νομιζω οτι ειναι καλυτερα αφου στο αλλο θεμα θα χαθει.

1) Εκανα τις διορθωσεις στο μεγεθος και το σχημα του σωματος με το Liquify filter. Επελεξα το forward warp tool στα αριστερα του εβαλα χαμηλο density (10), διαλεξα μεγαλη βουρτσα και περναγα σιγα σιγα τις περιοχες που ηθελα για να φτασω στο αποτελεσμα που επιθυμουσα.

2) Για να κανω το δερμα λιγο πιο smooth πηρα το clone stamp tool με μεγεθος βουρτσας 40px περιπου και 25% οpacity εκανα alt+click για να κανω sample μια περιοχη στο προσωπο και εκανα κλικ συνεχεια περνωντας απο τα σημεια του προσωπου. (Αυτο το ειχε παρει το ματι μου σε καποιο tutorial)

3) Αφου τελειωσαμε με αυτο εκανα ενα νεο layer και το γεμισα με 50% γκρι, το εβαλα σε soft light και διορθωσα μερικες σκιες που δεν ηθελα κανοντας burn & dodge

4) Εκανα ενα νεο layer, επελεξα το ασπρο χρομα και περασα με χαμηλο opacity το προσωπο για να τονισω τα σημεια που το ηθελα πιο φωτεινο. Μετα πηρα το μαυρο χρωμα παλι με πολυ χαμηλο opacity και περασα το σημειο γυρω απο τα ματια ωστε να τονισω το make up.

5) Στο σημειο των ματιων τωρα, στο προηγουμενο layer επελεξα το ασπρο χρωμα και εκανα πιο λευκα το σημειο γυρω απο την κορη του ματιου και με χαμηλοτερο opacity φωτισα λιγο την κορη του ματιου.

6) Μεχρι τωρα εχω φτιαξει το προσωπο, εχω διορθωσει το σωμα εκει που θελω οποτε τονισα λιγο μερικα σημεια αυξανοντας το sharpness (δεν τονισα καθολου το δερμα, το μονο που τονισα στο προσωπο ηταν ματια και χειλη).

7) Μετα απο μερικα curves, levels, hue & saturation σε μερικα σημεια (ματια) εφτιαξα το χρωμα που επιθυμουσα. Τελος εφτιαξα ενα layer για τις φωτογραφιες που εχουν βινιεταρισμα και τελος.

Έγινε επεξεργασία από snik
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

σκέφτομαι μόλις έρθει επιτέλους η αντικατάσταση της μητρικής για το μηχάνημα της υπογραφής να του πετάξω μερικά gb ram ακόμη και να περάσω σε 64bitα windows.

Ενδέχεται να υπάρξουν ασυμβατότητες με τα plugins/actions/φίλτρα κλπ που έχω ή δεν παίζει κάποιο ρόλο ;

Link to comment
Share on other sites

Just checked. Πετάω μία εικόνα μέσα. Δουλεύει. Την "ξεκλειδώνω", δεν δουλεύει.

Το θέμα είναι πως ξανακλειδώνει; Με τα κουμπιά που έχει στο παράθυρο των layers δεν γίνεται πάντως.

Link to comment
Share on other sites

παίδες sos :)

Σε pc με windows 7, ενώ μέχρι χτες το photoshop (cs3) δούλευε ρολόι, σήμερα, όλες τις φορές που δοκιμασα να του πετάσξω μέσα 1 ή και περισσότερες φωτογραφίες μαζί κολλάει και κλείνει (ακόμη και αν τις ανοίξω file-->open etc).

Καμιά ιδέα γιατί καιγομαι ;

Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα γιατί καιγομαι ;

Σα να κλάταρε με φαίνεται αρχηγέ. Μου 'χε συμβεί και μένα

σε CS3 που με είχε δώσει ο θείος μου. Για να ξεμπερδεύεις

γρήγορα σβείστο-ξαναπαίρνα το. Αλλιώς, καλή τύχη. XD

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά wtf...

Μου το κάνει μόνο με τις φωτογραφιες ενός συγκεκριμένου φακέλου (και φυσικά είναι ο φάκελος στον οποίο πρέπει να κάνω δουλειά :wall: )

Από άλλους φακέλους που δοκίμασα παίζει κανονικά :wall:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά wtf...

Μου το κάνει μόνο με τις φωτογραφιες ενός συγκεκριμένου φακέλου (και φυσικά είναι ο φάκελος στον οποίο πρέπει να κάνω δουλειά :wall: )

Από άλλους φακέλους που δοκίμασα παίζει κανονικά :wall:

Δοκιμασε να κανεις copy (και οχι cut) καποιες απο τις φωτογραφιες σε νεο φακελο και δοκιμασε στον καινουργιο.

Σιγα σιγα περνα'τες ολες (10-10 ,20-20).

Αλλα δοκιμαζε πρωτα να δεις αν δουλευει καθε φορα πριν περασεις την επομενη 10αδα πχ.

Ετσι οπως τα λες ..ή προβλημα σε καποια αρχεια ή προβλημα σε δισκο υποψιαζομαι.

(προς το παρων δε μπορω να σκεφτω κατι αλλο :p)

Link to comment
Share on other sites

το έχω δοκιμάσει αυτό που λες. και με λίγες-λίγες και όλο το φάκελο μαζί και διάφορους άλλους συνδυασμούς.

Στον δίσκο έκανα checkdisk και δεν 'εδειξε τιποτα, ενώ τα αρχεία ανοίγουν κανονικά με όλους τους viewers που εχω.

Εγώ ξέρω τι φταίει. Η μαύρη μου η γκαντεμιά...Μόλις περάσει ο καιρός, και αρχίσουν οι γκρίνιες που αργεί η δουλειά θα δουλέψει κανονικά :p

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο/α αρχείο/α έχει θέμα με τα meta-tags του. Περνάει κάποια πληροφορία που δεν καταλαβαίνει το ps και σκάει. Δοκίμασε να βάλεις 5-6 διαφορετικές, αλλά μία μόνο κάθε φορά. Αν σου κολλάει σε όλες, 99% είναι θέμα tags. Αν σου κολλήσει σε μία, καθάρισε τα tags της και δοκίμασε ξανά.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να είναι λίγο άσχετο, αλλά αν έχεις εγκατεστημένο το DIVX Pro, απεγκατέστησέ το.

δεν το έχω αυτό.

Κάποιο/α αρχείο/α έχει θέμα με τα meta-tags του. Περνάει κάποια πληροφορία που δεν καταλαβαίνει το ps και σκάει. Δοκίμασε να βάλεις 5-6 διαφορετικές, αλλά μία μόνο κάθε φορά. Αν σου κολλάει σε όλες, 99% είναι θέμα tags. Αν σου κολλήσει σε μία, καθάρισε τα tags της και δοκίμασε ξανά.

define meta-tags pls :p

Αν εννοούμε τα δεδομένα του exif δοκίμασα, να τα αφαιρέσω όλα από μια φωτογραφία αλλά και πάλι δεν μου έκανε τη χάρη.

Εδώ είναι το σφάλμα αν κάποιος καταλαβαίνει τι λέει και βγάζει άκρη.

Όνομα συμβάντος προβλήματος: APPCRASH

Όνομα εφαρμογής: Photoshop.exe

Έκδοση εφαρμογής: 10.0.0.0

Χρονική σήμανση εφαρμογής: 4601eae8

Όνομα ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: Photoshop.exe

Έκδοση ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: 10.0.0.0

Χρονική σήμανση ελαττωματικής λειτουργικής μονάδας: 4601eae8

Κωδικός εξαίρεσης: c0000005

Μετατόπιση εξαίρεσης: 00829ae8

Έκδοση λειτουργικού συστήματος: 6.1.7600.2.0.0.256.1

Αναγνωριστικό τοπικών ρυθμίσεων: 1032

Πρόσθετες πληροφορίες 1: 0a9e

Πρόσθετες πληροφορίες 2: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789

Πρόσθετες πληροφορίες 3: 0a9e

Πρόσθετες πληροφορίες 4: 0a9e372d3b4ad19135b953a78882e789

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.