Jump to content



σε τι ηλικία αποκτησατε τον πρωτο σας Η/Υ?


tolis861416003225

σε ποια ηλικια πηρατε το πρωτο σας pc?  

158 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Τον απόκτησα 12 χρονών ! Θυμαμαι και τη συνθεση γιατί ήταν η πρώτη φορά που είχα κάτσει να φτιάξω σύνθεση!!! (Οσο μπορεις 12 χρονων!)

Pentium 166mhz mmx

16MB Ram

Abit mobo

Diamond monster 3d voodoo 1 (2D onboard)

seagate 2.1GB

Soundblaster 16

CD-Rom Hitachi 16X

15άρι Samsung SyncMaster 915B (Νομίζω!)

Link to comment
Share on other sites

9 ετών. Σωτήριον έτος 1986.... Απ ό,τι καταλαβαίνω οι περισσότεροι από εδώ ήταν αγέννητοι.... Το μηχάνημα ήταν ένας Amstrad 6128, που υπάρχει ακόμα...

Αχ... Τι εποχές.... Ο πατέρας μου, θυμάμαι, μου έπαιρνε και κλείδωνε σε ένα ντουλάπι το πληκτρολόγιο και εγώ περίμενα πότε θα τελείωνε η σχολική εβδομάδα και θα ερχόταν η Παρασκευή για να μου το ξαναδώσει... Μεσοβδόμαδα, αγόραζα "pixel" το οποίο έκρυβα στον κενό χώρο κάτω από το συρτάρι μου και μελετούσα με τις ώρες τα ατελείωτα listings που δημοσίευε το περιοδικό τότε.... Έφτιαχνα δικά μου και έκανα debugging πάνω στο χαρτί, γιατί το μηχάνημα ήταν... στην ντουλάπα :) ... Αχ, βρε πατέρα.... Στα συγχωρώ όλα όμως, γιατί χωρίς να ξέρεις τι είναι υπολογιστής, έβλεπες μπροστά και φρόντισες τα παιδιά σου να αποκτήσουν :)

Υ.Γ. Δεν είναι τυχαίο που όλοι οι μη-επαγγελματίες, που γνωρίζουν πώς να γράψουν 5 γραμμές κώδικα, ξεκίνησαν με home micro :)

Link to comment
Share on other sites

7 (1997) ετών ένα παλιό 486 του πατέρα μου. Δυστυχώς δεν έμαθα ποτέ παραπέρα σύνθεση... Πάντως δεν έμαθα ποτέ σε DOS (μετρημένες στα δάχτυλα εντολές ξέρω). Απο το πρώτο μου pc windows είχα... :p

Link to comment
Share on other sites

Εγω το 2004,ηταν ενας athlon xp 2600+ πανω σε μια Gigabyte με nf2.Βεβαια κρατησε μολις τρεις μηνες οποτε και αναβαθμισα-για να κρατησει περιπου 4εις μηνες -οποτε ξανα αναβαθμισα σε athlon64,τον οποιο κρατησα μεχρι να ερθει ο venice.Τελος ο venice εγινε dual core τον ιανουαριο του 2006.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μόλις τελείωσα το Δημοτικά πήρα έναν ΤurboX: Pentium 4 @2Ghz, 256MB ram, GeForce MX440, 60GB, και μια 17ρα "κτήνος". Τον Ρ4 τον έκαψα, πήρα έναν Celeron @3GHz μαμώ την λαλακια μου (τότε σκεφτόμουν μόνο τα Ghz ...) Κι έβαλα μια 512.

Link to comment
Share on other sites

9 χρονών απέκτησα το πρώτο μου PC.

Intel 486 66MHz DX2

4MB RAM που μετά αναβαθμίστηκε στα 8ΜΒ και στην συνέχεια στα 16ΜΒ

Κάρτα γραφικών 1ΜΒ κάτι σε ChipsDL έγραφε αν θυμάμαι καλά

Κάρτα ήχου ESS

CD-ROM 2X

HDD Seagate 420MB

MS-DOS 6.20 και Windows 3.1

Ακόμα δουλεύει!!!:T:

Link to comment
Share on other sites

Στα 11 έναν olivetti 286 στα 16 MHz overclocked στα 19 από την μαμά εταιρεία για να παίζει απροβλημάτιστα τα windows 3.1. Μνήμη 1ΜΒ, σκληρός δίσκος 40ΜΒ , dos 4.7 και μετά dos 5.0. Οθόνη 15αρα ασπρόμαυρη και εκτυπωτής ακιδών όλα olivetti . Το κουστουμάκι είχε κοστίσει 300 χιλιάρικα εν έτη 1990. Υπαρχει σε άψογη μορφή και δουλεύει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.