Jump to content



Λεηλασια στα Multirama στα εξαρχεια.


tyxeros

Recommended Posts

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
  • 3 weeks later...

Το πρόβλημα ξεκινά απο την ιδιοσυγκρασία του καθενός.Κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και οι ισορροπίες λεπτές.’λλοι τα σπάνε επειδή γουστάρουν,άλλοι επειδή έχουν βρεθεί σε αδιέξοδο και εκτονώνουν την οργή τους και άλλοι για να διαιωνίζουν την κατάσταση γιατί κρατώντας την σταθερή μένουν σταθερά και άλλαπράγματα για όλους.Το πρόβλημα είναι άτομο vs μάζα.Απο την σκοπιά του κράτους ότι βολεύει τους περισσότερους είναι και η λύση μιας και αυτό είναι ο ακρογωνιαίος λίθος της ίδιας του της ύπαρξης.Για να ζήσουμε σε ρόδινες εποχές πρέπει ο καθένας να συνειδητοποιήσει πότε το θέλω του είναι στα όρια του εαυτού του σε σχέση με τα θέλω του δίπλα του.Για τα άτομα με την παιδεία και την αίσθηση δικαίου οι νόμοι και η επιβολή τους απο τα αρμόδια όργανα (άλλο κεφάλαιο,έκτασης το πολύ μισής σελίδας ) είναι καταπίεση.Για άλλους που είναι τσουτσέκια τα παράθυρα τον νόμων είναι το δεδομένο πεδίο δράσης τους,οπότε γουστάρουν και παίζουν εκεί.Το θέμα έχει πολλές διαστάσεις και όσο υπάρχουν λύκοι πρέπει να υπάρχουν και πρόβατα για την εξασφάλιση της τροφής.Καθημερινά συνειδητοποιούμε ότι στα χαρτια και στο επίπεδο των ιδεών είναι όλα ωραία.Στην πράξη όμως απλά δεν βγαίνει συνεννόηση.Για εμένα είναι στο χέρι του καθενός να αντιδράσει όταν απειλείται γιατί καλώς ή κακώς μόνο με εμάς έχει να κάνει άμεσα.Απλά πράγματα : σε παίρνει,αντιδράς.Δεν σε παίρνει,μόκο.Αυτό αξίζει ο καθένας μας και πάντα με αυτό πρπέπει να ερχόμαστε αντιμέτωποι όταν κάνουμε την αυτοκριτική μας.

Χωρίς το υπόβαθρο του πνευματικού επιπέδου,την άλλη μέρα κιόλας θα σκοτονώντουσαν οι μισοί.Είναι υπερβολή?Ξέρω γω..Απο την άλλη και ο νόμος της ζούγκλας είναι και λίγο άδικος.Βέβαια μαζί με το άτομο που χάνεται χάνονται και οι ιδέες.Μήπως το ότι τελικά χάθηκε έχει κάτι να πεί?Γιατί το αριστερό χέρι να μην είναι το δεξί και όχι το κάτω πάνω?Πάντως ο άνθρωπος είναι το μόνο ΖΩΟ που διαμορφώνει το περιβάλλον σε σχέση με τις ανάγκες του(παντού έχουμε βάλει το χεράκι μας).Ο πλανήτης είναι έτοιμος να σκάσει και οι αριθμοί του παγκόσμιου πληθυσμού μας κοντεύουν να φτάσουν τον πλανήτη και τους συγκατοίκους μας στα όρια.Τελικά τι γίνεται?Εγώ δεν ξέρω,εσείς?Αυτο που θα κάνω την επόμενη φορά θα είναι ένα κέικ με συστατικά τα έντονα συναισθήματα,την λογική,την μαγεία της στιγμής και όλες τις δικλείδες ασφαλείας που δεν με αφήνουν να περάσω μαζί με αυτές που καλώς ή κακώς πέρασα.Η έκβαση του αποτελέσματος θα είναι η πιο δίκαια κρίση για εμένα :το άξιζα και το κατάφερα οπότε είναι δίκαιο για εμένα/δεν το άξιζα,την πάτησα οπότε είναι δίκαιο για τους άλλους που δεν θα με ξαναβρούν μπλεγμένο στα πόδια τους.Η ζωή εν κράτος σχετικά με την πορεία της είναι σαν ένα μεγάλο γκάλοπ με ότι συνεπάγεται αυτό.Εαν ανήκετε στην μειοψηφία είναι αρκετά εγωιστικό να θέλετε να γίνουν τα πράγματα όπως βολεύονται οι λίγοι.Στο κάτω κάτω δεν αδικώ την πεινασμένη γάτα που νιαουρίζει και θέλει μόνο το φαί της.Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει δηλαδή,δεν κατάλαβα.

:help:

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά Arapis αν τα δούμε όλα τόσο πλατιά τότε να είσαι σίγουρος ότι το κάθε ένα πρόβλημα της ανθρωπότητας στο κόσμο μας συνδέεσαι με κάποιο άλλο αφού ολλά έχουν μια κοινή αρχή.. τον άνθρωπο

Με τα περισσότερα από όσα λες συμφωνώ έστω εν μέρη και πιστεύω ότι πολλοί θα συμφωνήσουν αν διαβάσουν.

Το συμπέρασμα δε πολύκαταλαβαίνω όμως που κολλάει σε αυτό το θέμα περίπτωση μας

Η ζωή εν κράτος σχετικά με την πορεία της είναι σαν ένα μεγάλο γκάλοπ με ότι συνεπάγεται αυτό.Εαν ανήκετε στην μειοψηφία είναι αρκετά εγωιστικό να θέλετε να γίνουν τα πράγματα όπως βολεύονται οι λίγοι.Στο κάτω κάτω δεν αδικώ την πεινασμένη γάτα που νιαουρίζει και θέλει μόνο το φαί της.Τι άλλο θα έπρεπε να κάνει δηλαδή,δεν κατάλαβα.

Ε? θες να πεις ότι ανήκουμε στη μειοψηφία όσοι δε γουστάρουμε να μας κλέβουν και είναι εγωιστικό που απαιτούμε από το κράτος τα αυτονόητα???

Δε νομίζω οπότε απλώς βρίσκω άτοπη την κατάληξη του κειμένου σου για αυτό το θέμα

Δε μιλάνε όλοι για κατάργηση του ασύλου αλλά μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας οι αστυνομία βλέπει τους κακοποιούς και πάει και δέρνει τους συνταξιούχους.. οπότε το πρόβλημα μας δεν είναι το άσυλο ούτε οι αστυνόμοι είναι, καθώς αυτοί εκτελούν και πρέπει να εκτελούν διαταγές αλίμονο αν έκρινε ο κάθε ένας ξεχωριστά τι πρέπει να κάνει σε μια κατάσταση

Είναι απλό δεν υπάρχει σωστή αστυνόμευση και επιβολή του νομού γιατί αυτοί οι λίγοι που αποφασίζουν δε θέλουν για κάποιον οποιοδήποτε λόγο να κάνουν τη δουλειά τους σωστά (θέλουν την αστυνόμευση στα σπίτια τους πχ) ή δε δίνουν δεκάρα

Το ότι ο κάθε ένας άνθρωπος πρέπει να γίνει καλύτερος για να πάει η κοινωνία μπροστά και μπλα μπλα μπλα και ότι μέχρι τότε πρέπει ο κάθε ένας να κάνει ότι μπορεί μόνος του κλπ κλπ ναι

Αυτά δε βοηθούν στη λύση των προβλημάτων αμεσα για αυτό δημιουργηθήκαν οι νομοί.. γιατί δε γίνεται να έχουμε όλοι οι άνθρωποι το ίδιο επίπεδο αλλά παρ όλα αυτά πρέπει να υπάρξει μια τάξη για να ζήσουμε όλοι μαζί το μονό που χρειάζεται είναι η εφαρμογή των νομών και έχουμε ήδη πολλούς δε μας λείπουν αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Αράπη,

η μαλ...α είναι ότι αυτοί που τα σπάνε -συνήθως- δεν είναι αντιδραστικοί επειδή βλέπουν ένα πρόβλημα στο οποίο δεν υπάρχει λύση, αλλά είναι κάτι πλουσιόπαιδα με βίτσια και κάτι παιδιά υποκινούμενα χωρίς ιδέα.

Ξέρω κάποια άτομα τα οποία έχουν την ιδεολογία της αναρχίας και τα οποία την ασπάζονται. Για αυτούς αυτά τα άτομα που προανέφερα είναι ντροπή που υπάρχουν. Αλλά έχει και λόγο η ύπαρξή τους.

Δεν είναι λύση η βία, αλλά ορισμένες φορές είναι αναγκαία. Οι νόμοι δε δημιουργούνται πάντα από τους πολίτες αλλά από τα συμφέροντα. Οι θρησκείες δημιουργούνται έτσι, έτσι δημιουργούνται και τα κράτη.

Το θέμα χωράει τρελή κουβέντα. Αλλά δυστυχώς δε θα βγει τίποτα όταν 10 φορουμίτες συζητήσουν.

Θα βγάλουν οι ίδιοι συμπεράσματα, θα αναπτύξουν μια βιοθεωρία. So ****in what?

Όταν 10 εκατομμύρια Έλληνες (για να μην πω μ.....ες) νοιάζονται κάθε μέρα για το πως θα ευημερήσουν, θα πάνε στο γυμναστήριό τους για να κάνουν ωραίες πλάτες και ωραίους κώλ..ς, ποιος θα βγει να αντιδράσει? Μόνο όταν θα κλονιστεί ένα συμφέρον τους ξυπνάνε.

Αλλιώς μένουν πρόβατα.

Είτε μπλε είτε πράσινα. Και έχουμε και από την άλλη τους κόκκινους να σκέφτονται τι ωραία που ήταν με τους Σοβιέτ.

Και τελικά αν το δούμε από μακριά δεν είναι τα 10 εκ. Ελλήνων αλλά τα 6 δις του πλανήτη. Στον οποίο ζούμε 100χιλ χρόνια από τα 5 δις της ηλικίας του και νομίζουμε πως είμαστε κάτι.

Βλέπεις ότι το θέμα τραβιέται πολύ. Επί του topic όμως, ειλικρινά θεωρώ ότι μια επίθεση στα Multirama είναι δειλία. Είναι άνανδρο και αντιδεοντολογικό.

Αν είχαν τα κότσια και την ιδεολογία, ας πήγαιναν να κάνουν το ίδιο στις φρουρούμενες βίλλες ορισμένων πολιτικών ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.