Jump to content



Λεηλασια στα Multirama στα εξαρχεια.


tyxeros

Recommended Posts

sotiris, ούτε εγώ περιφέρομαι στα διάφορα τμήματα του Πανεπιστημίου στο οποίο ανήκω (πέρα ίσως από μερικές βόλτες στη Φιλοσοφική, στα κενά), απλά ενημερώνομαι για το τι γίνεται γύρω μου. Αν εσένα δε σε νοιάζει, δικαίωμά σου.

Την κατάσταση στην οποία έχει φτάσει ο θεσμός του ασύλου την κατακρίνει πολύς κόσμος. Από δεξιούς, εως και αριστερούς που ήταν μέσα στο Πολυτεχνείο. Μάλλον κι εκείνοι θέλουν να ξαναέρθει η χούντα, ή τέλος πάντων μια χούντα λίγο πιο εξελιγμένη.

Για το τελευταίο θέμα που θίγεις, αν και δεν απαντάς σε εμένα, σου απαντάω εγώ. Στα γήπεδα πράγματι δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να συλληφθεί κανείς. Εδώ ρόλο παίζει ο κάθε είδους Κόκκαλης, Βαρδινογιάννης, και δεν ξέρω 'γω ποιος άλλος...

Για τις πορείες που λες, όμως, δε γίνεται όταν είναι ανάμεσά στους φοιτητές (αφού οι φοιτητές δεν φροντίζουν να τους απομακρύνουν), να μπορέσουν να συλλάβουν και να καταστείλουν τους συγκεκριμένους. αναγκαστικά θα πάρει και τους αθώους, που είναι δίπλα τους.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 86
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από deninho

Από δεξιούς, εως και αριστερούς που ήταν μέσα στο Πολυτεχνείο

Σωστό. ’λλωστε η αριστερά πέθανε με τα γεγονότα του Πολυτεχνείου.

Από τότε έχουμε μόνο ΔΑΠ / ΝΔ και ΠΑΣΠ / ΠΑΣΟΚ σε όλες τις εκφάνσεις της ελληνικής πολιτείας.

Αρχική απάντηση από deninho

απλά ενημερώνομαι για το τι γίνεται γύρω μου.

ΟΚ, μάλλον δεν έχω καλή ενημέρωση, θα ελέγξω τις πηγές μου. Εσύ από που ενημερώνεσαι αλήθεια?

Αρχική απάντηση από deninho

Αν εσένα δε σε νοιάζει, δικαίωμά σου.

Δεν είπα ότι δεν με νοιάζει, είπα ότι δεν ασχολούμαι.

Αρχική απάντηση από deninho

Την κατάσταση στην οποία έχει φτάσει ο θεσμός του ασύλου την κατακρίνει πολύς κόσμος.

Την ποια κατάσταση? Τα του καίσαρος τω καίσαρι. Ο καθείς έχει αυτό που του αξίζει με άλλα λόγια.

Αρχική απάντηση από deninho

Μάλλον κι εκείνοι θέλουν να ξαναέρθει η χούντα, ή τέλος πάντων μια χούντα λίγο πιο εξελιγμένη.

Δεν χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια. Είμαστε σε έναν μονόδρομο, από τον οποίο δεν πρόκειται να βγούμε για αρκετά χρόνια (ασχέτως του τι λέμε και του τι προσπαθούν κάποιοι ελάχιστοι που διατηρούν μια μικρή επαφή με τα εγκόσμια να επιτύχουν) :)

Αρχική απάντηση από deninho

Για το τελευταίο θέμα που θίγεις, αν και δεν απαντάς σε εμένα, σου απαντάω εγώ. Στα γήπεδα πράγματι δεν υπάρχει η πολιτική βούληση να συλληφθεί κανείς.

Α, άρα πολιτική βούληση είναι οι πραίτωρες να έχουν τη σιδερογροθιά μόνο στους δασκάλους / φοιτητές, στους χούλιγκαν με το "βαμβάκι", μην πάθουνε και τίποτα τα παιδιά και δεν πάνε την προσεχή Κυριακή στο γήπεδο!

Αρχική απάντηση από deninho

Εδώ ρόλο παίζει ο κάθε είδους Κόκκαλης, Βαρδινογιάννης, και δεν ξέρω 'γω ποιος άλλος...

Α, άρα παραδέχεσαι διαφθορά, διαπλοκή etc. Εγώ σε καθεστώς διαφθοράς, διαπλοκής κλπ. δεν δέχομαι καμία αλλαγή στο δημόσιο βίο μέχρι να καθαρίσει από διεφθαρμένους και διαπλεκόμενους. Τι σου λέει ότι οι αλλαγές στην παιδεία δεν θα γίνουν για να ωφεληθούν (εμμέσως) κάποιοι αντίστοιχοι σαν αυτούς που αναφέρεις?

Αρχική απάντηση από deninho

Για τις πορείες που λες, όμως, δε γίνεται όταν είναι ανάμεσά στους φοιτητές (αφού οι φοιτητές δεν φροντίζουν να τους απομακρύνουν), να μπορέσουν να συλλάβουν και να καταστείλουν τους συγκεκριμένους. αναγκαστικά θα πάρει και τους αθώους, που είναι δίπλα τους.

Όταν κατέβεις σε πορεία λοιπόν (όταν θα καθιερωθεί όμως να γίνεται σε μία λωρίδα του δρόμου, για να μην εμποδίζεις και την κίνηση στους δρόμους!), να πας να τον πλακώσεις αυτόν με την μολότωφ. Τώρα αν φας τη μολότωφ στο κεφάλι, εγώ δεν ξέρω τίποτα, συ είπας.

Αρχική απάντηση από Yz250

:OT:

Και εγω πιστευω πως στην παιδεια πρεπει να υπαρξει καποιο ειδος χουντας για να δουλεψουνε καποια π[ραγματα οπως πρεπει................:)

:OT:

Εσένα να σε πάμε στην Πάντειο, στις Πολιτικές Επιστήμες, φαίνεται ότι είσαι μεγάλο ταλέντο.

Link to comment
Share on other sites

Για το σχόλιο για τον Yz250 συμφωνώ και επαυξάνω.

Σε πορεία δεν πρόκειται να κατέβω ποτέ. Ακόμη και σε πορεία για τη 17 που θέλω να πάω, δεν πατάω όχι γτ φοβάμαι, αλλά γτ αυτό το πράμα δε με εκφράζει.

Φυσικά και συμφωνω να περιορίζεται η έκταση της πορείας σε συγκεκριμένο χώρο του δρόμου. Δε γίνεται να κλείνουμε όλόκληρο το κέντρο της πόλης επειδή κάποιοι απεργούν.

Δυστυχώς παραδέχομαι ότι υπάρχει διαπλοκή (δυστυχώς ότι υπάρχει, όχι ότι παραδέχομαι :p) Όμως, μόλις απολύθηκαν διεφθαρμένοι δημόσιοι υπάλληλοι, έγιναν στάσεις εργασίας ;)

Ο ασφαλίτης με τη σιδερογροθιά ενήργησε αυτοβούλως. Όσο για τα γήπεδα, υπάρχει και το θέμα, και το έχουν πει πολλές φορές οι υπεύθυνοι και της αστυνομίας και ασφαλείας των γηπέδων, ότι οι κερκίδες έχουν κεκλιμένο επίπεδο και σκαλοπάτια. Ο κίνδυνος να σκοτωθεί πολύς κόσμος είναι μόνιμος στα γήπεδα. Τέλος, όταν ΜΑΤάς είχε χτυπήσει χουλιγκάνο του ’ρη με κλομπ, και τον είχε τραυματίσει σοβαρά, είχαν πέσει όλοι πάνω του, και γενικότερα στην Αστυνομία και τους κράζανε ότι χτυπάνε αθώους. Όταν μάθει η κοινή γνώμη τι ακριβώς θέλει από την Αστυνομία, ας το διατυπώσει εγγράφως και ας το στείλει στο Υπουργείο Δημόσιας Τάξης.

Εγώ δεν έχω αυτό που μου αξίζει, αλλά αυτό που μου φόρτωσαν και μου φορτώνουν οι άλλοι.

Έτσι όπως το έθεσες ήταν σα να λες ότι δε σε νοιάζει. Ζητώ συγγνώμη για την παρεξήγηση.

Ενημερώνομαι, από: thelab.gr, in.gr, sport.gr, barcelonistas.gr, enet.gr Ελευθεροτυπία (όταν τη βρω σπίτι), Καθημερινή, ΝΕΤ. Αυτά :D

Η Αριστερά δεν έχει πεθάνει. Μόνο όσοι ήταν ευκαιριακά στην Αριστερά την έχουν εγκαταλήψει. Όσοι γνωρίζουν τι σημαίνει να είσαι Αριστερός, κι έζησαν έτσι όλη τους τη ζωή είναι Αριστεροί.

ΥΓ Όπως βλέπεις απάντησα αντίστροφα σε ότι είπες :p

Link to comment
Share on other sites

ας ητανε κανενος η μανα θυμα τσαντακια και να διεφευγαν οι κακοποιοι στο Πολυτεχνειο

ή κανενος το μαγαζι που το κανανε λαμπογυαλο

και παλι λογω του ασυλου οι δραστες διεφυγαν της συλληψης

και θα σας ελεγα εγω πως θα το βλεπατε το θεμα μετα...

και σχετικα με την προσφατη ληστεια

μιλαμε για απειλη με κατσαβιδι στο λαιμο ρεεε

το αντιλαμβανεστε?

μιλαμε για κεντρο Αθηνας... απο τις πιο καλα φρουρουμενες περιοχες...

και καθε βδομαδα μια απο τα ιδια...

ειτε αμαξια του κοσμακη θα καιγονται

ειτε μαγαζακια θα γινονται παραναλωμα του πυρος...

περιπτερα λεηλατωνται...

ελεος

20 @ρχιδια ειναι ολοι κι ολοι... και απλα συμπαρασυρουν και κανενα πιτσιρικα μαζι για το ξεκαρφωμα

μπροστα στις διμοιριες τα κανουν...

στα 10 μετρα μιλαμε

και αντι να τους πιασουν και να τους κανουν να φτυσουν το γαλα που ηπιανε

καθονται και τους κοιτανε

προφανως η κατασταση αυτη καποιους βολευει

και τους μπατσους που εχουν τεσσερεις πεντες κλουβες μονιμα στην ευρυτερη περιοχη με τους γκασμαδες τυρογ@μικουλες να καθονται σε καθε φαναρι και να ξυνουν τ'@ρχιδια που δεν εχουν ενω μπροστα τους η πρεζα φευγει συννεφο...

και τους τζαμαδες

και τους σεκιουρηταδες

και τα φυλασσομενα parking της περιοχης

και την κυβερνηση γιατι ετσι αυτοματως καθιστα τις φοιτητικες συγκεντρωσεις απωθητικες στο ευρυ κοινο

μιας και καταληγουν να ειναι συνυφασμενες με την ιδεα της καταστροφης και του χαους

εμενα λοιπον μαλλον για βαλτοι μου κανουν οι εν λογω μαυροφορεμενοι...

γιατι εαν ηταν πραγματικα ιδεολογοι και σωστοι

θα χτυπαγαν καμια τραπεζα, κανενα υπουργειο και κανενα ΑΤ...

και οχι περιπτερα, αυτοκινητα και μαγαζια....

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στην Αμερική βλέπαμε αστυνομικούς κάθε πέντε λεπτά στο δρόμο.

Κι ενώ μέχρι τότε τους έλεγα μπάτσους, τους δικούς μας, στη συνέχεια κατάλαβα πολλά πράγματα.

Ευτυχώς η βία στην Ελλάδα είναι ελάχιστη.

Αυτό δεν γίνεται μαγικά.

Υπάρχει αστυνομία και δουλεύει.

Κι ας μη φαίνεται όταν το περιστατικό εξελίσσεται.

Καλά κάνουν και κρύβονται οι αστυνομικοί.

Κανείς δεν θα τους συγχαρεί, ούτε αν σκοτωθούν, την ώρα του καθήκοντος, ούτε αν βγάλουν το πιστόλι και καθαρίσουν ένα 16χρονο πρεζάκια, που φόρεσε μια κουκούλα και έκλεψε το multirama.

Δεν χάθηκε ο κόσμος για 10 laptop.

Καλό είναι να μην υπάρχουν τέτοια γεγονότα.

Είναι ψυχρό το αίσθημα από μια τέτοια ενέργεια και ενοχλεί αφάνταστα. Πάνω απ' όλα όμως είναι η ανθρώπινη ζωή. Και για τις δύο πλευρές. Από εκεί και πέρα, κάθε πρόσθετο μέτρο, όπως περιστρεφόμενες πόρτες ή μπάρες στην είσοδο, που θα κλειδώνουν αυτόματα, χρηματοκιβώτια με χρονοκαθυστέρηση, βιντεοκάμερες, συναγερμός, ενημερωτικές πινακίδες και ψυχραιμία είναι αποτρεπτικά για τους κλέφτες.

Πάρτε τα μέτρα σας, για τη δική σας ασφάλεια πάνω απ΄όλα και δεν χρειάζεται μαγκιά στις περιπτώσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 18:20]

Κανείς δεν θα τους συγχαρεί, ούτε αν σκοτωθούν, την ώρα του καθήκοντος, ούτε αν βγάλουν το πιστόλι και καθαρίσουν ένα 16χρονο πρεζάκια, που φόρεσε μια κουκούλα και έκλεψε το multirama.

Δεν χάθηκε ο κόσμος για 10 laptop.

mariosalice αμα ομως τους πιασουνε 1,2,3....,5.....,10 και τους κανουνε τοπι στο ξυλο αυτα τα τσογλανια μετα θα ηρεμησουν τα πραγματα με το σκεπτικο ''να κλεψω 1-2 λαπτοπ και να με κανουν τοπι στο ξυλο..............''

@sotiris

μπα δεν ειμαι θεωριτικη στο σχολειο αλλα τεχνολογικη

ανφιβαλεις το ταλεντο μου.......σκεφτομαι να ασχοληθω με την πολιτικη καλως δεν ειμαι........

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ βασικά μαζί σου, ούτε θα με ενοχλούσε αν κάποιος πολίτης τους σάπιζε στο ξύλο, πάνω στην αγανάκτηση του και στα νεύρα του.

Αν ήμουν δικαστής θα τον απάλλασσα από κάθε κατηγορία.

Αλλά η βία φέρνει βία και δεν μου αρέσει να εξασκείται από τα επίσημα όργανα του κράτους.

Αργά ή γρήγορα, η αστυνομία θα συλλάβει αυτά τα περιθωριακά άτομα και τελικά θα πάρουν από τη ζωή αυτό που τους αξίζει.

Υπάρχουν τρόποι και η αστυνομία κάνει καλά τη δουλειά της, με το λιγότερο δυνατό κόστος.

Link to comment
Share on other sites

@Μαριος...φανταζεσαι να κλεινανε τα ρολα την ωρα που ηταν μεσα οι κλεφτες ε τα μαχαιροκατσαβιδα?Τι θα κανανε?

- Θα σφαζανε τους παντες για να τους ανοιξουν?

- Η θα κρταουσαν ομηρους μεχρινα ερθει η αστυνομια και να διαπραγματυτουν...και θα τους σφαζανε μετα....?

@YZ οχι..με το ξυλο δεν θα καταλαβαιναν τιποτα.....

Αρχική απάντηση από Yz250

mariosalice αμα ομως τους πιασουνε 1,2,3....,5.....,10 και τους κανουνε τοπι στο ξυλο αυτα τα τσογλανια μετα θα ηρεμησουν τα πραγματα με το σκεπτικο ''να κλεψω 1-2 λαπτοπ και να με κανουν τοπι στο ξυλο..............''

@sotiris

μπα δεν ειμαι θεωριτικη στο σχολειο αλλα τεχνολογικη

ανφιβαλεις το ταλεντο μου.......σκεφτομαι να ασχοληθω με την πολιτικη καλως δεν ειμαι........

:whistling

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι ειδικός στην αντικλεπτική προστασία και ούτε ξέρω αν το κλείδωμα είναι επικίνδυνο.

Το σκέφτηκα αυτό όταν το έγραφα, αλλά το έδωσα ως παράδειγμα.

Θα υπάρχουν άλλοι τρόποι για προστασία.

Αν έχουμε να κάνουμε με λογικούς ανθρώπους θα σκεφτούν ότι θα συλληφθούν που θα συλληφθούν, για απόπειρα κλοπής, ας μη φορτωθούν και ένα τραυματισμό ή κάτι χειρότερο.

Ειδικά όταν υπάρχει επιγραφή και στην είσοδο και μέσα στο μαγαζί που θα λέει ότι είναι αδύνατο να ξεκλειδώσει από μέσα το μαγαζί σε περίπτωση συναγερμού.

Αλλά δεν ξέρω την ψυχολογία του κλέφτη.

Συμφωνώ όμως, ότι πρέπει να εξασφαλιστεί η ακεραιότητα του προσωπικού με οποιοδήποτε κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:20]

Κανείς δεν θα τους συγχαρεί, ούτε αν σκοτωθούν, την ώρα του καθήκοντος, ούτε αν βγάλουν το πιστόλι και καθαρίσουν ένα 16χρονο πρεζάκια, που φόρεσε μια κουκούλα και έκλεψε το multirama.

απο το να τον συλλαβουν- σαπακιασουν που προτεινα μεχρι

το να τον καθαρισουν που λες

υπαρχει τεραστια διαφορα

οπως επισης τεραστια διαφορα υπαρχει απο τα δυο παραπανω

και σε σχεση με την αδιαφορια που επιδεικνυουν στην πραξη

γιατι δλδ σε ενα μπλοκο - αλκοτεστ ειμαι υποχρεωμενος να υποστω τον "ειδικο φρουρο"

να με σημαδευει με το δαχτυλο στη σκανδαλη

και πρεζακια, κλεφρονια και κουκουλοφοροι να την βγαζουν καθαρη

μερα μεσημερι στο κεντρο της Αθηνας, μπροστα στα ματια των οργανων της ταξης?

εσενα αυτο σου εμπνεει αισθημα ασφαλειας?

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 20:20] Δεν χάθηκε ο κόσμος για 10 laptop.

φυσικα και δεν χαθηκε ο κοσμος για τα 10-20-100 laptop του Γερμανου και του οποιουδηποτε Γερμανου

ολα εχουν την κλιμακα τους...

κι εμενα αμα μου κλεψουν πχ το κινητο, δεν θα πεθανω κιολας...

αλλα οταν τιθεται θεμα σωματικης ακεραιοτητας

ή/και καταστροφης της δουλειας σου (βλ. μαγαζακια μικρων καταστηματαρχων)

ή κλοπης αντικειμενου μεγαλης αξιας (κατ'αναλογια παντα)

τοτε το πραγμα αλλαζει...

τοτε θα το δεις κι εσυ προσωπικα και πιο ζεστα το θεμα....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε κοπρίτη απλά αν και είναι περίεργο... τα 'πρεζόνια' θεωρούνται ότι είναι άρρωστοι. Μπορούμε να συζητάμε για ώρες περί του ορισμού, τι είναι αρρώστια και τι όχι, αλλά δεν γίνεται να τα βάζεις όλα στο ίδιο καζάνι. Δηλαδή μαζί τα κλεφτρόνια και τους κουκουλοφόρους.

Τα ίδια ισχύουν και για τον mariosalice

Link to comment
Share on other sites

το πρεζόνι όταν είναι υπό την επήρεια αυτού που έχει πάρει (εκτός κι αν είναι κάτι ελαφρύ) δεν μπορεί να πάρει τα ποδάρια του, οπότε είναι ακίνδυνος, και εκείνη την ώρα, απλά "αντιαισθητικός" για την κοινωνία.

Όταν όμως δεν είναι "πιωμένος" αλλά ο οργανισμός ζητάει τη δόση του, ή αν έχει πάρει κάτι ψιλοελαφρύ, τότε είναι το ίδιο, και περισσότερο επικίνδυνος από τα κλεφτρόνια και τους κουκουλοφόρους.

Όπως και να έχει, είτε άμεσα (ζητάει τη δόση του) είτε έμμεσα (θα χρειαστεί αργότερα να πάρει τη δόση του) είναι εγκληματίες. ’σχετο το ότι δεν μπορούν να το ελέγξουν (δεν θέλουν να κλέψουν, "απλά" να πάρουν κάτι που έχει (?) ανάγκη ο οργανισμός τους)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από totally_wired [Σήμερα, στις 00:22]

Φίλε κοπρίτη απλά αν και είναι περίεργο... τα 'πρεζόνια' θεωρούνται ότι είναι άρρωστοι. Μπορούμε να συζητάμε για ώρες περί του ορισμού, τι είναι αρρώστια και τι όχι, αλλά δεν γίνεται να τα βάζεις όλα στο ίδιο καζάνι. Δηλαδή μαζί τα κλεφτρόνια και τους κουκουλοφόρους.

Τα ίδια ισχύουν και για τον mariosalice

δεν μιλαω για τους αρρωστους που σερνονται και βαρανε στα πεζοδρομια

αυτους το πολυ πολυ να τους μαζεψουν για τα αναλογα ιδρυματα

μιλαω για αυτους που πανε και τους φτιαχνουν μερα μεσημερι

χυμα και απροκαλυπτα...

και κανεις δεν κανει τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Κοπρίτης

ας ητανε κανενος η μανα θυμα τσαντακια και να διεφευγαν οι κακοποιοι στο Πολυτεχνειο

ή κανενος το μαγαζι που το κανανε λαμπογυαλο

και παλι λογω του ασυλου οι δραστες διεφυγαν της συλληψης

και θα σας ελεγα εγω πως θα το βλεπατε το θεμα μετα...

και σχετικα με την προσφατη ληστεια

μιλαμε για απειλη με κατσαβιδι στο λαιμο ρεεε

το αντιλαμβανεστε?

μιλαμε για κεντρο Αθηνας... απο τις πιο καλα φρουρουμενες περιοχες...

και καθε βδομαδα μια απο τα ιδια...

ειτε αμαξια του κοσμακη θα καιγονται

ειτε μαγαζακια θα γινονται παραναλωμα του πυρος...

περιπτερα λεηλατωνται...

ελεος

20 @ρχιδια ειναι ολοι κι ολοι... και απλα συμπαρασυρουν και κανενα πιτσιρικα μαζι για το ξεκαρφωμα

μπροστα στις διμοιριες τα κανουν...

στα 10 μετρα μιλαμε

και αντι να τους πιασουν και να τους κανουν να φτυσουν το γαλα που ηπιανε

καθονται και τους κοιτανε

προφανως η κατασταση αυτη καποιους βολευει

και τους μπατσους που εχουν τεσσερεις πεντες κλουβες μονιμα στην ευρυτερη περιοχη με τους γκασμαδες τυρογ@μικουλες να καθονται σε καθε φαναρι και να ξυνουν τ'@ρχιδια που δεν εχουν ενω μπροστα τους η πρεζα φευγει συννεφο...

και τους τζαμαδες

και τους σεκιουρηταδες

και τα φυλασσομενα parking της περιοχης

και την κυβερνηση γιατι ετσι αυτοματως καθιστα τις φοιτητικες συγκεντρωσεις απωθητικες στο ευρυ κοινο

μιας και καταληγουν να ειναι συνυφασμενες με την ιδεα της καταστροφης και του χαους

εμενα λοιπον μαλλον για βαλτοι μου κανουν οι εν λογω μαυροφορεμενοι...

γιατι εαν ηταν πραγματικα ιδεολογοι και σωστοι

θα χτυπαγαν καμια τραπεζα, κανενα υπουργειο και κανενα ΑΤ...

και οχι περιπτερα, αυτοκινητα και μαγαζια....

το νοημα το επιασες.

τοσα χρονια δεν εχει γινει κατι τετοιο.

πολυτεχνειο ερχεται ας δωσουμε ενα λογο παραπανω στην κοινη γνωμη να εναντιωθεί σε αυτους που κανουν καταλήψεις. τους μαθητες τους ξεφτυλισαμε, ας κανουμε το ιδιο και με τους φοιτητες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [29-10-2006 19:20]

Ευτυχώς η βία στην Ελλάδα είναι ελάχιστη.

Αυτό δεν γίνεται μαγικά.

Υπάρχει αστυνομία και δουλεύει.

Πραγματικά πιστεύεις ότι η αιτία της λιγότερης (εν συγκρίσει με άλλες χώρες) βίας στην Ελλάδα είναι η καλή δουλειά της αστυνομίας;

Ή απλώς ότι η Ελληνική κοινωνία δεν φτάσει ακόμα στα τραγικά επίπεδα της Αμερικάνικης (σε αυτόν τον τομέα πάντα γιατί φυσικά και οι Αμερικάνοι έχουν τα - πολλά - καλά τους σε άλλους τομείς) ασχέτως βέβαια αν βαδίζουμε με σταθερά βήματα και εμείς προς το ''Αμερικάνικο Όνειρο'';

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν νιώθεις την αστυνομία στο σβέρκο σου δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει ή ότι δεν δουλεύει.

Εκ του αποτελέσματος κρίνεται η απόδοση.

Δεν μου αρέσει να τρώω κλήση από πληρωμένους αστυνόμους, απλά και μόνο επειδή πέρασα από μια ακριβή συνοικία.

Ούτε να στέκομαι προσοχή όταν μου μιλάνε, λέγοντας μόνο "yes Officer".

Ούτε να φοβάμαι να περπατήσω στο δρόμο μέρα μεσημέρι και να κρύβω τα λεφτά στα παπούτσια και στις κάλτσες, ακόμα κι αν τα περιπολικά περνάνε από μπροστά μου κάθε 3 λεπτά.

Ούτε να βουίζουν σαν τις μέλισσες τα περιπολικά έξω από τα κέντρα διασκέδασης.

Ούτε να με κατεβάζουν από το αμάξι μια στις 3 φορές που θα βγω από κέντρο, για να με ελέγξουν για αλκοόλ, με ασκήσεις, που δεν τις κάνει ούτε ζογκλέρ, με σκυλιά και με έναν παλαβό να με σημαδεύει με γεμάτο όπλο.

Ούτε να τρώω κλήσεις της τάξης των 2000$ γιατί μου έφυγε κατά λάθος ένα χαρτί από το χέρι στο δρόμο.

Και με όλα αυτά, το καταστηματάκι στη γωνιά της γειτονιάς μου, σε σχετικά καλή συνοικία, το έκλεψαν 3 φορές μέσα σε ένα χρόνο.

Εντάξει, πλάκωσαν περιπολικά, ελικόπτερο με προβολέα, έγινε πανικός, αλλά δεν τους πιάσανε.

Την επόμενη το πρωί που πήγα να πετάξω τα σκουπίδια, φεύγοντας για τη δουλειά, πετάχτηκε ένας μαύρος από μέσα και εξαφανίστηκε πριν προλάβω να σαστίσω.

Link to comment
Share on other sites

Mαριε επειδη κι εγω στην Αθηνα ζω...

και εδω πεφτεις σε μπλοκα μια σκυλια και τα HK στραμμενα πανω σου...

και εδω εχεις προστιμο μεγαλυτερο του βασικου μισθου ετσι και ξεχασεις αναμμενα τα μεγαλα φωτα

και εδω σε μπουζουριαζουν επειδη ησουν στο πεζοδρομιο την ωρα της πορειας και φορουσες μπλουζακι Bad religion και άρβυλα

και σε παρα πολλες συνοικιες οταν περπατησεις μετα τη δυση

θα βγαλεις τα λεφτα σου και τα βαλεις στην τσεπη....

και εδω υπαρχουν περιοχες που θα σου κλεβουν το αμαξι καθε χρονο...

(φιλαρακι στο καλαμακι, Vouda προσεχε δυο στενα απο σενα μενει)

εχασε τριτο αμαξι σε δυομιση χρονια... εξω απο το σπιτι του τα πηραν και τα τρια...

και εδω θα δεις συμμοριες ανηλικων να την πεφτουν σε αμαξια μεσα στο δρομο

χυμα και να σηκωνουν ολα...

και σπασιματα τζαμιων στο φαναρι για να σου παρουν την τσαντα...

(δυο φορες στη Θεια μου... η μια μεσα σε βενζιναδικο!!!)

και τσαντιες

και διακινηση και εμπορια ναρκωτικων στο κεντρο της Αθηνας 5' απο το πλησιεστερο ΑΤ και 2 απο την κοντινοτερη κλουβα....

και αλλα πολλα...

παρα πολλα...

εξαρταται απο το που και ποτε κυκλοφορεις

και απο το εαν θες να τα δεις ή οχι...

το οτι ολα ειναι σε μικροτερη κλιμακα απο τις Ηνωμενες πολιτειες που θετεις σαν μετρο συγκρισης δεν εχει να λεει......

ειναι λογικο...

αλλα οπως ειπε κι ο φιλτατος μεγαλεμπορας...

μην ανυσηχεις

προς τα'κει πορευομαστε κι εμεις...

το μοντελο ειναι ενα και η συμμορφωση μοιαζει να ειναι αναποφευκτη

Link to comment
Share on other sites

Η Land of the Free είναι ένα extreme μοντέλο κοινωνίας, την οποία για να φτάσουμε εμείς πρέπει να γυρίσει ο κόσμος ανάποδα ΙΜΟ. Στην Αμερική η βία (~12000 θάνατοι από πυροβόλα όπλα το χρόνο) δεν οφείλεται ούτε στα όπλα που έχουν, ούτε στην πίεση της αστυνομίας. Οφείλεται καθαρά και μόνο στην τρομοκρατία εκ των έσω από τα ΜΜΕ και την υπεροπτική νοοτροπία των Αμερικάνων όσον αφορά την προστασία της περιουσίας του.

Σε μια χώρα όπου η περιουσία κάποιου εκτιμάται πολλές φορές πάνω από τη ζωή κάποιου άλλου, λογικό είναι να υπάρχει βία. Σε μια χώρα με τα επίπεδα του ρατσισμού στα κόκκινα, λογικό είναι να υπάρχει η βία. Σε μια χώρα, όπου κάθε μέρα στις ειδήσεις βλέπει ο πολίτης τρομοκρατία από την ίδια του τη χώρα, λογικό είναι να υπάρχει βία.

Είπα πριν ότι δεν είναι τα όπλα. Και έτσι είναι. Οι Καναδοί έχουν περισσότερα όπλα ανά κάτοικο σε όλον τον κόσμο. Συνορεύουν με μια από τις βιαιότερες χώρες στον κόσμο. Και αφήνουν τις πόρτες τους ξεκλείδωτες. Και έχουν 2ψήφιο αριθμό νεκρών από πυροβόλα όπλα το χρόνο.

Η ιστορία? Οι Γερμανοί, οι Ιάπωνες, οι Ρώσοι τι να πουν? Στα 3ψήφια είναι τα νούμερά τους, και μάλιστα με τα πρώτα ψηφία να είναι το 1 ή το 2.

Οι Αμερικάνοι έχουν πρόβλημα. Δεν πρόκεται εμείς να τους φτάσουμε ποτέ. Αν και πολλοί προσπαθούν (οι ειδήσεις μας έχουν φτάσει σε αισχρό επίπεδο). Το θέμα είναι ότι στην Ελλάδα παίζουν άλλες...βλακείες.

Στην Ελλάδα οι μπάτσοι ξέρουν τους αναρχικούς πιστεύω. Και τους ακροδεξιούς. Αλλά δεν κάνουν τπτ. Γιατί? Μήπως συμφέρει να υπάρχει μια "φοβία" του κόσμου? Μήπως θα επιθυμούσαν να υπήρχε θύμα προχτές στα Multirama μπας και φοβηθεί ο κόσμος περισσότερο? Ακούγεται ακραίο, αλλά στην ιστορία αυτού του πλανήτη, οι ακραίες οργανώσεις-παρατάξεις "βόλευαν" με την ύπαρξή τους τα συμφέροντα άλλων.

Όχι το Multirama δε θα κλάψει τα laptop. Αλλά ούτε και τον υπάλληλό του. Αυτόν θα τον κλάψουν άνθρωποι, και όχι μια αλυσίδα καταστημάτων. Και αυτοί οι άνθρωποι θα ζητήσουν απόδοση δικαιοσύνης σε αυτούς που ευθύνονται.

Και το κράτος θα απαντήσει με μία λέξη:

’συλο...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.