Jump to content


Προσφορες σε π.μ. - Καινουργια μοδα?


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους! :)

Αρχιζω αυτο το thread απλα για να εκφρασω την αποψη μου πανω σε ενα συγκεκριμενο θεμα. Δεν ειναι οτι κατηγορω καποιον εμμεσα και γενικα δεν υπαρχει λογος καποιος που δεν συμφωνει μαζι μου σε κατι που γραψω να το παρει προσωπικα. Απλα θα εκφρασω ηρεμα και ωραια την αποψη μου επι του θεματος

Εχω παρατηρησει οτι τωρα τελευταια στις πωλησεις αντι να βαζουν τιμες fixed στα προιοντα που πωλουνται πολλοι γραφουν "προσφορες σε πμ" το οποιο για εμενα μου καθεται "καπως". Γιατι απλουστατα εδω δεν ειναι ebay η fleamarket. Σε πολλα αλλα forums ανα τον κοσμο γενικος (πολλα απο αυτα ελληνικα!) δεν επιτρεπεται αυτο και οι admin τις βγαζουν τις αγγελιες. Θυμαμαι χαρακτηριστικα στο XS την απαντηση ενος admin "this is not ebay - you should put a fixed price on your product or the thread will get removed"

Ερχομαι ας πουμε εγω και βλεπω μια αγγελια για εναν pentium 4 2.8ghz 800 fsb. επειδη ξερω πανω-κατω ποσο θα μπορουσε να πουληθει λεω σε αυτον που εχει βαλει την αγγελια και λεει "προσφορες σε πμ" αν τον δινει για 80 ευρω. Στελνει μετα καποιος αλλος πμ ο οποιος προηγουμενως εχει δει αυτο στο eshop

P4 2.8ghz 800fsb 478 socket

και προσφερει 130 ευρω αφου σκεφτεται οτι 160 εχει καινουργιο το cpu (δεν ασχολειται πολυ με υπολογιστες προφανως :p )

Στην τελικη πωλειται για 130 το cpu και αυτοι ζησαν καλα και μεις καλυτερα. Που ειναι το προβλημα? Οτι δεν υπαρχει διαφανεια στον τροπο πωλησεων, και στην ουσια αν θελει να πουλησει καποιος κατι στην καλυτερη δυνατη τιμη για τον ιδιο ας βαλει το προιον του στο emarket ή στο ebay. Σε ενα site δημοπρασιας δηλαδη και οχι σε ενα forum πωλησεων με fixed τιμες.

Eφοσον γινεται αυτο ειναι ευνοητο οτι οι admin του thelab το επιτρεπουν και δεν προσπαθω να πω εγω σε κανεναν τι και πως να κανει στο forum του. Απλα μου καθεται καπως σε ενα σοβαρο site οπως το thelab να συμβαινει αυτο, οταν αλλα σοβαρα sites δεν το επιτρεπουν για τους λογους τους οποιους ανεφερα παραπανω

Αν καποιος δεν συμφωνει ας πει ομορφα και ωραια γιατι δεν συμφωνει και ας το τεκμηριωσει ... :daisy:

Λουκας

Link to comment
Share on other sites

’σχετα με το αν συμφωνώ ή όχι, είναι καθαρά θέμα του πωλητή.

Αυτός ορίζει το πως και πόσο θα πωληθεί το αντικείμενο.

Σε όποιον δεν αρέσουν οι όροι που θέτει ο πωλητής, απλά δεν κάνει τον κόπο να δώσει προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου jpavly συμφωνω εν μερη με την απαντηση σου

Το πόσο το οριζει ο πωλητης, το πως το οριζουν οι κανονισμοι του forum.

Οπως στην πραγματικες αγοροπωλησιες υπαρχουν καποιοι κανονες για την ασφαλεια του πελατη ετσι και στις ηλεκτονικες αγορες υπαρχουν η θα επρεπε να υπαρχουν (δεν ξερω ποιο απο τα 2 ακριβως ισχυει) για την προστασια του πωλητη αλλα και του πελατη. Οπως ανεπτυξα και παραπανω, αλλο η πωληση αλλο η δημοπρασια.

Link to comment
Share on other sites

Για παραδειγμα θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ αυτο που μολις ειδα στις αγγελιες

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=32129

Ενω στην αρχη υπηρχε fixed τιμη, μετα ο πωλητης αποφασισε να το δωσει σε αυτον που προσφερει τα περισσοτερα. Δεν εχω κατι με τον nick_p και ουτε τον ξερω. Μπορει να ειναι και γ@μω τα παιδια ετσι?

Κατι αλλο που εχω παρατηρησει (και ισχυει και στην παραπανω αγγελια του λινκ) ειναι οτι δεν τηρειται σειρα προτεραιοτητας. Γιατι?

Τελος για να μην πολυλογω και για να τα λεμε εξω απο τα δοντια, εμενα προσωπικα μου φαινεται σαν ενα ειδος εκμεταλευσης του πωλητη προς τους εκαστοτε καθε φορα ενδιαφερομενους αγοραστες αυτο που συμβαινει.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά γίνονται με τις αγγελίες τελευταία βλέπω...

Εμένα η γνώμη μου είναι:

Ή να μείνουμε όπως είμαστε (ο πωλητής έχει δικαίωμα να κάνει ότι θέλει - σε λογικά πάντα πλαίσια (στα οποία εντάσσεται και το "προσφορές σε π.μ." που το βλέπω από τότε που μπήκα εδώ - δεν είναι νέα μόδα)

Ή να θεσπιστούν νέοι κανόνες που θα προστατεύουν τους αγοραστές. Όμως αυτό θα ταλαιπωρήσει ολόκληρη τη διοικητική ομάδα, η οποία θα πρέπει να ελέγχει κάθε αγγελία και τα παρελκόμενά της.

Θεωρώ ότι σωστό είναι να μείνουμε όπως έχουμε. Ατυχή περιστατικά συμβαίνουν δυστυχώς, αλλά πάντα τον πρώτο λόγο τον έχει ο πωλητής (δυστυχώς ή ευτυχώς, ανάλογα με τον παρατηρητή). Εδώ δεν είναι μαγαζί, όπου ο πελάτης έχει πάντα δίκιο ;)

Link to comment
Share on other sites

gnzp καλησπερα dude!! :cool:

Θα σχολιασω λιγο το ποστ σου - θα ειμαι τρυφερος dont worry :laughing:

"το "προσφορές σε π.μ." που το βλέπω από τότε που μπήκα εδώ - δεν είναι νέα μόδα"

Eχεις δικιο δεν ειναι νεα μοδα, αλλα τελευταια εχει παραγινει.

"Ή να θεσπιστούν νέοι κανόνες που θα προστατεύουν τους αγοραστές. Όμως αυτό θα ταλαιπωρήσει ολόκληρη τη διοικητική ομάδα, η οποία θα πρέπει να ελέγχει κάθε αγγελία και τα παρελκόμενά της."

Εχουμε ενα κακο εμεις οι ελληνες - βλεπουμε καμια φορα την δουλεια μας σαν "ταλαιπωρια". Το να ελεγχουν οι admins τις αγγελιες ολες μια προς μια ειναι δουλεια τους. Στο κατω-κατω της γραφης δεν υπαρχει ενας μονο admin αλλα αρκετοι. 2-3 ματιες να ριχνει καθημερινα ο καθενας πιστευω το προβλημα λυθηκε.

"Θεωρώ ότι σωστό είναι να μείνουμε όπως έχουμε. Ατυχή περιστατικά συμβαίνουν δυστυχώς, αλλά πάντα τον πρώτο λόγο τον έχει ο πωλητής (δυστυχώς ή ευτυχώς, ανάλογα με τον παρατηρητή). Εδώ δεν είναι μαγαζί, όπου ο πελάτης έχει πάντα δίκιο"

Να μεινουμε πανω-κατω εως εχουμε, αλλα καλο θα ηταν να θεσπιστουν καποιοι κανονες για τις πωλησεις και να ειναι αναλυτικοι ως προς ολα. Σειρα απαντησης σε πμ, το ποσα bump μπορει να κανεις καποιος και σε ποσο χρονικο διαστημα, κ.λ.π. Εγω απλα το προτεινω δεν λεω σε κανεναν admin πως να κανει την δουλεια του.

Και εμενα δεν μου αρεσουν καποια πραγματα. Π.χ το οτι πρεπει να εχει καποιος 150 post για να πουλησει η να ζητησει κατι προς αγορα αλλα σεβομαι τον κανονα και τον τηρω και παρολο που ειμαι γραμμενος αρκετο καιρο ποσταρω μονο οταν εχω να πω κατι ουσιαστικο. Αλλωστε 80+ ποστς εχω εδω και ποσο καιρο

;)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι δουλειά των admin να κοιτάνε τις αγγελίες μας. Και κυρίως τα πμ μας. Γιατί πώς θα κρίνεις εσύ αν είσαι ο 1ος ή ο 2ος που έστειλε πμ? Έχεις προτεραιότητα αν είσαι 1ος, αν ο πωλητής όμως σου πει ψέματα ότι είσαι ο 2ος? ’ρα πρέπει να ελέγξουν οι admin τα πμ του πωλητή. Και μετά? Θα τον αναγκάσουν να στο δώσει εσένα? Και αν δε στο δώσει? Αρνητική αξιολόγηση? Πού?

Μην κάνουμε τα δύσκολα εύκολα, αν είναι να μπουν σοβαροί κανόνες αγοραπωλησιών, θα πρέπει να το κάνουμε το lab ebay. Οπότε γι αυτό ας μείνει ως έχει.

Για μένα το μόνο που θα ήταν καλό να αλλάξει (και εύκολο μάλιστα) είναι τα bumps. Τα υπόλοιπα μια χαρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα θα είχε να τα παίρνανε οι admins από τα πολλά παράπονα και να κλείνανε εντελώς το section των αγγελιών.

Έχω παρακολουθήσει εδώ τις άπειρες συζητήσεις για αγγελίες. Ο Λάμπης δεν είναι χώρος πωλήσεων για αυτό και δεν χωράνε συστήματα αξιολογήσεων, κανόνες πώλησης, τιμών κλπ κλπ. Αυτά στο emarket, στο ebay και τέλος πάντων όπου είναι δουλειά τους να το κάνουν.

Επίσης, δεν θεωρώ υποχρέωση των admins/mods να κοιτάζουν όλες τις αγγελίες μήπως υπάρχει κάτι ύποπτο.

Όπως λέει και στους κανόνες, αν θυμάμαι καλά, ο Λάμπης δεν φέρει καμία ευθύνη για το ότι κι αν γίνει μεταξύ πωλητή/αγοραστή. Δεν είναι καν μεσάζοντας.

Εξηπηρετικά και μόνο, έχουμε τον χώρο των αγγελιών μας.-

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι δουλεια των admin να κοιτανε τις αγγελιες μας τοτε ποιος θα τις ελεγχει? Η μηπως να μην υπαρχει ελεγχος? Τα πμ συμφωνv να μην τα κοιτανε αλλα οχι και τιw κανονικες αγγελιες ρε συ gnzp ...

Στο θεμα των πμ απο την στιγμη που δεν απανταει καποιος στο ιδιο thread με το αν θελει η οχι το προιον, με βρισκεις συμφωνο - ειναι πολυ δυσκολο και πρακτικα αδυνατον να τηρηθει σειρα προτεραιοτητας - το θεμα ειναι καθαρα στην κριση του πωλητη. Στο www.awmn.net για παραδειγμα απαντανε στις αγγελιες και τηρειτε - οσο γινεται και εκει - σειρα προτεραιοτητας - απλα ενα παραδειγμα.

Aν μπουν σοβαροί κανόνες αγοραπωλησιών το lab δεν θα γινει ebay απλα πιο αξιοπιστο και καλυτερο - trust me που λεει και ο arnie!!! :flex: To awmn, το XtremeSystems και ενα αλλα σωρο forums ελληνικα και μη εχουν ενα κατεβατο κανονες - δεν ειναι τυχαιο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 15:33]

Πλάκα θα είχε να τα παίρνανε οι admins από τα πολλά παράπονα και να κλείνανε εντελώς το section των αγγελιών.

Έχω παρακολουθήσει εδώ τις άπειρες συζητήσεις για αγγελίες. Ο Λάμπης δεν είναι χώρος πωλήσεων για αυτό και δεν χωράνε συστήματα αξιολογήσεων, κανόνες πώλησης, τιμών κλπ κλπ. Αυτά στο emarket, στο ebay και τέλος πάντων όπου είναι δουλειά τους να το κάνουν.

Επίσης, δεν θεωρώ υποχρέωση των admins/mods να κοιτάζουν όλες τις αγγελίες μήπως υπάρχει κάτι ύποπτο.

Όπως λέει και στους κανόνες, αν θυμάμαι καλά, ο Λάμπης δεν φέρει καμία ευθύνη για το ότι κι αν γίνει μεταξύ πωλητή/αγοραστή. Δεν είναι καν μεσάζοντας.

Εξηπηρετικά και μόνο, έχουμε τον χώρο των αγγελιών μας.-

Oι admin δεν νομιζω να τα παρουν αλλα το πολυ-πολυ να κανουν κατι για τις αγγελιες ως προς το καλυτερο και για τον αγοραστη αλλα και για τον πωλητη. Στην τελικη δεν τους κατηγορησα ποτε για κατι. Ισα-ισα πιστευω στην σοβαροτητα τους και γιαυτο τα γραφω αυτα. Αλλιως δεν θα τα εγραφα καθολου.

Μην μπλεκουμε με συστηματα αξιολογησεων. Δεν ανεφερα ποτε κατι γιαυτο. Και εμενα μου την δινει να πρεπει να κανω account στο heat γιαυτο και δεν κανω.

Ο λαμπης εννοειται οτι δεν φερει ευθυνη και οτι δεν ειναι μεσαζοντας. Απο την στιγμη ομως που κατι ποσταρεται στο forum του φερει καποια ευθυνη για το πως θα κινηθουν οι διαδικασιες της αγοροπωλησιας εφοσον αυτη γινεται μεσω του λαμπη

Στο οτι δεν πρεπει να κοιταζουν τις αγγελιες διαφωνω καθετα. Admin ειναι αυτη ειναι η δουλεια τους .... να ελεγχουν αν ολα δουλευουν σωστα και συμφωνα με τους κανονισμους του εκαστοτε forum

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Σήμερα, στις 17:33]

Πλάκα θα είχε να τα παίρνανε οι admins από τα πολλά παράπονα και να κλείνανε εντελώς το section των αγγελιών.

Έχω παρακολουθήσει εδώ τις άπειρες συζητήσεις για αγγελίες. Ο Λάμπης δεν είναι χώρος πωλήσεων για αυτό και δεν χωράνε συστήματα αξιολογήσεων, κανόνες πώλησης, τιμών κλπ κλπ. Αυτά στο emarket, στο ebay και τέλος πάντων όπου είναι δουλειά τους να το κάνουν.

Επίσης, δεν θεωρώ υποχρέωση των admins/mods να κοιτάζουν όλες τις αγγελίες μήπως υπάρχει κάτι ύποπτο.

Όπως λέει και στους κανόνες, αν θυμάμαι καλά, ο Λάμπης δεν φέρει καμία ευθύνη για το ότι κι αν γίνει μεταξύ πωλητή/αγοραστή. Δεν είναι καν μεσάζοντας.

Εξηπηρετικά και μόνο, έχουμε τον χώρο των αγγελιών μας.-

:T:

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μαλλον δεν καταλαβατε :

Ο σκοπος του thread δεν ειναι να αλλαξει τον τροπο που γινονται οι αγοροπωλησιες ΑΛΛΑ να πει ο καθενας την γνωμη του αν θεωρει εντιμο η οχι αυτο το οποιο γινεται με τις προσφορες σε πμ και πραγματα οπως στο λινκ που ποσταρα.

Λυσεις για ΟΛΑ θα βρουν οι admin ΑΝ και ΟΠΟΤΕ θελουν αυτοι.

Περιμενω να διαβασω τις αποψεις σας στο παραπανω ... απλα αυτο

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το κουμπί edit

Όσο για τις αγγελίες απλά αν δεν σου αρέσουν οι όροι του πωλητή μη δείχνεις ενδιαφέρον.

Προσωπικά το θεωρώ ανέντιμο να βάζεις μια αγγελία με συγκεκριμένη τιμή, κάποιος να στέλνει πμ για να κλείσει και μετά από ένδειξη ενδιαφέροντος ο πωλητής να ανεβάζει την τιμή η να λέει την δίνω σε οποίον δίνει περισσότερα αλλά ως εκεί απλά δε θα τον προτιμήσω δε θα κάτσω να σκάσω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πάρω αυτό που θέλω στη τιμή που θεωρώ σωστή.

Πχ εγώ δε δίνω σημασία σε αγγελίες τύπου προσφορά σε πμ για εμένα προσωπικά δείχνει την πρόθεση του πώληση να υπερτιμήσει αυτό που πουλάει Παρ όλα αυτά αν δω κάποια στιγμή κάτι που πραγματικά θα με ενδιαφέρει, μπορεί να κάνω μια προσφορά αλλά είναι σχεδόν 100% σίγουρο ότι δε θα κάτσει γιατί με την ίδια λογική που αυτός θέλει να το πουλήσει όσο πιο ακριβά γίνεται, εγώ θέλω να το πάρω όσο πιο φτηνά γίνεται

Δεν υπάρχει θύτης και θύμα ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του.

Δηλαδή στις αγγελίες των εφημερίδων υπάρχει κανένας ορός που να περιορίζει τον πωλητή να κρατήσει σειρά προτεραιότητας?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πολλες φορες εχω βαλει "προσφορες σε πμ"

Στο 90% των περιπτωσεων εχω μια (επιθυμητη) τιμη στο μυαλο μου, αλλα βαριεμαι να ψαξω σε "μεταχειρισμενα" για να δω αν ευσταθει ο ευσεβης ποθος μου ή αν πρεπει να κοψω 10-20-30 ευρω για να ερθω στα ισα μου. Οποτε βαζω ενα απλο "πεστε εσεις" και βλεπω απλα που κυμαινεται η αγορα. Το δινω σε οποιον θελω. Αμα τυχον καποιος δεν ειναι ευχαριστημενος απο την (παρολιγο) συναλλαγη μας, ας μην μου ξαναπροτεινει τιμη... Απλα! Δεν του εβρισα και την μανα... Απλα δεν τα βρηκαμε στην πωληση. Δεν βλεπω λογο να το παιρνουμε πατριωτικα. Να νευριαζεις για κανονικες απατες στις αγγελιες, οχι επειδη ο οποιοσδηποτε θελει απλα να πουλησει οσο καλυτερα θελει το προιον του.

ΥΠΟΨΗΝ :Την ιδια εποιικεια που δινω στον (εκαστοτε) πωλητη δινω και στον αγοραστη οταν παλευει να μου κοψει 5-10-20 ευρω... Κι αυτος την τσεπη του κοιταει και μπραβο του.

Σε καθε πμ που μου εχουν στειλει εχω απαντησει ειλικρινεστατα/ευγενεστατα... ακομα και σε εναν που μου "προσεφερε" 60 ευρω για 2χ512 Gskill ddr4400 TCCD πριν απο 1,5 χρονο οταν κανανε 300. :boxed:

Link to comment
Share on other sites

Η θα γινει κατι σωστα με συστημα αξιολογησης, ελεγχο αγγελιων, ελεγχο προσφορων κτλ. η θα μεινει ως εχει.

Προσωπικα πιστευω πως δεν χρειαζεται να αλλαξει κατι, τοσο καιρο μια χαρα παμε, το μονο που χρειαζεται ειναι ενα ιχνος ευσυνειδησιας.

Εξαλλου δεν ειναι δουλεια των admin να κανουν τους αγροφυλακες, δεν νομιζω πως ειναι καποιος απο αυτους ανεργος και ασχολειται 24/7 με το φορουμ ουτε βγαζουν τα προς το ζην απο την λειτουργια του φορουμ οπως αλλου που ειναι τιγκα στις διαφημισεις.

Φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε, ο Λάμπης σαν κύρια λειτουργία του δεν έχει τις αγγελίες. Ούτε σαν δευτερεύουσα ή επικουρική δεν τις έχει. Οι αγγελίες έχουν μπει από τότε που ήταν καμμιά 100αριά νοματαίοι για να μην ανοίγονται threads από εδώ και από εκεί όταν κάποιος ήθελε να πουλήσει κάτι. Όταν όμως γίναμε πολλοί, και εμφανίστηκαν κάποια συμπτώματα παραβατικής συμπεριφοράς κάποιων μελών με θύματα άλλα μέλη, η πρώτη σκέψη ήταν να κλείσουν τελείως οι αγγελίες, αλλά τελικά αποφασίστηκε να εξακολουθήσει να υπάρχει αυτή η κατηγορία, η οποία λειτουργεί με ευθύνη των δύο συμβαλλόμενων. Αν μπείς στο ρίσκο να αγοράσεις από κάποιον που δυνητικά δεν το ξέρεις, τότε να είσαι έτοιμος να υποστείς τισ συνέπειες. Ούτε διαχειριστές, ούτε ρυθμιστές δεν επεμβαίνουμε στις αγγελίες γιατί πολύ απλά δεν αξίζει το κόπο να μπλεχτούμε και ειλικρινά δεν το θέλουμε. Μια από τις ιδεολογικούς προσανατολισμούς του Λάμπη, είναι ότι όλα ξεκινούν και τελειώνουν από εμάς. Έτσι αν υπάρχει ένα πρόβλημα, αυτό μπορεί να λυθεί από μόνο του, απομονώνοντας το εμείς οι ίδιοι. ’ρα, αν κάποιος λέει προσφορές σε pm, μην του απαντήσει κανείς και τότε θα αναγκαστεί να βάλει τιμή. Απλά τα πράγματα. Σε αυτό το forum η δύναμη δεν είμαστε εμείς, είστε εσείς :flower:

Y.Γ. Το thread μεταφέρθηκε στη σωστή κατηγορία :p

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται πια και ασε αυτό να αντιγράφουμε τους "ξένους". Αν οι έξω admin (βασικά το είδα και στο adlsgr και δεν μου άρεσε) ρίχνουν βάρος σε αυτό....με γεια τους με χαρά τους.

Προτιμώ να αφήνω το ελεύθερο στον αγοραστή να μου πει πόσα δίνει.

Αρχική απάντηση από astrolabos

’ρα, αν κάποιος λέει προσφορές σε pm, μην του απαντήσει κανείς και τότε θα αναγκαστεί να βάλει τιμή.

Ελπίζω να μην αποτυπώνεις την ΝΕΑ "γραμμή"...

Γιατί τότε όλοι που δεν θέλουμε όπως είπε ο SLN να ψάχνουμε όλα τα threads για να δούμε τι παιζει......θα γράφουμε ...

ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΑΤΙ Χ1900ΧΤ στα 300 ευρώ..(τιμή καινούργια),

αλλά μετά θα κοτσάρουμε και ένα

TIMH ΠΡΟΣ ΠΑΖΑΡΙ... και ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.