Jump to content



8800 στο πλαισιο!!!!!


kaklas13

Recommended Posts

Μάριε, παιδί μου :p, μιλάς σοβαρά;;;; Δηλαδής θες να μας πεις ότι ένα παιχνίδι που είναι φτιαγμένο σε DX9, δεν τρέχει σε κάρτες που υποστηρίζουν DX8? Δε λέω ότι θα το παίξεις με όλες τις τεχνολογίες, αλλά θα παίξει. Κάπως έτσι πάει και στο DX10 σε σχέση με το DX9

(Edit: το :p για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 16:55]

Μάριε, παιδί μου :p, μιλάς σοβαρά;;;; Δηλαδής θες να μας πεις ότι ένα παιχνίδι που είναι φτιαγμένο σε DX9, δεν τρέχει σε κάρτες που υποστηρίζουν DX8? Δε λέω ότι θα το παίξεις με όλες τις τεχνολογίες, αλλά θα παίξει. Κάπως έτσι πάει και στο DX10 σε σχέση με το DX9

(Edit: το :p για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου)

Αν ένα παιχνίδι έχει υποστήριξη και για προηγούμενα directX θα παίξει.

Αν δεν έχει δεν θα παίξει.

Το ίδιο το directX 9 όπως και όλα τα προηγούμενα είναι backwards συμβατά.

Το directX-10 λένε ότι δεν θα είναι backward συμβατό, αλλά τίποτα δεν εμποδίζει τις εταιρίες που φτιάχνουν παιχνίδια να βάλουν δύο εκδόσεις στο DVD. Μια για directX-9 (και επομένως και τις προηγούμενες) και μια για directX10.

Αλλά το θέμα δεν είναι αυτό.

Το θέμα είναι αν οι παλιές κάρτες που είναι WDDM1 συμβατές όπως η 6600, θα παίζει ότι και η 8800 στα Vista.

Η απάντηση είναι ΝΑΙ.

Η μόνη διαφορά που θα έχουν είναι αυτή που έχουν και στα Windows XP.

Καμμιά άλλη διαφορά δεν θα έχουν από την 8800, μέχρι να βγεί το WDDM2.

Τώρα νεαρέ μου :p πιστεύω ότι κατάλαβες αυτά που έγραψα.

(Edit: το :p για να μην παρεξηγηθούν τα λεγόμενά μου)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NIB [Σήμερα, στις 16:28]

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όταν βγει patch για το flight simulator που θα προσθέτει διάφορα d3d10 πράγματα, δεν θα μπορείς να το παίξεις με vista+8800 άμα δεν έχεις wddm2; Εγώ πιστεύω ότι το d3d10 δεν απαιτεί wddm2 για να παίξει. Στα τωρινά vista, ναι δεν έχει καμία διαφορά τι κάρτα έχεις. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν d3d10 εφαρμογές.

Αλλά όταν βγουν d3d10 εφαρμογές(ή έστω βγουν patch που να προσθέτουν d3d10 δυνατότητες σε τωρινά παιχνίδια), τότε θα μπορείς να δεις διαφορά ανάμεσα σε 8800 και d3d9 κάρτες στα vista, ακόμα και χωρίς wddm 2 ΙΜΟ.

Δεν θεωρώ ότι το wddm 2 είναι αυτό που θα επιτρέψει στα παιχνίδια να χρησιμοποιήσουν το d3d10. Ίσως να κάνω λάθος.

Πιστεύω ότι δεν μπορεί να βγει Patch σε ένα παιχνίδι που να υποστηρίζει WDDM2.

Το παιχνίδι πρέπει να προγραμματιστεί από την αρχή.

Ένα παιχνίδι για WDDM2 δεν θα μπορεί να το παίξει καμιά κάρτα WDDM1 συμβατή.

Θα πρέπει να υπάρχουν δύο διαφορετικές εκδόσεις του παιχνιδιού.

Επίσης θεωρώ δύσκολο να βγουν patches ακόμα και για WDDM1 υποστήριξη.

Πάλι πρέπει ένα παιχνίδι να γραφεί από την αρχή.

Τα WDDM1 παιχνίδια θα παίζουν αποκλειστικά στα Vista.

Τα Windows XP δεν θα μπορούν να παίξουν τέτοια παιχνίδια.

Τους επόμενους μήνες θα δούμε WDDM1 παιχνίδια και ΟΧΙ WDDM2 παιχνίδια.

Τα WDDM1 παιχνίδια θα μπορούν να τα παίξουν όλες οι WDDM1 κάρτες, όπως οι 6600 ...7900 και οι WDDM2 κάρτες, όπως η 8800.

Τα WDDM2 παιχνίδια θα μπορούν να τα παίξουν μόνο οι WDDM2 κάρτες, όπως η 8800 και μόνο όταν υποστηριχθεί από τα Windows Vista, μάλλον τον Ιούνιο του 2007.

Αυτά που γράφω τα στηρίζω στις παραπομπές που έδωσα ήδη, σε όσα έχω διαβάσει και στο παρακάτω κείμενο.

http://en.wikipedia.org/wiki/Direct3D#Direct3D_10

Direct3D 10

Windows Vista includes a major update to the Direct3D API. Originally called WGF 2.0 (Windows Graphics Foundation 2.0), DirectX 10 and DirectX Next, it features an updated shader model the shaders still consist of fixed stages like on previous APIs, but all stages sport a nearly unified interface, as well as a unified access to resources. The language itself has been extended to be more expressive (integer operations, nearly unlimited instructions count). In addition to the previously available vertex and pixel shader stages, the API includes a geometry shader stage that breaks the old model of one vertex in/one vertex out, to allow for more complex effects in real time. Direct3D 10 no longer uses "capability bits" to indicate which features are active on the current hardware. Instead, it defines a minimum standard of hardware capabilities which must be supported for a display system to be "Direct3D 10 compatible". Therefore, contrary to the previous revisions of Direct3D, it requires new graphics hardware to run at all, whereas prior versions allow the old hardware capabilities to be addressed within the new interface. This is one of the major departure of this new API, and it is justified by Microsoft as the only way to achieve the CPU efficiency gains needed for the newest pieces of hardware without the clutter of legacy code.

Many of the advanced features and performance improvements of Direct3D 10 mandate the use of WDDM-compliant drivers. WDDM drivers are also required by Direct3D9Ex, an extended version of DirectX 9.0c, used in Windows Vista. D3D9Ex was previously known as WGF 1.0 and D3D9.0L. However, D3D9Ex needs WGF 1.0 drivers (previously, basic profile), and D3D10 needs WDDM 2.x drivers (previously, Advanced profile) which supports the extended graphics pipeline. D3D9Ex features similar improvements like better gamma control, support for virtualization of resources and safe device removal, other improvements make D3D10 incompatible with previous versions.

Because Direct3D 10 hardware will be comparatively rare for a period time after the release of Windows Vista, and because the Vista Premium logo program does not require Direct3D 10 to be supported, the first D3D10-compatible games will most likely still provide a D3D9/D3D9Ex render path.

Έχω πειστεί ότι οι DirectX10 κάρτες με τα Vista που έχουν WDDM1, δεν θα διαφέρουν σε τίποτα από τις παλιές, όπως οι 7900.

Μόνο όταν η Μ$ βάλει WDDM2 υποστήριξη στα Vista θα δούμε διαφορά. Και ας έχει βάλει DirectX-10 στα Vista. Τίποτα δεν προσφέρουν χωρίς WDDM2 οδηγούς. Μάλλον για Beta testing τους έχει ή για promotion. Δεν εξηγείται διαφορετικά αυτή η ανόητη κατά τα άλλα ύπαρξη τους στα Vista.

Αυτό ισχύει και για τα παιχνίδια.

Όσα παιχνίδια θα βγουν τους επόμενους μήνες και θα παίζουν αποκλειστικά σε Vista, θα υποστηρίζουν WDDM1 και άρα θα παίζουν και με τις παλιές κάρτες όπως η 7900 7800 .... 6600 (που είναι WDDM1 συμβατές).

Φυσικά υπάρχει διαβάθμιση δυνατοτήτων στις WDDM1 συμβατές κάρτες, πάνω από το ελάχιστο όριο που απαιτούν οι προδιαγραφές του WDDM1.

Οι νεότερες κάρτες θα έχουν καλύτερη υποστήριξη, με περισσότερες WDDM1 δυνατότητες από τις παλιότερες.

Αλλά μιλάμε πάντα για WDDM1 και όχι για WDDM2 δυνατότητες, όπως unified shaders και τα υπόλοιπα καλούδια που έχει η 8800.

Αυτά θα τα δούμε αρκετά αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το εχετε δει, αλλα απο την πεμπτη η albatron 8800GTX ειναι στα 525Ε τελικη(που παιζει να ειναι η καλυτερη τιμη για gtx που υπαρχει παντου), μολις ηρθε η δικια μου->OMG απο αποψη μεγεθους...

Link to comment
Share on other sites

Την είδα από κοντά man, είναι πράγματι:

1) Πολύ καλή προσφορά (παίζει να εξαντλήθηκε)

2) Τεράστια

3) Πολύ ψαρωτικό κουτί (το χρυσό είναι όλα τα λεφτά)

4) Λίγο άδεια σε cd αλλά who cares?

Με γεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Το ζητούμενο είναι αν οι 8800 προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Ε όχι, δεν προσφέρουν.

Και εγω αυτο πιστευω οτι ειναι πολι νωρις ακομα για αγορα 8800.

Τωρα οχι αυριο ( σε 5-6 μηνες ) ναι αλλα τωρα ειναι ανωφελο καλα τα Τεστ και τα BENCHES

αλλα αυτα ειναι μονο για καποια λεπτα και οχι για 24/7:)

Link to comment
Share on other sites

Προσφέρουν ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ καλύτερη ποιότητα στα φίλτρα (AA + AF) μαζί με εκρηκτικές επιδόσεις στα σημερινά βαριά παιχνίδια (τα Medieval 2 και Company of Heroes είναι κλασικά παραδείγματα, καμία κάρτα κάτω των 400Ε δεν τα σηκώνει σε ψηλές αναλύσεις με τα φίλτρα ΟΝ).

Από την άλλη, μια τέτοια κάρτα εγώ τώρα δε θα έπαιρνα, απλά γιατί συμβιβάζομαι με το Company of Heroes στα 1280 αλλά χωρίς φίλτρα. Κάποιοι άλλοι δε συμβιβάζονται + θέλουν να είναι D3D10 Ready. Προς Πάσχα με βλέπω εμένα να κάνω κάποιο μεγάλο βήμα, περιμένω και την AMD να δω τι θα κάνει (:p)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp

Προσφέρουν ΠΟΛΥ μα ΠΟΛΥ καλύτερη ποιότητα στα φίλτρα (AA + AF) μαζί με εκρηκτικές επιδόσεις στα σημερινά βαριά παιχνίδια (τα Medieval 2 και Company of Heroes είναι κλασικά παραδείγματα, καμία κάρτα κάτω των 400Ε δεν τα σηκώνει σε ψηλές αναλύσεις με τα φίλτρα ΟΝ).

Από την άλλη, μια τέτοια κάρτα εγώ τώρα δε θα έπαιρνα, απλά γιατί συμβιβάζομαι με το Company of Heroes στα 1280 αλλά χωρίς φίλτρα. Κάποιοι άλλοι δε συμβιβάζονται + θέλουν να είναι D3D10 Ready. Προς Πάσχα με βλέπω εμένα να κάνω κάποιο μεγάλο βήμα, περιμένω και την AMD να δω τι θα κάνει (:p)

ερωτηση χωρις παρεξηγηση,αν ειχες περισευμα 600ευρο δεν θα επαιρνες ΤΩΡΑ 8800GTX?

Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι πολύ δυνατή κάρτα από άποψη επιδόσεων.

Δεν το περίμενα. Πίστευα ότι θα ήταν λίγο καλύτερη από την 7900gtx αλλά αυτή πετάει.

Με 525 μάλιστα η Albatron GTX είναι τίμια αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή είναι μιά χαρά και η κάρτα είναι πολύ καλή αλλά ο κάθε ένας από εμάς έχει διαφορετικά κρητήρια όταν κάνει μία αγορά.Πχ κάποιος με Χ1900 ή 7900 θα αγοράσει αμέσως το έπόμενο μοντέλο ενώ κάποιος άλλος θα σκεφτεί ότι ικανοποιούνται οι ανάγκες του και μπορεί να περιμένει.

Εφερε και XFX 8800GTX το πλαίσιο στα 640.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

ερωτηση χωρις παρεξηγηση,αν ειχες περισευμα 600ευρο δεν θα επαιρνες ΤΩΡΑ 8800GTX?

Aν πραγματικά δεν μπορούσα να τα κρατήσω στις τσέπες μου (είχα περίσσευμα 10000Ε π.χ.), σαφώς και θα έπαιρνα. Αλλά αν μου περίσσευαν μόνο 600Ε για γενική χρήση (μου περισσεύουν), θα περίμενα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Πριονέτο

...

Εφερε και XFX 8800GTX το πλαίσιο στα 640.

Την ειδα και την XFX αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστικα, οποιοσδηποτε θελει αυτο τον καιρο καρτα πανω απο 400Ε δεν πιστευω οτι εχει καλυτερη επιλογη απο την albatron 8800GTX.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unstoppable

Την ειδα και την XFX αλλα η διαφορα στην τιμη ειναι τεραστικα, οποιοσδηποτε θελει αυτο τον καιρο καρτα πανω απο 400Ε δεν πιστευω οτι εχει καλυτερη επιλογη απο την albatron 8800GTX.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.