Jump to content



8800 στο πλαισιο!!!!!


kaklas13

Recommended Posts

Πράγματι είναι ψιλοαπίστευτο να γίνει έτσι το παιχνίδι. Από την άλλη, ίσως εξ αρχής να το ανέπτυξαν με σκοπό να βγάλουν ένα patch που θα το φτάσει από τα Delta Force γραφικά του στα Crysis. Δεν περιμένω ποτέ βέβαια ένα Artist's Concept να είναι σωστό, ΕΙΔΙΚΑ όταν πρόκειται για την ίδια την MS, τα γραφικά πάντως είναι όμορφα.

Είναι από τις ελάχιστες φορές που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ εύχομαι να κάνω λάθος :D :D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Ξέρει κανείς αν τα Vista έχουν DirectX10 ή DirectΧ 9L ή 9Ε?

Έχουν ήδη βγει τα RTM οπότε όλο και κάποιος θα τα έχει να μας πει.

Από αυτά που έχω διαβάσει ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ DirectX10.

Χωρίς DirectX10, δεν θα υπάρχει καμιά διαφορά από τις παλιές κάρτες, ότι patches και να βγουν.

Ίδια εικόνα θα βλέπουμε είτε έχουμε τις παλιές είτε τις καινούργιες κάρτες γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Mάριε, δεν ξέρω για τα Vista αλλά κάτι πήρε το αυτί μου ότι εδώ μέσα:

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=7D29004E-7A8D-4F0A-B199-6A740D8F27BB&displaylang=en

υπάρχει αυτό:

This release also include a public pre-release of Microsoft Cross-Platform Audio Creation tool, Managed Direct Code (2.0 CLR), and Direct3D 10.

Δεν το κατέβασα, δεν ξέρω τίποτις άλλο :p

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista έχουν WDDM1 και ΟΧΙ WDDM2.

ΔΕΝ υποστηρίζουν DirectX-10.

Αυτή η υποστήριξη θα έρθει μετά από 6 μήνες περίπου με τη μορφή Service Pack.

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Display_Driver_Model

To WDDM1 των Vista, υποστηρίζει μόνο DirectX9 και ΟΧΙ directX10.

Φυσικά υποστηρίζει όλες τις κάρτες γραφικών που είναι WDDM 1.0 συμβατές.

Σϋμφωνα με το site της Nvidia, ακόμα και η 6600gt ΕΙΝΑΙ WDDM συμβατή.

Όταν ΘΑ βγει το WDDM 2.0 και το WDDM 2.1, θα υποστηρίζουν ΜΟΝΟ directX 10 και ΜΟΝΟ τις directX 10 συμβατές κάρτες γραφικών.

Αυτό σημαίνει ότι θα μπορέσουν να εφαρμόσουν το Service Pack που θα εγκαθιστά το WDDM 2.X στα Windows Vista, μόνο όσοι διαθέτουν κάρτες γραφικών όπως η 8800, που είναι DirectX-10 ready.

Από τη M$ βρήκα και τα παρακάτω:

Post RTM Planning

WDDM V2.0 Overview

Post Windows Vista graphics technology

New generation of GPUs designed

for multi-tasking

Allows hardware level preemption

Hardware supports demand faulting

of resources

Still relies on some app cooperation

for efficient multi-tasking

Post RTM Planning

WDDM V2.1 Overview

Will ship simultaneously with WDDM 2.0

All features of WDDM V2.0 plus

Mid-pixel preemption

Doesnt stall GPU on a page fault

True preemptive multi-tasking

Increased GPU Flexibility GPU can

be used for any scenario without impact

to desktop experience

Με λίγα λόγια.

Ότι διαφορά έχει η 6600 από την 8800 στα Windows XP, την ίδια διαφορά θα έχει και στα Windows Vista.

Δεν θα υπερτερεί καθόλου η 8800 επειδή υποστηρίζει το directX-10.

Αρχική απάντηση από kallileo [Σήμερα, στις 09:16]

Λογικα λενε μεσα στις επομενες βδομαδες....αλλα τι να τους κανεις απο την στιγμη που δεν εχει παιχνιδια!

Πού το είδες αυτό???

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και παγκόσμια είδηση.

Η M$ κρατάει επτασφράγιστο μυστικό την πορεία εξέλιξης του WDDM 2.0.

Κάποιες εικασίες που είδα εγώ μιλάνε για Ιούνιο του 2007.

Μέχρι τότε έχουν δίκιο όσοι λένε ότι δεν θα υπάρχει Software να εκμεταλλευτεί τις DirectX-10 δυνατότητες της 8800.

Αν υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη την ακούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Πού το είδες αυτό???

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον και παγκόσμια είδηση.

Η M$ κρατάει επτασφράγιστο μυστικό την πορεία εξέλιξης του WDDM 2.0.

Κάποιες εικασίες που είδα εγώ μιλάνε για Ιούνιο του 2007.

Μέχρι τότε έχουν δίκιο όσοι λένε ότι δεν θα υπάρχει Software να εκμεταλλευτεί τις DirectX-10 δυνατότητες της 8800.

Αν υπάρχει κάποια διαφορετική άποψη την ακούμε.

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35692

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....υπογραφη ομως προλαβες και αλλαξες.

Καλοριζικια...

βλεπω το πλαισιο να βγαζει προσφορα 7900gtx στα 200€...

δχ9 (cards) has left the building...!

edit

(@blade_pan)

ποτε προλαβε και μπηκε σφηνα ο deninho..?

μαλλον χαζευα αλλου αν κρινω απο τα λεπτα:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Χθες, στις 18:23]

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=35692

Δεν λέει πουθενά για WDDM2. Έναν οδηγό φτιάχνει η Nvidia που θα εμφανιστεί κάποια στιγμή ως beta και θα είναι συμβατός με directX-10. Αν το λειτουργικό δεν έχει WDDM2, δεν υποστηρίζει directX 10.
Αρχική απάντηση από deninho [Σήμερα, στις 01:21]

Μάριε, η RC1 που έχω, έχει μια έκδοση (Beta προφανώς) του DirectX10. Μόλις το ξαναβρω, θα το ποστάρω/εντιτάρω

Αυτά που έγραψα μακάρι να μου τα διαψεύσει κάποιος, αλλά μέχρι στιγμής πουθενά δεν έχω βρει κάποια αναφορά για το αντίθετο.

Η M$ μας κοροϊδεύει εσκεμμένα.

Αφήνει επίτηδες θολό το τοπίο.

Ο λόγος είναι ότι ΔΕΝ έχει WDDM2 στα VISTA.

Η Nvidia μπορεί να έβγαλε WDDM-2 συμβατή κάρτα, θα βγάλει και οδηγούς directX-10 συμβατούς, αλλά δεν θα παίζουν σε κανένα λειτουργικό.

Θα παίζουν σε WDDM1 και directX-9X.

Αυτό εγώ λέω ότι είναι μια απάτη παγκόσμιας εμβέλειας.

Εγώ τυφλώνω και πουλάω, εσύ βλέπε και αγόραζε.

Ε δείτε, την απάτη.

Αν κάνω λάθος, δείξτε μου μια αναφορά που να λέει ότι τα Vista έχουν WDDM2.

Ή έστω πότε θα έχουν.

Το directX-10 παίζει μόνο με κάρτες 8800.

Αν λοιπόν εσείς έχετε αποκλειστικά directX-10 και παίζει με άλλες κάρτες, πχ 7900, ε τότε και αυτό είναι απάτη.

Σημαίνει ότι κυκλοφόρησε μικτή έκδοση που εγκαθιστά κρυφά και directX-9X.

Αρχική απάντηση από kallileo [Χθες, στις 12:18]

Συνηθως τα patches δεν κανουν μεγαλη δουλεια.....Εμεις θελουμε παιχνιδια φτιαγμενα σε dx10 και οχι patches.

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Κανένα παιχνίδι δεν θα δούμε τους επόμενους μήνες σε directX-10.

’λλη μια απάτη.

Θα δούμε παιχνίδια για WDDM1 που θα παίζουν στα Vista μόνο, αλλά δεν θα υποστηρίζουν WDDM2 και directX-10.

Δηλαδή θα παίζουν και με τις κάρτες 6600gt.

Θα βάλουν πολλά τριγωνάκια στα γραφικά τους να τα κάνουν βαριά, ώστε να δυσκολεύονται οι μικρές κάρτες, αλλά μια χαρά θα παίζουν και με τις 7800.

Τα αυθεντικά directX-10 παιχνίδια θα παίζουν αποκλειστικά και μόνο με κάρτες directX-10, όπως η 8800.

Ποιόν κοροιδεύουν?

Τουλάχιστον όχι εμάς ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΝTG

χαχαχα....υπογραφη ομως προλαβες και αλλαξες.

Καλοριζικια...

βλεπω το πλαισιο να βγαζει προσφορα 7900gtx στα 200...

δχ9 (cards) has left the building...!

edit

(@blade_pan)

ποτε προλαβε και μπηκε σφηνα ο deninho..?

μαλλον χαζευα αλλου αν κρινω απο τα λεπτα:D

thanks NTG...Βλεπεις εχουμε real time update...:D

dx9 left the building but το πατησε το train...:laughing:

Μαριε μιλας για τελικη εκδοση?

Μηπως πρεπει να περιμενουμε καλυτερα για να δουμε τι παιζει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το WDDM 2 είναι απαραίτητο για d3d10. Εγώ έτσι τα έχω καταλάβει τα πράγματα :

Direct3d 9ex(ή direct3d 9l) = η έκδοση d3d9 των vista, η οποία θεωρητικά μπορεί να προσφέρει μικρό perfomance boost σε d3d9 εφαρμογές(οι οποίες τρέχουν σε d3d9/d3d10 κάρτες γραφικών) λόγω μικρότερου overhead.

Direct3d 10 = Direct3d10 :p. Υπάρχει μόνο στα vista. Πιστεύω ότι έχει ήδη βγει, εφόσον είναι το πιο σημαντικό μέρος του directx 10(και αυτό σίγουρα έχει βγει).

WDDM 1.0 = ο νέος τύπος επικοινωνίας(μπορείς να το πεις και τύπος driver) μεταξύ καρτών και λειτουργικού συστήματος για τα vista. Έχει φτιαχτεί για να επικοινωνούν οι d3d9(αλλά και οι d3d10) κάρτες γραφικών με τα windows vista. Υπάρχει ήδη στα vista.

WDDM 2.0 = ακόμα πιο νέος τύπος επικοινωνίας(μπορείς να το πεις και τύπος driver) μεταξύ καρτών και λειτουργικού συστήματος για τα vista, ο οποίος θα λειτουργεί μόνο με d3d10 κάρτες γραφικών. Δεν έχει βγει ακόμα.

Δεν είμαι ειδικός και για να πω την αλήθεια είμαι και εγώ σχετικά μπερδεμένος. Αλλά έτσι νομίζω ότι έχουν τα πράγματα. Το wddm2 θα είναι για τις d3d10 κάρτες γραφικών αλλά δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο για να τρέξεις 1 παιχνίδι χρησιμοποιώντας το d3d10 api. Ίσως να κάνω λάθος.

Τα αυθεντικά directX-10 παιχνίδια θα παίζουν αποκλειστικά και μόνο με κάρτες directX-10, όπως η 8800.

Προφανώς και δεν θα ισχύει κάτι τέτοιο και το τι είναι αυθεντικό d3d whatever παιχνίδι είναι κάτι υποκειμενικό. Σχεδόν όλα τα παιχνίδια έχουν πολλά paths ώστε να τρέχουν ανάλογα με το hardware που έχεις. Πχ το half life 2 τρέχει και σε d3d8 και σε d3d9 κάρτες.

Σίγουρα κάποτε τα παιχνίδια θα απαιτούν d3d10 για να τρέξουν και δεν θα τρέχουν διαφορετικά αλλά αυτό θα αργήσει αρκετά να συμβεί, όπως άργησε να γίνει και με το d3d9(πέρασαν 3-4 χρόνια για να βγει παιχνίδι που απαιτούσε d3d9 κάρτα για να τρέξει). Ίσως μάλιστα να αργήσει ακόμα περισσότερο, γιατί το d3d10 απαιτεί νέο λειτουργικό(vista) και δεν προσφέρει το γιγάντιο άλμα στο eye candy που είχαμε από d3d8 σε d3d9.

Αντε να βγει και κανα Driver η bench εκει να δουμε τι ψαρια πιανουν

Και να βγει benchmark, δεν πρόκειται να δεις κάτι. Ακόμα και d3d10 κάρτα να έχεις, ακόμα και τα vista να μπορούν να τρέξουν d3d10 κώδικα, δεν υπάρχει κάποιο παιχνίδι ή benchmark που να έχει d3d10 κώδικα.

Αυτό που μπορείς να δεις στα vista είναι πόσο πλεονέκτημα μπορεί να σου δώσει το d3d9ex των vista σε σχέση με το d3d9 των xp, χρησιμοποιώντας μια d3d9 εφαρμογή σε συνδυασμό με d3d9/d3d10 κάρτα. Η d3d10 κάρτα δεν πρόκειται να κάνει κάτι το ιδιαίτερο, εκτός του ότι είναι πιο γρήγορη από τη d3d9. Αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με το ότι είναι d3d10 η κάρτα, γιατί το ότι είναι d3d10 κάρτα δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα στα vista σε σχέση με τις d3d9 κάρτες atm.

Επίσης τα vista τρέχουν πολλά παιχνίδια πιο αργά(λόγω drivers και διαφόρων άλλων παραγόντων), άρα ακόμα και 1 μικρό πλεονέκτημα να κερδίζουν σε ταχύτητα λόγω d3d9ex, δεν είναι εμφανές. Τα windows xp είναι το ιδανικό gaming os αυτή τη στιγμή όσον αφορά την απόδοση.

ΥΓ Και για να μην μπερδεύεστε, συχνά γράφεται το d3d ως dx γιατί ακούγεται πιο cool και έχει και λιγότερα γράμματα. Αλλά το d3d είναι απλώς μέρος του dx. Το directx περιλαμβάνει και άλλα πράγματα εκτός από το direct3d. Το σωστό είναι να λέμε d3d αλλά ακόμα και η Μ$ συχνά χρησιμοποιεί τον όρο dx. Στο συγκεκριμένο post έγραφα d3d για να είμαι πιο σαφής και γιατί κάποιος πιο πάνω έκανε post 1 screenshot που έγραφε για dx10 και ήθελα να διαχωρίσω αυτά τα 2 πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τα Windows Vista θα περιλαμβάνουν την έκδοση WDDM 1.0

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_Display_Driver_Model

Το WDDM 1.0 (Windows Display Driver Model) των Vista, αντικαθιστά το GDΙ των WindowsXP και δεν απαιτεί νέες κάρτες γραφικών.

Αντίθετα οι επόμενες εκδόσεις WDDM 2.0 και 2.1 δεν θα είναι συμβατές με τις υπάρχουσες κάρτες γραφικών.

Το πρόβλημα με το WDDM 1.0, είναι ότι έχει υποτυπώδεις δυνατότητες διαμοιρασμού των πόρων της GPU.

Με τα XP, το Desktop είναι 2D και μόνο τα παιχνίδια και συγκεκριμένες εφαρμογές είναι 3D, οπότε δεν τρέχουν συγχρόνως δύο 3D εφαρμογές.

Στο Aero των Vista, κάθε παράθυρο είναι τρισδιάστατο, οπότε το WDDM 1.0 αναλαμβάνει, μόλις τελειώνει μια διεργασία, να διαθέσει τους πόρους της GPU στην επόμενη.

Έτσι τρέχουμε πολλές 3D εφαρμογές μαζί.

Πράγματι τα Vista έχουν directX-10, αλλά δεν έχουν WDDM-2.

’ρα πάει άχρηστο κατά τη γνώμη μου.

Το ζητούμενο είναι αν οι 8800 προσφέρουν κάτι παραπάνω.

Ε όχι, δεν προσφέρουν.

Σε ότι directX παίζουν στα Vista οι 8800 στο ίδιο θα παίζουν και οι 6600.

Εδώ είναι η ουσία και όχι στο αν υπάρχει κάποια έκδοση που τη βάφτισαν 10 και δεν είναι η έκδοση που συνεργάζεται αποκλειστικά με WDDM2 ή υπάρχει ανενεργής.

Όσοι έχουν Vista μπορούν να το δουν.

Όλες οι κάρτες που είναι συμβατές με WDDM1 θα παίζουν ότι παίζει και η 8800 που είναι WDDM2 συμβατή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι όταν βγει patch για το flight simulator που θα προσθέτει διάφορα d3d10 πράγματα, δεν θα μπορείς να το παίξεις με vista+8800 άμα δεν έχεις wddm2; Εγώ πιστεύω ότι το d3d10 δεν απαιτεί wddm2 για να παίξει. Στα τωρινά vista, ναι δεν έχει καμία διαφορά τι κάρτα έχεις. Αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία, γιατί έτσι και αλλιώς δεν υπάρχουν d3d10 εφαρμογές.

Αλλά όταν βγουν d3d10 εφαρμογές(ή έστω βγουν patch που να προσθέτουν d3d10 δυνατότητες σε τωρινά παιχνίδια), τότε θα μπορείς να δεις διαφορά ανάμεσα σε 8800 και d3d9 κάρτες στα vista, ακόμα και χωρίς wddm 2 ΙΜΟ.

Δεν θεωρώ ότι το wddm 2 είναι αυτό που θα επιτρέψει στα παιχνίδια να χρησιμοποιήσουν το d3d10. Ίσως να κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.