Jump to content



8800 στο πλαισιο!!!!!


kaklas13

Recommended Posts

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Κάτι πήρε το αυτί μου περί των καταναλώσεων:

Διαβάζοντας διάφορα άρθρα και threads έξω, είδα ότι λέγεται πως όταν θα βγει επίσημα το DX10-D3D10, θα ζορίσει πολύ περισσότερο τις κάρτες. Εκεί είναι που θα φανεί το πραγματικό power consumption τους και θα είναι σημαντικά μεγαλύτερο από το σημερινό, που είναι εξευτελιστικό:

"We used a new Core 2 Duo X6800 Extreme Processor, the new nForce 680i mainboard, a Zalman cooler, DVD-rom and WD raptor driver. All that in combo with the GeForce 8800 GTX summed up to a peak load of 363 Watts and the GeForce 8800 GTS at 338 Watts"

^^πηγή: Guru3D.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giody

Θα καινε τον αμπακο οι υπολογιστες HIGH-END σε λιγο καιρο θυμηθητε το.....

χεχ , και να καινε φιλε λες να μας/τους νοιαξει? ειναι σαν το πλουσιο που παιρνει πορσε , λες να τον νοιαζει ποσο βενζινη καιει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 18:36]

και επανερχομαι με το φτυαρι μου , πειτε μας οσοι πηρατε albatron και τις ξεβρακωσατε , τι μνημες φορανε? μαρκα και ns.

Ακριβώς. Όπως επισης αν μπορουν να φτασουν χωρις προβλημα 2Mhz στην μνήμη.

Hynix ή Samsung 1.1ns ή 1.2ns.

Το shader clock έιναι κλειδωμένο?

Link to comment
Share on other sites

Tlk εχθές που ξαναξύλωσα την ψύκτρα και είδα πιο καθαρά όλο τον κωδικό απ τις μνήμες...

Είναι hynix 1ns δλδ rated 1GHz(2000MHz @ DDR) αλλά πάνω από τα 1020 δεν πάνε...

Κοινώς δεν πάνε βήμα....αλλά δεν ξέρω αν φταίει ότι το vmem από 1.95 είναι 2,17-2,20 και την ακούνε οι μνήμες απο την ζέστη με την μαμά την ψύκτρα...

Θα φανεί αυτές τις μέρες που θα μπεί μπλοκάκι πάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert [Σήμερα, στις 10:26]

Tlk εχθές που ξαναξύλωσα την ψύκτρα και είδα πιο καθαρά όλο τον κωδικό απ τις μνήμες...

Είναι hynix 1ns δλδ rated 1GHz(2000MHz @ DDR) αλλά πάνω από τα 1020 δεν πάνε...

Κοινώς δεν πάνε βήμα....αλλά δεν ξέρω αν φταίει ότι το vmem από 1.95 είναι 2,17-2,20 και την ακούνε οι μνήμες απο την ζέστη με την μαμά την ψύκτρα...

Θα φανεί αυτές τις μέρες που θα μπεί μπλοκάκι πάνω ;)

Με τι μητρική παίζεις; Αν μπορείς, ρίχ'την πάνω σε καμιά μητρική με 680 SLI, γιατί το συγκεκριμένο chipset ανεβάζει τα ρεύματα του Vgpu+Vmem ;)

Link to comment
Share on other sites

DFI NF4 sli-d

Είχα ακούσει και γώ κάτι τέτοιο...αλλα δεν θυμάμαι καλα...νομίζω το αντίθετο από αυτό που λές εσύ...

Εσύ λές ότι το 680ι ανεβάζει vgpu + vmem?

Το vgpu είναι κυριλέ 1,26

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Expert

Tlk εχθές που ξαναξύλωσα την ψύκτρα και είδα πιο καθαρά όλο τον κωδικό απ τις μνήμες...

Είναι hynix 1ns δλδ rated 1GHz(2000MHz @ DDR) αλλά πάνω από τα 1020 δεν πάνε...

Κοινώς δεν πάνε βήμα....αλλά δεν ξέρω αν φταίει ότι το vmem από 1.95 είναι 2,17-2,20 και την ακούνε οι μνήμες απο την ζέστη με την μαμά την ψύκτρα...

Θα φανεί αυτές τις μέρες που θα μπεί μπλοκάκι πάνω ;)

Η Gainward 8800 GTS που έχω έχει 1.1ns Samsung chips και ανέβηκε από τα 2*792 που ήταν μαμά, στα 2*1100 χωρίς προβλήματα. Το μόνο που έχω κάνει είναι αλλαγή σε AS5 σέ όλη την ψύκτρα. Ο πυρήνας αντίστοιχα παίζει σε ένα safe 650. Καλό κολπάκι για να μην χαλάμε τσάμπα την κάρτα είναι το μεταβαλλόμενο clocking μέσα από το Riva Tuner. Σε 2D την δουλεύω με core στα 256 :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Tι ακριβώς εννοείς...;

Οτι οταν σε επιφανεια εργασιας η οταν δεν χρειαζεται να δουλεψεις σε 3d...τα ρολογια σε gpu/mem πεφτουν για να μειωθει η καταναλωση ρευματος + οτι δεν χρησιμευουν πουθενα τοσο ψηλα ρολογια...οποτε δουλευουν 2D σε χαμηλοτερες συχνοτητες...:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από skritikos

Καλό κολπάκι για να μην χαλάμε τσάμπα την κάρτα είναι το μεταβαλλόμενο clocking μέσα από το Riva Tuner. Σε 2D την δουλεύω με core στα 256 :)

το κανουν και οι οδηγοι αυτο για σενα..δεν χρειαζεται το riva tuner..τα 2D ρολογια που δινουν ειναι αρκετα ασφαλη για να δουλευει η καρτα οσο υπαρχει ρευμα στον πλανητη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th.

το κανουν και οι οδηγοι αυτο για σενα..δεν χρειαζεται το riva tuner..τα 2D ρολογια που δινουν ειναι αρκετα ασφαλη για να δουλευει η καρτα οσο υπαρχει ρευμα στον πλανητη...

Αν δεν κανω λαθος,στη σειρα 8800 δεν ισχυει κατι τετοιο καθως οι χρονισμοι

πυρηνα-μνημης ειναι ιδιοι σε 2d & 3d....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 10:25]

Οτι οταν σε επιφανεια εργασιας η οταν δεν χρειαζεται να δουλεψεις σε 3d...τα ρολογια σε gpu/mem πεφτουν για να μειωθει η καταναλωση ρευματος + οτι δεν χρησιμευουν πουθενα τοσο ψηλα ρολογια...οποτε δουλευουν 2D σε χαμηλοτερες συχνοτητες...:)

Αυτό το ξέρω αλλά η ερώτησή μου ήταν 256ΜΗz μόνο στον πυρήνα όπως λέει το παιδί;;Δεν είναι λίγο,δεν υπάρχει πρόβλημα αν τον δουλευει τόσο χαμηλά;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.