Jump to content


Windows Vista RTM - εικόνες


mariosalice

Recommended Posts

εγω τα εβαλα παλαιοτερα τα Vista και δεν ειχα κανενα προβλημα , και τα ειχα κανα 15νθημερο και ετρεχα αρκετα πραγματα. ουτε τα PF @ 1 GB δεν ειδα ουτε τπτ. μια χαρα τρεχανε . απορω με μερικους που τους πανε ολα στραβα , μηπως εχετε τη προδιαθεση να τα πατε ολα στραβα?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

@ Wizard!

Αυτά τα αποσπάσματα δεν τα θεωρώ πικρόχολα.

Είναι προσωπικές απόψεις, προτιμήσεις, εκτιμήσεις.

Μην ξεχνάμε ότι παλιότερα δεν ξεκολλάγαμε από το DOS γιατί σύμφωνα με την υπολογιστική ελίτ της εποχής, τα γραφικά περιβάλλοντα ήταν για άσχετους...

Μάταια προσπαθούσα να τους πείσω να δούνε το GEM (δεν υπήρχαν ακόμα Windows).

Κατά τη γνώμη μου έχουν δίκιο όσοι διαμαρτύρονται για τα Vista.

Μαζί τους είμαι.

Ό,τι desktop είχα στο GEM, πριν από 20 χρόνια, το ίδιο έχω και τώρα.

Φαντασία δεν έχει κανείς?

Ακούστε ποιο είναι το όνειρο μου λοιπόν.

Θέλω ένα desktop όπως όταν παίζω παιχνίδια.

Να είμαι σε ένα δωμάτιο, να ανοίγω πόρτες, να έχω βιβλιοθήκες, γραφεία, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, βιβλία για να διαβάσω, χαρτιά για να γράψω και να τα βάζω όπου θέλω, σε όποιο δωμάτιο θέλω.

Να μετακινούμαι όπως το κάνω στα παιχνίδια, να πατάω το κουμπί του DVD και να ανοίγει (πραγματικά και εικονικά) και να βλέπω αν έχει μέσα κάποιο ξεχασμένο CD.

Ξέρετε τι χρηστικότητα βλέπω στο desktop των XP και των Vista ?

Μόνο για λειτουργίες ανάλογες με αυτές που κάνουμε σήμερα με το DOS.

Ε μετά από 20 χρόνια αυτό θα ήθελα και όχι αυτό που βλέπω στα Vista.

Δυστυχώς είμαστε πολύ πίσω.

Αυτά είναι πικρόχολα σχόλια για τα Vista.

EDIT

Ελπίζω να ακουστεί και παραπέρα αυτό το "όνειρο" ώστε να το δούμε κάποια μέρα να γίνεται πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω ένα desktop όπως όταν παίζω παιχνίδια.Να είμαι σε ένα δωμάτιο, να ανοίγω πόρτες, να έχω βιβλιοθήκες, γραφεία, στερεοφωνικά, τηλεοράσεις, βιβλία για να διαβάσω, χαρτιά για να γράψω και να τα βάζω όπου θέλω, σε όποιο δωμάτιο θέλω.

Να μετακινούμαι όπως το κάνω στα παιχνίδια, να πατάω το κουμπί του DVD και να ανοίγει (πραγματικά και εικονικά) και να βλέπω αν έχει μέσα κάποιο ξεχασμένο CD.

μαζί σου :T:

και για όποιον θέλει το 3D δεν αναιρεί αναγκαστικά την κονσόλα κάθενας διαλέγει, συνδιαζει και γενικά κάνει ότι εκείνος πιστέυει καλύτερα για τον εαυτό του.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι θέλω ένα λειτουργικό χωρίς φρου φρου και αρώματα. Αυτά για τους "άσχετους"... (Ε, σαν παλιός DOS-άς και εγώ...) . Θέλω ένα λειτουργικό που να μην κρεμάει επειδή κάποια εφαρμογή κόλλησε. Όποια και αν είναι αυτή. Θέλω να είναι ΠΙΟ γρήγορο από την παλαιότερη έκδοση και όχι να ΑΠΑΙΤΕΙ να αναβαθμίσω το μηχάνημά μου για να πηγαίνει το ίδιο γρήγορα με το παλιό. Θέλω ένα λειτουργικό που να ΜΗΝ ΕΧΕΙ registry, ώστε να μπορεί κάθε εφαρμογή να το κάνει μπάχαλο. Η κάθε εφαρμογή να έχει το φάκελό της στο σκληρό και τίποτα άλλο. Θέλω ένα λειτουργικό ΑΣΦΑΛΕΣ , ώστε να μη χρειάζεται να ξαναχρησιμοποιήσω firewall και antivirus. Τέλος, θέλω ένα λειτουργικό που να ΜΗ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ βλάκα, άσχετο ή noob-ά και να μη μου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις ή να μου εμφανίζει τα ίδια μηνύματα, που εμφανίζει σε αυτούς....

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις αντίθετο σε μερικές απόψεις σου.

Να μην έχει registry, θα έχει κάτι άλλο παρόμοιο. Ποιο το νόημα λοιπόν?

Να μην απαιτεί αναβαθμίσεις? Βάλε Vista και κουτσούρεψε όλα τα περιττά services κλπ.

Πόσους φακέλους έχουν οι εφαρμογές που τρέχεις εσύ δλδ? Αν μιλάς για το Common Files, καλύτερα που υπάρχει. Αλίμονο αν τρέχουν όλα από 1 φάκελο αποκλειστικά σε βαριά προγράμματα.

Να είναι ασφαλές ξέχασέ το. 1ον θα πρέπει να το αγοράσεις γιατί δεν θα σπάει. 2ον ότι βάζεις μέσα, θα το αγοράζεις γιατί δεν θα σπάει. 3ον κάποιος hackεράς κάποια στιγμή θα το σπάσει και ο χορός θα ξεκινήσει.

Να μη σε θεωρεί βλάκα, άσχετο, noob-ά? wtf? Και όλος αυτός ο κόσμος που είναι, τι θα κάνει? Θα σε παίρνει τηλέφωνο?

Μη ξεχνάτε ποτέ κύριοι ότι πρόκειται περί ενός λειτουργικού, που ταιριάζει σε κάθε τύπο hardware, δέχεται οποιουδήποτε τύπου software, είναι τόσο εύχρηστο ώστε να τα μαθαίνει και ένα παιδάκι, είναι τόσο δυνατό ώστε να χρησιμοποιείται σε servers.

Τα υπόλοιπα είναι μάλλον πικρόχολα σχόλια™ :p

Link to comment
Share on other sites

Να μην έχει registry, θα έχει κάτι άλλο παρόμοιο. Ποιο το νόημα λοιπόν?

Όχι κάνεις λάθος. Μάλιστα η Microsoft είχε ανακοινώσει την κατάργηση της registry, τελικά, όμως έκανε πίσω. H registry, δε χρειάζεται να είναι ένα αρχείο που η κάθε εφαρμογή γράφει ό,τι θέλει, κάνει μπάχαλο το σύστημα, και (το χειρότερο) όταν την απεγκαθιστάς σου αφήνει ένα σωρό "σκουπίδια". Στο Linux για παράδειγμα, κάθε εφαρμογή έχει μόνο το δικό της φάκελο, και δεν επηρεάζει το λειτουργικό.

Να μην απαιτεί αναβαθμίσεις? Βάλε Vista και κουτσούρεψε όλα τα περιττά services κλπ.

Λάθος επί της αρχής. Το λειτουργικό πρέπει να είναι modular και να προσαρμόζεται στις ανάγκες του χρήστη... Πίστεψέ με τα Win δεν είναι...

Πόσους φακέλους έχουν οι εφαρμογές που τρέχεις εσύ δλδ? Αν μιλάς για το Common Files, καλύτερα που υπάρχει. Αλίμονο αν τρέχουν όλα από 1 φάκελο αποκλειστικά σε βαριά προγράμματα.

Πρέπει να δουλέψεις λίγο Linux για να καταλάβεις τι εννοώ. Π.χ. εγκαθιστάς το Word. Φτιάχνεται ένας φάκελος "Word" και ό,τι έχει σχέση με την εφαρμογή μπαίνει εκεί μέσα. Δεν επηρεάζεται κανένα αρχείο συστήματος και άρα δεν μπορείς να καταστρέψεις ή να βαρύνεις το σύστημά σου από μια κακογραμμένη εφαρμογή.

Να μη σε θεωρεί βλάκα, άσχετο, noob-ά? wtf? Και όλος αυτός ο κόσμος που είναι, τι θα κάνει? Θα σε παίρνει τηλέφωνο?

Δεν πρόσεξες τι έγραψα ;

να μη μου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις ή να μου εμφανίζει τα ίδια μηνύματα, που εμφανίζει σε αυτούς....

Αν το λειτουργικό ήταν modular θα μπορούσα να το παραμετροποιήσω ώστε να μην χάνω από το productivity μου επειδή το 90% των χρηστών είναι noobs.

Μη ξεχνάτε ποτέ κύριοι ότι πρόκειται περί ενός λειτουργικού, που ταιριάζει σε κάθε τύπο hardware, δέχεται οποιουδήποτε τύπου software, είναι τόσο εύχρηστο ώστε να τα μαθαίνει και ένα παιδάκι, είναι τόσο δυνατό ώστε να χρησιμοποιείται σε servers.

Γι' αυτό και δεν είναι καλό σε τίποτα από όλα αυτά που αναφέρεις. Είναι απλά μέτριο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Sure, ότι πεις. Υποθέτω πως ότι και να πω θα το αντικρούσεις. Ο καθένας με τις απόψεις του. Για το story, δουλεύω και Linux. Αλλά δεν είμαι μόνο εγώ στον κόσμο.

Anyway, βάλε Linux να ησυχάσεις εσύ. Εγώ θέλω τις ανέσεις που μου προσφέρουν τα Windows. Θέλω Plug n Play, drivers για τα πάντα και όλες τις εφαρμογές που προσφέροντα για Windows. Απο κει και πέραο καθένας βάζει στο PC του ότι τον ευχαριστεί.

Να σε δω πάντως στα Linux να μπαίνεις στον Kernel και να απενεργοποιείς τα μηνύματα.. :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα Vista θα φτάσουν στα χέρια των καταναλωτών μετά τις 30 Ιανουαρίου 2007.

Ο περιορισμός αυτός ισχύει ακόμα και για φορητούς ή επιτραπέζιους υπολογιστές από μεγάλες Εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εγώ πάλι θέλω ένα λειτουργικό χωρίς φρου φρου και αρώματα. Αυτά για τους "άσχετους"... (Ε, σαν παλιός DOS-άς και εγώ...) . Θέλω ένα λειτουργικό που να μην κρεμάει επειδή κάποια εφαρμογή κόλλησε. Όποια και αν είναι αυτή. Θέλω να είναι ΠΙΟ γρήγορο από την παλαιότερη έκδοση και όχι να ΑΠΑΙΤΕΙ να αναβαθμίσω το μηχάνημά μου για να πηγαίνει το ίδιο γρήγορα με το παλιό. Θέλω ένα λειτουργικό που να ΜΗΝ ΕΧΕΙ registry, ώστε να μπορεί κάθε εφαρμογή να το κάνει μπάχαλο. Η κάθε εφαρμογή να έχει το φάκελό της στο σκληρό και τίποτα άλλο. Θέλω ένα λειτουργικό ΑΣΦΑΛΕΣ , ώστε να μη χρειάζεται να ξαναχρησιμοποιήσω firewall και antivirus. Τέλος, θέλω ένα λειτουργικό που να ΜΗ ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ βλάκα, άσχετο ή noob-ά και να μη μου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις ή να μου εμφανίζει τα ίδια μηνύματα, που εμφανίζει σε αυτούς....

Ε φίλε μου και εγώ τα ίδια ήθελα και γιαυτό πήγα σε ΟSX....

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λέει ο gdp77 όσον αφορά το παραμετροποιήσιμο λειτουργικό είναι πράγματι καλή ιδέα. Κάποιος πιο έμπειρος χρήστης θα μπορούσε κάλλιστα να έχει ένα πιο "έξυπνο" λειτουργικό, το οποίο θα τον εξυπηρετούσε εκεί ακριβώς που θα ήθελε αυτός.

Όμως αυτό με τη registry δε νομίζω να είναι απόλυτα εφικτό. Κάπου πρέπει να γράφονται τα στοιχεία των προγραμμάτων με σκοπό την ασφάλειά τους. Αν απλά ένα πρόγραμμα υπήρχε στο δίσκο θα το έσβηνες, right? Ένα demo μιας εφαρμογής λοιπόν θα το έτρεχες εις άπειρον απλά επανεγκαθιστώντας το. Ποιος θα αγόραζε την εφαρμογή μετά? Ή να καταργηθούν τα demo?

Κάτι θα αντικαταστήσει τη registry, αν αυτή φύγει. Αυτό είναι σίγουρο. Αλλά ένα λειτουργικό με την ευκολία χρήσης των Windows, τις εφαρμογές, τα παιχνίδια και τους drivers που υπάρχουν για αυτά, πλήρως moddable από τον χρήστη θα ήταν το ιδανικό. Ο απλός χρήστης ας μην πειράξει τίποτα, εγώ όμως που θέλω να πειράξω, ας έχω τη δυνατότητα. Κι ας το χαλάσω. Εγώ θα φταίω.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η κανονική version (μονο x86 για την ώρα) είναι διαθέσιμη (μαζί με Product Keys) από το MSDN για download (2.5 GB) σε ISO.

Description

This single download includes the following Windows Vista editions:

Windows Vista Business

Windows Vista Business N

Windows Vista Home Basic

Windows Vista Home Basic N

Windows Vista Home Premium

Windows Vista Starter

Windows Vista Ultimate

The product key used to install Windows Vista will determine which edition will be installed. The product keys used to install Windows Vista Business N, Windows Vista Home Basic N, and Windows Vista Starter are not currently available.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Πάντως η κανονική version (μονο x86 για την ώρα) είναι διαθέσιμη (μαζί με Product Keys) από το MSDN για download (2.5 GB) σε ISO.

Έχει και τις Χ64, αλλά γενικότερα και οι δύο σέρνονται...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Έχει και τις Χ64, αλλά γενικότερα και οι δύο σέρνονται...

Για να δω, το πρωί είχε μόνο την x86 και κατεβαίνει με 10-20 ΚB/sec :(

[edit] μπααα δεν βλέπω x64 version :( :( :(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.microsoft.com/emea/msdn/thepanel/featured/universs.aspx

Πρόκειται για το πρόγραμμα Microsoft UniveRSS.

Δείτε το ....

Ότι λέγαμε λίγες βδομάδες πριν για τον τρόπο που θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι φτιαγμένο ένα desktop.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.