Jump to content



Windows Vista RTM - εικόνες


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Borg

’σχετο αλλά θέλω να ρωτήσω άμα γίνεται στα vista να έχω το interface όπως τα xp ?

Απο μια σύντομη ματιά που έριξα, γίνεται. Οχι σαν τα ΧΡ αλλά σαν τα Win2K... για λόγους ταχύτητας μπορείς να "απενεργοποιείσεις" το cpu&mem-βόρο interface.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ηταν σιγουρο οτι θα υπηρχε.

Οπως και τα Xp μπορουνε να γινουν σαν τα 2000. (απενεργοποιηση ολων των οπτικων εφε)

Φανταστειτε να πας σε πανεπιστημειο και να ειναι ολα τιγκα στα γραφικα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Χθες, στις 17:29]

Με αυτή τη λογική, θα έπρεπε να είμασταν σε command prompt OS ακόμα, μιας και το GUI κάνει το μηχάνημα να πηγαίνει πολύ πιο αργά. Α, ξέχασα, υπάρχει και η πολυεπεξεργασία....

Γι' αυτό και είπα ότι θα τα βάλω ΌΤΑΝ θα κάνω αναβάθμιση, θα διαθέτω το setup που θεωρώ ΕΓΩ ικανοποιητικό για Vista και ΕΦΟΣΟΝ δεν έχω άλλη επιλογή...

Link to comment
Share on other sites

Ε σιγα οποιος δεν θελει ολα αυτα τα εφε τα κλεινει ολα και μεσα απο τις επιλογες του λειτουργικου και μεσω tweaks.Και οχι μονο τα γραφικα εφε αλλα οποια εξτρα λειτουργια δεν θελει.

Σαφως και η default εγκατασταση των Vista θα γονατιζει ενα συστημα που ετρεχε μια χαρα στα XP αλλα οπως ειπα τα βγαζεις ολα και εισαι μια χαρα.

Εδω περα εγω στα XP τα χω βγαλει ολα στα Vista θα κολλησουμε?

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι στην rc1 εβαλα το interface των 2k και ετρωγε παλι 600MB.... αθλιο πραγματικα... το μονο που μου αρεσε ηταν το παιχνιδακι σκακι....:p η λαλακια αυτη δεξια με το ρολοι και τις εικονες μου σπαει τα @@ και το απενεργοποιησα ακομα ειναι βλακεια το οτι με ctr+alt+del σε πεταει σε μια οθονη επιλογης διαφορων και οχι απευθειας στη διαχειρηση...και στο κατω κατω αν βαρεθηκαμε το interface των xp υπαρχουν στο νετ κιτ που τα εγκαθηστας και εχεις τα γραφικα των vista...ή και αλλα που εχεις τα γραφικα των media center οπως εκανα εγω...ειναι ιδιο με αυτο των xp αλλα εχει μια πιο κρυσταληνη οψη...πολυ πιο ομορφο...εχω και ενα αλλο που κανει τα χπ να μιαζουν με μακ ος ... πολλα υπαρχουν αλλα το βασικο ΜΕΙΩΝΕΚΤΙΜΑ - ΚΑΤΑΡΑ ειναι οντως η registry......πραγματικα απορω πως,ποιος,γιατι το σκεφτηκε και τελικα εφαρμοστηκε!!??? ελεοσ.....μια μικρι βλακια ενα προγραμα τα απεγκατσατησεις και εχεις ενα προβληματικο λειτουργικο....

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα δεν δουλεύει σωστά.

Βρήκα ότι το καλύτερο theme είναι το Vista CG (color scheme glass).

Αλλά απαιτεί το hacking του dll των themes.

Τα υπόλοιπα καλούδια δημιουργούν προβλήματα, επειδή οι σκιές και η διαφάνεια ανήκουν στις δυνατότητες 3D και μπορούν να λειτουργούν μια εφαρμογή μόνο κάθε φορά στα XP.

Αυτός είναι ο λόγος που ψάχνω το directX 9L.

Τώρα που βγήκε το .ΝΕΤ framewark 3 (winfs) για XP, όποια προγράμματα είναι γραμμένα γι αυτό θα έχουν αρκετές από τις δυνατότητες 3D των Windows Vista.

Ένα καλούτσικο πρόγραμμα είναι το WindowFX.

post-2226-1416072888,5735_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοιτα εγω αλαξα το δλλ και φορτωσα το θεμα των μεδια σεντερ και δεν εχει κανενα προβλημα ειναι το ιδιο ελαφρι αντε να τρωει 1μβ παραπανω και ειναι σαφως πιο ομορφο...

mediacenterthemedj4.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το Royale theme που το δίνει η M$.

Το κατέβασα πριν από 8 μήνες και το είχα, χωρίς αλλαγή του dll.

Μάλιστα θα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει και ένα κρυφό theme μέσα στο Royale, το Royale Noir. Είναι μαύρο και πολύ όμορφο, ιδίως αν βάλει κανείς διαφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

οπ, ναι? εγω επρεπε να αλαξω το δλλ για να το βαλω και εχει μονο το μπλε! μαλλον δε θα εχω την αυθεντικη εκδοση.... υπαρχειε λινκ καπου στο σιτε της μικρομαλακης να το κατεβασω?(φευγω για πανεπιστημιο τωρα και δε προλαβαινω να ψαξω!)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από astrolabos [Σήμερα, στις 15:46]

Πολύ ωραίο. Ευχαριστώ! :)

Αυτό το theme είναι ο προάγγελος των Vista.

Ένα πολύ καλό πρόγραμμα είναι της stardock το WindowFX

http://www.stardock.com/

Έχει μια έκδοση public δωρεάν.

Βάζει διαφάνεια, σκιές, αναδιπλώσεις των παραθύρων όταν ανοίγουν και κλείνουν και πολλά άλλα πράγματα.

Επίσης δείχνει μια μεγάλη εικόνα των παραθύρων, όταν περάσει το ποντίκι πάνω από το shortcut στο taskbar, όπως και στα Vista.

Δοκίμασε να βάλεις διαφάνεια στο taskbar και στα παράθυρα που δεν είναι ενεργά.

Το θέμα Royale Noir δείχνει πολύ πιο ωραίο αν συνδυαστεί με διαφάνεια, ιδίως στα ανενεργά παράθυρα και στην taskbar.

Link to comment
Share on other sites

καλά μην κολλάμε στα γραφικά μόνο. πρέπει να μας δείξει κ σαν "πλατφόρμα" τι λέει...

εδώ για 1-2 χρόνια κυκλοφορίας των xp "όλοι" όσοι δεν εντυπωσιαζόμαστε εύκολα, επιλέγαμε win 98 SE και μόνο...

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου εμπειρία ήταν η εξής:

Την προηγούμενη εβδομάδα βρέθηκα στο TechEd που διοργάνωσε η Μ$ στη Βαρκελώνη. Μαζί με εμένα ήταν άλλοι 6000 developers από όλη την Ευρώπη. Αρχικά σχεδόν όλοι που είχαν laptop μαζί τους, ένα ποσοστό 25%, είχαν εγκατεστημένα vista με full interface. Τα laptop που έβλεπες δεν ήταν μόνο high-end αλλά και μοντέλα διετίας. Δεν άκουσα κανέναν και δεν έτυχε κανείς από όσους μιλήσαμε στα διάφορα events να κάνει παράπονα ή να αναφερθεί σε κάποια αξιοσημείωτα bugs.

Επίσης, υπήρχε μιά αίθουσα με 600 pc, που είχαν C2D 6300, 1GB Ram, και nVidia 7600, όπου όλα ήταν στημένα με Vista και ελεύθερα προς χρήση του κάθε προσκεκλημένου. Περιττό να σας πώ, ότι κάθε φορά που καθόσουν έκανες login με δικά σου στοιχεία και παρόλο που σε κάθε μηχάνημα είχαν ανοιχθεί δεκάδες, ίσως και εκατοντάδες προφίλ, δεν κόλλησαν πουθενά. Όλοι μας δουλεύαμε με Office2007, MSN, IE7 κλπ, ώστε να μπορέσουμε να διατηρήσουμε επαφή με την εταιρία μας αφού θα λείπαμε μία εβδομάδα. Κι εδώ κανείς δεν παραπονέθηκε, και κανείς δεν είχε πρόβλημα. Σημειωτέον δε, ότι δε μπορούσες να κάνεις restart γιατί ήταν κλειδωμένα τα μηχανήματα, άρα 1 εβδομάδα, και χιλιάδες χρήστες, δούλευαν αδιάκοπα χωρίς προβλήματα.

Τέλος, σχεδόν όλοι οι παρουσιαστές είχαν εγκατεστημένα στα laptop τους, τα Vista και το Office 2007 με τα οποία έκαναν και τις παρουσιάσεις, όπου έτρεχαν παράλληλα, Visual Studio 2005, SQL2005, IIS7.0, Query Analyzers, Statistics Manager, κλπ. χωρίς ποτέ να κολλήσει κανένα.

Από εκεί και πέρα, πιστεύω ότι πικρόχολα σχόλια δεν έχουν θέση και φυσικά σε όποιον δεν αρέσουν ας μην τα βάλει.. Μην πληρώνει και τσάμπα λεφτά... :hi:

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν είδα κανένα πικρόχολο σχόλιο.

Το αντίθετο.

Τα Vista είναι ήδη εντυπωσιακά και υπόσχονται ένα εντυπωσιακό μέλλον με WDDM2, WinFS και πολλά άλλα.

Τώρα για τη σταθερότητα, δεν ξέρω γιατί δεν τα έχω (αν και υπάρχουν παντού για κατέβασμα).

Θα περιμένω να τα αγοράσω και θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε συγνώμη, άλλο θέμα διαβάζουμε, ή τα παρακάτω δεν είναι πικρόχολα??? :eek:

Καταντήσαμε να αποφασίζουμε για το λειτουργικό μας, από τα γραφικά του... Κανένας δεν ασχολήθηκε με το απαράδεκτο file system, με την έλλειψη modularization (είναι φτιαγμένο για noobs και εγώ που είμαι "ψαγμένος" πρέπει να τρώω στη μάπα κάθε διαδικασία που απευθύνεται σε noobs), την ΚΑΤΑΡΑ που λέγεται registry και ακόμα θα μας τυραννά για τα επόμενα 3 χρόνια κ.α. πολλά που μένει να τα δούμε από Γενάρη.

Δε θα πάρω, ευχαριστώ.... Και όταν θα πάρω, θα το κάνω μετά από 1 1/2 χρόνο όταν θα αναβαθμίσω (αν και εφόσον δεν έχω άλλη επιλογή)

Μην ξεχασουμε οτι θα ειναι τρυπια απο τα πολλα bugs, θα περιμενω το sp1 κλπ...

Μη σου πω και το SP2... :p

Με τους καλυτερους οιωνους ξεκινησαμε :p

τοσο χαλια η κατασταση;

εμ , βέβαια , να πως εξηγείται που οι τιμές της μνήμης πήραν την ανηφόρα (τι ανηφόρα δηλ. τον πύργο του Αιφελ θυμίζουν) . Όλα αυτή γραφικούρα θέλει τόνους μνήμης για να τρέξει αξιοπρεπώς . Και μη μου πείτε , έλα μωρέ τι έιναι 2GB μνήμης σήμερα , γιατί θα σας πω ότι είναι 300 και βάλε ευρώ .

Ρε καλά είπα εγώ , αυτό δεν είναι λειτουργικό , ο κουταλιανός είναι που μασάει σίδερα.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και εγώ κάτι που δεν έχει ειπωθεί:

Πολλοί κατηγορούνε τα vista ως μνημοβόρα. Αυτό που παρατήρησα εγώ είναι πως τα vista κάνουν χρήση physical memory ως προς swap με αναλογία 1,5 : 1 ,σε αντίθεση με τα XP που έχουν αναλογία 1:1. Αυτό μάλλον καλό το θεωρώ παρά κακό

Στο bootαρισμα και στα δύο λειτουργικά το συνολικό pagefile κυμαίνεται γύρω στα 700mb, με τα ίδια πράγματα φορτωμένα πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω γιατι πρεπει να ειμαστε οπισθοδρομικοί με την τεχνολογία. Θελουμε να τρέχουν ολα πιο γρήγορα, πιο όμορφα, στο hardware μας το οποιο μπορει να ειναι ενός έτους παλαιό ή ακόμα και 5, να βάλουμε τα vista στο P4 2.4 που ειχαμε παρει και να παίζει ομορφα κι ωραία... Ε δε νομίζω οτι πάει ετσι... Αφου η τεχνολογία προχωράει και τα 2 γιγα ειναι πλέον στανταρ (ακομα και τα λαπτοπ πανε εκει), εμεις θα κατσουμε να τα εχουμε ανεκμετάλευτα?

Τα vista ειναι παρα πολυ όμορφα (σε εμφανιση), μακραν το πιο ωραίο λειτουργικό που εχω δει. Φαινεται η επιρροή (αντιγραφή αν θέλετε) απο το MAC, αλλα αν θέλαμε mac θα το αγοράζαμε, αλλα υπάρχει ενα πρόβλημα... Δεν παίζουν ολα τα παιχνίδια, δεν υπάρχουν ολα τα μπιχλιμπίδια που τοσο ευκολα βρίσκεις στο pc και κανεις τη ζωή σου έυκολη.

Εβαλα την RTM εδω και 1 βδομάδα περίπου και στην αρχή ενιωσα noob οπως ειπε καποιος... Και λογικο μου ακούστηκε... Αλλα ψαχνοντας λιγο στο νετ βρηκα την απάντηση στο πρόβλημα μου και τρεχουν ρολόι. Οτι game εχω βάλει τρεχει μια χαρα, απο εφαρμογές γενικά καλα, πχ dvddecrypter, dvd shrink, netlimiter, newsleecher, καινούριο nero, clonecd, daemon tools κλπ κανενα πρόβλημα... Μου βρήκε τα πάντα εκτος απο την X-Fi, αλλα εβαλα τους drivers απο το site και κομπλέ ολα...

Το αν εχει τρύπες σαν ελβέτικο τυρί , ή αν ειναι 10% πιο αργό απο τα xp ποσώς με ενδιαφέρει. Ειναι ενα νεο λειτουργικό, με πολλές καινοτομίες, και σίγουρα θελει ψάξιμο για να βρεις κατι μιας και μερικα πράγματα εχουν μεταφερθει. Το UAC να παίζει λιγο καλύτερα και μια χαρα θα ήμασταν (αναγκάστηκα να το απενεργοποιήσω)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.