Jump to content



Μιά εβδομάδα παρέα με τα Vista


Wizard!

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από Wizard! [Χθες, στις 17:30]

Με ποιόν τρόπο κάνεις την εγκατάσταση? Γιατί εγώ δεν κατάφερα... :(

Χειροκίνητη εγκατάσταση και αντί να επιλέξεις το Skynet.inf που είναι οι απλοί drivers επιλέγεις από τον φάκελο ΒDA το SkynetBDA.inf.

Έπειτα από το AltDVB θα σβήσεις από Settings-->General την Dev_Skystar2.int και θα το κλείσεις.Το ξανανοίγεις επιλέγεις σαν συσκευή την Dev_BdaDriver και λογικά θα σου παίξει.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

2 βδομάδες με την 6600 εκδοση κι εγώ, η εγκατάσταση εγινε πολύ γρήγορα (την εκανα σε o/c κατάσταση), σε σημείο που να αναρωτιέμαι εαν πήγανε ολα καλά και δε θα λείπουν τα μισα πράγματα :p

3 παιχνίδια εχω δοκιμάσει, WoW και Warcraft 3, Company of Heroes, και παίζουν μια χαρά. Aπο θέμα drivers, τα βρήκε ολα εκτος απο την X-Fi αλλα οι beta drivers παιζουν μια χαρά. Εχω την εντύπωση οτι το wow φορτώνει και λιγο πιο γρήγορα, αλλα ισως να ειναι ιδέα μου.

Τα εχω τσακίσει στο multitasking και δε μασάνε μία, νομίζω οτι κάνουν καλύτερη διαχείριση των 2 πυρήνων και φυσικά ειναι πολύ μνημοβόρα.

Απο προβλήματα τωρα, στην αρχή ειχα πολύ μπελά με τη μπούρδα το UAC που εχει εφαρμόσει η MS, και δε μπορούσα να τρέξω πολλά προγράμματα, σε όλα βάραγε... Στο newsleecher που χρησιμοποιώ, δεν εσωζε τα αρχεια στο δισκο λολ, ενω τα εβλεπες κανονικα μεσα απο το πρόγραμμα, αλλα αν πηγαινες στο directory που ελεγε οτι ειναι, δεν υπήρχαν! Γενικά αυτο το UAC θα πρεπει να παίζει σωστά μονο με εφαρμογές που ειναι Vista compatible γιατι πειράζει τα permission των directory στο δισκο και οι εφαρμογές δεν εχουν πρόσβαση στα δικα τους directories/αρχεία. Μολις το εκανα disable, ολα στρώσανε χαρακτήρα.

Γενικά θυμίζουν mac, και στο feel και στη όψη, πραγμα που γενικά μου αρέσει. Καποια πράγματα εχουν γινει πολύ πιο προσβάσιμα και πιο λογικά, αλλα τα ψάνεις πολύ ωρα μεχρι να τα βρείς, αλλα λογικό ειναι...

Παντως γενικά ειμαι ευχαριστημένος, ειναι πολύ ωραία και δίνουν αλλο αέρα στο pc...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.

Εδω και τρεις μερες δουλευω απροβληματιστα τα Vista.

Μια ερωτηση μονο πιο πανω λετε οτι εχουν το dx9l εμενα στο dxdiag γραφει directx10 οριστε και μια photo. Παιζει απατη?

Γενικοτερα απροβληματιστη λειτουργια, Nfs Carbon και Neverwinter Nights 2 παιζουν τζαμι,

μερικες φορες ο internet explorer τρωει φλασιες και πεταει ενα μνμ για επανεκινιση του internet explorer αλλα γενικοτερα ολα κομπλε.

http://img506.imageshack.us/my.php?image=dx10bm5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cupra20vt [Σήμερα, στις 19:26]

Καλησπερα και απο μενα.

Εδω και τρεις μερες δουλευω απροβληματιστα τα Vista.

Μια ερωτηση μονο πιο πανω λετε οτι εχουν το dx9l εμενα στο dxdiag γραφει directx10 οριστε και μια photo. Παιζει απατη?

Γενικοτερα απροβληματιστη λειτουργια, Nfs Carbon και Neverwinter Nights 2 παιζουν τζαμι,

μερικες φορες ο internet explorer τρωει φλασιες και πεταει ενα μνμ για επανεκινιση του internet explorer αλλα γενικοτερα ολα κομπλε.

http://img506.imageshack.us/my.php?image=dx10bm5.jpg

Αυτό πάλι τι είναι?

eikonaew0.th.png

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cupra20vt [Χθες, στις 19:26]

Καλησπερα και απο μενα.

Εδω και τρεις μερες δουλευω απροβληματιστα τα Vista.

Μια ερωτηση μονο πιο πανω λετε οτι εχουν το dx9l εμενα στο dxdiag γραφει directx10 οριστε και μια photo. Παιζει απατη?

Γενικοτερα απροβληματιστη λειτουργια, Nfs Carbon και Neverwinter Nights 2 παιζουν τζαμι,

μερικες φορες ο internet explorer τρωει φλασιες και πεταει ενα μνμ για επανεκινιση του internet explorer αλλα γενικοτερα ολα κομπλε.

http://img506.imageshack.us/my.php?image=dx10bm5.jpg

Το αν λέμε βλακείες, εδώ είσαι και μπορείς να μας διορθώσεις.

Πάντως εμείς δεν βάζουμε εικόνες όπου φαίνονται οι προσωπικές μας συνομιλίες :p

Αν θεωρείς βλακεία το ότι τα Vista δεν υποστηρίζουν πραγματικά το DirectX-10 διάβασε και παρακάτω.

Στα Vista to DirectX-10 είναι κομμένη έκδοση, που λειτουργεί σε software emulation για έλεγχο συμβατότητας και ανάπτυξη προγραμμάτων.

Δεν υποστηρίζει πραγματικά καμιά από τις λειτουργίες που υποτίθεται ότι θα υποστηρίξει όταν ενσωματωθεί μελλοντικά στα Vista το WDDM 2.x.

Μην ξεχνάμε ότι το DirectX-10 υποτίθεται ότι λειτουργεί μόνο με WDDM 2.x και ότι τα Vista έχουν WDDM 1.0.

Όταν τα Windows υποστηρίξουν το WDDM 2.x, το κανονικό Direct-X 10 θα είναι πλήρες μεν, αλλά καμιά κάρτα από τις σημερινές δεν θα μπορεί να δουλέψει. Μόνο η 8800 αυτή τη στιγμή είναι WDDM 2.0.

Προς το παρόν δεν υπάρχουν καν οδηγοί για την 8800, οπότε δεν παίζουν καθόλου στα Vista.

Όταν βγουν οι οδηγοί και επί τέλους δουλέψει η 8800 δεν πρόκειται να υποστηρίξει καμιά από τις νέες πολλά υποσχόμενες δυνατότητες του DirectX-10.

Δείτε ότι με την 7900 έχω DirectX-10.

Αμ δεν έχω. Είναι γνωστό ότι το DirectX-10 απαιτεί νέα σχεδίαση καρτών γραφικών (WDDM-2.x όπως η 8800) και ότι είναι ασύμβατο με κάθε κάρτα παλιότερης τεχνολογίας όπως είναι οι WDDM 1.0 (η 6600, η 7900 κτλ)

Προσέξτε την παρακάτω εικόνα.

Γράφει στο display DDI version 9EX.

Αυτή είναι η πραγματική έκδοση DirectX που έχω.

DirectX 9EX.

Αν ψάξεις στο thelab θα βρεις αρκετά ποστ σχετικά με το θέμα.

Δες και κάποια από τα forum της M$ και της Nvidia.

Σε κανένα δεν πήρα απάντηση ότι τα πράγματα δεν είναι έτσι ή ότι κάνω λάθος, παρά το γεγονός ότι επιμένω να τα γράφω αυτά εδώ και πολύ καιρό.

http://forums.microsoft.com/MSDN/ShowPost.aspx?PostID=567448&SiteID=1&PageID=1

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=22248&st=20#

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=22248&st=40#

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=22135&st=40#

http://forums.nvidia.com/index.php?act=ST&f=33&t=21842#

http://forums.nvidia.com/index.php?act=ST&f=33&t=21920#

post-2226-1416072919,0071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giody [03-12-2006 14:57]

αυτο για να το παρακαμψεις πρεπει στο msconfig (ναι ακομα το εχει) να απενεργοποιησεις το User Account Control ή αλλιως UAC

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κανένα bug κι εγώ.

Όλα τα κουλά που αντιμετώπισα είχαν αιτία το UAC.

Μου τη σπάει το μόνιμο μήνυμα ότι δεν έχω ασφάλεια όταν το απενεργοποιώ.

Μπούρδες. Μια χαρά ασφάλεια έχω.

Και όταν μπαίνω στα XP μπορώ να δω όλα τα αρχεία των Vista να τα ανοίξω και να τα επεξεργαστώ.

Δηλαδή τι σόι ασφάλεια είναι αυτή που περιορίζει μόνο εμένα?

Όλοι οι άλλοι να επεξεργάζονται τα αρχεία μου, μόνο εγώ δεν μπορώ να επεξεργαστώ τα δικά τους.

Για επαγγελματικό περιβάλλον με admins, δικαιώματα και άλλες τέτοιες σαχλαμαρίτσες μπορεί να είναι καλό αλλά εμένα δεν μου χρειάζεται.

Το απενεργοποίησα λοιπόν γιατί τα προβλήματα που έχει είναι αρκετά.

Για παράδειγμα δεν με αφήνει να επεξεργαστώ κανένα αρχείο που έχω σε άλλους δίσκους, γιατί θεωρεί ότι δεν μου ανήκουν αφού έχουν άλλο owner (γράφτηκαν αλλού).

Πρέπει να τα αντιγράψω στο δίσκο των Windows Vista για να τα επεξεργαστώ.

Όταν αντέγραψα μια σειρά από rar αρχεία που είχα κατεβάσει σε άλλο υπολογιστή και πήγα να τα αποσυμπιέσω κόλλαγε με το UAC ενεργοποιημένο.

Αρκετά προγράμματα (πχ Coreldraw) δεν είναι δυνατόν να εγκατασταθούν με το UAC ενεργοποιημένο. Κολλάει η εγκατάσταση.

Τα μηνύματα επιβεβαίωσης καταντάν σπαστικά που είναι διπλά και σκοτεινιάζει όλος ο τόπος λες και κάτι κακό συνέβη. Ανοησίες.

Και άλλα πολλά.

Στα Linux τέτοια κουλά δεν έχω, παρά το γεγονός ότι μπαίνω με περιορισμένη πρόσβαση.

Link to comment
Share on other sites

Το αν λέμε βλακείες, εδώ είσαι και μπορείς να μας διορθώσεις.

Πάντως εμείς δεν βάζουμε εικόνες όπου φαίνονται οι προσωπικές μας συνομιλίες

Αν θεωρείς βλακεία το ότι τα Vista δεν υποστηρίζουν πραγματικά το DirectX-10 διάβασε και παρακάτω.

Στα Vista to DirectX-10 είναι κομμένη έκδοση, που λειτουργεί σε software emulation για έλεγχο συμβατότητας και ανάπτυξη προγραμμάτων.

Δεν υποστηρίζει πραγματικά καμιά από τις λειτουργίες που υποτίθεται ότι θα υποστηρίξει όταν ενσωματωθεί μελλοντικά στα Vista το WDDM 2.x.

Μην ξεχνάμε ότι το DirectX-10 υποτίθεται ότι λειτουργεί μόνο με WDDM 2.x και ότι τα Vista έχουν WDDM 1.0.

Όταν τα Windows υποστηρίξουν το WDDM 2.x, το κανονικό Direct-X 10 θα είναι πλήρες μεν, αλλά καμιά κάρτα από τις σημερινές δεν θα μπορεί να δουλέψει. Μόνο η 8800 αυτή τη στιγμή είναι WDDM 2.0.

Προς το παρόν δεν υπάρχουν καν οδηγοί για την 8800, οπότε δεν παίζουν καθόλου στα Vista.

Όταν βγουν οι οδηγοί και επί τέλους δουλέψει η 8800 δεν πρόκειται να υποστηρίξει καμιά από τις νέες πολλά υποσχόμενες δυνατότητες του DirectX-10.

Δείτε ότι με την 7900 έχω DirectX-10.

Αμ δεν έχω. Είναι γνωστό ότι το DirectX-10 απαιτεί νέα σχεδίαση καρτών γραφικών (WDDM-2.x όπως η 8800) και ότι είναι ασύμβατο με κάθε κάρτα παλιότερης τεχνολογίας όπως είναι οι WDDM 1.0 (η 6600, η 7900 κτλ)

Προσέξτε την παρακάτω εικόνα.

Γράφει στο display DDI version 9EX.

Αυτή είναι η πραγματική έκδοση DirectX που έχω.

DirectX 9EX.

Τα vista εχουν το dx10 ενσωματωμενο με backwards compatibility το dx9χχ και συγγεκριμενα εκδοσεις dx9l που εχει το δικο μου, dx9EX που εχει το δικο σου.

Το dx9XX που φενεται στο display driver αναφερεται στο dx που υποστηριζει η καρτα γραφικων μας.

Ακομα και 8800 να βαλεις το ιδιο θα γραφει διοτι δεν υπαρχουν drivers ακομα οπως και συ λες.

Ολες οι καρτες γραφικων θα παιζουν στα vista oi μεν καινουριες υποστηριζοντας πληρως τις

απαιτησεις του dx10 οι παλιες χρησιμοποιωντας το dx9xx που ειναι ενσωματομενο με το dx10. To wddm αναφερεται μονο στα vista και συγκεκριμενα ως προς το scaling των δυνατοτητων της καρτας γραφικων.Το αν θα αναβαθμιστει το wddm1.0 σε wddm 2.0 με καποιο sp ειναι αλλο καπελο και πιθανον να απευθυνεται στις καρτες γραφικων της Ati που ειναι και 2nd generation unified shader model ή και σε καποια αλλη απαντηση της Nvidia.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Cupra20vt [Σήμερα, στις 10:31]

Τα vista εχουν το dx10 ενσωματωμενο με backwards compatibility το dx9χχ και συγγεκριμενα εκδοσεις dx9l που εχει το δικο μου, dx9EX που εχει το δικο σου.

Το dx9XX που φενεται στο display driver αναφερεται στο dx που υποστηριζει η καρτα γραφικων μας.

Ακομα και 8800 να βαλεις το ιδιο θα γραφει διοτι δεν υπαρχουν drivers ακομα οπως και συ λες.

Ολες οι καρτες γραφικων θα παιζουν στα vista oi μεν καινουριες υποστηριζοντας πληρως τις

απαιτησεις του dx10 οι παλιες χρησιμοποιωντας το dx9xx που ειναι ενσωματομενο με το dx10. To wddm αναφερεται μονο στα vista και συγκεκριμενα ως προς το scaling των δυνατοτητων της καρτας γραφικων.Το αν θα αναβαθμιστει το wddm1.0 σε wddm 2.0 με καποιο sp ειναι αλλο καπελο και πιθανον να απευθυνεται στις καρτες γραφικων της Ati που ειναι και 2nd generation unified shader model ή και σε καποια αλλη απαντηση της Nvidia.

Επιπλεον μια διορθωση σε αυτα που εγραψα.

Το dx9 πιθανον να λειτουργει σε software emulation.

Αυτά που γράφεις τα ξέρεις, υποθέτεις, εύχεσαι να είναι έτσι τα πράγματα ή έχεις κάποια links να μας δώσεις που να επιβεβαιώνουν ότι το DirectX-10 θα λειτουργήσει πλήρως με τις 8800 ή οποιαδήποτε άλλη κάρτα WDDM 2.x νέας γενιάς?

Αυτή τη στιγμή δεν δουλεύει καθόλου η 8800 στα Vista και επομένως είναι αδύνατον να δεις τι γράφει στο DDI. Πού το είδες ότι γράφει το ίδιο ??? Υποθέτεις?

Η 8800 είναι WDDM 2.0 κάρτα νέας γενιάς, που πληρεί όλες τις προδιαγραφές του DirectX-10, αλλά δεν πρόκειται ποτέ να λειτουργήσει όπως λες υποστηρίζοντας όλες τις δυνατότητες του directX-10.

Μόνο όταν ενσωματωθεί στα Vista υποστήριξη για WDDM 2.x οδηγούς με κάποιο Service Pack, θα υποστηρίξουν αυτές οι κάρτες το DirectX-10.

Αλλά όποιος βάλει αυτό το update θα πρέπει να έχει υποχρεωτικά WDDM 2.x κάρτες.

Διαφορετικά δεν θα μπορεί καθόλου να μπει στα Vista.

Που μπλέκεσαι με τις ATI?

Αυτοί λένε θα βγάλουν ίσως κατευθείαν WDDM 2.1.

Αλλά την ίδια τύχη θα έχουν, μέχρι να δούμε WDDM 2.x υποστήριξη από τα Vista.

Τελικά πιστεύεις ότι αν αγοράσεις WDDM 2.x κάρτα γραφικών (8800 ή ATI 600) θα παίξει καλύτερα από τις WDDM 1.0 στα σημερινά Vista? (ισχύει τουλάχιστον για τους επόμενους 6 μήνες όπως δείχνουν τα πράγματα).

Ψάξε τα παρακάτω και μας λες.

Το DirectX-10 (D3D-10) απαιτεί ή όχι υποστήριξη WDDM 2.x από το λειτουργικό?

Τα Vista ποιο WDDM υποστηρίζουν 1.0 ή 2.Χ?

Όταν τα Vista υποστηρίξουν WDDM 2.x θα μπορούν να λειτουργήσουν με WDDM 1.0 κάρτες γραφικών?

Μπορεί να συνυπάρχουν WDDM 1 και WDDM 2.x στα Vista?

Μπορεί να συνυπάρξει το XPDM με το WDDM?

Τις απαντήσεις τις έδωσα παραπάνω.

Αν βρεις κάποιο link που να λέει κάτι διαφορετικό από αυτά δώσε μας το.

Τελικά αυτό που μετράει δεν είναι τα ονόματα που δίνουμε αλλά τι δυνατότητες έχουμε στα Vista.

Έχουμε τις δυνατότητες που ορίζουν οι προδιαγραφές του WDDM 1.0.

Ότι κάρτα γραφικών και να βάλουμε πάνω, είτε την ATI WDDM 2.1, είτε την WDDM 1.0 7900gtx, είτε την 8800gtx που είναι WDDM 2.0, ίδιες θα είναι αυτές οι δυνατότητες.

Τώρα κάποια τρυκ του στυλ σε μένα βάζει DDI 9EX και σε άλλους 9L, είναι θέμα δύναμης της κάρτας και όχι υποστήριξης unified shaders, προηγμένης πολυεπεξεργασίας, ή των υπόλοιπων DirectX-10 χαρακτηριστικών.

Αυτά θα τα δούμε με το καλό στο μέλλον και θα ξηλωθούμε να αλλάξουμε τις κάρτες γραφικών που έχουμε για να τα κερδίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

ωραια ολα αυτα που λες Μαριε,στην ουσια τωρα αξιζει δλδ να αγορασουμε μια 8800 τωρα?

παντος να ξερεις οτι το flightsim-x ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΤΟ DX10 μολις βγουν τα vista

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από def

παντος να ξερεις οτι το flightsim-x ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙ ΠΛΗΡΕΣ ΤΟ DX10 μολις βγουν τα vista

Καλά αυτό είναι σχετικό... Εδώ το Office 2007 που και καλά έχει στο cd αρχεία για x64 και εγώ που το έβαλα τρέχει σαν x32 :...:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από bekris-> sorry για το :OT: αλλά από πού μπορώ να βρω τα βίστα ? (Η απάντηση "στα μαγαζιά" θεωρείται λανθασμένη)
Γράψου συνδρομητής στο MSDN. :tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

(Η απάντησή μου δεν είναι/θεωρείται λάθος)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.