Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

...αν τα είχες ποστάρει όταν είχα ρωτήσει, θα μπορούσα να είχα ρίξει μια ματιά αν έχω κάτι... Τώρα, θα πρέπει να περιμένεις, τουλάχιστον για απάντηση από εμένα...

Και με την ευκαιρία (δεν έχει σημασία για το προκείμενο - είτε φωτό, είτε τα στοιχεία που έγραψες, το ίδιο είναι), αν έβγαλες φωτό αλλά δεν μπορείς να την ανεβάσεις εδώ, 2 είναι τα βήματα : πρώτα την ανεβάζεις σε κάποιο σχετικό site (γκούγκλαρε για "image upload" και θα βρεις πολλές σχετικά sites, πχ το Postimage.org - free image hosting / image upload ), και μετά εισάγεις το link που θα σου παρέξει το εν λόγω site (επίλεξε το "direct link" από όσα είδη link θα δεις) στο παραθυράκι που θ' ανοίξει αφού πατήσεις αυτό insertimage.gif το εικονίδιο που βλέπεις πάνω από εκεί που γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

γιατι? εχεις κατι υποψη σου?

με την ευκαιρια να ρωτησω κατι? στην αναζητηση για πλακετα , ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΥΡΙΩΣ? ο δισκος ειναι seagate barracunda 7200.11 500 gb

ST3500820AS

P/N : 9BX134-568

Firmware: SD81

και η πλακετα γραφει στο ασπρο αυτοκολλητο 100466725 Η 7839LG0J

και εχει χαραγμενο PCB 100466725 REV A DLAJ-4

Link to comment
Share on other sites

Για να το έχω υπ' όψη.

Αυτό που χρειάζεσαι για τον συγκεκριμένο δίσκο, είναι το μοντέλο : ST3500820AS

Επίσης,,,είσαι βέβαιος ότι έχει πρόβλημα η πλακέτα; Το έχεις ξεκαθαρισμένο δηλαδή; (...φοβάμαι πως όχι - και το θέμα είναι πως μιλάμε για τους δίσκους-αμαρτία της Seagate, με το προβληματικό firmware...Kι αν όντως αυτό είναι που έχει μπρικάρει, έχεις πιο σοβαρό θέμα με τ' αρχεία...)

Link to comment
Share on other sites

κοιτα, ο δισκος δουλευε κανονικα, μια μερα τον εβγαλα, τον εβαλα παλι μετα απο δυο μερες και δεν αναγνωριστηκε ποτε παλι. ουτε BIOS, ,device management, disk management κτλ.

δοκιμασα με αλλο κουτι, αλλα καλωδια, τιποτα.

ακουγοταν παρολα αυτα να γυριζει κανονικα, ουτε τριξιματα, ουτε περιεργοι θορυβοι κτλ.

τον πηγα στο plaisio, τον τσεκαραν, και συμπεραναν οτι εχει προβλημα η πλακετα.και αυτοι μου προτειναν να αναζητησω πλακετα.

τι ειναι το μπρικαρει? τι κανω σε αυτη την περιπτωση?

Link to comment
Share on other sites

Μπρικάρισμα="κόλλημα του firmware" (εκ του "brick"=τούβλο....Γίνεται τόσο χρήσιμος όσο κι ένα τούβλο ο σκληρός δηλαδή...).

Αυτό που περιγράφεις (τον έβγαλα/τον έβαλα και τίποτα), είναι ακριβώς η περιγραφή του συμπτώματος που βιώνουν τα συγκεκριμένα μοντέλα που φόραγαν το "περίφημο" firmware (πολύς ντόρος πριν 3 χρόνια που "ξεκίνησε", με αποτέλεσμα να της κολλήσει της εταιρίας η ρετσινιά "Shitgate" έκτοτε) : εντελώς randomly (σε ώρες/μέρες/μήνες χρόνια από την αγορά), κατά την εκκίνησή του κολλάει ο δίσκος (λόγω κάποιων λάθος υπολογισμών που γίνονται από το προβληματικό firmware κατά το spin-up, και δίνονται κάτι κουκουρούκου τιμές σχετικά με τον σκληρό και γίνεται "φάντασμα" για το BIOS).

...κάπου μπερδεύτηκα όμως : σε εξωτερική θήκη ήταν; Αν ναι, δοκίμασες να τον συνδέσεις εσωτερικά; Aπό το ΒΙΟS (ως εσωτερικός), αναγνωρίζεται;

(Στο Π τί σου είπαν, εγώ δε θα έδινα και πολλή βάση...Είτε καλό έλεγαν, είτε κακό...)

(Για το τί μπορείς να κάνεις...θα το δούμε παρακάτω)

Έγινε επεξεργασία από washcloud
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο site και στο θεμα εδς το συγκεκριμενο εχω ενα εξωτερικο σκληρο WD 2T 1 μηνα αλλα επεσε (δεν ξερουμε πως :innocent:) και κατι επαθε το θεμα ειναι οτι τον εχω ανοιξει μιας και εχω χασει την εγγυηση και τον εχω βαλει σαν εσωτερικο το disk management τον βλεπει αλλα δεν μπορω να τον δω ο δισκος γυριζει κανονικα αρα υποθετω οτι ειναι θεμα πλακετας γι'αυτο σας παραθετω τα παρακατω στοιχεια του σκληρου

wd green caviar 2T

MDL:WD20EARX-32PASB0

πανω στη πλακετα (REV A 2060-771698-004)

Αν μπορουμε να βρουμε την ιδια πλακετα η κατι αλλο που να μπορουμε να σωσουμε τα αρχεια...

Δηλαδη πρωτα τα αρχεια και αν μπορουμε και το σκληρο...

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Aν ήταν θέμα πλακέτας δεν θα τον έβλεπες ούτε στο DM ούτε πουθενά...

Στην καλύτερη έχει χαλάσει το σύστημα αρχείων του. Σίγουρα βλέπεις το "WD20EARX-32PASB0" στο DM...;

Επίσης βιάστηκες να τον ανοίξεις. Αν είχες απευθυνθεί στην ίδια την WD, ίσως και να έβρισκες ότι έχει ακόμη ισχύ η εγγύησή του (έχουν έναν ονλάιν οδηγό στον οποίον βάζεις το S/N του εξωτερικού και σου λέει τί παίζει. Κι αν είναι εντός εγγύησης -και δεν τον έχεις ανοίξει...- τους τον στέλνεις με ~10€ και σου στέλνουν τον αντικαταστάτη με δικά τους τα μεταφορικά...Ασχέτως αν έχεις απόδειξη αγοράς ή αν η εγγύηση του προμηθευτή έχει λήξει, καθώς καμμιά φορά δίνουν μικρότερες εγγυήσεις οι μεταπράττες).

Link to comment
Share on other sites

Κατ' Αρχας σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση...

Ναι στην ετικετα εμπρος εκει που ειναι το MDL αναγραφει το WD20EARX-32PASB0 το καταλαβα οτι εκανα βλακεια τωρα τι κανω?

Τι μπορει να φταιει αν δεν ειναι πλακετα?

Πως μπορω να σωσω τα αρχεια που εχω μεσα?

Υπαρχει καποιο προγραμμα?

Αν μπορεις να με διαφωτισεις...

Ευχαριστω εκ των προτερων...

Link to comment
Share on other sites

Ένας σκληρός μπορεί να πάθει είτε ζημιά στην πλακέτα (και μετά μούγκα, δε γυρίζει, δε σφυρίζει, δεν, δεν), μπορεί να πάθει στον μηχανισμό κεφαλών που έχει στο εσωτερικό του, μπορεί να πάθει στα platters (στους...δίσκους του δηλαδή). Επίσης μπορεί το πρόβλημά του (=δεν βλέπεις αρχεία ούτε δίσκο στο "Μάι Κομπιούτερ") να είναι ΑΠΛΩΣ "σοφτγουερικό, και είτε να επιδιορθώνεται, είτε έστω να μπορείς να έχεις με προγράμματα ανάκτησης πρόσβαση σε αυτά (...μπορεί από την άλλη να είναι ΚΑΙ σοφτγουερικό το θέμα, αλλά και φυσικής ζημιάς).

Τεσπα, για πάμε λίγο : κατ' αρχάς δεν κατάλαβες αυτό που ρώτησα πριν. Δεν ρώτησα τί γράφει πάνω του, αλλά τί γράφει στο Disk Management, αν δηλαδή βλέπεις το μοντέλο του εκεί, ή κάτι άλλο...(κατά πάσα πιθανότητα το βλέπεις, ναι, αλλά ρωτώ για τη σιγουριά της επιβεβαίωσης).

Δοκίμασε πρώτα να κάνεις μια ανάκτηση του partition του με το πρόγραμμα Test Disk (...η "σοφτγουερική προσέγγιση" που λέγαμε) σε αυτό το λινκ. Διάβασε όλη τη σελίδα πρώτα, κι ακολούθα τις οδηγίες.

Και βλέπουμε.

(...βασικά, καλό θα ήταν να κάνει ένας μοντ ένα σπλιτ και να φτιάξει ένα θρεντάκι για το παληκάρι, να μην λέμε "άσχετα" εδώ στο θρεντ των πλακετών...)

Link to comment
Share on other sites

Μπρικάρισμα="κόλλημα του firmware" (εκ του "brick"=τούβλο....Γίνεται τόσο χρήσιμος όσο κι ένα τούβλο ο σκληρός δηλαδή...).

Αυτό που περιγράφεις (τον έβγαλα/τον έβαλα και τίποτα), είναι ακριβώς η περιγραφή του συμπτώματος που βιώνουν τα συγκεκριμένα μοντέλα που φόραγαν το "περίφημο" firmware (πολύς ντόρος πριν 3 χρόνια που "ξεκίνησε", με αποτέλεσμα να της κολλήσει της εταιρίας η ρετσινιά "Shitgate" έκτοτε) : εντελώς randomly (σε ώρες/μέρες/μήνες χρόνια από την αγορά), κατά την εκκίνησή του κολλάει ο δίσκος (λόγω κάποιων λάθος υπολογισμών που γίνονται από το προβληματικό firmware κατά το spin-up, και δίνονται κάτι κουκουρούκου τιμές σχετικά με τον σκληρό και γίνεται "φάντασμα" για το BIOS).

...κάπου μπερδεύτηκα όμως : σε εξωτερική θήκη ήταν; Αν ναι, δοκίμασες να τον συνδέσεις εσωτερικά; Aπό το ΒΙΟS (ως εσωτερικός), αναγνωρίζεται;

(Στο Π τί σου είπαν, εγώ δε θα έδινα και πολλή βάση...Είτε καλό έλεγαν, είτε κακό...)

(Για το τί μπορείς να κάνεις...θα το δούμε παρακάτω)

σε ευχαριστω που προσπαθεις να βοηθησεις

ναι ηταν σε εξωτερικη θηκη, την οποια ανοιξα , τον εβγαλα και τον εβαλα σε ενα κουτι USB .ουτε εκει τον αναγνωριζει φυσικα, και μαλιστα οταν κανω restart, κολαει και δεν φορτωνει τα windows καν. πιστευεις οτι πρεπει να δοκιμασω και σαν εσωτερικο?

Link to comment
Share on other sites

Πωσοδήποτε, που λέει κι ο Οβελίξ. Και να μπεις στο BIOS setup (αν ξέρεις για τί λέω και πώς μπαίνεις) να δεις εάν τυχόν φαίνεται εκεί.

Σε βλέπω λίγο διστακτικό γιατί ίσως το κουτί είναι "σε δύσκολο μέρος για να βγει και ν' ανοιχτεί"...; Αν ναι, δοκίμασέ τον στο πισί κάποιου γνωστού, όλο και κάποιος θα υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας ενδιαφέρομαι για πλακέτα δίσκου WD3200AAKS-00YGA0 για να πάρω back up ο δίσκος ακούγετε να δουλεύει κανονικά χωρίς χτυπήματα και τέτοια τον βλέπει το bios αλλά όχι τα windows και κάτι ακόμα έχει κάνει κάνεις update τους barracuda? 7200 500gb

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαμε και μόλις μερικά ποστ πριν, αν ο δίσκος φαίνεται στο BIOS, δε χρειάζεσαι άλλη πλακέτα. Αν υπάρχουν αρχεία που σ' ενδιαφέρουν στον δίσκο, στην προηγούμενη σελίδα έχω ένα λινκ στο εν λόγω ποστ, για να δοκιμάσεις κάτι.

Για τον Βarracuda :

Το 7200 δεν αρκεί. 7200.11;

Ή 10;

Ή 12...;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.