Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

Το bios τον βλέπει εντελώς φάντασμα απλά βλέπει ότι υπάρχει κάτι χωρίς να έχει τα στοιχεία του είχα αγοράσει και ένα καλώδιο Nokia που έλεγαν ότι κάνει για το update αλλά δεν έβγαλα άκρη πως την κάνουμε την αναβάθμιση στους 7200.11

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι τα έχει ήδη παίξει λοιπόν...Απλό firmware update δεν παίζει (θα έπρεπε να το είχες κάνει πριν μπρικάρει το παρόν), τώρα μόνο με παρέμβαση "ειδικού εξοπλισμού" γίνεται η επιδιόρθωση (...δεν νομίζω με "καλώδια Νάκια". Περιλαμβάνει κάποια ειδική πλακέτα για να παρέμβεις μέσω Telnet στο firmware).

Γκούγκλαρε "grgz 7200.11 adslgr.com" για να βρεις θρεντ εκεί όπου ο grgz είναι κάποιος που έχει βοηθήσει αφιλοκερδώς κόσμο με το συγκεκριμένο ζήτημα, καθώς έχει τον εξοπλισμό και τη γνώση. Όταν τον βρεις, στείλε του πμ.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16447]washcloud[/MENTION] Εχεις κατι στο νου σου για τον παρακατω ?

Θελω μονο ανακτηση γιατι εσπασε το βυσμα του Sata

DiamondMax10

Model number: 6V080E0

Code: VA111630

Capacity: 80 GB

Main Chip #: 040128000

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω και παλι τον [MENTION=16447]washcloud[/MENTION] για την αμεση απαντηση του. Λοιπον το σκληρο τον εβαλα πανω σε ενα αλλο PC και τον αναγνωρισαν τα BIOS αλλα μεσα το disk management δεν τον εβλεπε μετα εβγαλα και εβαλα το sata καλωδιο και μου πεταξε παραθυρο με τα περιεχομενα του δισκου και πηγα να κανω αντιγραφη επικολληση αλλα μου πεταξε το παρακατω μνμ : LOCATION IS NOT AVAILABLE J:\REFERS TO A LOCATION THAT IS UNAVAILABLE.IT COULD BE ON A HARD DRIVE ON THIS COMPUTER OR ON A NETWORK......

Το θεμα μου ειναι οτι μια μου τον αναγνωριζει και μια οχι επισης εκανα τα βηματα που μου ειπε ο Washcloud αλλα δεν καταφερα να τα ολοκληρωσω γιατι μαλλον το PC ''εχασε'' το δισκο...Τι μπορω να κανω?Καπου ακουσα να βαλω Linux?Ισχυει?

Παντως ευχαριστω για τις απαντησεις οπως και να χει...

Υ.Γ:Τελος να πω για τα αρχεια τα ειχα σε ενα αλλο σκληρο και τα εκανα αποκοπη κανενα προγραμμα ανακτησης?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι "χάνεται" ο δίσκος, σημαίνει πρόβλημα "συνδεσιμότητας" (=το οποίο περικλείει την πιθανότητα "τροφοδοσίας". Όχι απαράιτητα "τροφοδοτικού", αλλά πρακτικά τροφοδότησης του δίσκου). Τεσπα, καλή κίνηση η δοκιμή σε άλλο σύστημα, ίσως η 1η ενδεικτική ως πρόταση, αλλά καμμιά φορά δεν θυμόμαστε να τα προτείνουμε "όλα"...Ακόμη και τα αρκετά σημαντικά και τυφλοσούρτικα. Τεσπα, δοκίμασε ν' αλλάξεις καλώδιο δεδομένων και να τον συνδέσεις με άλλο βύσμα τροφοδοσίας. Γενικά τσε΄καρε και οπτικά τις υποδοχές του δίσκου, μπας και δεις τπτ "ύποπτο".

Πάντως σα να είναι οκ ο δίσκος*. "Σαν να", διότι υπάρχει και το ενδεχόμενο έχει πρόβλημα με το μοτέρ του (μεγάλη η πιθανότητα, αν όταν "χάνεται", δεν επανεμφανίζεται από μόνος του).

Δοκίμασε να τον βάλεις και σε τρίτο σύστημα, αν είναι εφικτό.

Λίνουξ : κάνουν τη δουλειά που κάνει και το πρόγραμμα λινκ του οποίου σου είχα δώσει : βλέπουν αυτό που δεν μπορεί να δουν τα Windows, ΟΤΑΝ το πρόβλημα είναι τέτοιο (=έχουν χαθεί πληροφορίες σχετικές με το partitioning του δίσκου, κατάσταση που το TD έχει τη δυνατότητα, αν όλα πάνε καλά και βρίσκει αντίγραφο αυτών των πληροφοριών και μπορεί να τις ανακτήσει). Με λίγα λόγια, δεν είναι "απαραίτητο" να βάλεις Λίνουξ - δεν θα σου προσφέρουν κάτι περισσότερο (από την διαδικασία ανάκτησης με το TD).

*...επίσης, τώρα που ξαναδιάβασα το ποστ σου, το ξανασκέφτομαι, και μου θυμίζει συμπεριφορά δίσκου που πέτυχα πρόσφατα, και δυστυχώς είναι ζαμακωμένος και δεν γίνεται τίποτα...Απλά το αναφέρω, δεν σημαίνει ούτε ότι είναι η ίδια περίπτωση, ούτε ότι δεν γίνεται κάτι στη δική σου. Απλά για να το έχεις στην άκρη του μυαλού κι αυτό...

Έγινε επεξεργασία από washcloud
Link to comment
Share on other sites

...βορειοελλαδιτοκαταστάσεις...

Γενικά με "ζαμακώνω" εννοούμε "κάνω κακό δια φυσική βίας" (...κάτι όπως λέμε "θα σε...", κι εννοούμε μια γενική απειλή, ότι ο τρόπος θα είναι "βάρβαρος", το συναίσθημα οδυνηρό, και το αποτέλεσμα θα επιφέρει ένα σακατιλίκι...). Χρησιμοποιείται όμως και κατά βούληση, πχ όταν θέλουμε να πούμε βουτάμε κάτι (και κυρίως...κάποιον) και από τον βίαιο τρόπο που το κάνουμε, το αντικείμενο καταντά σμπαράλια (παραζουληγμένο, κακοποιημένο κτλ). Ενίοτε χρησιμοποιείται απλώς για να υποδηλώσει το...σήριους ξύλο.

Οπότε, ζαμακωμένος = ρημάδι, ταλαιπωρημένος, που έχει υποφέρει. Παίζει να έχει σλάβικη ρίζα. Γενικά χωριάτικη έκφραση.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16447]washcloud[/MENTION] Εχεις κατι στο νου σου για τον παρακατω ?

Θελω μονο ανακτηση γιατι εσπασε το βυσμα του Sata

DiamondMax10

Model number: 6V080E0

Code: VA111630

Capacity: 80 GB

Main Chip #: 040128000

...δυστυχώς, όπως έλεγα, τσέκαρα και δεν παίζει (έχω 10άρη, αλλά σε άλλα GB - έχω κι 80GB, αλλά,,,9άρη.....).

Πάντως πατέντα σκέφτηκες; Μήπως την έκανες κι όλας...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα

Ψάχνω απεγνωσμένα pcb apo Seagate st31000333as 7200.11 pcb..

Ο δίσκος περιέχει μέσα όλα μου τα αρχεία και ακόμα χειρότερα τον προσωπικό μου μουσικό δίσκο (δουλειά 3 ετών)

Σας παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει να του είμαι πάρα μα πάρα πολυ ευγνώμων...

99% είναι καμένο μόνο το pcb και το board number είναι 100512585

Link to comment
Share on other sites

1ΤΒ σωστά;

"Δύυσκολος"...δίσκος (να βρεθεί : συνήθως 500άρηδες βρίσκονται).

ΟΜΩΣ, το έχεις σίγουρο ότι είναι θέμα προβληματικής πλακέτας; Καθώς οι 7200.11 είχαν βγει σωρηδόν με προβληματικό firmware το 2009, το γνωρίζεις;

Αν ΟΝΤΩΣ είναι και το δικό σου προβληματικό (γκούγκλαρε για "7200.11 firmware" και θα βρεις λίστα της Seagate με αναφορά στα προβληματικά μοντέλα/firmwares) και δεν του είχες κάνει το update που είχε κυκλοφορήσει η Seagate, ψιλοαλλάζει το πράμμα (και τα ξαναλέμε μετά).

(...ενδεικτικό της συγκεκριμένης φάσης είναι ότι "μια ωραία μέρα" -εντελώς randomly- και κατά την επανεκκίνηση του υπολογιστή, "μπλοκάρει" το εν λόγω firmware, και ο δίσκος δεν "διαβάζεται" πλέον από το BIOS¨...Αν έτσι "αρχίσαν όλα", παίζει πολύ να είναι αυτό το θέμα σου)

Link to comment
Share on other sites

1ΤΒ σωστά;

"Δύυσκολος"...δίσκος (να βρεθεί : συνήθως 500άρηδες βρίσκονται).

ΟΜΩΣ, το έχεις σίγουρο ότι είναι θέμα προβληματικής πλακέτας; Καθώς οι 7200.11 είχαν βγει σωρηδόν με προβληματικό firmware το 2009, το γνωρίζεις;

Αν ΟΝΤΩΣ είναι και το δικό σου προβληματικό (γκούγκλαρε για "7200.11 firmware" και θα βρεις λίστα της Seagate με αναφορά στα προβληματικά μοντέλα/firmwares) και δεν του είχες κάνει το update που είχε κυκλοφορήσει η Seagate, ψιλοαλλάζει το πράμμα (και τα ξαναλέμε μετά).

(...ενδεικτικό της συγκεκριμένης φάσης είναι ότι "μια ωραία μέρα" -εντελώς randomly- και κατά την επανεκκίνηση του υπολογιστή, "μπλοκάρει" το εν λόγω firmware, και ο δίσκος δεν "διαβάζεται" πλέον από το BIOS¨...Αν έτσι "αρχίσαν όλα", παίζει πολύ να είναι αυτό το θέμα σου)

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Ο δίσκος δούλευε κανονικά και τον έβαλα πάνω σε άλλο μηχάνημα το οποίο προφανώς έδωσε παραπάνω ρεύμα το psu που ήταν προβληματικό...και έσκασε το pcb και μύρισε καμένο.

Έχω βρει μια εταιρεία στο νετ η οποία πουλάει pcb για τον συγκεκριμένο σκληρό 50$ με δωρεάν μεταφορικά.

και σου κάνει και swap το firmware..

Θα το αγόραζα ευχαρίστως αλλά ξέρει κάποιος να μου πει αν το βάλω πάνω το καινούριο pcb θα δουλέψει ωστέ να ανακτήσω τα αρχεία μου?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παίδες. Ψάχνω πλακέτα για Hitachi Travelstar 7K500-500 (HTS725050A9A364). Οι 2 πρώτοι κωδικοί είναι ΟΑ71428 και DA30005C. Αν έχει κάποιος διαθέσιμη (έστω και με διαφορετικούς κωδικούς) ας στείλει κάποιο Pm. Ευχαριστώ :)

Έγινε επεξεργασία από deadlock7
Link to comment
Share on other sites

Ζητείται ΠΛΑΚΕΤΑ WD Scorpio Blue 500GB ( WD5000BEVT - 22zato) Υποθετω , οτι μαλλον την εκαψα , δεν το βλεπει το λαπτοπ , και μολις τον βαζω πανω νεκρονουνε οι usb θυρες

μπερδεψα τροφοτοδικο σε usb hub και μαλλον το καψαμε. υποθετω παλι..καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Ζητείται ΠΛΑΚΕΤΑ WD Scorpio Blue 500GB ( WD5000BEVT - 22zato) Υποθετω , οτι μαλλον την εκαψα , δεν το βλεπει το λαπτοπ , και μολις τον βαζω πανω νεκρονουνε οι usb θυρες

μπερδεψα τροφοτοδικο σε usb hub και μαλλον το καψαμε. υποθετω παλι..καμια ιδεα???

το μοντελο πρεπει να ειναι ακριβως το ιδιο??

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.