Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

καλο αυτο..η τραμπα της ειναι ευκολη?

για τι πιθανοτητες μιλαμε,να ξυπνησει ο δισκος?

τελος [MENTION=301]Jumex[/MENTION] που βρισκεσαι?υπαρχει κανεις που την εχει θεσσαλονικη κ τη δανειζει?

Εγω βρίσκομαι Καλλιθέα

Αν είσαι εκτός Αθήνας σου τη στέλνω αν θες με ΕΛΤΑ (αρκεί να μου την επιστρέψεις μετά :p )

ΥΓ. αν είναι ίδια πλακέτα και δεν έχει πρόβλημα η κεφαλή τότε οι πιθανότητες είναι με το μέρος σου

Link to comment
Share on other sites

δεν ακουω καποιο τακ τακ(ουτε πριν ακουγα) και ο δισκος δεν αναγνωριζεται απο τα windows.οκ θα δω λιγακι τι παιζει με την εγγυηση και θα σου στειλω,ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το είπα κατ' αρχάς γενικά το "γράφε το πλήρες μοντέλο" (παρεμπιπτόντως, σε γενικές γραμμές δε χρειάζεται ούτε το S/N της πλακέτας - το πλήρες μοντέλο του δίσκου είναι που έχει την μεγαλύτερη σημασία).

Μακάρι όμως να μπορούσα να βοηθήσω, ειλικρινά - έχουμε παρ' ολ' αυτά και δυστυχώς, ασυμβατότητα σε όλα τα επίπεδα... :

1) Η τοποθεσία σου (...αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα που δεν ξεπερνιέται).

2) Μου βρίσκεται δίσκος 500άρης,,,αλλά καμμία σχέση το κομμάτι του μοντέλου μετά τις παύλες. Κι έχοντάς...πειραματιστεί, στο λέω πως αν δεν υπάρχει πλήρης ταυτοποίηση, δεν γίνεται τίποτα...

3) Τέρρα-δίσκο δεν έχω δει καν από κοντά...

Γνώμες μου :

α) Βάλε αγγελίες (είτε για πλακέτες, είτε για ολόκληρους δίσκους) σε φόρουμ (εδώ, Insomnnia, ADSLgr που είναι από τα πιο γνωστά) και τσέκαρε και τις αγγελίες πώλησης.

β) Ψάξου σε eBay (αναγκαστικά, με όλα τα "πλην" που έχει η φάση)

γ) Πάρε μια βόλτα τα "μικρομάγαζα" (όχι αλυσίδες δλδ) υπολογιστών που είναι Ηράκλειο (νταξ' όχι και σε μια μέρα), και πες τους ότι ψάχνεις για ΧΑΛΑΣΜΕΝΟΥΣ τέτοιους (πες τους τα μοντέλα). Είθισται να τους βρίσκονται - ζήτα τους αν μπορούν να στους παραχωρήσουν. Μην τους πεις για ανάκτηση -λέω εγώ- γιατί θα σου πουν να στην κάνουν αυτοί (και θα χρεώσουν αρκετά. Πάνω από 50άρι, μεσ' στο νερό). Το κακό με αυτούς τους δίσκους που θες, είναι ότι είναι "αρκετά μεγάλοι" (και "πρόσφατοι") για να βρεθεί κανείς...(σε μικρότερους, παλιότερα, στάνταρ έβρισκες, βαριόντουσαν να τους... πετάξουν, και γέμιζαν τις αποθήκες...Αυτά για μέχρι περίπου 80άρηδες). Τεσπα, αν έχεις το "θάρρος", και δεν σου περισσεύουν για να αγοράσεις είτε πλακέτες, είτε και τους δίσκους (μεταχειρισμένους) -θα βγεί αλμυρούτσικα, πάνω από 50άρι σύνολο, μην πω κοντά 100άρι, δοκίμασε να πας σε μερικά τέτοια μαγαζιά, κι ό,τι κάτσει...(το πιο πιθανό, είναι για τον 500άρη πάντως, αν είναι. Δεν αποκλείεται να βρίσκεται κάποιος "χτυπημένος", να ήταν από αναβάθμιση, και να μην έχουν ασχοληθεί περαιτέρω και να "μουχλιάζει" σε κάποιο ράφι, κουτί, ντουλάπι...Στα λέω...εκ πείρας αυτά).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου και τις συμβουλές σου φίλε μου.αυριο κιόλας θα κατέβω στα μαγαζιά να ρωτήσω τι παίζει και αν έχουν τίποτα χαλασμένους.και εγώ στον 500 πιστέυω θα βρώ πιό εύκολα.ας βρώ τον 500 και του τέρα την αγοράζω και απο ebay στην τελική.άμα έχω νέα απο τα μαγαζιά θα σου πώ.και πάλι ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτα μαν - να 'σαι καλά. Μακάρι να μπορούσα όπως είπα πιο πρακτική βοήθεια, αλλά ήσουν (ως εδώ, γιατί παρακάτω, ποιός ξέρει) άτυχος...Αυτό που μπορούσα, το έδωσα...

Εύχομαι καλή τύχη στο εξής, για να βρεθεί δίσκος -και δη από φθηνά έως αχρημάτιστα- για να πάρεις τα αρχεία...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

έχω τα παρακάτω PCB όποιον διευκολύνουν

Μοντέλα δεν θυμάμαι, διέλυσα τους δίσκους πάνω στα νεύρα και δεν κράτησα το καθέναν αλλά πάνω κάτω βρίσκεις απο google ποιος δίσκος ήταν

100368182 REV A

2061-001189-190 EC

2061-001189-290 AA

2081-001175-000 GA

2061-001175-001 B

2061-001209-300 AD

2061-701292-A00 BA

2061-701335-E00 AE

2061-001172-500 CAD

843000KD9

2061-701499-500 AB

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...

το ξερω φιλε μου εχω ξανακανει τετοια επεμβαση και ηταν επιτυχης μονο μεχρι να παρω τα αρχεια μου

εχω δοκιμασει οτιδηποτε αλλο αλλα ειμαι σιγουρος οτι εχει προβλημα οι κεφαλες γιατι ακουω στην ουσια να γδερνουν μεταλλο καθως δουλευουν

αν βαλω κεφαλες απο αλλο σκληρο θα δουλεψει?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.