Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι απαραίτητα πλακέτα από ίδιο δίσκο.

Με ένα κολλητήρι και λίγο προσοχή , μπορείς από κάποιον χαλασμένο σου SATA να πάρεις τον ακροδέκτη και να τον κολλήσεις στην πλακέτα του seagate σου...ή με λίγο ψάξιμο παραπάνω μπορείς να βρείς ακροδέκτη σε κάποιο κατάστημα από τα γνωστά, ή από ebay , αν δεν βαριέσαι...

Δεν έχεις κι άδικο σε αυτό που λές,αλλά η πλαστική υποδοχή (ακροδέκτης) είναι ενιαίο κομμάτι του δίσκου και στηρίζεται στις κολλήσεις και κάποια πιαστράκια που έχει πάνω στο pcb.

Επειδή δε βρήκα κάτι σε ebay μεριά που να εφαρμόζει,γι'αυτό κι ανέφερα όλη την πλακέτα.Αν έχεις βρεί κάτι στείλε μου ένα πμ αν μπορείς.

Ευχαριστώ για την απάντησή σου..

Link to comment
Share on other sites

-Εχω εναν seagate 500GB 7200.10 ST3500630AS το s/n 60G268Z9 ψαχνω πλακετα

-western digital 250GB με s/n WMAEH1613119

MDL:WD2500JD-00FYBO

DATE:25-SEP-2003

DCM-DSCACVJAH με σπασμενη υποδοχη sata. Το μονο που χρειαζομαι ειναι η πλακετα για να παρω τα data μου αν εχει κανεις μια απο της δυο και την ξαναεπιστρεφω..?:hm::help1:

Link to comment
Share on other sites

-Εχω εναν seagate 500GB 7200.10 ST3500630AS το s/n 60G268Z9 ψαχνω πλακετα

-western digital 250GB με s/n WMAEH1613119

MDL:WD2500JD-00FYBO

DATE:25-SEP-2003

DCM-DSCACVJAH με σπασμενη υποδοχη sata. Το μονο που χρειαζομαι ειναι η πλακετα για να παρω τα data μου αν εχει κανεις μια απο της δυο και την ξαναεπιστρεφω..?:hm::help1:

Έχω εναν Seagate ST3500630AS ο οποίος βγάζει κοκκινο fail στο SMART, όπως και τα windows 7 πετάνε error ανά τακτά διαστήματα να πάρω backup του δίσκου . Ο δίσκος πάντως δουλεύει (ακόμα) κανονικά και ετοιμάζομαι να τον πετάξω. Άμα τον θες στείλε μου PM να κανονίσουμε :)

Link to comment
Share on other sites

Εγγύηση έχει κι εμένα,αλλά με σπασμένη υποδοχή δεν πρόκειται να περάσει για έλεγχο.Δικαιολογημένα βέβαια,αφού ο δίσκος χάλασε από δική ευθύνη κι εκτός του σπασμένου βύσματος δουλεύει άψογα.

Επειδή είναι δύσκολο όντως να βρεθεί η ίδια πλακέτα που ζητάω..αν υπάρχει κάποια από άλλο δίσκο (κατεστραμένη) να πάρω τις υποδοχές,όπως πρότεινε κι ο φίλος πιο πάνω θα με βοηθούσε και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εναν Seagate ST3500630AS ο οποίος βγάζει κοκκινο fail στο SMART, όπως και τα windows 7 πετάνε error ανά τακτά διαστήματα να πάρω backup του δίσκου . Ο δίσκος πάντως δουλεύει (ακόμα) κανονικά και ετοιμάζομαι να τον πετάξω. Άμα τον θες στείλε μου PM να κανονίσουμε :)

σου εστειλα pm το κινητο μου παρε η στειλε το τηλε να σε παρω εγω ευχαριστω !:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Κάποιο παλικάρι με ζωντανό PCB από δίσκο Samsung F3 1TB ? ( HDD Model: HD103SJ, PCB 3_2D Rev. 01 R00 )

Το PCB είναι αυτό της photo που επισυνάπτω, αν έχει κάποιος έναν τέτοιο δίσκο και δουλεύει ΥΠΕΡΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου δανείσει για 2 άντε max 3 μέρες το PCB για να πάρω backup των data μου και να του το επιστρέψω.

Αν φοβάται για τα δεδομένα του, κάνω backup τα data του σε δικό μου άλλο δίσκο.

Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για την όλη υπόθεση.

Somebody help please

( κλικ για μεγέθυνση )

img_03473cbd.jpg

Αν η μνήμη της πλακέτας δεν είναι Samsung όπως αυτή στην photo δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι η πλακέτα ίδιο version.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο παλικάρι με ζωντανό PCB από δίσκο Samsung F3 1TB ? ( HDD Model: HD103SJ, PCB 3_2D Rev. 01 R00 )

Το PCB είναι αυτό της photo που επισυνάπτω, αν έχει κάποιος έναν τέτοιο δίσκο και δουλεύει ΥΠΕΡΠΑΡΑΚΑΛΩ να μου δανείσει για 2 άντε max 3 μέρες το PCB για να πάρω backup των data μου και να του το επιστρέψω.

Αν φοβάται για τα δεδομένα του, κάνω backup τα data του σε δικό μου άλλο δίσκο.

Φυσικά δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για την όλη υπόθεση.

Somebody help please

( κλικ για μεγέθυνση )

img_03473cbd.jpg

Αν η μνήμη της πλακέτας δεν είναι Samsung όπως αυτή στην photo δεν παίζει ρόλο, αρκεί να είναι η πλακέτα ίδιο version.

Την αναζήτηση μου κάλυψε ο [MENTION=3128]2cpu[/MENTION]

Με 2 μεταμοσχευσούλες κατάφερα να αναστήσω τον δίσκο και μπορώ να πάρω σιγά σιγά backup :D :D :D

Thank you very very very very very much man!

I owe you one ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια, ειμαι καινουργιος στο forum και ψαχνω απεγνωσμενα μια πλακετα για σκληρο δισκο, απο το καλοκαιρι οπου τα παιξε ο σκληρος, με τα εξης στοιχεια:

Maxtor DiamondMax 17

Model: 6G160E0, 160GB SATA 3.0Gb

S/N: G20L61DG

Man. Date: 24JUN2006

Code: KA101V00

Αν υπαρχει κατι θα ημουν ευγνωμων γιατι ειναι μεγαλη αναγκη να ανακτησω μια μισοτελειωμενη διπλωματικη καθως και σημαντικα αρχεια!

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Υπάρχει πλακέτα για όποιον ενδιαφέρεται από WD1600JS με Placket number 2060-701335-005 Rev A

DCM: HSBHNT2CHB

Product of Thailand

Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση. Αψογος. Θα το δόσω σε ηλεκτρονικό να μου αλάξει το U12 και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα...

Χρειαζομαι πλακετα για τον συγκεκριμενο δισκο...post-19449-1416075630,5002_thumb.jpg

SeaGate Barrcauda 7200.11 750 Gbytes

S/N : 9QK1ETRZ

ST3750330AS

P/N : 9X156-303

FirmWare : SD15 [Δεν προλαβα να το αλλαξω το προβληματικο και με τιμωρησε]

Data Code : 09122

Slite Code : KRATSG

WWN : 5000C5000DC0525

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.