Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 00:50]

Seagate barracuda 320gb sataII ST3320620AS

Seagate barracuda 160gb sataII ST3160812AS

και οι 2 με σπασμενα sata πλαστικα..:p

βρειτε σατα δισκους χαλασμενους και φερτα να στα κολησω

ειστε σοβαροι ειναι αυτος λογος να χασεις δεδομενα?

εστω και με κολητα καλωδια στο κανω για να μεταφερεις τα data σου

ποσα καλωδιακια εχει ενα σατα καλωδιο μεσα?

Link to comment
Share on other sites

καποιος να το κανει στικι και μετα να αναλαβει ενας ενα excel με προσφορα ζητηση να βλεπουμε τι υπαρχει και ποιος τοχει

νομιζω θα μας βοηθησει καποιος

ενδεχεται να εχω εναν 2500ks sata western σε μια βδομαδα

επισης 2χ80 western sata

επισης 60αρι western ide

να πουμε οτι οποιος χαλασει το δισκο αλλουνου εννοειται του τον πληρωνει...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 03:13]

Εχω και εγω 2 τετοιους. Κατσε να σου πω στοιχεια να γουσταρεις

1) MDL : WD2500KS - 00MJB0

DATE : 16 Jan 2006

DCM : DSCACTJAA

Πλακετα : 2060-701335-005 rev A (Μονο το 2060 ειναι διαφορετικο αντι για 2061)

2) MDL : WD2500KS - 00MJB0

DATE : 29 Jan 2006

DCM : DSCHNT2AH

Πλακετα το ιδιο, δηλαδη 2060-701335-005 rev A

Ο ενας ειναι φορμαρισμενος σε FreeBSD και ο αλλος σε NTFS. Αν δεν βιαζεσαι και πολυ μολις τους κανω backup πεφτει ενας βιασμος. Εχεις σημαντικα data εκει μεσα?

φιλε δεν μιλας σοβαρα???!!!

ωραια βρισκομαστε οποτε γουστερνεις να κανω την επεμβαση,τα παω καλα με κολλητηρια κλπ μην ανησυχεις,αν και θα προτιμουσα να στον αγορασω απο πριν για να εισαι ησυχος.στειλε πμ οποτε μπορεις να βρεθουμε.

νασος

ο δευτερος ειναι την ιδια μερα με τον ενα δικο μου και μια μερα απο τον αλλο κατασκευασμενος!!!!:D :D

λογικα θα παιξει χωρις πολλα πολλα,βιδωμα ξεβιδωμα θα γινει...αν θελεις δες απο πισω το code στην πλακετα στο απρο χαρτακι λεει 2061-701335-C00 AE ?

αν ναι βγαλτον,τυλιξε τον θα τον φαω σπιτι ερχομαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ θεμα ειναι οτι ειναι τιγκα και οι 2 και πρεπει να γινουν backup ή τουλαχιστον να παρω καποιον αλλον και να τους μεταφερω. Αυτο το μηνα δυσκολο το κοβω μιας και τρεχω συνεχεια με δουλειες αλλα μην ανησυχεις δεν χανομαστε ;) Ξερω τι μ@λ@κια ειναι να σου συμβει κατι τετοιο, θα το παλεψουμε dont worry :flex:

Link to comment
Share on other sites

να σου φερω εναν 320αρη του κουτιου να γινει ανταλλαγη? η οποιον αλλο θελεις στα ιδια περιπου gb.τι λες?καθομαι πινω κανα καφε,μεταφερεις εσυ οτι εχει μεινει και εφυγα.τον ενα μονο θελω αυτον που ειναι φτιαγμενος στις 29 :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

βρειτε σατα δισκους χαλασμενους και φερτα να στα κολησω

ειστε σοβαροι ειναι αυτος λογος να χασεις δεδομενα?

εστω και με κολητα καλωδια στο κανω για να μεταφερεις τα data σου

ποσα καλωδιακια εχει ενα σατα καλωδιο μεσα?

μολις καηκε ολοσχερως η πλακετα του 160αρη και χτυπησε ο 320αρης....μιλαμε για τρελη γκαντεμια...

νομιζω εχει 7..3 κοντα για δεδομενα και 4 γειωσεις αν δεν κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

θανατικο εχει πεσει? ψοφανε σαν κοτοπουλα οι δισκοι...

εχω κατι δισκακια μεταξυ 2 και 20 giga τα οποια ειμαι σιγουρος θα παιζουν αλλα 10 χρονια....

δεν τα φτιαχνουνε οπως παλια βρε παιδι μου....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 01:47]

θανατικο εχει πεσει? ψοφανε σαν κοτοπουλα οι δισκοι...

εχω κατι δισκακια μεταξυ 2 και 20 giga τα οποια ειμαι σιγουρος θα παιζουν αλλα 10 χρονια....

δεν τα φτιαχνουνε οπως παλια βρε παιδι μου....:hehe:

o 340MB Που εχω απο το 1990 παιζει ακομα κανονικοτατα

18 χρονια δισκος

τι να λεμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz

να σου φερω εναν 320αρη του κουτιου να γινει ανταλλαγη? η οποιον αλλο θελεις στα ιδια περιπου gb.τι λες?καθομαι πινω κανα καφε,μεταφερεις εσυ οτι εχει μεινει και εφυγα.τον ενα μονο θελω αυτον που ειναι φτιαγμενος στις 29 :D

Μολις βρω χρονο θα το κανουμε, dont worry. Οσο για το χαρτακι θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω τι γραφει :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από BeetleJuice

o 340MB Που εχω απο το 1990 παιζει ακομα κανονικοτατα

18 χρονια δισκος

τι να λεμε τωρα

Ναι αυτοι οι παλιοι ειναι σκυλια ... πρεπει να μην χαλανε τοσο ευκολα λογω μεγαλυτερης αποστασης των platters και γενικως οχι τοσο "στριμωγμενων" πραγματων εκει μεσα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 02:00]

αν υπαρχει καπου πλακετα για τον Seagate barracuda 160gb sataII ST3160812AS θα την χρειαζομουνα επειγοντως...

γιατι κατι μου λεει οτι ολα αυτα τα δισκακια ταχεις στο bench rig και τα παιρνει ο χαρος ενα ενα?

γιατι κατι μου λεει οτι μαλλον πας για τροφοδοτικο?

γιατι κατι μου λεει οτι δεν τους προσεχεις καθολου οτυς δισκους?

εεε?

κακο παιδι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Daytime Dreamer [Σήμερα, στις 01:57]

Μολις βρω χρονο θα το κανουμε, dont worry. Οσο για το χαρτακι θα το κοιταξω αυριο και θα σου πω τι γραφει :)

ωραια .σταθηκα πολυ τυχερος.αν δουλεψει κιολας θα γινει χαμος :D

απο που τον εχεις αγορασμενο αληθεια?

παντος ο δισκος ειναι το πιο παραμελημενο εξαρτημα σε ενα pc,αυτο ειναι αληθεια.

η πλειονοτητα στηνει ενα μηχανημα,βαζει εναν δισκο-κουβα μαζι με αλους δυο για παρεα να μην κρυωνουν και δωστου...και μελλοντικα βαζει και αλλους κοντα να γινουνε ομαδουλα μπασκετ κ.ο.κ

απο ψυξη ?αν εμιστευτηκατε τα φασον κουτια πολλων αλυσσιδων,την παθατε παιδες...

παλαιοτερα βεβαια αυτα,μιλαμε εχω δει κουτι που εχει υποδοχη για 8αρι φανα και απο την εξοδο ειναι καπακωμενο,δεν βγαζει αερα πουθενα,απλα βαζεις μια φανα να γυρναει ...:devil:

τελος παντων τα παθηματα μαθηματα,αν και εγω την επαθα απο καλλωδια τροφοδοσιας του κιλου.φανακια παντα τους ειχα,δεν ηταν γραφτο τους τελικα :D

Link to comment
Share on other sites

απο πλασιο και τους 2 νομιζω... εχουν παιξει ελαχιστα και οι 2 .... ιδιως ο ενας ο οποιος ηταν να περναω data και μετα στο συρταρι

Δεν με νοιαζει να καει ολο το pc λεμε αρκει να μην χασω τα data μου ... ειναι πραγματικα οτι χειροτερο ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 02:10]

ωραια .σταθηκα πολυ τυχερος.αν δουλεψει κιολας θα γινει χαμος :D

απο που τον εχεις αγορασμενο αληθεια?

παντος ο δισκος ειναι το πιο παραμελημενο εξαρτημα σε ενα pc,αυτο ειναι αληθεια.

η πλειονοτητα στηνει ενα μηχανημα,βαζει εναν δισκο-κουβα μαζι με αλους δυο για παρεα να μην κρυωνουν και δωστου...και μελλοντικα βαζει και αλλους κοντα να γινουνε ομαδουλα μπασκετ κ.ο.κ

απο ψυξη ?αν εμιστευτηκατε τα φασον κουτια πολλων αλυσσιδων,την παθατε παιδες...

παλαιοτερα βεβαια αυτα,μιλαμε εχω δει κουτι που εχει υποδοχη για 8αρι φανα και απο την εξοδο ειναι καπακωμενο,δεν βγαζει αερα πουθενα,απλα βαζεις μια φανα να γυρναει ...:devil:

τελος παντων τα παθηματα μαθηματα,αν και εγω την επαθα απο καλλωδια τροφοδοσιας του κιλου.φανακια παντα τους ειχα,δεν ηταν γραφτο τους τελικα :D

ε οκ η ψυξη απο ενα στακερ ή απο ενα Lian li δεν ειναι και της πλακας...

τα κουτια πλεον γινανε πολυ καλα

εμενα μια φορα μου εχει σκασει δισκος και εφταιγε το τροφοδοτικο

αλλες 2 μουχει σκασει raid απο μνημες (timmings &errors)

αλλες 2 μουχει σκασει raid απο Overclock

για μενα ειναι πολυ δυσκολο μια μερα ο δισκος χωρις καμια αιτια να κανει ενα μπαμ, κατι βρωμαει

το ups επισης δεν τοπε κανενας...

να πω τελος οτι τον 250 μου τον ειχα να κρεμεται κυριοολεκτικα για 2 χρονια ξεβιδωτο χωρις ψυξη και επισης δεν επαθε ποτε τπτ...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από naz [Σήμερα, στις 15:56]

τι στακερ και lian li ρε ψηλε??

η πλειοψηφια ψωνιζει ακομα κουτι μαρκα αλατινι με δωρο το psu ολα μαζι 35 ευρο...

μιλαμε τωρα για μελη του the lab?

σοβαρολογειτε?

δλδ μου λετε οτι η πλειοψηφια του thelab εχει τροφοδοτικο που παει πακετο με πισι τυπου turbo x και inovator?

ΔΙΑΦΩΝΩ ΚΑΘΕΤΑ απο συνηθεια κοιταω υπογραφες παντα , και ως επι το πλειστον βλεπω σοβαρα τροφοδοτικα

τερατα οχι

αλλα παντου βλεπω τροφοδοτικα aftermarket

400-500 κτλ

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.