Jump to content


Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

σπερα παιδες.ψαχνω και γω πλακετα,δυο για την ακριβεια αλλα μια αρκει για να παρουμε backup.

αυτοι ειναι οι δισκοι και η πλακετα ειναι 2061-701335-005 rev A

p2120328rj2.jpg

εμφανισιακά ειναι ολόιδιοι οπότε,

έχω να σου δώσω πλακέτα υπ' αριθμόν

2061-701335-800 ΑG (δεν ξερω αν σου κάνει..)

'Οποιος άλλος την θέλει βεβαια, ειναι διαθεσιμη..

ο δισκος ειναι WD2500 Caviar SE

WD P/N : WD2500JS - 00MHB0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Στην αναζητηση WD5000KS. Ειναι ενας WD 500GB Caviar SE 16. έχει κανεις τπτ? :hang3:

Aν δεν έχεις βρει άκρη :

Παίζει WD5000AAKS (μια γρήγορη γκουγκλιά βρήκε ότι παίζει η διαφορά τους να έγκειται στον αριθμό των platters, το οποίο δεν μου λέει κάτι αν πρέπει να ληφθεί ως αποκαρδιωτικό ή ως αδιάφορο - αν και δεν έχω καλό προαίσθημα). Αν μιλάμε μόνο για απόπειρα ανάκτησης αρχείων (καθώς είναι δίσκος που χρησιμοποιείται) κι ενδιαφέρεσαι για να το δοκιμάσουμε (άλλωστε το όποιο ρίσκο μάλλον δικό μου είναι, καθώς ο δίσκος σου δεν πρόκειται να πάθει κάτι περαιτέρω, ενώ αν και μικρή η πιθανότητα, αν έχει καμμένο preamp στον μηχανισμό κεφαλών, η πλακέτα μου είναι που "κινδυνεύει" να καεί κι αυτή), στείλε pm...

Καλημέρα ψάχνω πλακέτα για wd800 caviar wd800jd-75hka1 80gb

...περίπου τα ίδια με παραπάνω (αν και έχουμε καλύτερη πρόγνωση εδώ) :

Ο δίσκος είναι ενεργός (πράγμα που σημαίνει έρχεσαι σπίτι μου με τον δικό σου και δοκιμάζουμε την τράμπα, ΑΝ είναι να σώσεις δεδομένα και μόνο), είναι WD800JD (μετά την παύλα τα χαλάμε, από ταυτοπροσωπία, αλλά εμπειρία με 20άρηδες-40άρηδες εκείνου του καιρού, λέει ότι παίζει τα μετά της παύλας να μην έχουν σημασία. Το "ρίσκο" σε αυτήν την περίπτωση, πάλι δικό μου). ΡΜ, αν είναι, και βλέπουμε...

Έγινε επεξεργασία από washcloud
Link to comment
Share on other sites

Aν δεν έχεις βρει άκρη :

Παίζει WD5000AAKS (μια γρήγορη γκουγκλιά βρήκε ότι παίζει η διαφορά τους να έγκειται στον αριθμό των platters, το οποίο δεν μου λέει κάτι αν πρέπει να ληφθεί ως αποκαρδιωτικό ή ως αδιάφορο - αν και δεν έχω καλό προαίσθημα). Αν μιλάμε μόνο για απόπειρα ανάκτησης αρχείων (καθώς είναι δίσκος που χρησιμοποιείται) κι ενδιαφέρεσαι για να το δοκιμάσουμε (άλλωστε το όποιο ρίσκο μάλλον δικό μου είναι, καθώς ο δίσκος σου δεν πρόκειται να πάθει κάτι περαιτέρω, ενώ αν και μικρή η πιθανότητα, αν έχει καμμένο preamp στον μηχανισμό κεφαλών, η πλακέτα μου είναι που "κινδυνεύει" να καεί κι αυτή), στείλε pm...

ηταν για φιλο, ο οποιος τελικα βρηκε σκετο KS απο insomnia. για ανακτηση ειναι. Ίδωμεν. Σε ευχαριστώ για την προσφορα σου m8! :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ για την εξυπηρέτηση. Αψογος. Θα το δόσω σε ηλεκτρονικό να μου αλάξει το U12 και ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Έπαιξε ο δίσκος μετά την επέμβαση? Για ενημέρωσε να ξέρουμε,ψάχνω το ίδιο pcb.Regards

Edit: για Seagate 500GB μοντέλο ST3500830AS και αριθμό πλακέτας 100406540 Ε C815ΑΕJ1 υπάρχει τπτ?

Έγινε επεξεργασία από naz
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα με αυτα τα στοιχεια

S/N 9QM11403

ST3500820AS

P/N9BX134-568

FIRMWARE SD35

Η πλακετα δεν αναγραφει τπτ .Δεν ξερω λειτουργικα τι κανει μιας και με τον εδωσαν ανοιγμενο.

Αν θες να δοκιμασεις την τυχη σου σε στελνω την πλακετα.

Έγινε επεξεργασία από 2cpu
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ψάχνω πλακέτα για τον εξής σκληρό

SAMSUNG HD501LJ / 500GB

Ακόμα και ολόκληρος ο δίσκος μεταχειρισμένος θα με ενδιέφερε αρκεί να παίζει σωστά η πλακέτα του.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω έναν Western Digital 2.0 TB SATA/64 MB Cache και χρειάζομαι μια καινούργια πλακέτα.

Τα στοιχεία της (αν δεν κάνω λάθος) είναι :

WD20EARS - 00MVWB0 (2061 - 771698 - 802 07P).

Γνωρίζει κανείς που μπορώ να αγοράσω μία;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

^

Λίγο δύσκολο φαντάζομαι να βρεθεί πλακέτα από τόσο "καινούριο" δίσκο.

Γενικά πάντως μπορείς να βάλεις αγγελία αγοράς μεταχειρισμένου τέτοιου δίσκου σε φόρουμς όπως εδώ, το ADSLgr, το Insomnia.

Kυρίως όμως πρέπει να την ψάξεις στο eBay, μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά

Ψάχνω πλακέτα για τον εξής σκληρό

SAMSUNG HD501LJ / 500GB

Ακόμα και ολόκληρος ο δίσκος μεταχειρισμένος θα με ενδιέφερε αρκεί να παίζει σωστά η πλακέτα του.

Ευχαριστώ πολύ!

Έχω έναν, αλλά έχω data που τα χρειάζομαι καθημερινά ( οι περισσότεροι δίσκοι μου είναι φίσκα, περιμένω δίσκους RMA γιατί έσκασε ένα RAID μου ), οπότε είτε έρχεσαι σπίτι μου να κάνουμε την δουλειά, ή περιμένεις να "ανοίξω" χώρο στους δίσκους μόλις έρθουνε τα RMA.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1026]naz[/MENTION]

http://i.imgur.com/iOuFj.jpg

Φίλε μου καλημέρα

Ο 9QG5ZS4V έχει τελείως διαφορετική πλακέτα,σκέψου τα ολοκληρωμένα είναι εκτεθειμένα στην εξωτερική πλευρά της πλακέτας σε κοινή θέα και όπως βλέπω έχει και τελείως διαφορετική έδραση στο σώμα του δίσκου.Δεν έχω την ψηφιακή να στο δείξω ,θα το κάνω κάποια στιγμή.Σε ευχαριστώ πάντος.

Εμφανίστηκε άλος ένας καμμένος seagate με

s/n 5VM05SZF

ST3500410AS

baracuda 500gb.

Για δέιτε στα ράφια σας

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.