Jump to content



Πλακέτες σκληρών δίσκων


Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Παιδιά, έχω έναν WD Caviar GP 500GB ( WD5000AAVS-00ZTB0 - κωδικός πλακέτας 701477 ) ο οποίος μας άφησε χρόνους, και μέσα δυστυχώς έχει σημαντικά για εμένα αρχεία.

Αν υπάρχει κάποιος με αυτή την πλακέτα και μπορεί να μου την δανείσει για λίγες ημέρες να πάρω τα αρχεία μου και να του την επιστρέψω με έξοδα μεταφοράς δικά μου αν δεν είναι από Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια...και χαρα σε ολο το TEAM.....ειμαι καινουργιος......το pc δεν αναγνωριζει τον σκληρο.....

κατοπιν τεχνικου διαγνωση κατα 99% καμενη πλακετα........ο σκληρος ειναι wd6400avss-00G9B1 SATA/8 MB

και αριθμος πλακετας 2061-701590-A00 AD.......μπορω να εχω την βοηθεια σας.......και απαντηση με προσωπικο μηνημα................σας ευχαριστω πολυ....:help1::help1::help1:

Έγινε επεξεργασία από polivios
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δύσκολα θα βρεις πάντως δωρητή πλακέτας, και θ' αναγκαστείς ν' αγοράσεις (ΑΝ είναι τα αρχεία του που σ' ενδιαφέρουν. Γιατί αν απλά θες δίσκο, πιο συμφέρον είναι ν' αγοράσεις νέο, που θα 'ναι και μεγαλύτερος και καλύτερος από τεχνολογικής άποψης και με πλήρη εγγύηση αντικατάστασης. Κοντά στα ίδια λεφτά θα σου βγει άλλωστε = κατ' ελάχιστο κα'να πενηντάρι), έχε κατά νου σου αυτό το σάιτ :

Hard Drive Donor PCB for Seagate Barracuda WD Caviar Scorpio Samsung Hitachi Maxtor DiamondMax | PCB Solution

Link to comment
Share on other sites

Γεια...και χαρα σε ολο το TEAM.....ειμαι καινουργιος......το pc δεν αναγνωριζει τον σκληρο.....

κατοπιν τεχνικου διαγνωση κατα 99% καμενη πλακετα........ο σκληρος ειναι wd6400avss-00G9B1 SATA/8 MB

και αριθμος πλακετας 2061-701590-A00 AD.......μπορω να εχω την βοηθεια σας.......και απαντηση με προσωπικο μηνημα................σας ευχαριστω πολυ....:help1::help1::help1:

Μιας και έχω ακούσει πολλές φορές για καμένη πλακέτα το οποίο στην πραγματικότητα δεν ίσχυε σιγούρεψε το πρώτα. Δεν λέω ότι ο τεχνικός δεν έκανε σωστή διάγνωση αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις κοίτα αν το BIOS βλέπει τον δίσκο σου και δοκίμασε το και σε άλλη θύρα αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.....ναι τα αρχεια ειναι πολυ χρησιμα.......πρεπει με καποιο τροπο να τα παρω απο τον σκληρο........οσο για τον αλλο φιλο.....ναι ο δισκος δοκιμαστηκε σε τεσσερης διαφορετικους pc........δεν αναγνωριζεται απο κανεναν......μηπως μπορει καποιος να μου πει απο που μπορω να παραγγειλω την πλακετα εντος ελλαδος ηηη.....ποιος επισκευαζει σκληρους σε λογικα πλαισια

Έγινε επεξεργασία από polivios
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι καν εύκολο να βρεις κάποιο "τζιμάνι" που να ασχολείται σοβαρά με σκληρούς, Πολύβιε, ώστε να είναι η τιμή της "επισκευής", "λογική".

Το θέμα είναι πως υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες για αυτές τις περιπτώσεις, με τιμολόγια "φωτιά" όμως (μιλάμε για εκατοντάδες Ευρώ χρέωση. Κι αν και εξαρτάται από την περίπτωση, ο μέσος όρος είναι γύρω στο μισό χιλιάρικο).

Στην περίπτωσή σου, πρέπει να πάρει στα χέρια του τον δίσκο κάποιος που ξέρει αρκετά τί του γίνεται από δίσκους, ούτως ώστε να αποφανθεί με σιγουριά έαν ΤΥΧΟΝ δεν φταίει κάτι άλλο από πλακέτα (πίστεψέ με, μέχρι και κακό βίδωμα της υπάρχουσας πλακέτας μπορεί να φταίει για το ό,τι αντιμετωπίζεις τώρα. Όχι βέβαια το πιο πιθανό, αλλά θέλω να σου πω...). Από 'κει και πέρα, το απλούστερο που μπορεί να γίνει, είναι να δοκιμαστεί άλλη, πανομοιότυπη πλακέτα, κι αν είσαι τυχερός (ναι, παίζει μέχρι και το θέμα "τύχη"...) να αναγνωριστεί κανονικά ο δίσκος και τα περιεχόμενά του.

Όμως τη διαδικασία αυτή μπορείς να την κάνεις και μόνος, χωρίς την ανάγκη κάποιου "ειδικού". Αρκεί να είσαι σε θέση να εντοπίσεις την πλακέτα που ακριβώς χρειάζεσαι.

Κι επειδή όπως είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμά μου, δύσκολα θα βρεις δωρητή της σωστής πλακέτας, πρέπει να σκεφτείς το να μπεις σε έξοδα. Το σάιτ που σου υπέδειξα τις προάλλες (της One PCB Solution), AN έχει τέτοια που ψάχνεις, είναι καλή περίπτωση. Αλμυρά τις πουλάνε (μέσος όρος 50άρικο), αλλά τουλάχιστον είναι εγγυημένα λειτουργικές. Συν το ότι, υπάρχει η περίπτωση να χρειάζεται να γίνει μεταφορά του chip του firmware, από την παλιά πλακέτα στη νέα, διαδικασία που στην κάνει δωρεάν (νομίζω) η εν λόγω εταιρία, αρκεί βέβαια να τους στείλεις την παλιά, αφού συνεννοηθείς μαζί τους για ολ' αυτά.

Πάντως, και πάλι να ξέρεις, ότι υπάρχει περίπτωση (έστω και μικρή), και ΠΑΛΙ να μην μπορέσεις να έχεις πρόσβαση στα αρχεία που λες (...η ΜΟΝΗ σίγουρη περίπτωση πρόσβασης, είναι από εξειδικευμένη εταιρία ανάκτησης που λέγαμε - από αυτές που είπαμε πως χρεώνουν μαλλιοκέφαλα. Κι αυτό γιατί χρησιμοποιούν πανάκριβο εξοπλισμό, που κανείς "ιδιώτης τεχνικός" δεν έχει και είναι ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει και πολλά μόνος του).

Σούμα : στην Ελλάδα, δεν νομίζω να βρεις κάτι όπως το θες και το χρειάζεσαι. Ίσα-ίσα που μπορεί να πέσεις και σε κανένα...λαμόγιο, που θα στείλει ο ΙΔΙΟΣ τον δίσκο σε εξειδικευμένη εταιρία, και θα ζητήσει να πληρωθεί ΚΑΙ τη...μεσιτεία του, εκτός των άλλων... Οπότε, στη θέση σου εγώ θα κοίταγα να επικοινωνήσω με την "εταιρία πλακετών" που σου υπέδειξα, να εξασφαλίσω ότι όντως έχουν την πλακέτα που χρειάζομαι, να τους ρωτούσα ένα όντως χρειαζόταν ΚΑΙ η μεταφορά του chip που είπα (οπότε να τους στείλω ΠΡΩΤΑ τη δική μου πλακέτα), και να δοκίμαζα την τύχη μου όταν θα ερχόταν η νέα πλακέτα...

Επιμύθιο : μετά απ' ολ' αυτά, φαντάζομαι έχεις καταλάβει, έστω και όψιμα, την αξία που έχει το να διατηρούμε (ΕΓΚΑΙΡΩΣ) αντίγραφα στα σημαντικά αρχεία, πριν έρθει η στιγμή που θα τρέχουμε και δεν θα φτάνουμε (και δεν θα μας φτάνουν και τα λεφτά για το τρέξιμο...) και από εδώ και πέρα τουλάχιστον, να φροντίζεις σχετικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα σε ολους,

πολύ φοβάμαι οτι εχω καψει πλακετα στον σκληρό μου:

WD400BD-00JPA0

2060-1293-000 REVA

sticker 2061-001293-000 AD

υπάρχει κάποιος που να έχει πλακέτα που να ταιριάζει?

ερωτηση αν κάποιος ξέρει.

εχω άλλον ενα WD ο οποίος έχει έξοδο IDE, ενώ αυτός που γραφω παραπάνω εχει Sata.

Ξέρει κάποιος εαν αλλάξω πλακέτες αν θα δουλεψει ο σκληρός? με ενδιαφέρει μόνο να πάρω τα αρχεία...

ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι κατ' αρχάς το ίδιο μοντέλο τουλάχιστον (400ΒD 00JPA0). Kαι δεν νομίζω, έχοντας διαφορετικό interface (SATA / IDE) να έχουν ομοιότητες.

Είναι και "σπάνιος" ένας 40άρης SATA...Από την εμπειρία μου, πιο πολύ 80άρηδες βρίσκεις. 40άρηδες, βρίσκεις σε IDE...

Βέβαια δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις την τράμπα των πλακετών. Όσες εκ των προτέρων "άκυρες" τέτοιες έχω δοκιμάσει εγώ έστω, δεν μου έχουν κάνει κάποια ζημιά είτε στον δίσκο είτε στην πλακέτα (απλά αν είναι να μη δουλέψει ο "υβρίδιο", δεν θα δουλέψει). Θα χρειαστείς ένα Τorx (Νο 6) κατσαβιδάκι (ίσως τα καταφέρεις και με κάποιο κλασσικό "ίσιο", που ίσα-ίσα θα ταιριάζει σε 2 από τις γωνίες μιας Torx βίδας, αλλά μάλλον θα ψιλοζοριστείς). Βρίσκεις και σε λαϊκές ακόμα, σετάκια με κεφαλές και τον κορμό του κατσαβιδιού, με ένα Ευρώ. Καλό είναι να κουβαλήσεις μαζί σου τον δίσκο να τις δοκιμάσεις επί τόπου...Αλλιώς, σε σιδεράδικο/χρωματοπωλείο κτλ, όπου παίζει και να σου κοστίσει μέχρι και τάληρο βέβαια.

Όσο για εύρεση σωστής πλακέτας, κοίτα το ποστ 307. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις την τύχη σου στο eBay, αλλά και σε αγγελίες φόρουμ (όπως εδώ), κάνοντας μια αγγελία ζήτησης. Αν πάντως σταθείς τυχερός, οι παλιότεροι δίσκοι (όπως ο 40άρης που λες) δεν χρειαζόταν αλλαγή του τσιπ του firmware, οπότε αυξάνουν οι πιθανότητες να βρεις αυτό που θες (έχω πχ βάλει πλακέτα από 40άρη IDE σε 20άρη και δούλεψε - θυμάμαι αν ήταν ίδιο το πλήρες μοντέλο πάντως). Γενικά να κοιτάξεις ΕΣΤΩ να ταιριάζουν "οπτικά" τα κυκλώματα των πλακετών (θυμάμαι να έχω πετύχει πάνω από 5-6 διαφορετικά τέτοια "pattern" στα κυκλώματα διάφορων 40άρηδων...).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαίρετε.!! Πρόσφατα, παρέδωσε πνεύμα ενας σκληρός δίσκος Western Digital 100 GB EIDE. Συγκεκριμένα σαν να ξεκινούν οι κεφαλές και μετα από λίγο ακούγεται δυνατά τακ-τακτακ και μετά από λίγο σταματά (power-down ?) και ξανά το ίδιο...

Τον έβαλα σε εξωτερική θήκη για να το ελέγξω, αλλά δεν φαίνεται στο σύστημα (μόνο κάτω δεξιά το εικονίδιο USB φαίνεται)..ενα πρόγραμμα της WD το έβλεπε όμως με σωστή χωρητικότητα και έκανε κάποιους ελέγχους.

Το HDD Regenarator το έβλεπε με λάθος χωρητικότητα και ξεκίνησσα να κάνω ελέγχους. αλλά μετά από λίγη ώρα το τροφοδοτικό της θήκης κάηκε και το κουτί είχε ανεβάσει θερμκρασία..

Οι περισσότεροι μου είπαν οτι κατα 99% φταίει η πλακέτα ελεγκτή του δίσκου και ψάχνω να βρω ιδιο, μήπως και μπορέσω να σώσω τα δεδομένα. Αν κάποιος έχει κάτι ή ξέρει που μπορώ να βρω παρακαλώ ας απαντήσει:

WD Caviar WD1000

LBA 195371568 100.0 GB

S/N: WMA9P1545366

MDL: WD1000BB-22CCB0

DATE: 11 NOV 2001

DCM: HREHBT2AH

WD P/N: WD1000BB-22CCB0

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια εχω ενα σκληρο δισκο SEAGATE BARRACUDA 2Τ MODEL:ST2000DM001 και ψαχνω να βρω ενα ιδιο για να αντικαταστησω την πλακετα του μιας και τα αρχεια που εχω μεσα ειναι αρκετα σημαντικα( πτυχιακη, εργασιες για το μεταπτυχιακο κλπ) ο τεχνικος μου ειπε οτι ειναι πλακετα και αν βρω να την αντικαταστησουμε το θεμα ειναι οτι απο την στιγμη που τον συνδεω στον υπολογιστη κανει ενα επαναλαμβανομενο μπιπ για περιπου ενα λεπτο και σταματαει. ειμαι καινουριος στο φορουμ οποτε παρακαλω μια βοηθεια παραπανω αν κατι κανω λαθος. βοηθεις και προτασεις δεκτες. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γενικά χλωμό για δωρητή πάντως, να το ξέρεις...

Γι' αυτό ψάξου κι από μόνος, για αγορά : η πιο σίγουρη, είναι σε σχετική εταιρία, όπως η PCB Solutions (τσέκαρε για το μοντέλο που ψάχνεις, στο site τους). Xοντρικά να υπολογίζεις το ότι δεν φρόντισες να διατηρείς αντίγραφα (...) θα σου βγει γύρω στο 50άρι με 70άρι. ΑΝ βρεθεί πλακέτα. Και ΑΝ όντως σου κάνει δουλειά....

Υπ' όψιν ότι θα χρειαστεί να τους ενημερώσεις πριν την αγορά, ότι θα τους στείλεις (μετά την αγορά) την παλιά σου πλακέτα (3 Ευρώ συστημένος/προπληρωμένος φάκελος εξωτερικού, μεγέθους "ΔΕΗ")(...συν από 1Ευρώ από λαϊκή, σχετικό κατσαβιδάκι Torx, συνήθως Νο8 ή 6, για να βγάλεις την πλακέτα - έως και τάληρο αν πας να πάρεις ένα από "σιδεράδικο"/χρωματοπωλείο/κατάστημα εργαλείων κτλ), από την οποία θα βγάλουν το τσιπάκι του firmware και θα το μεταφέρουν στην νέα (διαδικασία απαραίτητη στους δίσκους της τελευταίας 5ετιάς, για να μπορέσεις να δεις τ' αρχεία σου, με τη νέα πλακέτα, καθώς το τσιπάκι σου έχει δεδομένα συσχετισμένα με τ' αρχεία που περιέχει ο δίσκος σου..........). Από όσο ξέρω, την κάνουν δωρεάν την μεταφορά, αρκεί ν' αγοράσεις πλακέτα από αυτούς. Ρώτα τους όμως πρώτα, για επιβεβαίωση.

Αν δεν βρίσκεις πλακέτα σε αυτούς, τότε θα πρέπει να ψάξεις να βρεις ολόκληρο δίσκο (ολοκαινούριο, κατά πάσα πιθανότητα).

Υπ' όψιν ότι στο site τους αναφέρουν (συνήθως) ποιά στοιχεία του μοντέλου του δίσκου και της πλακέτας πρέπει να ταυτοποιήσεις, διότι δεν ταιριάζει μια οποιαδήποτε πλακέτα (ίσως ούτε καν από ίδιο μοντέλο δίσκου, απλώς...).

Γενικώς, προετοιμάσου για ψαξίματα, "έρευνες", ερωτήσεις και μανούρα που ίσως σε πονοκεφαλιάσει...Πιθανώς η πτυχιακή σου να ήταν πιο δύσκολη, αλλά εκεί τουλάχιστον ήξερες με τί ασχολιόσουν. Ίσως και αν βρεις άκρη σχετικά εύκολα και να γίνουν όλα άμεσα και σωστά και σε μερικές ΒΔΟΜΑΔΕΣ (2-3 το λιγότερο, θα έλεγα, για να γίνουν τα πάντα από τη στιγμή που θα σταματήσεις να διαβάζεις αυτό το ποστ και θ' αρχίσεις να ψάχνεσαι, μέχρι να έχεις στα χέρια σου την νέα πλακέτα με το παλιό ROM τσιπάκι πάνω της, έτοιμη να την βάλεις στον δίσκο σου και αν δεις αν θα έχει αποδώσει το έξοδο και η όλη "φασαρία"...).

...αν έχεις, μερικά κατοστάρικα να διαθέσεις (δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια, αλλά μπορεί από 1-2, ίσως και μισό χιλιάρικο...), ο πιο εύκολος, γρήγορος και σίγουρος δρόμος είναι να απευθυνθείς σε ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΗ εταιρία ανάκτησης δεδομένων (...λέγε με Tic-Tac, Datalabs, Oktabit, όλες Αττική ή Northwind Θεσ/νίκη), όπου θα έχουν 100% αντιμετώπιση του προβλήματός σου, χωρίς να χρειαστεί να κάνεις κάτι ιδιαίτερο εσύ, παρά να τους δώσεις/στείλεις τον δίσκο και να τους πληρώσεις στο τέλος....

(...κι αν το περίπου μισό χιλιάρικο σου φαίνεται εξωφρενικό, πού να δεις τί χρεώνουν οι κατασκευάστριες δίσκων -όπως η Seagate "σου"- για ανάκτηση δεδομένων, και θα καταλάβεις γιατί έχουν τα τελευταία χρόνια φροντίσει να είναι συσχετισμένα τ' αρχεία με το ROM chip του firmware......).

Τέλος, ρίξε μια ματιά και στο eBay, βάλε καμμιά αγγελία για αγορά (πλακέτας ή και ολόκληρου του δίσκου) σε φόρουμ όπως εδώ, και γενικά γκούγκλαρε μήπως βρεις κάτι κάπου που θα είναι πιο συμφέρον...(μην ξεχνάς όμως, ότι παίζει και η αντικατάσταση του ROM τσιπ. Την οποία, βασίζεσαι σε ηλεκτρονικό να στην κάνει...; Αν τυχόν το καταστρέψει, μετά η μόνη λύση είναι οι πανάκριβες εταιρίες ανάκτησης...Aν έχεις δικό σου άνθρωπο, πχ μέσω πανεπιστημίου, που να βασίζεστε και οι δυο να κάνει την απόπειρα -δεν είναι κάτι τρομερό για να γίνει, αλλά αν γίνει μaλακία, είπαμε, την έκατσες...- προχώρα το στο έτσι).

(...γενικά όπως είπα, εταιρία πλακετών όπως η PCB Solutions, που να αναλαμβάνει κι όλα τη μεταφορά του τσιπ -δεν ξέρω αν το κάνουν κι άλλες που πιθανώς υπάρχουν- είναι η "μέση, οικονομική, και σχετικά σίγουρη λύση". Σχετικά, διότι -θα στο πουν κι ίδιοι- δεν εγγυώνται ότι η πλακέτα που θα διαλέξεις, θα δουλέψει. Στην πλειόνότητα των περιπτώσεων, δουλεύει, αλλά πότέ δεν ξέρει κανείς αν θα είναι ο ένας στους τόσους άτυχους...)

Καλό ξεμπέρδεμα κι εύχομαι να πάνε όλα καλά, όποιο δρόμο (από τους παραπάνω) κι αν διαλέξεις...

Έγινε επεξεργασία από washcloud
Link to comment
Share on other sites

Εγω πήρα απο ένα site pcb για 2 σκληρούς που κάηκαν οι πλακέτες.Εβαλα πάνω τις καινούργιες παίρνουν ρεύμα οι σκληροί αλλα πρέπει να αλλάξω το τσιπάκι με το firmware ώστε να μπορέσω να πάρω τα αρχεία μου

Link to comment
Share on other sites

αρχικα ευχαριστω πολυ για ολες τις πληροφοριες.ειδα στην εταιρεια που μου προτεινες και βλεπω οτι το κοστος παει κοντα στα 45ευρω τιμη που μπορει να ειναι η αγορα ενος μεταχειρισμενου ιδιου σκληρου.οσον αφορα τωρα το κομματι της αντικαταστασης υπαρχει η τεχνογνωσια αλλα οχι το ανταλλακτικο.τωρα δεν ειμαι σε θεση να δωσω 500 ευρω(για ανακτηση) οποτε για αυτο το λογο μπηκα στην αναζητηση πλακετας δωρεας ειτε και αγορας ακομα και ιδιου δισκου με σκοπο να τον κανω ανταλλακτικο για τον δικο μου.θα το ψαξω λοιπον και ελπιζω να σταθω τυχερος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας παίδες, ψάχνω τις εξής πλακέτες:

 

-Western Digital Blue 750GB

WD7500AALX-009BA0

 

-Seagate Barracuda 7200.12 500GB

ST35000418AS 9SL142-568

 

-Western Digital Caviar SE16 320GB

WD32000AAKS-00B3A0

 

-Hitachi Desktar 500GB

HDP725050GLA360 - 0A35415

 

Δεν πιστεύω πως θα τις έχει κάποιος, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις, είπα να τα αφήσω εδώ. Παρακαλώ, αν κάποιος τις έχει, ας μου στείλει ένα PM, θα βοηθούσε άπειρα!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.