Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από mariosalice

Σου απάντησα για τις βίδες στήριξης και σου είπα τη γνώμη μου.

Είπες και τη δική σου.

Τι άλλο να γράψουμε πάνω στο θέμα?

Πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου και να δεχτώ ότι οι δύο βίδες χωρίς backplate επαρκούν?

Το βλέπεις...

Δεν δέχεσαι την άλλη άποψη...

Πρώτη φορά δεν στήνεις υδρόψυξη?

Εγώ έχω στήσει αρκετές και έχω αποκομοίσει κάποια εμπειρία(ειδικά με κιτ της ασατεκ)...θα ήθελα να σε βοηθείσω αλλά δεν το καταδέχεσαι...λές ότι είναι απαράδεκτο το κιτ και τέλος...(ξέρω ότι βγαίνει σαν ψωνίστικο αλλά δεν βλέπω κάποιο άλλο τρόπο να στο πώ...)

Με αυτόν τον τρόπο προδιαθέτεις κάποιον αρνητικά στο να αγοράσει κάποιο κιτ της ασατεκ...χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος...και χωρίς να έχεις βγάλει ασφαλή συμπεράσματα....

Σε κάποια φάση είπες θα πάρεις το pcb στο χέρι..αλλά ακόμα δεν κατάλαβα τον λόγο που θα γίνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Kαλησπερα σε ολους.

θα ηθελα να πω δημοσια ενα ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστω στον αγαπητο φιλο Μαριο

(mariosalice) για την πολυτιμη βοηθεια που μου προσφερε στο να ξεπερασω ΟΛΑ

τα προβληματα-ιδιαιτεροτητες που ειχα με την δικια μου Extreme.

Μεχρι προχθες ημουν ετοιμος να βαλω την Extreme στο ραφι και να περιμενω την

ελευση της Commando-Abit.Ομως μετα απο πολυωρη τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχα με

το Μαριο αναθεωρισα ολες τις αποψεις που ειχα για την μητρικη.Ολα πλεον δουλευουν

τελεια!!!

Οι οδηγιες που δινει,με ολη την καλη θεληση που εχει να τις μοιραστει μαζι μας ειναι

ορθοτατες!

Με εκτιμηση.

Γιαννης 30ιδης.

Link to comment
Share on other sites

Πριν γράψω κάτι που διαπίστωσα θέλω να κάνω μια παρένθεση.

Καλό είναι το editing των μηνυμάτων αλλά δημιουργεί προβλήματα σε μια συζήτηση.Αν δεν έχουμε απαντήσει σε ερώτηση κάποιου (εφόσον ξέρουμε την απάντηση και έχουμε όρεξη να του απαντήσουμε,βεβαίως) και στο μεταξύ έχουμε γράψει άλλα post καλό είναι να μην γυρνάμε και κάνουμε edit σε παλιότερο κοντινό στην ερωτηση post γιατί συνήθως οι περισσότεροι δεν γυρνάμε να διαβάσουμε τι γράφτηκε πριν εφόσον τα post που γράφτηκαν τα έχουμε διαβάσει.Με αποτέλεσμα να ρωτήσουμε κάτι που έχει ήδη απαντηθεί αλλά ετεροχρονισμένα και σε λάθος σημείο,δηλαδή κάπως σαν manual και οχι σαν ζωντανή και διαδραστική συζήτηση.Τέλος της παρενθέσεως.

Λοιπόν το πρόβλημα μου με το μοντεμ εξαλείφθηκε μόλις απενεργοποίησα το pcie spread spectrum.

Τελικά κλίνω προς την άποψη οτι το spread spectrum δεν είναι καθόλου καλό.Εδω και πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ pc πάντα το είχα απενεργοποιημένο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Τώρα που αποφάσισα να το δοκιμάσω απέκτησα!

Το μόνο spread spectrum που έχω αυτή την στιγμή ενεργό είναι το MCP.Μάλλον θα το καταργήσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Χθες, στις 22:20]

Λοιπόν το πρόβλημα μου με το μοντεμ εξαλείφθηκε μόλις απενεργοποίησα το pcie spread spectrum.

Τελικά κλίνω προς την άποψη οτι το spread spectrum δεν είναι καθόλου καλό.Εδω και πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ pc πάντα το είχα απενεργοποιημένο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Τώρα που αποφάσισα να το δοκιμάσω απέκτησα!

Το μόνο spread spectrum που έχω αυτή την στιγμή ενεργό είναι το MCP.Μάλλον θα το καταργήσω και αυτό.

Οπως εχει πει και ο Μαριος για να εχεις ενεργοποιημενο το spread spectrum πρεπει και ο

δισκος σου να υποστηριζει αυτην την λειτουργια.Εχω δυο WD raptors σε RAID 0 με

ενεργοποιημενο το spread spectrum και στους δισκους και στο bios χωρις κανενα

προβλημα. :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 00:20]

Λοιπόν το πρόβλημα μου με το μοντεμ εξαλείφθηκε μόλις απενεργοποίησα το pcie spread spectrum.

Τελικά κλίνω προς την άποψη οτι το spread spectrum δεν είναι καθόλου καλό.Εδω και πολλά χρόνια που χρησιμοποιώ pc πάντα το είχα απενεργοποιημένο και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Τώρα που αποφάσισα να το δοκιμάσω απέκτησα!

Το μόνο spread spectrum που έχω αυτή την στιγμή ενεργό είναι το MCP.Μάλλον θα το καταργήσω και αυτό.

Μου φαίνεται παράξενο να ενεργοποιηείς το pcie Spread Spectrum και να σου δημιουργεί πρόβλημα στο USB Modem.

Λογικά δεν θα έπρεπε να είναι αυτή η αιτία των προβλημάτων σου.

Εκτός και αν ανακάλυψες άλλο ένα bug LOL ..

Το Bios έχει by default ενεργοποιημένo το pcie spread Spectum, οπότε οι περισσότεροι δεν το αλλάζουν.

Δεν θα είχαν το ίδιο πρόβλημα και άλλοι με USB modem?

Μήπως έχεις αφήσει το LinkBoost=enabled (default ρύθμιση του BIOS) και ανέβασες το LDT?

Με συχνότητα SB=200 και πολλαπλασιαστή LDT=Χ5, το BIOS, αγνοεί το SB=200 και υπερχρονίζει όχι μόνο την κάρτα γραφικών αλλά και το PCI και μαζί όλα όσα εξαρτώνται από αυτό, όπως σκληρούς δίσκους, USB κτλ.

Ορισμένες συσκευές είναι γνωστό ότι δεν αντέχουν συχνότητα στο PCI πάνω από 33.

Εδώ μιλάμε για συχνότητα PCI 41.7.

Δες την επίδραση του LinkBoost=enabled στην εικόνα.

post-2226-1416072980,4516_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 00:20]

Πριν γράψω κάτι που διαπίστωσα θέλω να κάνω μια παρένθεση.

Καλό είναι το editing των μηνυμάτων αλλά δημιουργεί προβλήματα σε μια συζήτηση.Αν δεν έχουμε απαντήσει σε ερώτηση κάποιου (εφόσον ξέρουμε την απάντηση και έχουμε όρεξη να του απαντήσουμε,βεβαίως) και στο μεταξύ έχουμε γράψει άλλα post καλό είναι να μην γυρνάμε και κάνουμε edit σε παλιότερο κοντινό στην ερωτηση post γιατί συνήθως οι περισσότεροι δεν γυρνάμε να διαβάσουμε τι γράφτηκε πριν εφόσον τα post που γράφτηκαν τα έχουμε διαβάσει.Με αποτέλεσμα να ρωτήσουμε κάτι που έχει ήδη απαντηθεί αλλά ετεροχρονισμένα και σε λάθος σημείο,δηλαδή κάπως σαν manual και οχι σαν ζωντανή και διαδραστική συζήτηση.Τέλος της παρενθέσεως.

Το πρώτο ποστ θα ανανεώνεται τακτικά ανάλογα με τα νεότερα δεδομένα και θα εμπλουτίζεται.

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική εχει το spread spectrum ενεργό στο default για να πάρει έγκριση καταλληλότητας.

Το linkboost το ξέρω οτι κάνει overclock στην pci και γι`αυτό το είχα απο την αρχή disabled.

Εδώ πρέπει να διευκρινίσω οτι έχω μια κάρτα γραφικών pci

απλό,οχι pcie http://www.chaintechusa.com/tw/eng/product_spec.asp?MPSNo=14&PISNo=201

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια και προς το παρόν με καλύπτει απόλυτα.Περιμένω να πάρω καμιά φτηνή 8800gt.

Μπορεί αυτό να επιδρά,αλλά επίσης δεν ξέρουμε και πόσοι χρήστες έχουν πρόβλημα με restart απο το usb μοντεμ τους.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΡΑΙΚΕΡΑΔΕΣ ...ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ...

ΣΤΗΝ WS ΠΟΥ ΕΧΩ , ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ( ΚΟΛΗΜΜΑΤΑ..ΜΠΛΕ ΟΘΩΝΕΣ Κ.Λ.Π )

cpu frequency 333

dram 833 εχω τις 900 OCZ

perfomance mode auto

PCI expr. freq.. 100

PCI clock synchronization 33.33Mhz

τα spectrum disaabled

και ρευμα μονο στις μνημες 2,1v

CPU AUTO ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ AUTO

ΠΕΣΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ???????????????????

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 20:10]

Η μητρική εχει το spread spectrum ενεργό στο default για να πάρει έγκριση καταλληλότητας.

Το linkboost το ξέρω οτι κάνει overclock στην pci και γι`αυτό το είχα απο την αρχή disabled.

Εδώ πρέπει να διευκρινίσω οτι έχω μια κάρτα γραφικών pci

απλό,οχι pcie http://www.chaintechusa.com/tw/eng/product_spec.asp?MPSNo=14&PISNo=201

Δεν παίζω καθόλου παιχνίδια και προς το παρόν με καλύπτει απόλυτα.Περιμένω να πάρω καμιά φτηνή 8800gt.

Μπορεί αυτό να επιδρά,αλλά επίσης δεν ξέρουμε και πόσοι χρήστες έχουν πρόβλημα με restart απο το usb μοντεμ τους.

Έγραψα ότι το pci Spread Spectrum είναι ενεργοποιημένο by Default, με την έννοια ότι οι περισσότεροι το αφήνουν ενεργοποιημένο.

Σε άλλα Forum δεν είδα προβλήματα με USB modem (με ενεργοποιημένο το SS).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Χθες, στις 23:07]

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΡΑΙΚΕΡΑΔΕΣ ...ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΘΕΛΩ...

ΣΤΗΝ WS ΠΟΥ ΕΧΩ , ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΣ ΕΞΕΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟΣ ( ΚΟΛΗΜΜΑΤΑ..ΜΠΛΕ ΟΘΩΝΕΣ Κ.Λ.Π )

cpu frequency 333

dram 833 εχω τις 900 OCZ

perfomance mode auto

PCI expr. freq.. 100

PCI clock synchronization 33.33Mhz

τα spectrum disaabled

και ρευμα μονο στις μνημες 2,1v

CPU AUTO ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ AUTO

ΠΕΣΤΕ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ???????????????????

Να υποθεσω οτι φορματ εχεισ κανει ετσι;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 19:36]

Να υποθεσω οτι φορματ εχεισ κανει ετσι;

Ναι και δουλευω αψογα μα auto ρυθμίσεις και

manual

cpu 300

μνημες 800 ρευμα 2,1 v

pci freq 100

στα 2,7Mhz τον 6600 απο εκει και περα θελει πιραγμα και εχω κατσει ...

υπαρχουν και φοβιες .....τι να κανουμε???

Link to comment
Share on other sites

- Βάλε τις μνήμες σου να τρέχουν σύγχρονα με το FSB (Ψάξε για επιλογή "1/1" ή "533" )

- Βάλε καρφωτό Vcore 1.375 ή 1.4

- Συνέχησε να ανεβάζεις το FSB ανά 5 ή 10Mhz τη φορά, μέχρι να βρεις την χρυσή τομή συχνότητας/ρεύματος/θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

Οι default ρυθμίσεις στο BIOS για τη CPU είναι οι παρακάτω.

> Overclocking

-----------------------------------

CPU Multiplier: (XX)

CPU Internal Thermal Control: Disabled

Limit CPUID MaxVal: Disabled

Enhanced C1 (C1E): Disabled

Execute Disable Bit: Enabled

Virtualization Technology: Disabled

Enhanced Intel Speedstep Tech: Disabled

Οι παραπάνω ρυθμίσεις, είναι κατάλληλες για extreme υπερχρονισμό.

Αν όμως θέλετε να ενεργοποιείστε τις δυνατότητες διαχείρισης ενέργειας και ελέγχου θερμοκρασίας του επεξεργαστή, οι ρυθμίσεις είναι οι παρακάτω.

ΠΡΟΣΟΧΗ.

Με ενεργοποιημένο το Enhanced Intel Speedstep Tech βάλτε υποχρεωτικά τον πολλαπλασιαστή του επεξεργαστή στο default.

Μπορείτε να υπερχρονίστε ανεβάζοντας το FSB.

> Overclocking

-----------------------------------

CPU Multiplier: (XX)

CPU Internal Thermal Control: Enabled

Limit CPUID MaxVal: Disabled

Enhanced C1 (C1E): Enabled

Execute Disable Bit: Enabled

Virtualization Technology: Enabled

Enhanced Intel Speedstep Tech: Disabled

Ειδικά το Virtualization Technology: Enabled ενεργοποιεί την αλλαγή της συχνότητας του επεξεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις κάποιας εφαρμογής.

Για να γίνει όμως αυτό είναι απαραίτητο να υποστηρίζεται από το λειτουργικό.

Windows XP SP2

Στα Windows XP SP2 πρέπει να κάνετe δύο πράγματα.

Α. Τρέξτε το αρχείο για dual CPU throttling support "WindowsXP-KB896256-v4-x86-ENU.exe" της Μ$

Β. Ακολουθείστε τις οδηγίες της M$ ή για ευκολία σας κάντε τα εξής (είναι το ίδιο πράγμα).

1. Αντιγράψτε σε ένα .txt αρχείο (notepad) το παρακάτω κείμενο, ανάμεσα στις γραμμές.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Throttle]
"PerfEnablePackageIdle"=dword:00000000

Ονομάστε το "Throttle dissable.reg" χωρίς τα εισαγωγικά.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Throttle]
"PerfEnablePackageIdle"=dword:00000000

Ονομάστε το "Throttle enable.reg" χωρίς τα εισαγωγικά.

2. Βάλτε Minimal Power Managment.

Control Panel -> Power Options -> Power Schemes -> Minimal Power Managment

Με "Minimal Power Managment" ο επεξεργαστής θα τρέχει με πολλαπλασιαστή Χ6 μέχρι το default, ανάλογα με τις απαιτήσεις των προγραμμάτων.

Πχ. Αν έχετε FSB 333Χ4=1333, ένας o επεξεργαστής 6800 με default πολλαπλασιαστή Χ11, θα μεταβάλλει τη συχνότητα από 333Χ6=2998MHz, μέχρι 333Χ11=3663MHz ανάλογα με τις απαιτήσεις.

Με άλλα Power Managment ο επεξεργαστής τρέχει με το default πολλαπλασιαστή.

Για να το δείτε, τρέξτε το CPUz και παράλληλα ένα SPi 1MB.

Αν τρέξτε το "Throttle enable.reg" οι μεταβολές στη συχνότητα γίνονται πιο γρήγορα, οπότε αυξάνει η ταχύτητα του επεξεργαστή.

Αν τρέξτε το "Throttle dissable.reg", οι μεταβολές στη συχνότητα γίνονται πιο αργά, οπότε μειώνεται πολύ η ταχύτητα του επεξεργαστή και η απόκριση του ανάλογα με τις απαιτήσεις.

Windows Vista

Αρκεί να βάλετε Minimal Power Managment.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.