Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Κάτσε λίγο γιατί δεν έχω ιδέα από Intel.

Μόλις που το έστησα το μηχανάκι.

Θα περάσει λίγος καιρός μέχρι να το μάθω.

Πάντως η πρώτη εντύπωση είναι θαυμάσια.

Με τόσα που διάβαζα για προβλήματα στο στήσιμο, για raid, για υψηλές θερμοκρασίες, περίμενα να είναι μάπα το καρπούζι.

Ε αυτό που βλέπω είναι θαυμάσιο.

Το μόνο που λείπει από την μητρική είναι το midi port, ενώ έχει πολλά περισσότερα.

Πριν από λίγη ώρα δούλεψε για πρώτη φορά.

Ενθουσιάστηκα όταν την είδα φωτισμένη ...

Link to comment
Share on other sites

@mariosalice

Καλοδούλευτη Μάριε. Για το chipset 680 έχει βγεί οδηγός overclocking από την nvidia. Ρίξτου μια ματιά....μπορεί να σε βοηθήσει τώρα που ΄άλλαξες στρατόπεδο....... Από θερμοκρασία άσε τι λέι η μητρική. Η Intel έχει βγάλει το TAT tool που μετρά την θερμοκρασία μέσα στους πυρήνες του επεξεργαστή. Επίσης έχει και stress option για να δεις max θερμοκρασίες. Βαλτο και δες τι πραγματικά τι παίζει. Στην δικία μου ΄για παράδειγμα λέει το BIOS -31 και το TAT - 38 βαθμούς. Εννοείται πως το TAT είναι το σωστό.

@KNIGHT_77

Πως πάμε με την evga? Έχω φάει το σύμπαν για να δουλέψει το Front Audio Pannel αλλά τίποτα! Πολλά παιδία όπως διαβάζω και από το site της Evga εχουν το ίδιο πρόβλημα αλλά τίποτα. Το σπαστικό είναι πως ο Front Audio Pannel Connector του κουτιού κουμπώνει στα pins της μητρικής με τέτοιο τρόπο που αποκλήει κάθε πιθανότητα να τον βάλεις λάθος ....Αναρωτιέμαι μήπως παίζει κάποιο jumper...? To αντιμετώπισες εσύ αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικη Μάριε!Το κομματάκι σου θα πετάει λέμε..:jump1:

Η θερμοκρασία θ'ανέβει μόνο με τα volts.Με stock δε θα έχεις κανένα πρόβλημα..

Πάντως πολύ θετικό για την nvidia οτι αναγνωρίζει Raid ακόμη κι από άλλη πλατφόρμα!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα είχα και με την προηγούμενη μητρική της Nvidia.

Ανησύχησα και μέτρησα τις τάσεις με πολύμετρο στο 24πινο σε λειτουργία και είδα ότι ήταν καρφί στα προβλεπόμενα χωρίς καθόλου droop.

Πάντως αυτή τη στιγμή έχω αλλάξει τροφοδοτικό.

Πριν είχα το Enermax 600 και τώρα το Galaxy 850 και όπως βλέπεις δεν είμαι υπερχρονισμένος.

Δεν ξέρω πάντως τι συμβαίνει και στο 24πινο μετράω 3.31 και 12.02 την ίδια ώρα που το BIOS μου δείχνει 3.24.

@Mainframe

Ευχαριστώ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Μήπως έχεις πρόχειρα τα URL για τον οδηγό της Nvidia και του Thermal analysis tool?

Βρήκα μια έκδοση του ΤΑΤ αλλά δεν τρέχει στα Vista.

Μήπως είναι φτιαγμένο για Intel chipsets και δεν δουλεύει σε Nvidia?

Πάντως δεν το χρειάζομαι και πολύ το TAT γιατί χρησιμοποιώ το καλύτερο πρόγραμμα που είναι το δάκτυλο μου. LOL.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε.

1)Oveclocking manual για nvidia 680ι,

http://www.nvidia.com/docs/CP/45121/nforce_680i_sli_overclocking.pdf

2) To ΤΑΤ στα ΧP/SP2 μου, με το σύστημα της υπογραφής, παίζει μια χαρά.....τώρα για vista δεν ξέρω. Αυτό το version (11) έχω http://www.hardware.fr/marc/TAT.exe . Για δές το...

;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 15:25]

Δεν το εχω κοιταξει ακομα...

Mε update bios δοκιμασες?

Το τελευταίο έχω πάνω αλλά τίποτα......Μαλλον θα πρέπει να καρφωθούν τα πινακια με αλλή σειρά από αυτή του ΑC'97 CODEC δεδομένου πως η κάρτα υποστηρίζει High Definition Audio CODEC.

Πάντως αν βρείς τίποτα.....καλοδεχούμενο!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 15:25]

Δεν το εχω κοιταξει ακομα...

Mε update bios δοκιμασες?

Μάλλον το βρήκα....έχει να κάνει με το auto-sensing of jacks....θα το δώ το βράδυ σπίτι!

http://www.evga.com/community/messageboard/topic.asp?TOPIC_ID=22201&SearchTerms=front,audio,

-------Ok, I figured it out.

The Antek case does not support auto-sensing of jacks being inserted in the front ports. By default the built-in audio on the 680i expects this to work.

In the RealTek control panel you can turn off auto-sensing. In the control panel go to Audio I/O, click the small X icon at the top-right (above the back-panel inputs) and select "Disable front panel jack detection".

------

Για να δούμε?!?!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 16:32]

Μάριε.

1)Oveclocking manual για nvidia 680ι,

http://www.nvidia.com/docs/CP/45121/nforce_680i_sli_overclocking.pdf

2) To ΤΑΤ στα ΧP/SP2 μου, με το σύστημα της υπογραφής, παίζει μια χαρά.....τώρα για vista δεν ξέρω. Αυτό το version (11) έχω http://www.hardware.fr/marc/TAT.exe . Για δές το...

;)

Πω πω. Υπέροχος οδηγός.

NVIDIA nForce 680i SLI

Overclocking Guide

Μου γλίτωσες πολύ κόπο.

Αυτή την έκδοση του ΤΑΤ έχω κατεβάσει, αλλά δεν δουλεύει στα Vista.

Μου βγάζει το εξής μήνυμα

Error enumerating On Demand Clock Modulation support.

Terminating tool.

Προφανώς δεν μετράει μόνο τη θερμοκρασία οπότε μάλλον θα πρέπει να ενεργοποιήσω στο BIOS κάποια επιλογή για θερμική προσαρμογή του επεξεργαστή ανάλογα με τις απαιτήσεις. Ίσως να δουλέψει έτσι.

Στο PDF αρχείο όμως που μου έδωσες λέει (και συμφωνώ)

Enhanced Intel Speedstep Technology

Technology that changes CPU frequency dynamically depending

on power and thermal requirements of a CPU. Because it can

limit the ability to overclock an Intel CPU, it needs to be turned

off for best results. It is possible that this feature is turned off by

default depending on the motherboard you are using, but you

should always double check.

EDIT

Τελικά δεν είναι υπέροχος ο οδηγός.

Τον διάβασα μέσα σε πέντε λεπτά.

Λέει όμως τα βασικά, ώστε να γίνει κατανοητός ο τρόπος λειτουργίας των παραμέτρων υπερχρονισμού στο 680ι.

Πρόσεξα ότι το SPP επικοινωνεί με το MCP (north south) με hypertransport 200X5=1000 megatransfers.

Επίσης η μνήμη επικοινωνεί με τον επεξεργαστή μέσω του Northbridge (680i SPP), οπότε μπορούμε να ρυθμίσουμε τη συχνότητα επικοινωνίας της μνήμης με το ΝΒ, ανεξάρτητα από το FSB (unlinked).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Χθες, στις 16:56]

Μάλλον το βρήκα....έχει να κάνει με το auto-sensing of jacks....θα το δώ το βράδυ σπίτι!

http://www.evga.com/community/messageboard/topic.asp?TOPIC_ID=22201&SearchTerms=front,audio,

-------Ok, I figured it out.

The Antek case does not support auto-sensing of jacks being inserted in the front ports. By default the built-in audio on the 680i expects this to work.

In the RealTek control panel you can turn off auto-sensing. In the control panel go to Audio I/O, click the small X icon at the top-right (above the back-panel inputs) and select "Disable front panel jack detection".

------

Για να δούμε?!?!

@Knight _77

Αυτό έιναι....Τώρα δουλέυει μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.