Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από inertiacreep [Χθες, στις 19:07]

Το utility που διαβάζει τη θερμοκρασία του CPU απευθείας από τον πυρήνα. Θεωρείται πιο αξιόπιστο από τα υπόλοιπα...

λινκυ

Δεν ξέρω ποιο είναι πιο αξιόπιστο.

post-2226-1416072929,7539_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

To coretemp είδα να λένε στο Extreme στο ότι δεν είναι αξιόπιστο.

Συμφωνεί και το δάκτυλο μου.

Λοιπόν αφού διαπίστωσα διάφορα παράξενα και μέχρι να συνηθίσω τα νέα κόλπα, είπα να ανεβάσω έτσι στα τυφλά το σύστημα και δεν τα πήγε άσχημα.

post-2226-1416072929,862_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Vcore 1.25v. Φαίνεται στο PCProbe (τα πράσινα κουτάκια).

Ουσιαστικά δεν χρειαζόμουν να αυξήσω το vcore.

Το ανέβασα στα πλάισια ψαξίματος, γιατί πρέπει να έχουν κάνει λάθος στην αντιστοίχιση των τάσεων vcore που φαίνονται στο BIOS.

Πατάμε να δώσει 1.1v και στην πραγματικότητα δίνει 1.02v.

Για περισσότερα, δες το validation του CPUz ...

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=146818

Αυτή τη στιγμή ο επεξεργαστής είναι στα 3600 με 400 FSB.

Δεν ασχολήθηκα σχεδόν καθόλου με τη μνήμη ακόμα.

Τα περισσότερα τα έχω σε auto, όπως τα timing και πολλά άλλα.

Ο υπερχρονισμός που βλέπεις είναι για νούμπιδες.

Έχω πολλά κενά γνώσης σε αυτή την πλατφόρμα.

Σχετικά με το SATA, που αναφέρουν όσοι έχουν evga, το έλεγξα με αντιγραφές τεράστιων αρχείων, για άλλη μια φορά και δεν διαπίστωσα κανένα πρόβλημα.

Δουλεύει άψογα.

Πιστεύω ότι πρόκειται για το ίδιο παλιό πρόβλημα που είχε το nforce4 με κάποιους σκληρούς δίσκους.

Διαπιστώθηκε όμως ότι έφταιγαν οι δίσκοι.

H θερμοκρασία του επεξεργαστή κατά τη διάρκεια SPi φτάνει τους 36 βαθμούς, που είναι καλή.

Σε επόμενο ποστ θα έχω και το τελικό σε ηρεμία, για σύγκριση vdroop και θερμακρασίας.

post-2226-1416072929,911_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα Vista όπως διαπίστωσα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με τα XP για έλεγχο υπερχρονισμού και για μεταφορά από υπολογιστή σε υπολογιστή.

’λλαξα όλο το hardware και ενώ τα XP κόλλησαν και αναγκάστηκα να κάνω νέα, διορθωτική εγκατάσταση από bootable CD, τα Vista δούλεψαν μια χαρά.

Επίσης δεν καταστρέφεται η registry σε περίπτωση λάθος υπερχρονισμού.

Μπήκα κατά λάθος με 400Χ10=4GH έχοντας default τάσεις και ενώ ξεκίνησαν τα Vista έκαναν επανεκκίνηση. Διόρθωσα το BIOS, μπήκα στα Vista και όλα καλά.

Με τα XP αν το έκανα αυτό, θα είχα σίγουρα προβλήματα και θα χρειαζόταν να ξανακάνω διορθωτική εγκατάσταση.

Η εικόνα δείχνει το SPi του προηγούμενου post, όταν ολοκληρώθηκε, για σύγκριση idle - load.

post-2226-1416072929,9347_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίο επίσημο BIOS είναι το SE0402.

Με αυτή την έκδοση ήρθε η μητρική μου.

Το site της Nvidia έχει μόνο το SE0302.

Υπάρχει ακόμα και το beta SE0505.

Μπορείτε να τα κατεβάσετε από εδώ.

http://www.lejabeach.com/ASUS/Striker/

Link to comment
Share on other sites

Freq : 3600.08 MHz (400.01 * 9) Linked memory

RAM Size : 2048 MB

RAM Freq : 533.3 MHz

RAM Type : DDR2-SDRAM Dual Channel

RAM Ratio : 3:4

RAM Timings : 5-7-7-21

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=146818

SPi 1M: 14.846

(Σε προηγούμενο ποστ)

Freq : 3600 MHz (360 * 10) Unlinked memory

RAM Size : 2048 MB

RAM Freq : 523.6 MHz

RAM Type : DDR2-SDRAM Dual Channel

RAM Ratio : 11:16

RAM Timings : 5-5-5-15

http://valid.x86-secret.com/show_oc?id=147386

SPi 1M: 14.817 *

Freq : 3600.08 MHz (400.01 * 9) Linked memory

RAM Size : 2048 MB

RAM Freq : 533.3 MHz

RAM Type : DDR2-SDRAM Dual Channel

RAM Ratio : 3:4

RAM Timings : 5-5-5-15

SPi 1M: 14.840 μέχρι και 15.5

Αν βγάζετε άκρη ...

Οι προτεινόμενες, από την Super Talent τιμές για τη μνήμη μου στα 500*2=1000 με 2.2v είναι:

Cas: 4

tRCD: 5

tRP: 4

tRAS: 15

TRC: 27 (o Phil λέει 6)

Μάλλον δεν πρέπει να έχω κανένα timing στο auto, ώστε να είναι συγκρίσιμα τα αποτελέσματα.

* Το SPi 360*10.

EDIT

Με το memset είδα και τις υπόλοιπες τιμές που βάζει αυτόματα το BIOS οπότε μπορώ να αρχίσω να ασχολούμαι με τη μνήμη.

Cas: 5

tRCD: 5

tRP: 5

tRAS: 15

TRC: 27

tRFC: 43

tWR: 6

tWTR: 10

tRRD: 4

RMS: 7.8μs

post-2226-1416072930,8361_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο καλός είναι ο επεξεργαστής γιατί δεν τον έχω ψάξει πολύ.

Πάντως το Orthos με 1.23v στα 3600, δεν το βγάζει.

Μέχρι στιγμής έβγαλε το Orthos (2 ώρες και παράλληλη χρήση Internet) στα 3335MHz, με 1.23v στη CPU και 1000 μνήμη 5-5-5-15.

Η θερμοκρασία του επεξεργαστή ήταν στους 49-52 βαθμούς, με αθόρυβο σύστημα (όλοι οι ανεμιστήρες δουλεύουν με ελάχιστες στροφές).

Link to comment
Share on other sites

Μάριε, εγώ τα έχω όλα στα Default, και αυτό γιατί τελικά με το να τα τσιμπίσω δεν βλέπω καμια ουσιαστική διαφορά στα fps >1600*1200. άσε που όπως και εσυ, έχω χαμηλώσει τα πάντα για να μην ακούγονται και δεν θέλω ιστορίες με αναβαζμένες θερμοκρασίες κλπ.

Σου είπα πρίν ότι είναι πολύ καλό το κομάτι γιατί σύμωνα με αυτά που ακόυγονται στο web, για 3,5GHz θές περίπου 1,3 - 1,32 Volt....Αν εσύ σταθεροποιηθείς στα 3,5 με 1,25v είσαι σουπερ και δεν θα τσιμπαέι και τόσο σε θερμοκρασία λογο τάσης.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 15:31]

Μάριε, εγώ τα έχω όλα στα Default, και αυτό γιατί τελικά με το να τα τσιμπίσω δεν βλέπω καμια ουσιαστική διαφορά στα fps >1600*1200. άσε που όπως και εσυ, έχω χαμηλώσει τα πάντα για να μην ακούγονται και δεν θέλω ιστορίες με αναβαζμένες θερμοκρασίες κλπ.

Σου είπα πρίν ότι είναι πολύ καλό το κομάτι γιατί σύμωνα με αυτά που ακόυγονται στο web, για 3,5GHz θές περίπου 1,3 - 1,32 Volt....Αν εσύ σταθεροποιηθείς στα 3,5 με 1,25v είσαι σουπερ και δεν θα τσιμπαέι και τόσο σε θερμοκρασία λογο τάσης.

Ευχαριστώ για την πληροφορία ότι για 3500 θέλουμε 1.3-1.32v.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου στο θέμα της θερμοκρασίας και του θορύβου.

Κάθε συνδυασμό τον ελέγχω πλέον με orthos, παίζοντας παράλληλα τα παιχνίδια που έχουν τα Vista.

Τo SPi 32 δεν μου λέει τίποτα για σταθερότητα.

Μακάρι να υπήρχε μια βάση δεδομένων με την ελάχιστη τάση που είναι Orthos σταθερή κάποια συχνότητα του επεξεργαστή.

Όλοι ανακαλύπτουμε τον τροχό από την αρχή.

Όταν θα πιάσω κάτι καλύτερο θα αλλάξω την παρακάτω εικόνα.

post-2226-1416072932,5446_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.