Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Κάνε διπλό κλικ πάνω σε ένα controller και θα το δεις.

Έχει και διαγνωστικό ταχύτητας.

Ψάχνει να βρει τα δεδομένα με τη λογική του δίσκου και όχι με τη σειρά που τα ζητάμε.

Δηλαδή δεν πάει την κεφαλή από το ένα σημείο στην αρχή, στο δεύτερο σημείο στο τέλος και στο τρίτο ξανά στην αρχή, επειδή τα ζητήσαμε με αυτή τη σειρά.

Πάει στην αρχή, διαβάζει το πρώτο και το τρίτο σημείο και μετά πάει στο τέλος για να διαβάζει το δεύτερο σημείο.

Αυξάνει την ταχύτητα και μειώνει τη φθορά του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα .....τα λεμε..

συνεχιζω ελεγχους τσεκαρω και τα λεμε ...κατι ελεγε παντως η σωστη σειρα SATA

1 raptor μονο του και 3-4 τους αλλους νομιζω παω ταχυτερα ...για να δουμε ...λες??

αντε καληνυχτα

Link to comment
Share on other sites

Παντως το NCQ στην e-vga το εχω απενεργοποιημενο καθως ειχα πτωση στο transfer rate

σε 2x160Gb Seagate 8Mb cache Sata 1 @ Raid 0....

Βεβαια αυτο πριν το P23 bios...Θα ξαναδοκιμασω σημερα....

Με την Asus Striker εσεις εχετε παρατηρησει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

ο raptor και ο ενας WD320 το υποστηριζουν.....εγω βλέπω αλλα κουφα οπως είπα ...προφανως θελω μια σωστη ξανα εγκατασταση των xp πχ σήμερα πρωι παταγα δεξι κλικ στην επιφανεια εργασίας και για να μου βγαλει το πινακακι με τις εντολες ...(τακτοποιηση εικονιδιαων-ανανεωση..κ.λ.π) εβγαζε κλεψιδρα λες και σκεφτοταν...εκανα μια επανεκινηση ο.κ....για πες μας mariosalice για vista ( εχω ενα cd απο περιοδικο RAM ) να τα ριξω στο δευτερο δισκο ...τι παιζει εκει ...τι λες???

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο δίσκοι δεν είναι ίδιοι?

Ο ένας υποστηρίζει NCQ και ο άλλος όχι?

1X320GB Sata WD στο SATA 2

1X320GB Sata WD SATA 3

Είναι SATA 2 και οι δύο?

Νομίζω ότι τελικά έχεις τρεις διαφορετικής τεχνολογίας δίσκους.

Έναν SATA 1 NCQ ένα SATA2 χωρίς NCQ και ένα SATA 2 με NCQ.

Θα έλεγα λοιπόν να βάλεις κάθε δίσκο σε διαφορετικό controller.

Επίσης κάνε ξανά εγκατάσταση των Windows, γιατί ναι μεν η μνήμη σου είναι εντάξει τώρα, αλλά η εγκατάσταση έγινε με άλλη μνήμη, που ίσως είχε πρόβλημα.

Θα σου έλεγα να διορθώσεις την εγκατάσταση με sfc /scannow αλλά καλύτερα κάνε καθαρή εγκατάσταση από CD με "αυθεντικά" Windows XP SP2.

Τα Vista δεν μπορείς να τα βάλεις.

Δεν τα υποστηρίζει ακόμα η κάρτα γραφικών που έχεις.

Σε 20 μέρες πάντως, βγαίνουν κανονικά στην αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε είσαι σίγουρος οτι το hypertransport τρέχει στα 1200?

Εβαλα χειροκίνητα την συχνότητα στα 200 και το multi στα 6x.Οταν μπήκε στα win το κοίταξα με το everest και ανέφερε 900.

Το cpu και ldt spread spectrum,σου είναι ενεργά?Εμένα το έχει γκριζαρισμένο και απενεργοποιημένο.

Εχει νόημα οι μνήμες να τρέχουν πιο γρήγορα απο το bus?

Για τον φίλο που αναφέρει καθυστερήσεις,μήπως εχεις εγκαταστήσει blindwrite,copytodvd,convertxtodvd?

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο το DVDFab Platinum ......για copy DVD ....τα αλλα ουτε τα ξερω...

ξερουμε ποτε θα εχουμε drivers 8800 για vista ......τι ακουγεται ??

ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον για τα κουφα της υποθεσης ....τωρα τον εχω ανοιχτο 2 ωρες ολα φυσιολογικα . λετε να κανω εγκατασταση κανενα προγραμματακι και να το σκεφτεται ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 16:32]

Μάριε είσαι σίγουρος οτι το hypertransport τρέχει στα 1200?

Εβαλα χειροκίνητα την συχνότητα στα 200 και το multi στα 6x.Οταν μπήκε στα win το κοίταξα με το everest και ανέφερε 900.

Το cpu και ldt spread spectrum,σου είναι ενεργά?Εμένα το έχει γκριζαρισμένο και απενεργοποιημένο.

Εχει νόημα οι μνήμες να τρέχουν πιο γρήγορα απο το bus?

Για τον φίλο που αναφέρει καθυστερήσεις,μήπως εχεις εγκαταστήσει blindwrite,copytodvd,convertxtodvd?

To CPU SS είναι γκρίζο και σε μένα.

Γίνεται γκρι όπως έγραψα και στο πρώτο ποστ, μόνο όταν υπερχρονίσουμε το FSB έστω και μια μονάδα.

Το LDT όμως δεν είναι γκρι αν αφήσεις το 200 και βάλεις πολλαπλασιαστή Χ6.

Δεν το έλεγξα με το Everest. Θα το δω όμως αν αλλάζει αυξάνοντας τη συχνότητα του SouthBridge και αν ανταποκρίνεται το Everest σε αυτά που βάζω.

Το κοίταξες έτσι?

Μπορεί να ανακάλυψες bug.

Mπορεί όμως ο πολλαπλασιαστής να αλλάζει μόνο αν βάλουμε τη συχνότητα στο 201.

Τα συνιθίζει κάτι τέτοια κόλπα η ASUS.

Τι εννοείς οι μνήμες να τρέχουν πιο γρήγορα από το bus?

Δηλαδή να βάλουμε FSB 1066 και τη μνήμη στα 1200?

Τι θα κερδίσουμε?

Και που θα βρούμε τόσο γρήγορη μνήμη?

Όταν υπερχρονίζουμε θέλουμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά γίνεται τον επεξεργαστή.

Ας πούμε FSB 2000 (500MHz)

Καμιά μνήμη δεν μπορεί να τρέξει τόσο γρήγορα. ’ντε να πιάσει 800 - 1000 και με τσίτα τα γκάζια 1.4v να πάνε κάποια πανάκριβα κομμάτια και στα 1200.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.