Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Νέο Beta? BIOS 0802

Striker Extreme beta BIOS 0802

1. Enhance memory compatibility

2. Fixed power Fan can't work after S3.

3. Set DDR2 Termination Max default Votlage to 1.25V (Memory Voltage is 2.5V)

4. Add patch to support Creative X-FI sound Card

5. Speed up S3 resume time.

6. Change CopyRight year from 2006 to 2007.

7. Fixed memory clock mode option may disappear when SLI ready memory is used.

Δυστυχώς δεν διόρθωσαν το κενό στο vcore.

Κατά τα άλλα, αναφέρουν καλύτερη συμβατότητα με μνήμες και με την Creative X-FI sound Card.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε να σου κάνω μια ερώτηση...

Διάβασες κανένα guide ή ακόμα και το manual του κιτ?

Το ότι δεν τα κατάφερες εσύ δεν σημαίνει κάτι...γιατί ουδέποτε όσο χρησημοποίησα πράγματα της asatek δεν είχα πρόβλημα....

Το μόνο που ήθελε προσοχή ήταν το cpu block με το στυλ κουμπώματος που είχε το antartica στους σωλήνες...απλά να είσαι προσεκτικός όμως...όχι ότι δεν κάνεις δουλειά....

Στην εγκατάσταση του μπλοκ τι σε πείραξε τόσο πολύ...?

Τι κραδασμούς και τρύπες λες βρε Μάριε...

Αν το μπλόκ δένει πάνω όπως το antartica που είχα πάνω στον Α64 πιο παλιά είχε και κάτι πλαστικές ροδέλες για αυτόν το σκοπό..για να μην γδάρεις το pcb...τις έβαλες?

Αν ναι...δεν έχεις κανένα πρόβλημα και σεισμός να γίνει μέσα στο κουτί...

Όσο για τις διαστάσεις...

Ακόμα δεν κατάλαβα το πρόβλημά σου....

Τι σε πειράζει άμα είναι 1/2 εξωτερική η 1/2 εσωτερική?

Το μόνο κακό που έχουν τα fit in ρακόρ της ασατεκ είναι ότι δεν μπορείς να βάλεις άλλη διάμετρο σωλήνα...αλλιώς εγώ τα βρίσκω αρκετα εργονομικά...απλά δεν είναι το ίδιο σίγουρα με το να βάλεις σφηχτήρα....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες ...

Τώρα τι σε έπιασε και μου γράφεις αν διάβασα κανένα guide ή ακόμα και το manual του κιτ?

Φυσικά και διάβασα το manual, γιατί δεν πίστευα ότι to kit δεν έχει μεταλλική βάση.

Αρχικά νόμιζα ότι την ξέχασαν από λάθος.

Το Asetek δεν περιλαμβάνει κάποια βάση στήριξης, για τις βίδες που συγκρατούν το block της.

Όλη η πίεση και το βάρος του block συγκρατείται από τα κεφάλια που έχουν οι δύο βίδες με τις πλαστκές ροδέλες, διαμέτρου 6mm και πάχους 1mm.

Αν δεν την θεωρείς απαραίτητη, ΟΚ έχουμε διαφορετικές απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Εξήγησε μου πόσο σημαντικό ρόλο πιστεύεις ότι παίζει το backplate....

Εγώ πιστεύω ότι δεν παίζει σχεδόν καθόλου γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να σφήξεις τόσο πολύ το μπλόκ ώστε να φτάσει το backplate να σταματήσει την μητρική...εκτός και αν το σφήγκεις με καμιά πενσα ή κανένα γαλλικό κλειδί και δεν έχεις αίσθηση της πίεσης...

Link to comment
Share on other sites

Μάριε είχα απορία για το sata spread spectrum.Εκανα λιγο google και βρήκα αυτό το link.

http://www.techarp.com/showFreeBOG.aspx?lang=0&bogno=289

αν πρόσεξες το default είναι disable.Βάση αυτού που λέει στο link αν δεν το χρειαζόμαστε (αν δεν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή) καλύτερα είναι disable.

Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...

Κάποιες φορές οταν κάνω σύνδεση στο net μου πετάει μπλέ οθόνη.

Το μόνο που καταλαβαίνω απο τα κινέζικα που γράφει είναι επάνω μια σειρά που γράφει "Bad pool caller".

Το modem μου είναι το στανταρντ μοντεμάκι usb της οτενετ.

Καμιά ιδέα τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 12:39]

Μάριε είχα απορία για το sata spread spectrum.Εκανα λιγο google και βρήκα αυτό το link.

http://www.techarp.com/showFreeBOG.aspx?lang=0&bogno=289

αν πρόσεξες το default είναι disable.Βάση αυτού που λέει στο link αν δεν το χρειαζόμαστε (αν δεν υπάρχει πρόβλημα δηλαδή) καλύτερα είναι disable.

Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...

Κάποιες φορές οταν κάνω σύνδεση στο net μου πετάει μπλέ οθόνη.

Το μόνο που καταλαβαίνω απο τα κινέζικα που γράφει είναι επάνω μια σειρά που γράφει "Bad pool caller".

Το modem μου είναι το στανταρντ μοντεμάκι usb της οτενετ.

Καμιά ιδέα τι φταίει?

Από το ίδιο link που έδωσες, φαίνεται ότι το sata spread spectrum μειώνει τις ηλεκρομαγνητικές παρεμβολές και τα σφάλματα εγγραφής.

Συνιστά να το ενεργοποιήσουμε αν έχουμε ευαίσθητα δεδομένα και να το απενεργοποιήσουμε αν θέλουμε να αποφύγουμε προβλήματα σταθερότητας.

Κάνει λάθος στο θέμα της σταθερότητας.

Έχει δίκιο στα υπόλοιπα.

Συνήθως οι δίσκοι έρχονται με απενεργοποιημένο το sata spread spectrum και πρέπει να το ενεργοποιήσουμε μόνοι μας, με ειδικό πρόγραμμα, όπως συμβαίνει με τους hitachi ή δεν το υποστηρίζουν καθόλου.

Επίσης είναι by default απενεργοποιημένο στο BIOS, στις μητρικές που το υποστηρίζουν.

Αυτό γίνεται για λόγους συμβατότητας.

Αν το sata spread spectrum ενεργοποιηθεί μόνο στο δίσκο ή μόνο στον controller, τότε πιθανότατα θα υπάρξουν προβλήματα σταθερότητας.

Επειδή η μητρική δεν απευθύνεται σε guru των υπολογιστών, είναι λογικό να συνιστάται η απενεργοποίηση του σε γενικές γραμμές.

Όταν όμως ξέρουμε τι κάνουμε, η ενεργοποίηση του και στο δίσκο και στον controller μας είναι πολύ χρήσιμη, για τη σωστή μεταφορά δεδομένων, για να μην έχουμε μπλε οθόνες και αλλοίωση των δεδομένων των δίσκων.

Συνιστάται έντονα η ενεργοποίηση του spread spectrum, όταν έχουμε μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, όπως σε SATA 3Gb/s και raid-0.

Generally, it is recommended that you disable this feature. Unless you have EMI problems or sensitive data that must be safeguarded from electronic eavesdropping, it is best to disable this feature to remove the possibility of stability issues. Of course, if EMI reduction is important to you, enable this feature by all means.
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Όταν όμως ξέρουμε τι κάνουμε, η ενεργοποίηση του και στο δίσκο και στον controller μας είναι πολύ χρήσιμη, για τη σωστή μεταφορά δεδομένων, για να μην έχουμε μπλε οθόνες και αλλοίωση των δεδομένων των δίσκων.

Συνιστάται έντονα η ενεργοποίηση του spread spectrum, όταν έχουμε μεγάλη ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων, όπως σε SATA 3Gb/s και raid-0.

Αυτά απο που τα συμπέρανες? Τα quotes μιλάνε για EMI shielding και protection και όχι για ακεραιότητα δεδομένων αν έχεις raid ή sata3G/s.

Το άλλο που το πας πάλι....

Έχεις μια απόλυτη στάση και βγάζεις σωστούς και λάθος ανθρώπους και άρθρα ανα τον κόσμο χωρίς 2η κουβέντα. Αυτό είναι λάθος...αυτο σωστό....αυτό έτσι αυτό αλλιώς.

Εγώ βλέπω στα θρεντ σου γενικά μια στάση που δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω(ακόμα) και πολύ παραπληροφόρηση. Μεταφράζεις τα πάντα όπως νομίζεις και το θετεις και ως δεδομένο.

Προσωπικά βρίσκω αρκετές απο τις απαντήσεις σου disturbing.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 12:39]

Ηθελα να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος...

Κάποιες φορές οταν κάνω σύνδεση στο net μου πετάει μπλέ οθόνη.

Το μόνο που καταλαβαίνω απο τα κινέζικα που γράφει είναι επάνω μια σειρά που γράφει "Bad pool caller".

Το modem μου είναι το στανταρντ μοντεμάκι usb της οτενετ.

Καμιά ιδέα τι φταίει?

Το είχες και με άλλη μητρική αυτό το μοντεμάκι και σου δούλευε χωρίς μπλε οθόνες?

Αν και δεν έχω USB modem, τα συνήθη προβλήματα είναι η εγκατάσταση λάθος οδηγών είτε για το modem είτε για τις USB.

Στα XP για παράδειγμα, δεν εγκαθιστούμε ειδικούς οδηγούς για USB, παρά μόνο τους οδηγούς που έχει η Nvidia για το chipset, χωρίς το NAM

Επειδή ίσως ενδιαφέρει και άλλους, η σειρά εγκατάστασης των οδηγών, θα την γράψω εδώ.

Από την ASUS κατεβάζουμε:

1. Το τελευταίο BIOS.

2. Τον οδηγό για την κάρτα ήχου.

3. Τον οδηγό ACPI driver for ATK 0110

Από την Nvidia

1. Τον οδηγό chipset nForce 680i SLI

Εγκαθιστούμε το τελευταίο BIOS μέσα από το BIOS.

Βάζουμε τα Windows από CD (για Raid με F6 εγκατάσταση RAID οδηγών - και τους δύο - από δισκέτα).

Βάζουμε τον οδηγό ACPI driver for ATK 0110 (ASUS).

Εγκαθιστούμε τον οδηγό chipset nForce 680i SLI (NVIDIA) χωρίς το ΝΑΜ (Network Access Manager).

Εγκαθιστούμε τον οδηγό για την κάρτα ήχου (ASUS).

Εγκαθιστούμε τον οδηγό για την κάρτα γραφικών.

Σε καμιά περίπτωση δεν έχουμε ενεργοποιημένο antivirus όταν κάνουμε τις εγκαταστάσεις και ποτέ δεν κατεβάζουμε με download managers.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μάριε!Ωραίος ο οδηγός.

Ως προς το μοντεμ,το είχα σε μια άλλη μητρική και δεν μου έκανε τίποτα τέτοιο.Οι drivers είναι περασμένοι σωστά.Πρέπει να παίζει κάποιο conflict.Είπα μήπως καταλαβαίνατε κάτι απο το "bad pool caller" που γράφει.

Τον οδηγό για το ATK 0110 πώς τον εγκαθιστούμε.Κατέβασα τον driver απο το site της asus και ανοίγοντας το zip αρχείο που τον περιέχει ACPI_10136,έχει μέσα ένα asus setup.Τρέχοντας το,εμφανίζεται για 1 δευτερόλεπτο μια μαύρη οθόνη dosprompt και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ως προς το sata spread spectrum απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω οτι αν δεν το ενεργοποιήσεις και απο τον δίσκο δεν έχει νόημα να το ενεργοποιήσεις στο bios.

Επίσης αν έχεις δύο διαφορετικούς δίσκους στον controller και ο ενας υποστηρίζει και ο άλλος δεν υποστηρίζει spread spectrum,πάλι δεν έχει νόημα να το ενεργοποιήσεις στο bios.

Σωστά?

Το πρόγραμμα για να το ενεργοποιήσεις στον δίσκο που το βρίσκεις?Στο site του κατασκευαστή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από darkCount [Σήμερα, στις 17:19]

Αυτά απο που τα συμπέρανες? Τα quotes μιλάνε για EMI shielding και protection και όχι για ακεραιότητα δεδομένων αν έχεις raid ή sata3G/s.

Το άλλο που το πας πάλι....

Έχεις μια απόλυτη στάση και βγάζεις σωστούς και λάθος ανθρώπους και άρθρα ανα τον κόσμο χωρίς 2η κουβέντα. Αυτό είναι λάθος...αυτο σωστό....αυτό έτσι αυτό αλλιώς.

Εγώ βλέπω στα θρεντ σου γενικά μια στάση που δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω(ακόμα) και πολύ παραπληροφόρηση. Μεταφράζεις τα πάντα όπως νομίζεις και το θετεις και ως δεδομένο.

Προσωπικά βρίσκω αρκετές απο τις απαντήσεις σου disturbing.

Αν ενοχλείσαι από τις πληροφορίες που γράφω και τον τρόπο που τις γράφω είναι προσωπικό σου θέμα και δικαίωμα.

Δεν μετέφρασα το κείμενο αλλά έγραψα τις πληροφορίες που ήδη ήξερα.

Σε ακριβή μετάφραση το κείμενο μιλάει για προστασία των ευαίσθητων δεδομένων από υποκλοπή, που είναι αστείο και να το σκεφτόμαστε.

Ναι μεν το spread spectrum χρησιμοποιείται και για προστασία από υποκλοπή, αλλά όχι σε σκληρούς δίσκους. Είναι προφανές ότι δεν ήξερε τι είναι το spread spectrum clocking.

Περισσότερα για το spread spectrum clocking είχα διαβάσει παλιότερα.

Σε γενικές γραμμές αυτά που θυμάμαι και έγραψα, είναι ότι η μεταφορά με το πρωτόκολλο SATA λόγω της μεγάλης ταχύτητας και της σειριακής μετάδοσης δεδομένων, δημιουργούνται ηλεκτρομαγνητικές παρεμβολές και απώλεια δεδομένων όσο μεγαλώνει η ταχύτητα μεταφοράς.

Αυτά τα είχα βρει όταν διάβαζα για το SATA.

Αν όμως έχεις διαφορετική άποψη, γράψε μου το πολιτισμένα και μη νε θίγεις με τόσο άσχημο τρόπο.

Δεν είμαστε σε διαφορετικά στρατόπεδα.

Το ίδιο προσπαθούμε και οι δυο, να μεταδώσουμε αυτά που ξέρουμε ή έστω αυτά που μάθαμε, με καλή πίστη, έστω και αν στην πορεία αποδειχθούν ότι τα καταλάβαμε λάθος.

Όταν λες ότι παραπληροφορώ, σημαίνει ότι το κάνω επίτηδες, γιατί έχω κάποιο λόγο.

Δώσε μου λοιπόν τα δικά σου επιχειρήματα.

Spread-spectrum clock signal generation

Spread-spectrum clock generation (SSCG) is used in the design of synchronous digital systems, especially those containing microprocessors, to reduce the spectral density of the electromagnetic interference (EMI) that these systems generate. A synchronous digital system is one that is driven by a clock signal and because of its periodic nature, has an unavoidably narrow frequency spectrum. In fact, a perfect clock signal would have all its energy concentrated at a single frequency and its harmonics, and would therefore radiate energy with an infinite spectral density. Practical synchronous digital systems radiate electromagnetic energy on a number of narrow bands spread on the clock frequency and its harmonics, resulting in a frequency spectrum that, at certain frequencies, can exceed the regulatory limits for electromagnetic interference (e.g. those of the Federal Communications Commission (FCC) in the United States, JEITA in Japan and the IEC in Europe).

To avoid this problem, which is of great commercial importance to manufacturers, spread-spectrum clocking is used. This consists of using one of the methods described in the Spread-spectrum telecommunications section in order to reduce the peak radiated energy. The technique therefore reshapes the system's electromagnetic emissions to comply with the electromagnetic compatibility (EMC) regulations. It is a popular technique because it can be used to gain regulatory approval with only a simple modification to the equipment.

Many personal computers have a BIOS setting to turn spread-spectrum clocking on or off. See external links at the bottom of this article.

It is important to note that this method does not reduce the total energy radiated by the system, and therefore does not necessarily make the system any less likely to interfere with sensitive equipment such as television and wideband receivers. It spreads the energy over a large frequency band which effectively reduces the electrical and magnetic field strengths that are measured within a narrow window of frequencies. Spread spectrum clocking works because the EMI receivers used by EMC testing laboratories divide the electromagnetic spectrum into frequency bands approximately 120 kHz wide. If the system under test were to radiate all of its energy at one frequency, then this energy would fall into a single frequency band of the receiver, which would register a large peak at that frequency. Spread-spectrum clocking distributes the energy so that it falls into a large number of the receiver's frequency bands, without putting enough energy into any one band to exceed the statutory limits. The usefulness of spread spectrum clocking as a method of actually reducing interference is often debated, but it is probable that some electronic equipment with sensitivity to a narrowband of frequencies will experience less interference, while other equipment with broadband sensitivity will experience more interference.

FCC certification testing is often completed with the spread spectrum function enabled in order to reduce the measured emissions to within acceptable legal limits. However, some BIOS writers include the ability to disable spread spectrum clock generation as a user setting, thereby defeating the object of the EMI regulations. This may be considered a loophole, but is generally overlooked as long as the default BIOS setting provided by the manufacturer has the spread spectrum feature enabled.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε...δεν έχω κανένα σκοπό να σε θίξω...τα πράγματα μιλάνε μόνα τους.

Υπάρχουν 2 τρόποι να κάνεις κάτι....ο τρόπος stick to the facts όπως έκανε ο phil στην παρουσίαση του...και ο τρόπος I am the outmost authority on Asus products in da foroum...που κάνεις εσύ.

Π

Αρχική απάντηση από darkCount

Έχεις μια απόλυτη στάση και βγάζεις σωστούς και λάθος ανθρώπους και άρθρα ανα τον κόσμο χωρίς 2η κουβέντα. Αυτό είναι λάθος...αυτο σωστό....αυτό έτσι αυτό αλλιώς.

Εγώ βλέπω στα θρεντ σου γενικά μια στάση που δεν ξέρω πως να την χαρακτηρίσω(ακόμα) και πολύ παραπληροφόρηση. Μεταφράζεις τα πάντα όπως νομίζεις και το θετεις και ως δεδομένο.

Αυτά είναι τα επιχειρήματα μου και είναι αδιαμφισβήτητα. Εκτός αν θες να αρχίσουμε να κάνουμε σαν τα παιδάκια...ειπες εσυ έτσι...το καταλαβα εγώ αλλιώς....όχι δεν είπα....ναι δεν καταλαβα και αλλα τέτοια.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί σου ειλικρινά αλλά ο τρόπος που τοποθετήσαι σε θέματα είναι αδικαιολόγητα απόλυτος.

Δεν έχω σκοπό να σε "προσβάλλω" με αυτά που λέω αλλά τα πράγματα μιλάνε απο μόνα τους. Ούτε ήθελα να εννοηθεί ότι επίτηδες παραπληροφορείς....καμία σχέση. Απλά υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα που δεν ξέρουν και πολλά πράγματα και διαβάζουν εσένα τόσο σίγουρο και απόλυτο και υιοθετούν τις απόψεις σου τυφλά.

Και αν τύχει και καπου είσαι λάθος θα τους πάρεις στο λαιμό σου...με αποτελέσματα απο λίγο εώς πολύ δυσάρεστα.

Υπο κανονικές συνθήκες αν απλά δεν μου άρεσαν αυτά που λες όπως τα λες απλά θα σε αγνοούσα. Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο.

Τεσπα δεν ήθελα να σε στεναχωρήσω όσο να σε προσγειώσω.

Peace :T:

Link to comment
Share on other sites

Μα αν κάτι από όσα έχω γράψει είναι λάθος, θα χαρώ να μου το πεις ή και να βρούμε επιχειρήματα, που να διορθώνουν μια εσφαλμένη άποψη.

Γράφω δημόσια, ώστε να μπορεί ο καθένας να με ελέγξει και να με διορθώσει.

Και όσοι μας διαβάζουν, είναι ελεύθεροι να υιοθετήσουν τη μια ή την άλλη άποψη.

Αν λοιπόν έχω κάνει λάθος στο θέμα του spread spectrum clocking, θα ήθελα πρώτος να το μάθω.

Ο Phil έχει άλλο στυλ.

Περισσότερο πρακτικό και λιγότερο θεωρητικό.

Ο Phil είναι δυνατός overclocker και αυτά που γράφει απευθύνονται σε συγκεκριμένα άτομα.

Σεβάστηκα το δικό του thread και γράφω τις προσωπικές μου παρατηρήσεις εδώ.

Εδώ είναι ευπρόσδεκτοι να γράψουν όλοι.

Και όσοι θέλουν να ρωτήσουν απλά πράγματα

και όσοι θέλουν ένα υπερχρονισμένο αλλά σταθερό υπολογιαστή για κάθε μέρα

αλλά και όσοι ξέρουν κάτι που θα βοηθήσει να μάθουμε καλύτερα τη Striker.

Το ίδιο έκανα με όσες μητρικές είχα επιλέξει κατά καιρούς.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία....ας κάνω την αρχή εγώ...

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος με το θέμα της υδρόψυξης....

Γιατί δεν δέχτηκες την αποψή

μου και δεν την συζήτησες καν?

Συμφωνώ και εγώ με τον dark...

Έχεις καταλάβει κάποια πράγματα λάθος...τα γράφεις με τόση σιγουριά...και όταν ακούς την αντίθετη δεν την δέχεσαι κι όλας...είσαι λίγο εριστηκός

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και μεταξύ μας αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 18:01]

Μπράβο Μάριε!Ωραίος ο οδηγός.

Ως προς το μοντεμ,το είχα σε μια άλλη μητρική και δεν μου έκανε τίποτα τέτοιο.Οι drivers είναι περασμένοι σωστά.Πρέπει να παίζει κάποιο conflict.Είπα μήπως καταλαβαίνατε κάτι απο το "bad pool caller" που γράφει.

Τον οδηγό για το ATK 0110 πώς τον εγκαθιστούμε.Κατέβασα τον driver απο το site της asus και ανοίγοντας το zip αρχείο που τον περιέχει ACPI_10136,έχει μέσα ένα asus setup.Τρέχοντας το,εμφανίζεται για 1 δευτερόλεπτο μια μαύρη οθόνη dosprompt και δεν κάνει τίποτα άλλο.

Ως προς το sata spread spectrum απο αυτά που γράφεις καταλαβαίνω οτι αν δεν το ενεργοποιήσεις και απο τον δίσκο δεν έχει νόημα να το ενεργοποιήσεις στο bios.

Επίσης αν έχεις δύο διαφορετικούς δίσκους στον controller και ο ενας υποστηρίζει και ο άλλος δεν υποστηρίζει spread spectrum,πάλι δεν έχει νόημα να το ενεργοποιήσεις στο bios.

Σωστά?

Το πρόγραμμα για να το ενεργοποιήσεις στον δίσκο που το βρίσκεις?Στο site του κατασκευαστή?

Το σίγουρο είναι ότι αν δεν υποστηρίζεται το Spread Spectrum Clocking από το BIOS, δεν πρέπει να είναι ενεργοποιημένο ούτε από τους δίσκους.

(έχω σχετικό documentation)

Το αντίστροφο δεν ισχύει.

Δηλαδή μπορεί να είναι ενεργοποιημένο το Spread spectrum στο BIOS και απενεργοποιημένο στους δίσκους.

Αυτό σημαίνει ότι μπορούν να συνυπάρχουν σκληροί δίσκοι με Spread Spectrum και χωρίς.

Αυτό που έγραψες ότι αν δεν το έχει ο δίσκος, δεν χρειάζεται ούτε στο BIOS, έχεις δίκιο.

Το αντίστροφο δεν πρέπει να ισχύει.

Είχα και έχω συνδυασμό δίσκων Raid-0 με Spread Spectrum και απλών δίσκων χωρίς SS με ενεργοποιημένο το SS στο BIOS (δες τους δίσκους της υπογραφής).

Για τους Hitachi κατέβασα το πρόγραμμα από τον κατασκευαστή.

Το ACPI εγκαθίσταται αυτόματα μόλις βάλεις το CD της ASUS, χωρίς να κάνεις τίποτα.

Αν δεν βάλεις το CD, τότε θα σου έχει ερωτηματικό στις συσκευές, γιατί δεν βρίσκει drivers.

Αν όμως τρέξεις το setup για το ATK 0110 (έχει διαφορετικούς οδηγούς για Vista και XP) εξαφανίζεται το ερωτηματικό.

Έχεις κάνει σωστά την εγκατάσταση.

Δεν σου βγάζει μηνύματα. Γίνεται αθόρυβα.

Μπορείς να ελέγξεις την έκδοση στο System.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 22:44]

Ωραία....ας κάνω την αρχή εγώ...

Γιατί είσαι τόσο απόλυτος με το θέμα της υδρόψυξης....

Γιατί δεν δέχτηκες την αποψή

μου και δεν την συζήτησες καν?

Συμφωνώ και εγώ με τον dark...

Έχεις καταλάβει κάποια πράγματα λάθος...τα γράφεις με τόση σιγουριά...και όταν ακούς την αντίθετη δεν την δέχεσαι κι όλας...είσαι λίγο εριστηκός

Και μάλιστα αν θυμάμαι καλά είχε γίνει και μεταξύ μας αυτό...

Σου απάντησα για τις βίδες στήριξης και σου είπα τη γνώμη μου.

Είπες και τη δική σου.

Τι άλλο να γράψουμε πάνω στο θέμα?

Πρέπει να συμφωνήσω μαζί σου και να δεχτώ ότι οι δύο βίδες χωρίς backplate επαρκούν?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 21:11]

Ο Phil έχει άλλο στυλ.

Περισσότερο πρακτικό και λιγότερο θεωρητικό.

Ο Phil είναι δυνατός overclocker και αυτά που γράφει απευθύνονται σε συγκεκριμένα άτομα.

LOL Thanks Μαριε :D

Η αληθεια ειναι οτι ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δεν εχω την δυνατοτητα(και την υπομονη) για πολλες δοκιμες.

Αυτο το research που κανεις εσυ Μαριε,ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο για πολυ κοσμο που προσπαθει να βρει καποιες καλες ρυθμισεις για ενα ελαφρυ overclocking και ειμαι συγουρος οτι το thread σου εχει βοηθησει πολυ κοσμο.

Εγω το μονο που θα πω ειναι οτι πολλες φορες γραφεις με τοσο σθενος(και αρκετα εμπερειστατωμενα θα ελεγα)που ειναι δισκολο σε καποιον με περιορισμενες γνωσεις hardware εστω και να περασει απο το μιαλο του οτι μπορει να κανεις λαθος:flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 23:12]

LOL Thanks Μαριε :D

Η αληθεια ειναι οτι ο χρονος μου ειναι περιορισμενος και δεν εχω την δυνατοτητα(και την υπομονη) για πολλες δοκιμες.

Αυτο το research που κανεις εσυ Μαριε,ειναι πραγματικα πολυ χρησιμο για πολυ κοσμο που προσπαθει να βρει καποιες καλες ρυθμισεις για ενα ελαφρυ overclocking και ειμαι συγουρος οτι το thread σου εχει βοηθησει πολυ κοσμο.

Εγω το μονο που θα πω ειναι οτι πολλες φορες γραφεις με τοσο σθενος(και αρκετα εμπερειστατωμενα θα ελεγα)που ειναι δισκολο σε καποιον με περιορισμενες γνωσεις hardware εστω και να περασει απο το μιαλο του οτι μπορει να κανεις λαθος:flower:

Thanks a lot

Κάνω λάθη.

Αλλά γι αυτό τα γράφω, ώστε να διορθωθεί από τους υπόλοιπους που τα διαβάζουν και να μάθω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.