Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Βγήκε καινούργιo Bios

Striker Extreme Release BIOS 0701

1. Fixed NB Core voltage setting error when CMOS fail

2. Enable support for Conroe 1333MHz processor

3. Fixed VID incorrect after OC to 1201Mhz(FSB)

4. Added New Micro Code to support new CPU

5. Finetune CPU temperature calculation algorithm

6. Displays "Press TAB to display BIOS POST Message" string even when full screen logo is enabled.

7. Correct incorrect info under Summary screen.

8. Correct "SLI-Ready Memory Detected" display problem at POST

9. Fixed CPU not restore back to original frequncy after CPR

10. Add help string for HPET item.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nix [Χθες, στις 16:21]

Βγήκε καινούργιo Bios

Striker Extreme Release BIOS 0701

1. Fixed NB Core voltage setting error when CMOS fail

2. Enable support for Conroe 1333MHz processor

3. Fixed VID incorrect after OC to 1201Mhz(FSB)

4. Added New Micro Code to support new CPU

5. Finetune CPU temperature calculation algorithm

6. Displays "Press TAB to display BIOS POST Message" string even when full screen logo is enabled.

7. Correct incorrect info under Summary screen.

8. Correct "SLI-Ready Memory Detected" display problem at POST

9. Fixed CPU not restore back to original frequncy after CPR

10. Add help string for HPET item.

Μάλλον φαίνεται να έχουν διορθώσει κάποια πράγματα.

Κρίμα που δεν έχω τον υπολογιστή μου να το δω.

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Χθες, στις 17:02]

Mαριε για διαβασε εδω...σιγουρα θα σε ενδιαφερει...

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=128195&page=3

ΟΛΕ!!!

Επί τέλους θα έχουμε σοβαρή βοήθεια.

Ώστε το bootstrap αλλάζει από FSB 424 στο 425?

Θα το κοιτάξω. Η μεθοδολογία δεν ξέρω αν είναι σωστή.

Με ποιο πρόγραμμα ανεβάζει το FSB από 420 σε 458 μέσα από τα Windows?

Με το clockgen? Δεν αλλάζει το bootstrap αν ανεβάσουμε το FSB μέσα από τα Windows?

Από Δευτέρα που γυρνάω θα δοκιμάσω το νέο BIOS, θα σφίξω και τα timing της μνήμης και θα αρχίσω να δουλεύω το SLI.

Ήδη έχω μια ιδέα με ποιό τρόπο θα προχωρήσω.

Έγραψα και κάτι σχετικό στο πρώτο μου ποστ για τις τάσεις που θα δώσω στις κάρτες, στο SB και στο ΗΤ.

Thanks για άλλη μια φορά για τη βοήθεια. :T:

Link to comment
Share on other sites

να σου πω ρε μαριε.....μολις πειρα και εγω αυτη την μητρικη..ειχα evga αλλα τα κακαρωσε...αυτο που θελω ειναι η βοηθεια σου γιατι εχω πυξει με τα setings του bios..και εχω το εξης προβλημα...δεν μπορω να ακνω overclocking γιατι μολις βαζω τα setings που ειχα στο evga...ανηγει και κωλαει αμεσως..θα μου δωσεις καποια καλα setings ?

το συστημα που εχω ειναι 2χ1gb ocz 1066 sli...cpu 6600..εκτος απο τα timing των μνημων που τα ξερω αν μπορουσες να βοηθησεις για τα υπολοιπα που αφορουν το oc...:daisy:

πληροφοριακα με το evga ετρεχα 3.6ghz με 1.47-8volt 400fsb 1:1 με 1Τ μνημες στα 800 3-3-3-8 2.4volt..

εκει θελω να παιξει που επεζε πριν..κατι δεν κανω καλα το ξερω.. :help:

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει νομιζω να αρχισουμε να χαμογελαμε λιγο καλο το νεο ΒΙΟΣ 701 μου αρεσε στις πρωτες επαφες μαζι του το περασα το μεσημερι ........για να δουμε ????

φιλακια σε ολους

λετεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Χθες, στις 12:26]

ΟΛΕ!!!

Επί τέλους θα έχουμε σοβαρή βοήθεια.

Ώστε το bootstrap αλλάζει από FSB 424 στο 425?

Θα το κοιτάξω. Η μεθοδολογία δεν ξέρω αν είναι σωστή.

Με ποιο πρόγραμμα ανεβάζει το FSB από 420 σε 458 μέσα από τα Windows?

Με το clockgen? Δεν αλλάζει το bootstrap αν ανεβάσουμε το FSB μέσα από τα Windows?

Από Δευτέρα που γυρνάω θα δοκιμάσω το νέο BIOS, θα σφίξω και τα timing της μνήμης και θα αρχίσω να δουλεύω το SLI.

Ήδη έχω μια ιδέα με ποιό τρόπο θα προχωρήσω.

Έγραψα και κάτι σχετικό στο πρώτο μου ποστ για τις τάσεις που θα δώσω στις κάρτες, στο SB και στο ΗΤ.

Thanks για άλλη μια φορά για τη βοήθεια. :T:

Τιποτα...:T:

Οχι το strap δεν μπορει να αλλαξει μεσα στα win παραμονο στις P5B DLX...

Λογικα με το utility της ASUS το ανεβαζει..απλα επειδη σφιγγει πολυ τα timmings μπορει να μην μπορεις να πιασεις παλι το ιδιο fsb...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Χθες, στις 16:47]

να σου πω ρε μαριε.....μολις πειρα και εγω αυτη την μητρικη..ειχα evga αλλα τα κακαρωσε...αυτο που θελω ειναι η βοηθεια σου γιατι εχω πυξει με τα setings του bios..και εχω το εξης προβλημα...δεν μπορω να ακνω overclocking γιατι μολις βαζω τα setings που ειχα στο evga...ανηγει και κωλαει αμεσως..θα μου δωσεις καποια καλα setings ?

το συστημα που εχω ειναι 2χ1gb ocz 1066 sli...cpu 6600..εκτος απο τα timing των μνημων που τα ξερω αν μπορουσες να βοηθησεις για τα υπολοιπα που αφορουν το oc...:daisy:

πληροφοριακα με το evga ετρεχα 3.6ghz με 1.47-8volt 400fsb 1:1 με 1Τ μνημες στα 800 3-3-3-8 2.4volt..

εκει θελω να παιξει που επεζε πριν..κατι δεν κανω καλα το ξερω.. :help:

Επειδή βρίσκομαι Θεσ/νίκη και δεν έχω τον υπολογιστή μου, δεν μπορώ να σου πω τίποτα ακόμα.

Μόλις γυρίσω αύριο, θα βάλω το νέο BIOS να δω με ποιο τρόπο συμπεριφέρεται και θα σου απαντήσω.

Εν τω μεταξύ δες το πρώτο μου ποστ μήπως βρεις εκεί τη λύση και γράψε αν θέλεις τις ρυθμίσεις που έχεις βάλει στο BIOS.

Κάνε το με copy paste της αναφοράς, που θα βρεις στο πρώτο ποστ.

Link to comment
Share on other sites

Μαριε ...κατι αλλο που παρατηρησα το ρευμα του επεξεργαστη οταν του βαζο απο 1.4-159 απο το bios δεν το περνει το αφηνει μαμα δηλαδη εχει τρυπα..απο 1.6 στο bios μου το βαζει 1.56 και μονο σε ολες τις αλες ποιο κατω επιλογες μου και που τις βαζω μαμα το volt...το 701bios εχω...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 01:18]

Μαριε ...κατι αλλο που παρατηρησα το ρευμα του επεξεργαστη οταν του βαζο απο 1.4-159 απο το bios δεν το περνει το αφηνει μαμα δηλαδη εχει τρυπα..απο 1.6 στο bios μου το βαζει 1.56 και μονο σε ολες τις αλες ποιο κατω επιλογες μου και που τις βαζω μαμα το volt...το 701bios εχω...

Να υποθεσω οτι δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα 2 thread για την STRIKER που εχουμε ανοιξει ο Μαριος και εγω?????

Το εχουμε αναφερει τουλαχιστον 3~4 φορες.Συμβαινει απο το 505 bios και μετα.

Μη με παρεξηγησεις,δεν σου τη λεω,αλλα μου φαινεται περιεργο καποιος να εχει παρει μια τοσο περιεργη μητρικη με σκοπο να κανει και overclocking και να μην το εχει ψαξει λιγο το θεμα:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 09:12]

Να υποθεσω οτι δεν εκανες τον κοπο να διαβασεις τα 2 thread για την STRIKER που εχουμε ανοιξει ο Μαριος και εγω?????

Το εχουμε αναφερει τουλαχιστον 3~4 φορες.Συμβαινει απο το 505 bios και μετα.

Μη με παρεξηγησεις,δεν σου τη λεω,αλλα μου φαινεται περιεργο καποιος να εχει παρει μια τοσο περιεργη μητρικη με σκοπο να κανει και overclocking και να μην το εχει ψαξει λιγο το θεμα:)

φιλε μου δεν αε παρξηγω:) το εχω δει που το αναφερεις αλλα δεν μπορεσα να δω σε ποιο bios και μετα....και αν λυθηκε...2 μερες την εχω την asus πριν ειχα evga αλλα δεν εζησε....τι να πω καλη μας τυχη...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 11:36]

φιλε μου δεν αε παρξηγω:) το εχω δει που το αναφερεις αλλα δεν μπορεσα να δω σε ποιο bios και μετα....και αν λυθηκε...2 μερες την εχω την asus πριν ειχα evga αλλα δεν εζησε....τι να πω καλη μας τυχη...

Καλη αρχη:T:

Παντος απο ποιοτητα κατασκευης,δεν εχει καμια σχεση με την EVGA ετσι;

Αρχική απάντηση από Τακας [Σήμερα, στις 15:46]

Να ενα δικο μου με ρευμα επεξεργαστη στο auto...και με λιγο τσιμπιμενα τα υπολιπα ρευματα..

Οταν βαζεις auto το vcore ποσο σου διαβαζει το bios;

Link to comment
Share on other sites

3.00Mhz me bios 701 pame kala......leo na mhn pao parapano...tha steilo rythmiseis bios gia thn gnomh sas...

" Μη με παρεξηγησεις,δεν σου τη λεω,αλλα μου φαινεται περιεργο καποιος να εχει παρει μια τοσο περιεργη μητρικη με σκοπο να κανει και overclocking και να μην το εχει ψαξει λιγο το θεμα"

Δηλαδη εγω κακως την πειρα Phil

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από phil [Σήμερα, στις 18:58]

Καλη αρχη:T:

Παντος απο ποιοτητα κατασκευης,δεν εχει καμια σχεση με την EVGA ετσι;

Οταν βαζεις auto το vcore ποσο σου διαβαζει το bios;

ναι καμια αλλα να σου πω την αληθεια..θα ηθελα μια Abit IN9 32X-MAX Wi-Fi αλλα δεν μπορουσα να περιμενω 10 με 15 μερες που θα ειναι εδω...γιατι μου ειχε καει η evga και θα εμανα χωρις Pc...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 19:38]

3.00Mhz me bios 701 pame kala......leo na mhn pao parapano...tha steilo rythmiseis bios gia thn gnomh sas...

" Μη με παρεξηγησεις,δεν σου τη λεω,αλλα μου φαινεται περιεργο καποιος να εχει παρει μια τοσο περιεργη μητρικη με σκοπο να κανει και overclocking και να μην το εχει ψαξει λιγο το θεμα"

Δηλαδη εγω κακως την πειρα Phil

Εγω απλα ειπα πως λογικα καποιος πριν παρει μια τετοια μητρικη,το εχει ψαξει λιγο κατα ποσο ειναι καλη και τι χουγια εχει.

Link to comment
Share on other sites

πολλα χουγια εμενα παντως μου κανει προβληματα με τους δισκους σημερα εφαγα ενα κολημα ξαφνικα και μου εβγαζε NTLDR .....οτι δεν μπορει να μπουταρει και πατα ctrl+del....γαι επανεκινιση και τετοια κουφα ...μπηκα bios και ειδα οτι αρχικα μου ειχε χασει τον sata 1 δισκο ...μετα τον ειχε βρει αλλα τον ειχε βαλει 3 στην σειρα του boot τον εβαλα 1ο και πηρε κανονικα εκινηση τα xp ......τι κουφα ειναι αυτα ρε παιδια ...

μηπως εχει τιποτα προβληματα η δικια μου με τους sata controler...

για πειτε καμια γνωμη

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 04:15]

πολλα χουγια εμενα παντως μου κανει προβληματα με τους δισκους σημερα εφαγα ενα κολημα ξαφνικα και μου εβγαζε NTLDR .....οτι δεν μπορει να μπουταρει και πατα ctrl+del....γαι επανεκινιση και τετοια κουφα ...μπηκα bios και ειδα οτι αρχικα μου ειχε χασει τον sata 1 δισκο ...μετα τον ειχε βρει αλλα τον ειχε βαλει 3 στην σειρα του boot τον εβαλα 1ο και πηρε κανονικα εκινηση τα xp ......τι κουφα ειναι αυτα ρε παιδια ...

μηπως εχει τιποτα προβληματα η δικια μου με τους sata controler...

για πειτε καμια γνωμη

Φιλε μου και αυτο μου το ειχε κανει εμενα με την EVGA...και μου εσβησε το αραιι ακριβως το ιδιο και μετα απο καπιες μερες δεν ξανα ανειξε ποτε...αλλα το EVGA,BFG, MOBO με ι680 εχουν βγαλει fix και καλα problem εμενα τιποτα δεν μου εκανε..αλλα εσυ το εχει αυτο το προβλημα σε Asus Stiker????Η Asus αν δεν κανω λαθος δεν ειναι μεσα στα mobo με ι680 που εχουν προβληματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.