Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Μάριε καλορίζικη η καινούργια μητρική.Πριν μια δέκα μέρες πήρα κ`εγώ την ίδια.

Το εχω παιδέψει πολύ αυτό το διάστημα,το πράγμα.

Απο αυτά που βρήκα το πιο σημαντικό είναι,οτι,ρίχνοντας τον πολλαπλασιαστή στο 680 το bandwidth της μνήμης παίρνει τον κατήφορο.

Πρέπει αναγκαστικά να αφήσεις τον πολλαπλασιαστή στο εργοστασιακό.

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?t=124363&highlight=striker

2. CPU Multiplier.

this is where things get very tricky with this board.

it took me a few days to notice this, but the CPU multiplier has a direct effect on the bandwidth of your ram.

in my case, going from 7 x 500, to 6 x 500, loses me about 20% in bandwidth, I've tested this with Crystal CPUID, Sisoft sandra, and Everest Ultimate Edition.

its the same everytime...

the lower your multiplier goes, the less bandwith you get for your ram.

so 1000 mhz on the ram, at 6 x 500, is not the same as 1000 mhz at 7 x 500.

Lowering your multiplier on these boards has a drawback that you might not wanna live with, especially if your overclocking a high multiplier CPU on Air, like a E6700, where you been lowering it on the 965/975 chipsets with no penalty to your speeds in things like Super Pi, but if you lower the Multiplier from its stock default multiplier on the 680i, you will get a slower score then you might be expecting, and it's probably directly related to the bandwidth loss you suffer by lowering your multiplier.

Επίσης,δεν ξέρω αν το κατέβασες,τo 505 έχει βγεί επίσημα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα να ισχύει αυτό.

Κάτι θα έκανε λάθος.

Αυτό που πραγματικά με προβληματίζει είναι η τάση.

Αν και ο Phil το μέτρησε και βρήκε ότι παίρνουμε σχεδόν ότι δίνουμε, στην πράξη δεν μπουτάρει όταν βάζω μεγάλο πολλαπλασιαστή με FSB μικρότερο από 1600.

Με μεγάλο FSB όπου αλλάζει η τάση, και μικρότερο πολλαπλασιαστή, μπουτάρει και μπεντσάρει, στην ίδια συχνότητα επεξεργαστή πάντα.

Με πολλαπλασιαστή 9 και FSB μεγαλύτερο από 1600 έφτασα στα 3690.

Με πολλαπλασιαστή 10 και FSB μικρότερο από 1600 δεν μπουτάρει ούτε στα 3600.

’ρα υπάρχει πραγματικό πρόβλημα τάσης και δεν είναι μόνο ότι βλέπουμε χαμηλή τάση.

Αν είχα τρόπο να παρακάμψω αυτή την ανοησία με το ρεύμα θα πήγαινα παραπάνω.

Δεν μπορώ να εκμεταλλευτώ τον δεκάρη πολλαπλασιαστή.

Τσάμπα έδωσα τα παραπάνω λεφτα.

Βολεύει καλύτερα ο 6600.

Ένα ακόμα πρόβλημα που εμένα με ενδιαφέρει, είναι ότι για τον ίδιο λόγο, αν θέλουμε να έχουμε ενεργοποιημένες τις δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας του επεξεργαστή, πρέπει να βάλουμε FSB μικρότερο από 1200.

Έτσι και βάλουμε 1201, πάνε όλα τα καλά.

Αλλά 1200 FSB με δέκα πολλαπλασιαστή σημαίνει 3000MHz μόνο.

Πάλι βρίσκω μπροστά μου ένα ανόητο BIOS.

Το προηγούμενο BIOS μου έδινε τη δυνατότητα να έχω ενεργοποιημένο το CPU thermal monitor, enhanced C1 (CIE) και enhanced intel speedstep tech, ανεξάρτητα από το FSB, αρκεί να είχα την τάση Vcore στο auto.

Μόνο που δεν ανέβαινε αρκετά η συχνότητα του επεξεργαστή με auto τάση, γιατί τα θαλάσσωσαν στους αλγόριθμους, σε σχέση με το 505 BIOS, που ανεβαίνει πολύ περισσότερο με auto τάση.

Η μητρική είναι τέλεια.

Το BIOS και η νοοτροπία της ASUS είναι για κλάματα.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τον πολλαπλασιαστή και το bandwidth,όταν λές δεν είδες κάτι τέτοιο,το μέτρησες?

Να σου πώ,στεναχωρέθηκα όταν το διάβασα και ήλπιζα να κάνει λάθος.

Αλλιώς,αν έχει δίκιο,την βάψαμε.

Οι δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας,όταν κάνουμε oc δεν πρέπει να είναι απενεργοποιημένες?

Αν πρόσεξες στο bios είναι default απενεργοποιημένες.

Οταν λές "Έτσι και βάλουμε 1201, πάνε όλα τα καλά." Τι εννοείς?

Το μεγάλο fsb,πάνω απο 1600,ανεβάζει πολύ την τάση.Βγάζει 1.49 και το κακό είναι οτι δεν αλλάζει.Ακόμα και να επιλέξεις κάτι άλλο,αυτό μένει 1.49

Το παράξενο εν τω μεταξύ είναι,οτι,μέσα στα win άλλα λέει το AI Booster,άλλα το cpu-z,άλλα το speedfan.Πολύ ζαλούρα.Αναρωτιέμαι πόσο είναι το πραγματικό.

Εμένα πάντως απο 1450 και πάνω δεν συμπεριφέρεται καθόλου καλά.Μπαίνει win,περνάει τα τεστ.Δουλεύει κανονικά για πέντε ώρες με βαριές εργασίες και ξαφνικά πετάει BSOD.Ετσι στο ανεξήγητο.Δεν έχει σχέση με το τι κάνει εκείνη την στιγμή (π.χ. μπορεί ο υπολογιστής να είναι idle όταν το κάνει)

Τώρα το έχω στα 1400 και είναι βράχος.Αλλα ρε γμτ,λίγο είναι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 14:28]

Σχετικά με τον πολλαπλασιαστή και το bandwidth,όταν λές δεν είδες κάτι τέτοιο,το μέτρησες?

Να σου πώ,στεναχωρέθηκα όταν το διάβασα και ήλπιζα να κάνει λάθος.

Αλλιώς,αν έχει δίκιο,την βάψαμε.

Οι δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας,όταν κάνουμε oc δεν πρέπει να είναι απενεργοποιημένες?

Αν πρόσεξες στο bios είναι default απενεργοποιημένες.

Οταν λές "Έτσι και βάλουμε 1201, πάνε όλα τα καλά." Τι εννοείς?

Το μεγάλο fsb,πάνω απο 1600,ανεβάζει πολύ την τάση.Βγάζει 1.49 και το κακό είναι οτι δεν αλλάζει.Ακόμα και να επιλέξεις κάτι άλλο,αυτό μένει 1.49

Το παράξενο εν τω μεταξύ είναι,οτι,μέσα στα win άλλα λέει το AI Booster,άλλα το cpu-z,άλλα το speedfan.Πολύ ζαλούρα.Αναρωτιέμαι πόσο είναι το πραγματικό.

Εμένα πάντως απο 1450 και πάνω δεν συμπεριφέρεται καθόλου καλά.Μπαίνει win,περνάει τα τεστ.Δουλεύει κανονικά για πέντε ώρες με βαριές εργασίες και ξαφνικά πετάει BSOD.Ετσι στο ανεξήγητο.Δεν έχει σχέση με το τι κάνει εκείνη την στιγμή (π.χ. μπορεί ο υπολογιστής να είναι idle όταν το κάνει)

Τώρα το έχω στα 1400 και είναι βράχος.Αλλα ρε γμτ,λίγο είναι.

Αυτό που έγραψες είναι λάθος.

Απο αυτά που βρήκα το πιο σημαντικό είναι,οτι,ρίχνοντας τον πολλαπλασιαστή στο 680 το bandwidth της μνήμης παίρνει τον κατήφορο.

Το αντίθετο ισχύει και το έχω μετρήσει.

Όταν ρίχνουμε τον πολλαπλασιαστή ας πούμε από 10 σε 9, για να διατηρήσουμε την ίδια συχνότητα επεξεργαστή πρέπει να ανεβάσουμε το FSB.

Όσο μεγαλύτερο είναι το FSB, τόσο γρηγορότερη είναι η επικοινωνία της μνήμης με τον επεξεργαστή, οπότε αυξάνει το bandwidth.

Αυτό δεν αποτελεί κάποια ιδιαιτερότητα της δικής μας μητρικής.

Είναι γενικός κανόνας.

Οι δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας, όταν κάνουμε oc δεν είναι απαραίτητο να είναι απενεργοποιημένες.

Το αντίθετο.

Για κάθε μέρα είναι επιθυμητές αυτές οι δυνατότητες του επεξεργαστή, για πολλούς λόγους.

Αν θέλεις μπορώ να σου τους γράψω αναλυτικά σε άλλο ποστ.

Για top bench όμως, πρέπει να τις απενεργοποιούμε.

Το Ai Booster ποτέ δεν ήταν αξιόπιστο πρόγραμμα εδώ και χρόνια.

Δεν το εγκαθιστώ ποτέ.

Τα καλά που έγραψα ότι χάνουμε είναι το CPU thermal monitor, enhanced C1 (CIE) και κυρίως το enhanced intel speedstep tech, που κατεβάζει αυτόματα τον πολλαπλασιαστή, οπότε χαμηλώνει η συχνότητα λειτουργίας του επεξεργαστή και δεν ζεσταίνει το περιβάλλον, ούτε χρειάζεται δυνατούς ανεμιστήρες για ψύξη, ούτε έχουμε θόρυβο. Όταν τρέξουμε μια εφαρμογή που έχει απαιτήσεις, τότε αυτόματα ανεβαίνει η συχνότητα του επεξεργαστή.

Βέβαια για να έχει νόημα αυτή η αλλαγή, πρέπει να συνοδεύεται και με αντίστοιχη προσαρμογή του vcore.

Ουσιαστικά αυτό χάνουμε πάνω από 1200 FSB και όχι τις υπόλοιπες δυνατότητες του επεξεργαστή που παραμένουν αν τις ενεργοποιήσουμε.

Αυτό είπα στο προηγούμενο ποστ, ότι στο νέο επίσημο 0505 BIOS της ASUS, μπορούμε να ορίσουμε εμείς την τάση και να δούμε την ίδια τάση στο power managment του BIOS, μόνο αν κρατήσουμε το FSB κάτω από 1200.

Πάνω από 1200 και δεν ανταποκρίνεται η τάση που μας δείχνει σε αυτό που βάλαμε και χάνεται η δυνατότητα αυτόματης προσαρμογής της τάσης vcore ανάλογα με τις απαιτήσεις.

Όπως έγραψα, με το νέο BIOS 0505, το μεγάλο fsb, πάνω απο 1600, δυστυχώς δεν ανεβάζει την τάση εκεί που την ορίζουμε εμείς αλλά κάνει του κεφαλιού της και βγάζει σταθερά 1.36 στον δικό μου επεξεργαστή και όχι 1.49 που λες.

Με ποιο BIOS είσαι?

Αν έχεις το 404 βάλε to 505.

To FSB για να ανέβει θέλει γνώσεις.

Δεν είναι εύκολη υπόθεση.

Ανέβασε την τάση στο ΝΒ και πρόσεξε τη συχνότητα της μνήμης σου και τον πολλαπλασιαστή βασικά.

Η μητρική δεν έχει πρόβλημα να ανέβει.

Είναι πολύ καλή.

Εμείς συνήθως έχουμε πρόβλημα, που δεν ξέρουμε τα πάντα και ορισμένες φορές το BIOS που έχει ιδιαιτερότητες και δεν μας αφήνει απόλυτη ελευθερία να κάνουμε ότι θέλουμε.

Φαίνεται η ASUS φοβάται να μην έχει καμένους επεξεργαστές και της βγει κακό όνομα.

Link to comment
Share on other sites

Το αντίθετο ισχύει και το έχω μετρήσει.

Όταν ρίχνουμε τον πολλαπλασιαστή ας πούμε από 10 σε 9, για να διατηρήσουμε την ίδια συχνότητα επεξεργαστή πρέπει να ανεβάσουμε το FSB.

Όσο μεγαλύτερο είναι το FSB, τόσο γρηγορότερη είναι η επικοινωνία της μνήμης με τον επεξεργαστή, οπότε αυξάνει το bandwidth.

Αυτό δεν αποτελεί κάποια ιδιαιτερότητα της δικής μας μητρικής.

Είναι γενικός κανόνας.

Ναι έτσι είναι,γι`αυτό είπα οτι αν ισχύει οτι ο πολλαπλασιαστής επηρεάζει το bandwidth στο συγκεκριμένο chipset την βάψαμε.

Λοιπόν για να έχω προσωπική γνώμη το τέσταρα.

Ετρεξα το passmark και τελικά αποδεικνύεται οτι όντως,χαμηλωνοντας τον πολλαπλασιαστή πέφτει η απόδοση της μνήμης.

Αυτό που έκανα ήταν να μπώ στο bios και να αλλάξω τον πολλαπλασιαστή απο 8 σε 6

Το fsb το άφησα ως είχε (πλπλστής x 350)

Το αποτέλεσμα με πλπλστη 8 ήταν average speed 80mb/sec και με πλπλστη 6 average speed 63mb/sec

Την βάψαμε!

Ανέβασε την τάση στο ΝΒ και πρόσεξε τη συχνότητα της μνήμης σου και τον πολλαπλασιαστή βασικά

Το NB είναι ήδη ανεβασμένο απο την μαμά.Αν το ανεβάσεις κι άλλο ζεσταίνεται πολύ το chipset και κλατάρει.Αντίθετα καλό είναι να το κατεβάσεις ενα κλίκ.

Απο bios του έχω περάσει το 505 και μνήμες έβαλα τις 800άρες supertalent cl4

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 16:49]

Ευτυχώς που ξέρεις και μετράς τις πραγματικές τάσεις Phill.

Με ποιό BIOS έκανες τις μετρήσεις?

Με το 0402(ειδα οτι αρκετοι ειχαν προβληματα με το 0505 και λεω ασε καλητερα)

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 17:55]

Ναι έτσι είναι,γι`αυτό είπα οτι αν ισχύει οτι ο πολλαπλασιαστής επηρεάζει το bandwidth στο συγκεκριμένο chipset την βάψαμε.

Λοιπόν για να έχω προσωπική γνώμη το τέσταρα.

Ετρεξα το passmark και τελικά αποδεικνύεται οτι όντως,χαμηλωνοντας τον πολλαπλασιαστή πέφτει η απόδοση της μνήμης.

Αυτό που έκανα ήταν να μπώ στο bios και να αλλάξω τον πολλαπλασιαστή απο 8 σε 6

Το fsb το άφησα ως είχε (πλπλστής x 350)

Το αποτέλεσμα με πλπλστη 8 ήταν average speed 80mb/sec και με πλπλστη 6 average speed 63mb/sec

Την βάψαμε!

Αφου δεν αλλαζεις το fsb,ειναι απολητα λογικο να εχεις μεγαλητερο bandwidth αφου και το cpu σου εκεινη τη στιγμη δουλευει σε πιο πολλα Mhz;)

Link to comment
Share on other sites

Ο κατασκευαστής μας λέει ότι οι μνήμες έχουν ανοχές μέχρι 2.3v.

Εμείς τώρα από την μεριά μας, μπορούμε να δώσουμε ότι volt θέλουμε.

Αν όμως καεί (κυριολεκτικά) η μνήμη, σημαίνει ότι δώσαμε παραπάνω volt.

’λλο να βγάζει λάθη η μνήμη και άλλο να καεί.

Φαίνεται αν πέρασε παραπάνω ρεύμα από το αποτέλεσμα.

Αν πάλι σταθούμε τυχεροί και δεν πάθει τίποτα η μνήμη, ε τότε δεν χρειαζόμαστε RMA.

@ nix

Σωστά μέτρησες μεν, αλλά αυτό που λες, δεν αποτελεί ιδιαιτερότητα της δικής μας μητρικής, αλλά λογικό επακόλουθο, που ισχύει για όλες τις μητρικές.

Γιατί πιστεύεις ότι τη βάψαμε?

Link to comment
Share on other sites

Μάριε,μάλλον τελικά κάνω λάθος,αλλά αυτό που έγραψε το παλικάρι στο xtremesystems με έχει βάλει σε σκέψεις.

Το "την βάψαμε" πάει στο,οτι,αν ισχύει η πτώση της απόδοσης της μνήμης με αλλαγή σε χαμηλότερο πλπλστή αυτό σημαίνει οτι δεν μπορεί να ανεβεί πολύ το fsb γιάτι θα τερματίσει το cpu.

Αυτό που λέτε (λιγότερα mhz το cpu-μικρότερο bandwidth η μνήμη) το σκέφτηκα,αλλά υποθέτω οτι μπορεί και να μην επιρεάζει.Δηλαδή το τεστ να επικεντρώνεται στην μνήμη.

Βέβαια μνήμη και cpu πάνε πακέτο αλλά γιατί νομίζω οτι μια cpu στα 2100 μπορεί να ξεζουμίσει μια μνήμη στα 700 (ddr) το ίδιο καλά με μια cpu στα 2800.Εφόσον βεβαίως το bus δεν αλλάζει.

Ανέβασα το fsb στα 1620 (405) απο 1400 (350),χαμήλωσα τον πλπλστή στο 7 (έτσι είχα και πάλι 2800 cpu) ξαναμέτρησα με το passmark.

Το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς ιδιο bandwidth με το χαμηλότερο fsb (80mb/sec)

Παρεπιπτόντως,πράγματι Μάριε έχεις δίκιο,θέλει ανέβασμα το ρεύμα του nb για να μπουτάρει στι 1600 (ζεσταίνεται τρελλά όμως).Αλλά σχετικά με το ρεύμα που δίνει στο cpu,εμένα είναι διαφορετικό απο εσενα.Είναι καρφωμένο στο 1.48 (με το 402 ήταν 1.49).Οτι και να κάνω δεν αλλάζει.

Link to comment
Share on other sites

λιγο Off topic

μαριε νομιζω πως κανεις καποιο λα8ος οσον αφορα τις εγγυησεις για τις μνημες.ναι μεν σωστα λες πως ο κατασκευαστης καλυπτει μεχρι 2.3v αλλα δεν υπαρχει καποιος τροπος να αποδειξει ή να διαπιστωσει αν εσυ εχεις δωσει 2.8 και τις εψησες.ακομα ακομα και αν στειλεις το μηχανημα πακετο στο μαγαζι απο οπου το αγοραζες σε περιπτωση που στο ζητησουν και καλα για να τεκαρουν το μονο που εχεις να κανεις ειναι ενα clear cmos για να επανελ8ουν τα παντα σε εργοστασιακες ρυ8μησεις και τελος.με αυτην την λογικη δεν 8α εκανε κανεις rma.αφου ολοι οσοι κλοκαρουν ειναι γνωστο οτι τις περισσοτερες φορες ξεπερνουν το φραγμα των 2.3 που καλυπτει η εγγυηση γιατι αλλιως δεν παιρνεις το μεγιστο.

αν κανω καποιο λα8ος σε αυτα που ειπα ας με διορ8ωσετε γιατι εγω εδω και αρκετα χρονια ειμαι με αυτην την εντυπωση...

Link to comment
Share on other sites

Αν προσέξατε στη φωτό της μητρικής, έχω ανεμιστηράκια και στις δύο ψύκτρες όπου καταλήγουν τα heatpipes.

Για τις μνήμες,

Στο OC χώνεις ρεύμα και δεν σε νοιάζει αν θα καεί.

’μα δεχτούν και το RMA ακόμα καλύτερα.

Αλλά μια μνήμη που κάηκε, δεν μπουτάρει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice [Σήμερα, στις 07:48]

Αν προσέξατε στη φωτό της μητρικής, έχω ανεμιστηράκια και στις δύο ψύκτρες όπου καταλήγουν τα heatpipes.

Και 2 12αρηδες φατσα καρτα στη πορτα του κουτιου να παρεχουν μπολικο airflow αποτι βλεπω:D

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι οι ανεμιστήρες της υδρόψυξης.

Εκεί στην πόρτα έχω το ψυγείο.

Οι ανεμιστήρες αυτοί είναι μεταβαλλόμενων στροφών, αλλά δεν χρειάστηκε ποτέ να ανεβάσω τις στροφές.

’λλαξα όμως τη ροή να φυσάνε προς τα μέσα αντί προς τα έξω.

Link to comment
Share on other sites

Τραλα λα,τα ξέρω όλα!

Μου φαίνεται δεν κάνουμε συζήτηση,αλλά ποιος ξέρει πιο πολλά!

Εγω σταματάω εδώ.

Αφου τα ξέρετε όλα και τα post μου είναι αμπελοφυλοσοφίες,βρέστε την μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Τραλα λα,τα ξέρω όλα!

Μου φαίνεται δεν κάνουμε συζήτηση,αλλά ποιος ξέρει πιο πολλά!

Εγω σταματάω εδώ.

Αφου τα ξέρετε όλα και τα post μου είναι αμπελοφυλοσοφίες,βρέστε την μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Ο κατασκευαστής μας λέει ότι οι μνήμες έχουν ανοχές μέχρι 2.3v.

Εμείς τώρα από την μεριά μας, μπορούμε να δώσουμε ότι volt θέλουμε.

Αν όμως καεί (κυριολεκτικά) η μνήμη, σημαίνει ότι δώσαμε παραπάνω volt.

’λλο να βγάζει λάθη η μνήμη και άλλο να καεί.

Φαίνεται αν πέρασε παραπάνω ρεύμα από το αποτέλεσμα.

Αν πάλι σταθούμε τυχεροί και δεν πάθει τίποτα η μνήμη, ε τότε δεν χρειαζόμαστε RMA.

Μάριε δεν μπορούν να το αποδείξουν ότι τους έδωσες παραπάνω ρεύμα εκτός αν πάνε από υπερθέρμανση οπότε και μαυρίζουν...

Το ίδιο γίνεται και στα cpu...

Δεν μπορούν να καταλάβουν αν κάηκε απο μόνος του..η από μεγαλύτερη τάση ή από βραχυκύκλωμα

Αρχική απάντηση από nix

Μπήκε κατα λάθος εις διπλούν.(και καλά έκανε και μην τολμήσετε να μου την πείτε)

Και εγώ στην λέω....τι θα μ κάνεις?...να φωνάξω την γιαγιά μου ρε καρκινιάρη?

Link to comment
Share on other sites

και γω ετσι ξερω για τις μνημες (το ιδιο ισχυει και για τα cpu).απλα δεν εχει καποιο νοημα το rma ετσι οπως το 8ετεις μαριε.αν την τσουρουφλησεις,επιστροφη-rma και φτου και απο την αρχη.standard procedure..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.