Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

ΑΝ7 OverClocker,***** είσαι και απο άλλα post και παραμένεις.

Ενω δεν έχεις συμμετάσχει απο την αρχή τις συζητήσεως,μιλάς για να μιλάς.

Αν κάποιος έπρεπε να πεί κάτι,σίγουρα δεν θα`σουν εσύ.

*****

EDITED by hipro5: Ήρεμαααααα........ :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από nix

ΑΝ7 OverClocker,****** είσαι και απο άλλα post και παραμένεις.

Ενω δεν έχεις συμμετάσχει απο την αρχή τις συζητήσεως,μιλάς για να μιλάς.

Αν κάποιος έπρεπε να πεί κάτι,σίγουρα δεν θα`σουν εσύ.

******

Αγαπημένε μου φίλε...βάλε *************....για να σταματήσεις να λές ******

Τι να σε πώ ρε μαγκα...

Είσαι για πολλές ντομάτες....

Τώρα αν αυτα που γράφω εγώ είναι ******...τότε τα δικά σου τί είναι...

Και για τον γράφω απλά για να γράφω...αυτός σίγουρα δεν είμαι εγώ....

Έχεις πολύ γέλιο ρε φίλε....είσαι παλικάρι...

EDITED by hipro5: Ήρεμαααααα κι εδώ!........ :)

Link to comment
Share on other sites

Μην εκνευρίζεστε άσκοπα.

Χρειαζόμαστε τη γνώμη σας και τις μετρήσεις σας και όχι προκλητική συμπεριφορά και παραβιάσεις των κανόνων.

@nix

Δεν είχες κανένα λόγο να ξεκινήσεις ένα flame war στα καλά καθούμενα.

Τι σε έπιασε?

Καλά Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Οι overclocked ρυθμίσεις που έχει καταχωρημένες το EPP SPD της μνήμης Super Talent στα 1000, εφαρμόζονται, όταν ενεργοποιήσουμε στο BIOS την SLI μνήμη στο OC 100% και έχουν ως εξής:

Vdimm: 2.2v

tCL: 4

tRCD: 5

tRP: 4

tRAS: 15 ή 12 (corrupts data)

CMD: 2

tRRD: 4 ή 3

tRC: 27 ή 16 (corrupts data) tRC = tRAS + tRP

tWR: 6 ή 5

tWTR: 10 ή 9 (instability)

tREF: 1 (corrupts data)

tRD: 7

Async Latency: Auto (Υπολογίζει αυτόματα την καλύτερη τιμή στο auto)

Κατά τη γνώμη μου το CMD=1 κόβει υπερχρονισμό.

Για 800 όμως αξίζει να γίνει 1Τ.

Όσα έχουν την ένδειξη "corrupts data" δεν τα αγγίζουμε εύκολα.

Πάνω από 1000 θέλει 2.3v

Πάνω από 2.3v δεν μας καλύπτει η εγγύηση.

Οι πρώτες τιμές είναι οι επίσημα υποστηριζόμενες από το SPD, ενώ οι δεύτερες, μετά το διαζευκτικό, είναι σφιγμένες τιμές.

Όταν ενεργοποιούμε το SLI στη μνήμη (EPP), χάνουμε τη δυνατότητα υπερχρονισμού του FSB.

Όταν γνωρίζουμε τα timing του OC SPD της μνήμης, έχουμε μια βάση αναφοράς, ώστε να βάλουμε τις ίδιες τιμές ή και πιό σφικτές, χωρίς να ενεργοποιήσουμε το SLI και χωρίς να χάσουμε την δυνατότητα υπερχρονισμού του FSB.

Στην εικόνα, φαίνονται τα timing tables του SPD.

Τα timing αυτά εφαρμόζονται από το BIOS αυτόματα, μόνο όταν ενεργοποιηθεί το SLI της μνήμης ανάλογα με το επίπεδο υπερχρονισμού της μνήμης που θα δηλώσουμε.

post-2226-1416072941,0811_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Με το BIOS 0505 το Vcore δεν εξαρτάται από τις τιμές που ορίζουμε στο BIOS, αλλά από το FSB.

Έχουμε τις παρακάτω περιπτώσεις.

A. Tάση vcore μεγαλύτερη ή ίση με 1.6v.

Όταν ορίζουμε την τάση vcore μεγαλύτερη ή ίση με 1.6v, αυτό που ορίζουμε, αυτό παίρνει ο επεξεργαστής -0.4v.

B. Tάση vcore μικρότερη από 1.6v.

1. FSB 1066 - 1200

CPU Vcore = BIOS Vcore - 0.04v.

2. FSB 1201 - 1600

CPU Vcore = C1

Όπου C1 μια συγκεκριμένη τιμή που εξαρτάται από τον επεξεργαστή.

3. FSB 1601 - xxxx

CPU Vcore = C2

Όπου C2 μια συγκεκριμένη τιμή που εξαρτάται από τον επεξεργαστή και C2>C1

Για τον επεξεργαστή Ε6700 C1=1.26v και C1=1.36v

Μέχρι και τα 1200 FSB το vcore δουλεύει άψογα.

Τι μπορώ να πετύχω στα 1200? Με πολλαπλασιαστή 10 έχω 10*1200/4=3000MHz.

Μέχρι εκεί μου είναι άχρηστη η παραπάνω τάση. Παίζει και με auto στα default.

Πάνω από 1200, (περιλαμβάνεται το 1201 FSB), το BIOS δεν επιτρέπει να ορίσουμε εμείς το vcore. Ορίζει συγκεκριμένες τάσεις από 1201 μέχρι 1600 και άλλες μεγαλύτερες από 1601 και πάνω.

Αυτό ισχύει για όσες τιμές έχουμε βάλει auto στο overvoltage.

Εξαίρεση αποτελεί το vcore που ακόμα και αν έχουμε ορίσει εμείς κάποια τιμή την αγνοεί.

Το vcore δεν αγνοείται από το BIOS, μόνο αν το ορίσουμε να είναι 1.6v και πάνω.

Τότε δίνει αυτό που του ορίζουμε -0.04v, αλλά η θερμοκρασία της CPU ανεβαίνει στους 60 βαθμούς.

Είναι λοιπόν μια λύση μεν για extreme overclocking με dryice, υγρό άζωτο, LN, τριβάθμια και δεν συμμαζεύεται, αλλά για νερό ή αέρα, δεν βοηθάει καθόλου.

Στη δική μου περίπτωση, όπου οι τάσεις είναι 1.26 μέχρι τα 1600 και 1.36 πάνω από τα 1600, περιορίζομαι σημαντικά.

Τι μπορώ να πετύχω με αυτές τις συγκεκριμένες τάσεις?

Μέχρι στιγμής με FSB πάνω από 1.600, ώστε να έχω το πλεονέκτημα του vcore στα 1.36, είμαι orthos + σταθερός στα 3500MHz.

Με ενεργοποιημένες όλες τις δυνατότητες εξοικονόμησης ενέργειας του επεξεργαστή, είμαι αναγκασμένος να ορίσω τον πολλαπλασιαστή στο default.

Στη δική μου CPU (Ε6700) ο πολλαπλασιαστής είναι 10, οπότε αναγκαστικά θα βάλω το FSB κάτω από 1600 και η τάση vcore που δίνει η μητρική στη CPU είναι 1.26v.

Σε αυτή την τάση είμαι orthos σταθερός στα 3335MHz (10*1334/4=3335MHz. Σύμπτωση το 1333 FSB της επόμενης γενιάς των Core επεξεργαστών?).

Επειδή παρατήρησα ότι το orthos μόνο του δεν αρκεί, κάνω έλεγχο με orthos 8 ώρες + παιχνίδια Vista + Internet τις δύο πρώτες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

VCore: The core supply voltage of an 'important' chip like your CPU or GPU, usually not the Northbridge. Most frequently used to indicate CPU voltage.

VDD: The supply voltage to your Northbridge chip or the supply voltage for the input buffers and core logic of your memory chips (mostly on graphic cards).

VDDQ: The supply voltage to the output buffers of a memory chip.

VTT: Tracking Termination Voltage. Compared to VREF to determine Hi/Lo

VMem: Supply voltage to a memory chip.

VDDR, VDimm: Supply voltage to the memory on your motherboard.

VRef: Reference voltage for the input lines of a chip that determines the voltage level at which the threshold between a logical 1 and a logical 0 occurs. Usually 1/2 VDDQ.

VGPU: The supply voltage to your graphic card's processor.

Link to comment
Share on other sites

Τα όρια αλλαγής της τάσης είναι τα FSB 1200 και 1600.

Μέχρι 1200 FSB ότι βάζουμε αυτό παίρνουμε -0.04. Βάζουμε 1.31 και μας δείχνει 1.31-0.04.

Μετά ότι και να βάλουμε θα μας δείξει 1.26.

Μάριε στο εγραψα και πιο πριν.Δεν ισχυει αυτο.Εμενα στα 1400 δίνει 1.39.Στα 1600 και πάνω 1.48

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker

Και εγώ στην λέω....τι θα μ κάνεις?...να φωνάξω την γιαγιά μου ρε καρκινιάρη?

4 μέρες στον ’γιο Σάββα να φύγουν οι καρκίνοι και να σκεφτείς αυτά που είπες. Μετά από αυτό να είσαι πολύ προσεκτικός σε αυτά που λές. Καλές γιορτές από εμένα και όλη τη Δ.Ο. του TheLab

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [23-12-2006 13:17]

Μάριε στο εγραψα και πιο πριν.Δεν ισχυει αυτο.Εμενα στα 1400 δίνει 1.39.Στα 1600 και πάνω 1.48

Αυτές οι τάσεις ισχύουν για το δικό μου επεξεργαστή.

Δεν έχουν σημασία οι τάσεις.

Σημασία έχει το γεγονός ότι το vcore εξαρτάται αποκλειστικά απο το FSB στο BIOS 505.

Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι ισχύει το ίδιο και σε σένα.

Ότι vcore και να δώσεις με FSB 1600 και πάνω παίρνεις σταθερά 1.48v.

Δες λοιπόν αν ισχύουν σε σένα τα όρια FSB που έγραψα και δώσε μας κάποια εικόνα όπου να φαίνεται το vcore.

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω εικόνα με το fsb στα 1400.Εχω ενεργοποιήσει στο bios και τα διάφορα ενεργοβελτιωτικά και δουλεύουν όλα,ακόμα και το speedstep.

Ο πολλαπλασιαστής της cpu είναι στο default 8x και όπως βλέπεις το speedstep τον έχει κατεβάσει,στην idle κατάσταση που τράβηξα το snapshot,στο 6x

Θα κάνω κάποια τεστ για να εξακριβώσω που γίνεται η αύξηση του vcore απο το standard 1.325 της cpu μου και θα ποστάρω αργότερα.

post-5360-1416072949,0291_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι,το ξερω.Το εκανα ετσι για να δεις οτι δουλευει το speedstep.

Αλλα δεν ξερω,εχω την εντυπωση οτι προσθετει ενα lag.Μια καθυστερηση στην ανταποκριση.

Επισης το αλλο που σκεφτηκα ειναι,οτι αφου δεν κατεβαζει το vcore (αγνωστο γιατι,σιγουρα προβλημα του bios) δεν εχει νοημα το speedstep.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και όταν δεν κατεβαίνει το vcore, η θερμοκρασία μειώνεται όταν ο επεξεργαστής λειτουργεί σε λιγότερα MHz

Το vcore αυξομειώνεται, αν το δηλώσουμε auto και το FSB το κρατήσουμε κάτω από 1200.

Κάτω από 1200 όπως έγραψα, το BIOS μας δίνει όλα τα καλά του.

Όλα φαίνονται ότι λειτουργούν σωστά.

H τάση vcore αυξάνει όσο την ορίζουμε εμείς και το BIOS τη δείχνει περίπου σωστά (με απόκλιση 0.04v από αυτό που δώσαμε) και αυξομειώνεται όταν έχουμε ενεργοποιήσει το speedstep.

Γιατί πάνω από 1200 FSB η καλή συμπεριφορά παύει να ισχύει?

Τι τους έπιασε και έβγαλαν κουλό BIOS που δουλεύει σωστά μόνο μέχρι τα 1200 FSB?

Και με ποια λογική αποφασίζει το BIOS πόση τάση θα δώσει σε κάθε επεξεργαστή?

Γιατί σε σένα δίνει παραπάνω vcore για παράδειγμα?

Έλεος.

Link to comment
Share on other sites

Το πραγματικό vcore εξαρτάται από το FSB και όχι από αυτά που βάζουμε.

Να με ποιο τρόπο το επιβεβαίωσα.

Unlinked η μνήμη στα 1000, σταθερά ίδια όλα και η τάση vcore στα 1.45.

Το μόνο που αλλάζω παρακάτω είναι το FSB και ο πολλαπλασιαστής.

Να θυμίσω ότι υπάρχουν δύο όρια. Στα 1200 και στα 1600.

Με (1750/4)Χ8 είμαι orthos σταθερός στα 3500.

Επειδή το FSB είναι πάνω από 1600 η τάση vcore που μου δείχνουν το BIOS και το PC Probe είναι 1.36v (και όχι 1.45v που δήλωσα στο BIOS).

Αν βάλω FSB 1400 τότε ο επεξεργαστής είναι πάλι στα 3500 (1400/4)Χ10.

Η τάση vcore που μου δείχνει το BIOS όμως στην περίπτωση αυτή είναι 1.25v.

Εδώ δεν είμαι orthos σταθερός ούτε ένα λεπτό.

Το δοκίμασα με πολλούς συνδυασμούς και πάντα φαίνεται ότι η τάση vcore που μου δείχνει είναι περίπου πραγματική.

Δηλαδή μου είναι αδύνατον να ανεβάσω το vcore πάνω από 1.36, οπότε κάθε προσπάθεια υπερχρονισμού πάει χαμένη.

Παλιότερα έγραφα ότι δεν είμαι orthos σταθερός ούτε στα 3300.

Ανέβασα λοιπόν το FSB ώστε να ανέβει το vcore και να που είμαι σταθερός και στα 3500.

post-2226-1416072949,6675_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ωραία ολα αυτα και χρησιμα εγω εχω στησει το μηχανημα με την παρακατω συνθεση το εχω στα 3,00Mhz εχω τρεξει memtest , orthos επι 3ωρων , και παρατηρω :

Μερικες φορες καθηστερει ( μιλαμε τωρα για κλασματα δευτερολ.) στο ανοιγμα εφαρμογων ,χωρις να ειναι παντα ιδια η συμπεριφορα του , εχω φαει 2 reset το ενα στο αρχικο ανοιγμα μετα απο 1 λεπτο και το αλλο μετα απο 3ωρο παιχνιδι....τα reset αυτα συνοδευονταν απο ολοκληρη μπλε οθονη με ακαταλαβιστικα γραμματα και μετα εκανε επανεκινηση...δεν εχω παρατηρησει τιποτα το ιδιαίτερο σε θερμοκρασιες

τι να υποπτευθω ?? στο κατω κατω τοσα χρηματα δωσαμε ...δεν τρελενομαστε γιατι γιατι ομως ολα αυτα??

ασυμβατοτητες ....drivers ...κακη εγκατασταση winxp....

Περιμενω τη βοηθεια σας ........

........................................................................

Intel Core2Duo 6600

Cooler cpu Thermalright 90 LED

Asus Striker

2X1GB OCZ nvidia SLI 900Mhz

nVidia XfX 8800GTS

1Χ150GB Sata WD RAPTOR

2X320GB Sata WD

1X250 EXT Maxtor

Enermax 850W

Case:Armor(Black)

ASUS DVD-ROM

Nec AD-5170 NEC DVD+/-R/RW

Eizo S1911

Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειναι ευκολο βαλε μια αλλη καρτα γραφικων να δοκιμασεις και να μας πεις μεχρι να βγαλει σοβαρο bios η asus...Στην δικια μου αυτο φταιει και υποψιαζομαι κ στην δικια σου....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για ην απαντηση σου harrybani ξερεις ειμαι σε σκεψεις για την 8800GTS και για το m/b να τα αφησω ως έχουν ή να τα ξεπαντρέψω ( αλλαγη m/b με Asus 975 ) ...(αλλαγη 8800GTS .....???) η να κανω υπομονη

έχεις και εσυ τετοια φενόμενα στη συνθεση σου ...κανεις άλλος ???

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ρθει η DFI και θα σου πω εγω τι χωρισμος θα γινει και ποσες ASUS θα πανε ακλαυτες.....Και ειναι κριμα ρε γαμωτο,ενα τμημα μιας εταιριας(bios),να δυσφημει τοσο πολυ τα κατα τα αλλα αξιολογα προιοντα και γενικα την υπολοιπη εταιρια.Βεβαια κλασσικα πραγματα εδω γιατι παιζει και η γκαντεμια στην μεση,μολις την στειλω την αλλη μερα κιολας ειμαι σιγουρος οτι θα κυκλοφορησει το νεο bios που θα τα λυνει ολα:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 01:30]

ρε παιδια ωραία ολα αυτα και χρησιμα εγω εχω στησει το μηχανημα με την παρακατω συνθεση το εχω στα 3,00Mhz εχω τρεξει memtest , orthos επι 3ωρων , και παρατηρω :

Μερικες φορες καθηστερει ( μιλαμε τωρα για κλασματα δευτερολ.) στο ανοιγμα εφαρμογων ,χωρις να ειναι παντα ιδια η συμπεριφορα του , εχω φαει 2 reset το ενα στο αρχικο ανοιγμα μετα απο 1 λεπτο και το αλλο μετα απο 3ωρο παιχνιδι....τα reset αυτα συνοδευονταν απο ολοκληρη μπλε οθονη με ακαταλαβιστικα γραμματα και μετα εκανε επανεκινηση...δεν εχω παρατηρησει τιποτα το ιδιαίτερο σε θερμοκρασιες

τι να υποπτευθω ?? στο κατω κατω τοσα χρηματα δωσαμε ...δεν τρελενομαστε γιατι γιατι ομως ολα αυτα??

ασυμβατοτητες ....drivers ...κακη εγκατασταση winxp....

Περιμενω τη βοηθεια σας ........

........................................................................

Intel Core2Duo 6600

Cooler cpu Thermalright 90 LED

Asus Striker

2X1GB OCZ nvidia SLI 900Mhz

nVidia XfX 8800GTS

1Χ150GB Sata WD RAPTOR

2X320GB Sata WD

1X250 EXT Maxtor

Enermax 850W

Case:Armor(Black)

ASUS DVD-ROM

Nec AD-5170 NEC DVD+/-R/RW

Eizo S1911

Πολύ δυνατή σύνθεση.

Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις κανένα πρόβλημα.

Αν θέλεις γράψε μας τις ρυθμίσεις στο BIOS που χρησιμοποιείς.

Το κακό με τα Windows XP είναι που δεν υπάρχει κάποια σταθερή βάση να συζητήσουμε.

’λλος έχει SP1 άλλος SP2 άλλος έχει βάλει τις ενημερώσεις και την υποστήριξη για πολυπύρηνους επεξεργαστές, άλλος όχι.

Αν λοιπόν έχεις όλες τις ενημερώσεις των Windows XP SP2, με τους σωστούς Nvidia οδηγούς για το chipset και της ASUS για την κάρτα ήχου, με σωστό BIOS, δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα.

Για άλλη μια φορά θα το πω κι ας γίνομαι κουραστικός.

Τρέξε ολονύκτιο memtest.

Orthos 3 ώρες θα έλεγα ότι είναι αρκετό, σε μια συχνότητα, αλλά αφού σου έβγαλε BSOD θα έλεγα να το τρέξεις 8 ώρες.

Για τα προβλήματα που αναφέρεις δεν φταίει το BIOS ούτε η μητρική.

Τουλάχιστον δεν τα έχω δει εγώ στο δικό μου PC ακόμα μετά από πάρα πολλές ώρες λειτουργίας.

Ίσως να φταίει ότι δουλεύω αποκλειστικά με Vista και ελάχιστα με XP τον τελευταίο καιρό.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω marios... για το ενδιαφερον σου και τις γνωμες σου...θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι επειδη δεν εχω τις αντοχες για ψαξιμο ( λογω ηλικίας 42 ) και εχουν δει πολλα τα ματια απο το 1987 που ασχολουμε με τα μαραφετια πριν την αποφαση για αλλαγη θα ηθελα να μου πεις ...2---3 απλα βηματα να κανω θα σου γραψω και τις ρυθμισεις του ΒΙΟΣ αν θελεις στειλε μου ενα προσωπικο email για αμεσοτερη επικοινωνια ...μηπως μπορουμε να εχουμε και μια τηλ. επικοινωνια ??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.