Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

ωραίος ο Μάριος!

Λοιπόν,το έβαλα κ`εγώ 200 x7.Αυτό που παρατήρησα είναι μεγάλη διαφορά στο φόρτωμα windows και στην απόκριση του συστήματος!

Κάναμε καλή δουλειά Μάριε:D

post-5360-1416072960,0114_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

παιδια καλό ειναι να γινει ένα ποσταρισμα με ολες τις ρυθμίσεις στα νεα δεδομένα οπως ειχες κανει αρχικα marios

δηλαδη με τις παραπάνω ρυθμίσεις να τα βλέπουμε και εμεις ( εγω ) ο ασχετος σιγα σιγα ....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Στο site της silicon image έχει καινούργιους drivers για τον SiI3132 controler

http://www.siliconimage.com/support/supportsearchresults.aspx?pid=32&cid=3&ctid=2&osid=4&

Αν δεν έχουμε raid κατεβάζουμε την έκδοση base.Αποσυμπιέζουμε το αρχείο κάπου στο σκληρό και μετά ανοίγουμε το device manager και επιλέγουμε "ελεγκτές SCSI και RAID".

Κάνουμε διπλό στο SiI3132 και ενημερώνουμε τους drivers χειροκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα πως πάμε ....

marios θυμισε μου τρέχεις τους δίσκους σε raid με winxp τι παίζει ???

γιατι εχει βγει μια βρώμα οτι με τη striker δεν στείνεται σωστα και υπάρχουν προβλήματα ασε που γνωστός μας την έκανε σε EVGA για αυτον τον λόγο

Μη τρελαθούμε ??????

Να ακουσω απόψεις...........................................

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν παει αλλο ....απο ψυχολογικης αποψης να εχεις δόσει 2500 και καθε 3 ημερες στα καλα καθουμενα να εχεις ενα ρεσετ δεν παει ..............

παω για αλλαγή ............σε κλασικα....ε τι να πω

εχω ψαξει τα παντα ....

τι λετε ...τι να κανω αλλο πια ????????????????????????????????????????

cpu ok 4 ωρες orthos

ram ok 12 ωρες memtest

νεο τροφοδοτικο

ρυθμισεις τις ξερετε

drivers τα εχουμε πεί ..................

αγανακτησα δεν παει αλλο ......και τι εκανα ενα overclocking στα 3.00Mhz ..εαν φταίει αυτο τους χαρίζω και την striker και ολα τα συμπράγαλά της ..............

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από velipsi [Σήμερα, στις 21:26]

παιδια δεν παει αλλο ....απο ψυχολογικης αποψης να εχεις δόσει 2500 και καθε 3 ημερες στα καλα καθουμενα να εχεις ενα ρεσετ δεν παει ..............

παω για αλλαγή ............σε κλασικα....ε τι να πω

εχω ψαξει τα παντα ....

τι λετε ...τι να κανω αλλο πια ????????????????????????????????????????

cpu ok 4 ωρες orthos

ram ok 12 ωρες memtest

νεο τροφοδοτικο

ρυθμισεις τις ξερετε

drivers τα εχουμε πεί ..................

αγανακτησα δεν παει αλλο ......και τι εκανα ενα overclocking στα 3.00Mhz ..εαν φταίει αυτο τους χαρίζω και την striker και ολα τα συμπράγαλά της ..............

Μάλλον σε πήρε στραβά η μητρική από την αρχή, οπότε μην το παλεύεις.

Πάρε κάποια άλλη μητρική που θα σου ταιριάζει ή στείλε την αυτή που έχεις για RMA.

Κάπου πήρε το μάτι μου ότι φτιάχνουν μαζικά ολοκληρωμένα συστήματα με την ASUS Striker.

Έχω την εντύπωση ότι αυτό ίσως να έριξε την ποιότητα και τον έλεγχο.

Υπάρχει η πιθανότητα να έπεσες σε στραβό κομμάτι.

Πάντως είδα μητρική που είχε τεράστια απόκλιση στις θερμοκρασίες που έδειχνε.

Αυτά δεν είναι καλά σημάδια. Κάποτε είχα τέτοια προβλήματα, όταν είχα συνδέσει ένα χαλασμένο floppy στη μητρική.

Μην ξεχνάμε ότι το SB έχει τους temp sensors, τα USB, τους δίσκους και το floppy, οπότε είναι λογικό να υπάρχει εξάρτηση μεταξύ τους.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσθεσα κάποια πράγματα στο προηγούμενο ποστ.

Εγώ προσωπικά είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη μητρική αυτή.

Δεν έχω εμπειρία από άλλες μητρικές για Intel CPU.

Για τα έτοιμα PC με μητρική Striker δες και αυτά.

http://reviews.cnet.com/Widow_PC_IX2_SLI/4505-3118_7-32175269.html

http://www.alienware.com/product_detail_pages/Area-51_7500/Area-51_overview.aspx?SysCode=PC-AREA51-7500-R4&SubCode=SKU-DEFAULT&FileName=review_digitaltrends_1106.asp#pdp-nav

http://www.voodoopc.com/system/quotekitchen.aspx?productID=1055

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τα κουφά reset μου το έκανε και εμένα,οταν είχα το bus πολύ ψηλά.

Μόλις το χαμήλωσα στα 350,ηρέμησε.

Είχα ξαναγράψει οτι η μητρική ζεσταίνεται πολύ.Το πιθανότερο είναι οτι κλατάρει το chipset.Θα σε συμβούλευα να βάλεις το ανεμιστηράκι του chipset που είχε στην συσκευασία.

Εγώ κάποια στιγμή θέλω να ξηλώσω τα heatpipes της και να τα αντικαταστήσω με καλύτερα και ισχυρότερα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδες ...τωρα φοραω μια P5W64 WS

να την δοκιμασω και αυτην ....δεν σας ξεχνω ομως στραικαρες ...θα ποσταρω και αλλου να δω κανεναν να γνωριζει την παραπανω

αδερφακια ειναι με αλλον πατερα 975Χ

Link to comment
Share on other sites

@velipsi

Με γεια η καινούργια σου μητρική.

Έχει διαφορετική φιλοσοφία.

Είναι περισσότερο κατάλληλη για επαγγελματική χρήση.

Δεν είναι ιδιαίτερα γρήγορη μητρική, αλλά με buffered (registered) μνήμες είναι σταθερή και αξιόπιστη.

@nix

Έχεις απόλυτο δίκιο για την ψύξη του NB.

Εγώ έχω βάλει δύο ανεμιστήρες πάνω στις ψύκτρες.

Αλλά τώρα μου λείπει μια ψύκτρα από το δεύτερο μηχάνημα.

Κάποια ιδέα ή βοήθεια? Τις φέρνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Δέν έχω ιδέα.Απο το χαρτάκι που είχε μέσα στην συσκευασία του,το ανεμιστηράκι,κατάλαβα όμως οτι πουλιέται και χώρια.Αλλά Ελλάδα δεν νομίζω να το βρούμε.

Γιατι δεν κάνεις αυτό που σκέφτομαι εγώ?Δηλαδή να ξηλώσεις τα heatpipes και να βάλεις northbridge και southbridge coolers?

Δες ενα πολυ ενδιαφέρον link

http://forums.slizone.com/index.php?showtopic=775&hl=striker

Link to comment
Share on other sites

τελικα και εγω ειχα πολα προβληματα με το mobo αλλα ολα λυθηκαν...και ο λογος θελει καλητερη ψυξη στα chipset.....πχ εβαλα ενα 12αρη να βαραει τα heatpipes...και ανοιχτο κουτι και κανενα προβλημα μετα ...κανενα κολημα και καλητερο ως πολη καλητερο O/C

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.