Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από tifozif1

Στο ίδιο ΜοΒο με τις ίδιες διαδρομές, δεν παίζει ο 631, o 805 και ο Ε6600 ? Αυτοί να δεις διαφορά στο core. Tις θερμοκρασίες δεν μπορούν να τις πάρουν και από αισθητήρα στο CPU socket ? Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο αισθητήρας αυτός "λάθος" ?

Καλά μαν...ότι πείς...

Αν νομίζεις ότι αλλαζοντας πραγματικά το core και όχι την στάμπα μπορείς να πετύχεις τις ίδιες διαδρομές θα ήθελα πραγματικά να το δώ...

Και συνεχίζετε να επιμένετε ενώ ο Βασίλης σας έδειξε ένα παράδειγμα....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Όταν κάνουμε υπερχρονισμό για να τρέξουμε spi, έχω την εντύπωση ότι αν βάλουμε την κάρτα γραφικών στο κάτω slot, θα ζεσταίνεται και θα επιβαρύνεται λιγότερο το NB και κατά συνέπεια και η μνήμη θα μπορεί να ανέβει παραπάνω και το FSB.

Ίσως μάλιστα να μπορεί να παίξει η κάρτα γραφικών και στο μεσαίο PCIeX16 slot, που που προορίζεται για κάρτα physics και δεσμεύει μόνο 8 PCI-e γραμμές από το SB.

Αυτό όμως μόνο θεωρητικά μπορώ να το πω, με βάση αυτά που έγραψα στο προηγούμενο ποστ και σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα της μητρικής που έχω στο πρώτο post.

Κάποια στιγμή θα το δοκιμάσω και στην πράξη.

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 14:59]

Tις θερμοκρασίες δεν μπορούν να τις πάρουν και από αισθητήρα στο CPU socket ? Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι ο αισθητήρας αυτός "λάθος" ?

Δεν νομίζω, γιατί τότε θα έπαιρνε λάθος ενδείξεις και το core temp και το everset, πράγμα που δεν γίνεται.

Στο τελευταίο BIOS η ASUS έγραψε ότι άλλαξε τον αλγόριθμο που υπολογίζει τη θερμοκρασία της CPU.

Τις ίδιες ενδείξεις παίρνουν και το BIOS και PC Probe II και το core temp και το Everest από τον επεξεργαστή και από το NB.

Μόνο που στην περίπτωση του BIOS και του PC Probe II αναφέρονται οι θερμοκρασίες του NB, το core temp δείχνει τις θερμοκρασίες των cores της CPU απευθείας χωρίς υπολογισμούς και αλγόριθμους, ενώ το Everest δείχνει και τα δύο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 15:12]

Καλά μαν...ότι πείς...

Αν νομίζεις ότι αλλαζοντας πραγματικά το core και όχι την στάμπα μπορείς να πετύχεις τις ίδιες διαδρομές θα ήθελα πραγματικά να το δώ...

Και συνεχίζετε να επιμένετε ενώ ο Βασίλης σας έδειξε ένα παράδειγμα....

Για ποιο παράδειγμα μιλάς?

Δεν μπορεί να άλλαξε κάτι χωρίς να αλλάξουν οι διαδρομές μέσα στο NB?

Το NB δεν έχει μόνο διαδρομές, αλλά και άλλα στοιχεία.

Είσαι βέβαιος ότι έχουμε δύο ακριβώς ίδια chipset?

Εγώ δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο.

Πώς εξηγείς τη διαφορά στις ενδείξεις θερμοκρασίας?

Μια εξήγηση βέβαια θα μπορούσε να είναι η 8800 όπως έγραψα, αλλά θα το δούμε κι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια FX5200 σε δίαυλο pci

http://www.chaintechusa.com/tw/eng/product_spec.asp?MPSNo=14&PISNo=201

Αποκλείεται να ζορίζει την μητρική :D

εγώ σκέφτηκα το άλλο...

Ο επεξεργαστής μου είναι ο 6400,εσύ έχεις τον 6700.

Μήπως αλλάζει η συμπεριφορά της με διαφορετικό conroe cpu?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Για ποιο παράδειγμα μιλάς?

Δεν μπορεί να άλλαξε κάτι χωρίς να αλλάξουν οι διαδρομές μέσα στο NB?

Το NB δεν έχει μόνο διαδρομές, αλλά και άλλα στοιχεία.

Είσαι βέβαιος ότι έχουμε δύο ακριβώς ίδια chipset?

Εγώ δεν θα ήμουν και τόσο σίγουρος ούτε για το ένα, ούτε για το άλλο.

Πώς εξηγείς τη διαφορά στις ενδείξεις θερμοκρασίας?

Μια εξήγηση βέβαια θα μπορούσε να είναι η 8800 όπως έγραψα, αλλά θα το δούμε κι αυτό.

Καλά ρε μάριε...έχεις δίκιο...

Ικανοποιήθηκες τώρα?

Το ότι το ΝΒ είναι υπέυθυνο για τις θερμοκρασίες είναι απίστευτο...και όλη αυτή την ιστορία....

Ο ΙΤΕ τι κάνει πάνω δεξιά στην μητρική σου?Μπρίκια κολάει η κοζάρει το υπόλοιπο hardware..?

Πραγματικά μπράβο...

Εγώ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα...

Εσύ είσαι αυτός που έτσι όπως γράφεις όχι απλα είσαι σίγουρος....ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ....

Ξανα διάβασε το ποστ του Βασίλη...διάβασε και λίγο αρχιτεκτονική ολοκληρωμένων και έλα να τα πούμε...

Απλά να σου πώ ότι αν είχε πρόβλημα το chipset και το αλλάξανε με σκοπό την λύση του θα αλλάζανε και τις διαδρομές πάνω στο pcb που αν και δεν είναι από την ίδια γωνία τραβηγμένες...όσο ακόμα βλέπουν τα μάτια μου...φαίνονται ίδια...

Αλλά που μυαλό....

Πλζ Μάριε...όταν κάτι δεν είναι εξακριβωμένο ΜΗΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ...

Γιατί δεν βγάζεις το heatpipe να δείς πια έκδοση μητρικής έχεις?

Και την στάμπα μπορεί να την αλλάξανε και για εμπορικούς λόγους η οτιδηποτε άλλο τους κατέβηκε.......μιάς και το ένα είναι κατασκευασμένο την 36η εβδομάδα του 06 και το άλλο την 45η του 06

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nix [Σήμερα, στις 18:09]

Μάριε η κάρτα γραφικών που έχω είναι μια FX5200 σε δίαυλο pci

http://www.chaintechusa.com/tw/eng/product_spec.asp?MPSNo=14&PISNo=201

Αποκλείεται να ζορίζει την μητρική :D

εγώ σκέφτηκα το άλλο...

Ο επεξεργαστής μου είναι ο 6400,εσύ έχεις τον 6700.

Μήπως αλλάζει η συμπεριφορά της με διαφορετικό conroe cpu?

Έχω δει και ένα 6600 και ένα 6800 να δείχνουν μεγάλη διαφορά στις θερμοκρασίες.

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 18:24]

Καλά ρε μάριε...έχεις δίκιο...

Ικανοποιήθηκες τώρα?

Το ότι το ΝΒ είναι υπέυθυνο για τις θερμοκρασίες είναι απίστευτο...και όλη αυτή την ιστορία....

Ο ΙΤΕ τι κάνει πάνω δεξιά στην μητρική σου?Μπρίκια κολάει η κοζάρει το υπόλοιπο hardware..?

Πραγματικά μπράβο...

Εγώ δεν είμαι σίγουρος για τίποτα...

Εσύ είσαι αυτός που έτσι όπως γράφεις όχι απλα είσαι σίγουρος....ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ....

Ξανα διάβασε το ποστ του Βασίλη...διάβασε και λίγο αρχιτεκτονική ολοκληρωμένων και έλα να τα πούμε...

Απλά να σου πώ ότι αν είχε πρόβλημα το chipset και το αλλάξανε με σκοπό την λύση του θα αλλάζανε και τις διαδρομές πάνω στο pcb που αν και δεν είναι από την ίδια γωνία τραβηγμένες...όσο ακόμα βλέπουν τα μάτια μου...φαίνονται ίδια...

Αλλά που μυαλό....

Πλζ Μάριε...όταν κάτι δεν είναι εξακριβωμένο ΜΗΝ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ...

Γιατί δεν βγάζεις το heatpipe να δείς πια έκδοση μητρικής έχεις?

Και την στάμπα μπορεί να την αλλάξανε και για εμπορικούς λόγους η οτιδηποτε άλλο τους κατέβηκε.......μιάς και το ένα είναι κατασκευασμένο την 36η εβδομάδα του 06 και το άλλο την 45η του 06

Το έχω ξαναπεί ότι δεν γράφω τίποτα ως δεδομένο.

Γράφω την άποψη μου και αν είναι λάθος διορθώστε με.

Ο Super I/O controller παλιότερα έμπαινε σε PCI slot, επειδή δεν ήταν ενσωματωμένος στη μητρική.

Συνδέαμε πάνω IDE, floppy, σειριακές και παράλληλες.

Οι νεότεροι ΙΤΕ, έχουν δυνατότητα να ελέγχουν ανεμιστήρες και θερμικούς σένσορες, μεταξύ άλλων λειτουργιών.

Αν τώρα νομίζεις ότι ελέγχει και τη CPU, πες το ξεκάθαρα, ώστε να βοηθήσεις.

O C2D έχει ενσωματωμένους σένσορες και δεν χρησιμοποιεί το ITE (Super I/O controller).

Δυστυχώς δεν έχω αποδείξεις, αλλά ενδείξεις μόνο ότι η θερμοκρασία της CPU στη Striker υπολογίζεται από το NB.

Δες όμως και αυτό το κείμενο.

http://www.thecoolest.zerobrains.com/CoreTemp/howitworks.html

Intel defines a certain Tjunction temperature for the processor. In the case of Yonah it is 85C° or 100C°. First of all the program reads from a Model Specific Register (or MSR), and detects the Tjunction temperature. A different MSR contains the temperature data, this data is represented as Delta in C° between current temperature and Tjunction.

So the actual temperature is calculated like this 'Core Temp = Tjunction - Delta'

The size of the data field is 7 bits. This means a Delta of 0 - 127C° can be reported in theory. But from preliminary tests, the reported temperature doesn't go below 0C°, no matter what kind of cooling was used.

AMD chips report the temperature by a special register in the CPU's NB. Core Temp reads that register and uses a formula provided by AMD to calculate the current temperature. The formula is: 'Core Temp = Value - 49'.

The sensor in AMD CPUs can report temperatures between -49C and 206C

Επι πλέον το Everest αναφέρει τις θερμοκρασίες της CPU, CPU Core1 και CPU Core2 κάτω από την κατηγορία Motherboard - Chipset - Northbridge.

Όσο για το ποστ του Βασίλη δεν λέει κάτι διαφορετικό από αυτά που είπα.

Μόνο πρόσθεσε μια πληροφορία για μια νέα έκδοση.

Τι να δω στο ποστ του Βασίλη?

Μου το είπες δύο φορές.

Δεν βλέπω τι θέλεις να πεις.

Ε πες το επί τέλους εσύ και μη με παραπέμπεις στο ποστ του Βασίλη.

Πάντως όποια πληροφορία έχεις πάνω στο θέμα, είναι καλοδεχούμενη.

Link to comment
Share on other sites

Έστω ότι είπα μπαρούφα με τον ΙΤΕ αν και δεν νομίζω τεσπα...

"680i = C55XE + MCP55PXE"

"C55XE and C55 are the same chip, but NV guarantees C55XE overclock well and sell it so expensive."

"C55XE ειναι το SLIX16N-A2"

Τάδε έφη gorillas

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 22:16]

Το south bridge ειναι αυτο που κοιτας και οχι το northbridge....

Φυσιλογικο ειναι...:)

To NF680i-N-A2 είναι επίσης C55XE Northbridge.

Δες την εικόνα στο προηγούμενο ποστ.

Θα δεις ότι είναι οπτικά ολόιδια το NF680i-N-A2 με το C55-SLIX16N-A2

Το Southbrigde είναι εντελώς διαφορετικό και είναι αυτό.

post-2226-1416073005,0368_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μάριε γιατί εμένα αυτό μου φαίνεται για το NB?

Τέσπα...όσο για τον ΙΤΕ....

"Also thanks to the ITE IT8718F hardware monitoring controller the mainboard allows managing the rotation speed of three fans depending on the temperature of different system hot spots."

Από ένα άσχετο review....

Ρε μάριε είναι απλό...

Βγάλε τις ψύκτρες απο την μητρική σου...αλλιώς δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη και ΣΤΑΜΑΤΑ να κινδυνολογείς και να αερολογείς...

Είναι τραγικό δλδ...

Εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει..

Έχω την υποψία ότι εκεί που λές ότι είναι ΝΒ είναι το SB στην photo...και εκεί που λές ότι είναι SB είναι το ΝΒ...

Και η τελευταία photo σίγουρα δεν είναι απο striker

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 00:55]

Μάριε γιατί εμένα αυτό μου φαίνεται για το NB?

Τέσπα...όσο για τον ΙΤΕ....

"Also thanks to the ITE IT8718F hardware monitoring controller the mainboard allows managing the rotation speed of three fans depending on the temperature of different system hot spots."

Από ένα άσχετο review....

Ρε μάριε είναι απλό...

Βγάλε τις ψύκτρες απο την μητρική σου...αλλιώς δεν πρόκειται να βγάλεις άκρη και ΣΤΑΜΑΤΑ να κινδυνολογείς και να αερολογείς...

Είναι τραγικό δλδ...

Εμένα πάντως με έχεις μπερδέψει..

Έχω την υποψία ότι εκεί που λές ότι είναι ΝΒ είναι το SB στην photo...και εκεί που λές ότι είναι SB είναι το ΝΒ...

Και η τελευταία photo σίγουρα δεν είναι απο striker

Είναι όπως τα λέω τα NB-SB.

Μη σε μπερδεύει που η φωτο είναι τραβηγμένη λοξά.

Αυτό που γράφει NF590-SLI-N-A2 είναι το Southbridge της Striker.

Για τον ITE το έγραψα κι εγώ ότι ελέγχει τους ανεμιστήρες και κάποιους σένσορες θερμότητας.

Τις φωτογραφίες που έβαλα τις έχω ελέγξει από κάθε πλευρά και είναι έγκυρες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mariosalice

Μπορείς να αιτιολογήσεις τα κοσμητικά σου επίθετα ότι αερολογώ και κινδυνολογώ,

Δεν το κατάλαβες ακόμα?

Ρήματα δεν είναι αυτά βρε παιδιά; Αλλάξε η γραμματική;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα . . . . . . ...

Το ποιος το κατέχει και ποιός όχι...άσε να το κρίνουν άλλοι...

Εσύ κάνε αυτό που ξέρεις να κάνεις...και γώ αυτό που ξέρω να κάνω...

Τώρα αν εσείς οι απόστρατοι γιατροί δεν δέχεστε άλλη άποψη...εγώ δεν μπορώ να σου κάνω κάτι...λέγε οοοοοοοοοοοοοτι σου κατέβει και γώ δεν πρόκειτα να ξανα ασχοληθώ με το θέμω της μητρικής σου...

Ρε phil εσύ είχες κενά στο fsb?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

ΧΤΕΣ ΕΣΤΗΣΑ ΤΟ ΜΗΧΑΝΙΜΑ ΜΕ STRAIKER EXREM+6700+EVGA7900+OCZ 800 GOLD

ΕΙΧΑ ΕΝΑΝ ATHLON XP 3200:inlove: KAI ΘΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΤΟΥ 3DMARK06 ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΤΗΝ ΜΗΤΡΙΚΗ

ΚΑΙ ΕΙΧΑ SCORE 5830

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΤΟ PCPROB ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΠΑΡ ΟΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΕΡΕΣΤ

ΜΟΥ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΧ ΤΑ 3,3 VOLT ΣΤΟ BIOS ΕΙΝΑΙ 3,28 ΚΑΙ ΣΤΟ PCPROB KAI EVEREST ΕΙΝΑΙ 0,6VOLT:blink:

H MΗΤΡΙΚΗ ΣΕ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΟΙ ΣΩΣΤΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΕΛΕΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΡΙΟΣ ΕΚΑΝΕ ΣΩΣΤΗ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ STRAIKER ΚΑΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΤΑΝ ΟΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΕΣ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΑΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΤΟΝ ΑΛΛΟ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΕΧΕΤΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΧΡΟΝΟΣ ΛΟΓΩ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΩΝ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΕΡΕΥΝΑ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΤΡΑΙΚΕΡ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΛΙΩΣΩ :T: :T: :T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά γράφε με μικρά είναι κουραστικό...

Όταν λες δεν σε ικανοποίησε η απόδοση του συνόλου με τι την σύγκρινες;

Με τον 3200+XP δηλαδή και VGA πόσο έβγαζες στο 05;(δεν λέω 06 γιατί δεν θα το έτρεχε αν δεν είχες καλή κάρτα)

~6000points sto 06 με stock 6700 και 7900GT μάλλον καλά είσαι

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.