Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Την Striker Extreme την έχω (είχα πλέον) ένα χρόνο.

Είχα δει το "Cpu Init" αρκετές φορές και πάντα με κάτι ψευτοκολπάκια το ξεπερνούσα...

Μετά την αλλαγή του επεξεργαστή σε Q6600 ενώ όλα πήγαν καλά αρχικά, κάποια στιγμή σε αλλαγή ανεμιστήρων έβγαλε άλλο ένα Cpu init.

Αυτό όμως ήταν και το μοιραίο...

Ότι κι αν δοκίμασα δεν δούλεψε. Advanced κόλπα σαν αυτά που περιγράφετε εδώ δεν δοκίμασα, να πω την αλήθεια δεν έχω όρεξη...

Για μένα η ASUS τέλος!

Με την EVGA είμαι ευχαριστημένος προς στιγμήν και την Striker την έχω για μουσιακό έκθεμα (ή ανακύκλωση...). Αν δούλευε πάντως τελικά θα μπορούσα να κάνω 2ο συστηματάκι...

:TD::TD::TD:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Πλακα πλακα εγω εχω δυο πεθαμενες, η μια με CPU init η αλλη πραγματικα ειναι Dead γιατι εχει καει το southbridge.. Αυτη με το CPU init θα ξαναπροσπαθησω μηπως και στρωσει συμφωνα με τις διαδικασιες που περιγραφονται εδω

http://kostakiss.com/blog/2007/07/08/asus-striker-extreme-cpu-init-error/

Συν ενα σωστο ClearCMOS (αμφιβαλω αν το εκανα ποτε σωστα!! χαχα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!είπα να ξεθαψω το ποστ να ζητήσω βοήθεια.

εχω την asus striker extreme + q6700 g0 .

είπα να ξεκινήσω να κανω λιγο overclocking αλλα εχω φάει σκάλωμα.

εχω ακολουθησει ολες τις οδηγιες αλλα το multiplier στα windows παραμένει στο 6 αντι για το 10.

εχω απενεργοποιησει τα speedstep etc.

επίσης ενω βαζω τις μνήμες στο 4-4-4-12 @ 2.1v αυτές δουλεύουν στο 4-5-5-18 ουτε και εγω ξέρω στα ποσα βολτ.

βαζω μερικες εικονές και ενα βίντεο με τις ρυθμίσεις στο bios.

http://www.youtube.com/watch?v=jB4_vxctc1E

th_12934_ScreenShot005_122_513lo.jpgth_12937_ScreenShot002_122_253lo.jpgth_12939_ScreenShot003_122_483lo.jpgth_12940_ScreenShot004_122_55lo.jpg

Link to comment
Share on other sites

να κάνω ενα Update.

εκανε reset στις default ρυθμισεις του ΒΙΟΣ και κατάφερα να του κανω overclock.

εβαλα το overclock NOS option που εχει στο 10%

ενω στην αρχικη οθόνη μου δειχνει 2,92ghz οταν μπαίνω στα windows μετα απο λίγο πάει μόνο του στα 2,66 ghz.

επίσης το bus της μνήμης εχει πάει στα 880 mhz απο οτι ειδα στην Boot screen και τα timings πηγαν μονα τους 5-6-6-20.

στα test Που κανω με το performance test 7.0 ο επεξεργαστής εχει κατα 8% ΛΙΓΟΤΕΡΗ απόδοση ενώ οι μνήμες εχουν κατα 10% περισσοτερη απόδοση σε σχέση με πριν το Overclock.

:suicide2::suicide2:

Link to comment
Share on other sites

Ποιο BIOS εχεις περασμενο?? Με τους Quad 65nm πηγαινε καλα το 1305..;)

Μπορεις να τον πας ανετα στα 3,2-3,4 με manual overclock.. Ο δικος σου εχει multi 9 οποτε δοκιμασε με fsb 333 και μνημες στα 999mhz θα εχεις καλες επιδοσεις εκει ;)

Θελει να δωσεις ομως και λιγο ρευμα στο chipset στο cpu pll και στο cpu Vcore!!

Link to comment
Share on other sites

εχω το τελευταιο περασμένο 1901 νομίζω.

βασικα με αυτό το 10% εφαγε ενα τρελό σκάλωμα.

δεν δουλευε καλα η ethenet θυρα και μου εβγαλε το cpu init και παλευα με τις μπαταρίες κανα 2ωρο.

βασικα το bus πρεπει να το βαλω unlinked και να επιλέξω 800mhz τις μνήμες για να κρατήσω σφιχτα τα timings Και fsb να βάλω καν 1300 αφου εχει multiplier 10 και ετσι να πιασω τα 3200.

τι τιμες να αυξησω τα ρευματα?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το cpu init αν την πιεσεις μπορει να στο βγαλει μονιμα.. Εμενα ετσι εκαναν δυο μητρικες striker extreme.. Και την παρατησα μετα φυσικα, εβαλα DFI P45 και ησυχασα..

Αν κοιταξεις στο thread πισω στις πρωτες σελιδες θα δεις πολλες ρυθμισεις για τα ρευματα..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.