Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

πεταξα τον 4300 πανω striker

στην αβιτ επαιζε 390χ9=3520 με 1,55 ρευμα.

Οπότε λεω ας κανω το ιδιο..

για αρχη τον παω 3420 και δινω κ 1,55 ρευματακι ετσι για πλακα..

μνημες με 5αρια ΝΒ=1,4,sb=1,55 και ολα τα αλλα αuto..μπαινω στα παραθυρια,ανοιγω ενα core temp,everest και ξεκιναω orthos..

πριν αρχισω βλεπω ενα cpu idle temp 68..μπα λεω ..μετα απο 5min orthos ριχνω μια ματια κ βλεπω 118 βαθμους cpu temp και το orthos να τρεχει κανονικα..(καλα shutdown που ***** εχει η asus???)πιανω την tunig tower 120,ζεματαγε,πιανω το χαλκο γυρω απο cpu ακομα χειροτερα,εβραζε!

η striker βραζει!! δωματιο ειχα 32 βαθμους και παλιοτερα στην αβιτ ακομα κ με 1,6 στο cpu πανω απο 98 βαθμους δεν ειχα δει.. λολ

η ψυκτρα φαινεται να παταει μια χαρα..το βραδακι θα τιν βγαλω-βαλω και 8α δουμε.. για την ωρα εχει βγαλει orthos 16min στα 3240 με 1,42vcore..

απογοητευση η πρωτη επαφη με striker,βραζουν ολα !!βλεπω την abit ab9 να παραμενει στη θεση της για καιρο ακομα :p

Link to comment
Share on other sites

Kαλά ότι βράζει το 680i γενικότερα είναι γεγονός.

Δοκίμασε με λιγότερο ρεύμα, εμένα ο 4300 παίζει στα 3.0 με 1,325 (default).

Επίσης τσέκαρε τις θερμοκρασίες με το realtemp, είναι πιο ακριβές imho...

μα το θεμα ειναι να παιξει στα ιδια ρευματα-συχνοτητες οσο επαιζε στην abit,αλλιως τι να το κανω..αντε εδω να δωσω +- μισο βολτακι..

για το realtemp εχεις δικαιο..δειχνει τουλαχιστον -10 σε σχεση με everest,core temp etc..μοιαζει ποιο λογικο.

to be continued @ night

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

έχω μια Asus striker Extreme και σκεφτομαι να βάλω πάνω εναν ε8400 (1333 fsb) και corsair dominator 1066 ή τις ocz reaper hpc eite στα 800 είτε στα 1150..

η μητρικη υποστηριζει όμως μόνο 800αρες μνημες. το να βαλω 1066 (η 1150) ειναι καλό; θα παιξουν ή πρεπει να τις γυρισω στα 800? μήπως τελικά αξιζει αλλο κιτ; αν μπορειτε δωστε μου τα φωτα σας...σκοπευω να υπερχρονισω τον ε8400 περιπου ως τα 3,4 περιπου.πως προτεινετε να γινει αυτο;

ποιες θα παιρνατε; επισης αναζητειται backplate από την striker extreme αν εχει κανεις διαθέσιμο όπως και την supreme fx η/και καποιο από τα υπόλοιπα συνοδευτικά της μητρικης...

Link to comment
Share on other sites

εχουμε νεα..

με περισσεια χαρα σας ανακοινωνω οτι η ..συμβιωση με την εν λογω μητρικη τελειωσε σημερα αδοξα,αφου ειχαμε ενα καυγα το απογευματακι:bye:..ουτε 2 μερες δεν τιν αντεξα..ετσι ξαφνικα αποφασισε να μην ανοιξει..μουλαρωσε που λενε και στο χωριο μου.τι clear cmos,super tips by mariosalice,βουντου,αγιασμο,δοκιμασα τα παντα η κυρια εκει πεισμα!

καποια στιγμη εκει που ειχα τρελαθει κ ημουν ετοιμος να επιστρεψω με τα μουτρα στο πατωμα στην παλια μου αγαπη,η κυρια ανοιξε.επεσα στην αγγαλια της,μπηκα στα εγκατα του bios φορτωσα defaults,reboot και ...surprizzzzzzzzee!!! η μητρικη μουλαρωσε παλι...δουλευαν ολα τα φουρφουρια κομπλε,αλλα νο ποστ!το ωραιο ηταν οτι στην αρχη δεν δουλευε τπτ κ σιγα σιγα τα φουρφουρια αρχισαν να τσουλανε κ μετα επαιρναν τα πανω τους..

δουλεψε κομπλε αυτες τις 2 μερες μονο 2,5 ωρες το μεσημερι που ειχα παει για μπανιο κ ετρεχε μονη της orthos στα 3240Μιζια...

τετοια αλλοπροσαλη συμπεριφορα ουτε γυναικα τις μερες περιοδου!:rant: ημαρτον! πισω στην ακουραστη.πιστη και παντα προθυμη abit..:T::worship:

ευχαριστω για το χρονο σας

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το oc μόνο μπελάδες έφερνε σε αυτή τη ΜΒ.

Και για να βρείς τη χρυσή τομή θα σου βγεί το λάδι...

Επειδή είχα καλύτερα πράγματα να κάνω τα άφησα όλα default.

Σε OC μία Gigabyte 965P-DS4 που είχα τα πήγαινε πολύ καλύτερα...

Στη striker ανεβάζεις και για να βγάλεις το μισό κέρδος σου βγαίνει το λάδι.

Έλα όμως που η άτιμη παίζει SLI.

Γιατί αν δεν ήταν το SLI δεν υπήρχε λόγος να τη κρατήσω.

Όταν έψαχνα το όφελος απο το OC με 3d marks, spi, winrar κλπ ήταν πολύ μικρό οπότε δεν είχε και νόημα το ρίσκο.

Αν δεν θες default πάρε άλλη ΜΒ :)

Link to comment
Share on other sites

Με πολυ ψαξιμο μπορεις να πετυχεις ενα ας πουμε ικανοιποιητικο overclock και σε αυτες τις μητρικες.. Σε συνδυασμο με το SLI πετας!! ;)

Εγω τελικα καταφερα να σταθεροποιησω τον Q6600 στα 3ghz.. (παρομοια ειναι η μητρικη μου same PCB)

Θελει διαφοροποιήσεις με τις τασεις, higher is not always better.. Και τελος θελει ξυλωμα ολο το συστημα ψυξης γιατι το northbridge και το southbridge βραζουν, οποτε ο υπερχρονισμος ειναι αδυνατος..

Link to comment
Share on other sites

To σύστημα ψύξης είναι πολύ καλό.

Δεν έχει πρόβλημα. Λειτουργεί και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Αντίθετα, θα έχετε πρόβλημα αν το αλλάξετε.

Βάλτε τα ανεμιστηράκια της ASUS σε συνδυασμό με ένα μεγάλο ανεμιστήρα μπρος κάτω και υδρόψυξη στον επεξεργαστή.

Τώρα το καλοκαίρι με τέτοιες ζέστες, κατεβάστε τους υπολογιστές σας στα default και ενεργοποιήστε τη διαχείρηση ενέργειας στους επεξεργαστές.

Δεν έχετε κανένα λόγο να είστε υπερχρονισμένοι.

Κανένα παιχνίδι και καμιά εφαρμογή δεν έχουν ανάγκη τον υπερχρονισμό, πλην ελάχιστων εξαιρέσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πληρωνεις τοσα μια μητρικη για να "καιγεται" και να μη κανει o/c? Μονο για το SLI...

Απο το λιγο που την εχω δει εχω να πω οτι δεν αξιζει με τιποτα τα λεφτα της οταν σημερα υπαρχουν λυσεις με intel chipset+CF.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πληρωνεις τοσα μια μητρικη για να "καιγεται" και να μη κανει o/c? Μονο για το SLI...

Απο το λιγο που την εχω δει εχω να πω οτι δεν αξιζει με τιποτα τα λεφτα της οταν σημερα υπαρχουν λυσεις με intel chipset+CF.

Λαθος κανεις. Η striker κοντευει 3 χρονια, και ακομα την συζηταμε. Δεν λεω,σου βγαζει το λαδι, σε παιδευει, αλλα αποτελεσματα εχεις καλα.Μην ξεχνας οτι πολυ ψηλα σκορ γινοντουσαν με Striker.

Και γενικα σολα αυτα τα ποστ εχουμε πει τα υπερ κ τα κατα.

Link to comment
Share on other sites

Εχει μεινει τοσο καιρο στην αγορα, οχι για τη σταθεροτητα και το o/c αλλα γιατι η nvidia βγαζει chipset πιο σπανια απ οτι η ιντελ και λογο SLI.

Η Blitz δλδ εχει εξαφανηστει σημερα γιατι δεν ειναι καλη m/b, ενω ειναι η στραικερ;

Link to comment
Share on other sites

Δλδ πληρωνεις τοσα μια μητρικη για να "καιγεται" και να μη κανει o/c? Μονο για το SLI...

Απο το λιγο που την εχω δει εχω να πω οτι δεν αξιζει με τιποτα τα λεφτα της οταν σημερα υπαρχουν λυσεις με intel chipset+CF.

Μου αρέσει που ακόμα και σήμερα μετά από δύο χρόνια ασχολούμαστε με τη Striker.

20€ την αγόρασε ο φίλος μας παραπάνω. Δεν κατάλαβα γιατί να προτιμήσει κάτι άλλο.

Σήμερα όπως είχαμε προβλέψει από την αρχή του χρόνου, έφτασε να συμφέρουν οι μητρικές με Intel chipset, λόγω των AMD 3870x2 και των νέων 4850 4870. Αλλά για χρόνια, κάποιοι απολάμβαναν γρήγορα γραφικά, με δύο 8800GTX.

Το Crysis παίζεται χωρίς κανένα πρόβλημα στα 1920x1200 very high με τις κάρτες αυτές στο SLI της Striker.

Δείτε πότε ξεκίνησε αυτό το thread στο πρώτο ποστ. Οι κάτοχοι της Striker δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις σύγχρονες υλοποιήσεις.

Ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του.

Link to comment
Share on other sites

20€ την αγόρασε ο φίλος μας παραπάνω. .

Ουτε καν αυτα δεν πληρωσε γιατρε μου...

Στο τζαμπε την πηρε, και μαλλον ουτε ενα καφε δεν θα με κερασει.

Θα φαω και βρισιμο απο πανω οπως το κοβω.

Αλλα αμα ξανακανω εγω την ξηγα στον συγκεκριμενο φιλο να με φτυσετε...:tongue:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν αυτα δεν πληρωσε γιατρε μου...

Στο τζαμπε την πηρε, και μαλλον ουτε ενα καφε δεν θα με κερασει.

Θα φαω και βρισιμο απο πανω οπως το κοβω.

Αλλα αμα ξανακανω εγω την ξηγα στον συγκεκριμενο φιλο να με φτυσετε...:tongue:

LOL. Έτσι είναι η ζωή. Αλλά θα σου πω μια ιστορία.

Κάποια φορά παρά λίγο να την πω χοντρά στον ντομάτα.

Δεν το έκανα. Όταν έφυγε κατάλαβα ότι τελικά ήταν ένας δικός μου άνθρωπος.

Και κάθε φορά που γράφω, προσπαθώ να μην το ξεχνώ.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.