Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Ουτε καν αυτα δεν πληρωσε γιατρε μου...

Στο τζαμπε την πηρε, και μαλλον ουτε ενα καφε δεν θα με κερασει.

Θα φαω και βρισιμο απο πανω οπως το κοβω.

Αλλα αμα ξανακανω εγω την ξηγα στον συγκεκριμενο φιλο να με φτυσετε...:tongue:

ρε κατεστραμενε σπαμερα ΣΛΝ,

τι ανακριβιες ειναι αυτες!το βρισιμο δεν το γλιτωνεις..:rant:

προς αποκατασταση της αληθειας,

σολωνα μανα μου, ρωτησα και εμαθα πως το γνωστο τσιρακι σου, εχει εισπραξει το ακριβες αντιτιμο που ειχες συμφωνησει με τον αγοραστη.αν δεν μπορεις να ελεγξεις τα τσιρακια σου και στα εφαγαν αυτα,τοτε παρατατο το αθλημα και ριχτο στο χορο...δεν φταιει ο πελατης αν στα εφαγαν οι μεσαζοντες και βγαινεις και λοιδορεις ασυστολως!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply
Μου αρέσει που ακόμα και σήμερα μετά από δύο χρόνια ασχολούμαστε με τη Striker.

20€ την αγόρασε ο φίλος μας παραπάνω. Δεν κατάλαβα γιατί να προτιμήσει κάτι άλλο.

Σήμερα όπως είχαμε προβλέψει από την αρχή του χρόνου, έφτασε να συμφέρουν οι μητρικές με Intel chipset, λόγω των AMD 3870x2 και των νέων 4850 4870. Αλλά για χρόνια, κάποιοι απολάμβαναν γρήγορα γραφικά, με δύο 8800GTX.

Το Crysis παίζεται χωρίς κανένα πρόβλημα στα 1920x1200 very high με τις κάρτες αυτές στο SLI της Striker.

Δείτε πότε ξεκίνησε αυτό το thread στο πρώτο ποστ. Οι κάτοχοι της Striker δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις σύγχρονες υλοποιήσεις.

Ο καθένας ακολουθεί το δρόμο του.

Mε 20Ε την επαιρνα και γω, ειναι καθαρα συγκυριακη η συγκεκριμενη αγορα.

Στα περισσοτερα δε διαφωνω, αλλα οταν βλεπω 2 ποστ απο πανω "καταφερα να τη σταθεροποιησω στα 3γιγα" ε, αυτο παει πολυ. Και 2x nvidia να ειχα δε θα την επαιρνα, θα τις πουλουσα και θα αγοραζα ΑΤΙς + ιντελ και ας μου εβγαινε παραπανω. Μονο γι ανα εχω το κεφαλι μου ηρεμο οτι το κουτι μεσα δε θα βραζει και απο την 1η μερα θα εχω 3.5γιγα χωρις να χρειαστει να ψαξω πουθενα. Οποτε οι κατοχοι στραικερ σιγουρα εχουν να ζηλεψουν κατι απο τις νεες υλοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

p.o.ul.o. κι εγω με την κολλημενη μητρικη του sofou. Μετα απο μια ωρα (τσε βαλε) που πατουσαμε οτιδηποτε βρισκαμε μπροστα μας... δεν καταφεραμε να την κανουμε να παρει μπρος. Μπαταριες, jumper, κουμπακια τπτ. Θα την ξαναδοκιμασω κι εγω με τον 6400 μηπως δεν ηθελε να παρει μπρος απο ευγενεια (καθως ειχε πανω εναν P-D 805 :p) αλλα ειναι τραγικο παντως το σκαλωμα που τρωει.

Καμμενη παιζει να ειναι απο τα κολληματα? ΄H απο λαθος/υπερβολικα πατηματα clear cmos? Εχω να δω μητρικη να καιγεται "απο μονη της" παρα παρα παρα ΠΑΡΑ πολλα χρονια!!

DFI 4tw!

Link to comment
Share on other sites

Αφησα την μπαταρια κανα 4ωρο οξω. Ακολουθησα ενα καρο συμβουλες απο φορα για το "cpu init" bug. Τιποτα!

Moderator στο site ASUS λεει για αναποδες μπαταριες, το εκανα κι αυτο.

Απελπισια. Ολη την μερα (2η πλεον) παλευω out of the box (μην κανει κανα βραχυκυκλωμα η κουκλα μου :p) μαζι της και δεν καταφερα να περασω το cpu init.

Αυτη την ειχα παρει για τον σοφο και μαλλον αφησε την τελευταια της πνοη μαζι του. Δεν βρισκω αλλη εξηγηση.

Εβαλα πανω την δικη μου, με OCZ "SLI-ready" (τρομαρα τους) μνημες. Πρωτο boot....

Περναει το cpu init και κολλαει στο DET DRAM. Ηδη ζεματανε τα heatpipes.

Ολοι λενε οτι ειναι θεμα οτι η μητρικη δεν δινει στις μνημες τα volt που χρειαζονται. "Βρεστε ενα dimm της πλακας, μπειτε bios, δωστε εκει 2.2 ή whatever, και μετα βαλτε τα κανονικα dimms" Δεν εχουμε ρε φιλε 35 dimms!! Αλλαγες slot/1,2 dimms... nada!

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σφαλματα για τετοια μητρικη και SLI μνημες!!

Αρχιζω να πιστευω οτι ουτε τα 20 ευρω δεν αξιζε...

update: Για την παλια/κολλημενη... αλλες 12+ωρες εξω η μπαταρια και παλι τιποτα,

Για την νεα. Βρηκα ενα στικ οτι-ναναι μνημες απο φιλο και επιτελους ειδα μετα απο 2 μητρικες την οθονη bios! Ποσταρε!! Ειχε το 130Χ bios απο μονη της και επειδη διαβασα κατι κουλα για το 1504 προτιμησα το 1401. Εκανα update, και για εγκυκλοπαιδικους λογους ΧΩΡΙΣ να αλλαξω το vdimm ξαναεβαλα πανω τις OCZ-SLI μνημες. Παλι κολλημενο στο DET DRAM. Οποτε ειναι καθαρα σχεδιαστικο λαθος της μητρικης να μην δινει για καποιο λογο τα volt που θελει το spd της μνημης (που θελει να λεγεται και SLI-ready, μερος του SLI-ecosystem κακο χρονο να χουνε το μαρκετινγκ τους μαρανε)

Εβαλα εν πασει περιπτωσει 2.1 volt στις μαπα μνημες και μετα την αλλαγη δεχτηκε τις OCZ!

Μεγαλος θριαμβος.

Η αλλη μαλλον θα παει για κορνιζα στον τοιχο.

Pop art/Andy Warhall φαση κι ετσι! Αν βρω και καπου να τις δινω ρευμα για να αναβουν τα LEDακια της οσο ειναι στον τοιχο θα ειναι καλη φαση πιστευω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αχχ πηρα και γω μια απο δαυτες τις μητρικες τις Striker.. Μεταχειρισμενη, δουλεψε μολις την εβαλα σημερα μπηκε bios.. Επειδη ειχε το 1305 και διαβασα οτι το τελευταιο 1603 ειχε καλα αποτελεσματα σε υπερχρονισμους κλπ, το ειχα σε floppy και το εκανα flash με το AWDFLASH της ASUS απο DOS..

Ολα καλα το BIOS περαστηκε μου εγραψε flashing complete, press F1 to continue..

Πατησα εκλεισε η οθονη και το PC εμεινε εκει, δεν εκανε ποτε restart..!

Οποτε μετα απο 20 λεπτα το εκλεισα με το κουμπακι και το ξανανοιξα παλι ομως δεν εμπαινε BIOS.. Κοιταξα πισω την οθονουλα LED και κολλαει στο "Code Init"

Υπαρχει κατι που μπορω να κανω?? Το CPU init το περναει, γιατι διαβαζω πολλα posts στο thread εδω οτι κολλανε στο CPU init.. Το Code init μπορω να το περασω με καποιο τροπο?? Την αφησα εκτος ρευματος κανα τεταρτο και εβαλα μπρος παλι αλλα τα ιδια χαλια..

Παιζει τιποτα να κανει recover απο cd?? Δεν μπορω αλλο να στηνω και να ξεστηνω το PC, μολις το εστησα με blocks κλπ και τωρα εγινε αυτο!!! :(:(:(

(επισης το ενα κλιπ που σφαλιζει τα Dimms στη Ram ελειπε αλλα η μνημη καθησε μια χαρα διαβασε 4GB 4X1GB κανονικα)

UPDATE: Ανοιξε τελικα επιτελους η μητρικη.. Την αφησα μια ωρα χωρις μπαταρια και χωρις καλωδιο ρευματος.. Μετα εβαλα την μπαταρια εβγαλα την μια καρτα γραφικων και την καρτα ηχου, συνεδεσα το καλωδιο ρευματος και αφου ανοιξαν τα leds πατουσα κανα 3λεπτο το clearcmos.. Μετα πατησα να ανοιξει απο το power button που εχει η μητρικη πανω και ξεκολλησε μπηκα windows.. Ξεχασα επισης να πω οτι εβγαλα ολα τα dimms και αφησα μονο ενα στην πιο απομακρυσμενη θεση απο τη cpu (αναφερεται σε πολλα forums τι βοηθα αυτο)

Θα δοκιμασω να κλεισω σε λιγο και να βαλω παλι τα υπολοια parts του PC back again.. Hope it works :)

Link to comment
Share on other sites

Να 'μαστε παλι.. Ενω δουλεψε για καμμια εβδομαδα ωραια η μητρικη κολλησε παλι..

Ειχα το 1603 bios το τελευταιο δηλαδη.. Ετρεχε 425x8 καλα, βεβαια που και που μπερδευοταν με τον πολλαπλασιαστη και εγραφε οτι ειναι 3,82ghz συνεπως και κολλαγε τοτε, αλλα με ενα κλεισιμο του τροφοδοτικου και ξανα-ανοιγμα ξεκινουσε..

Για να εξαφανιστει αυτο το προβλημα το γυρισα 375x9.. Αυτο ηταν.. Απο κει περα δεν περναει το CPU init με τιποτα.. Εβγαλα την μπαταρια και τα καλωδια για 12 ωρες, την εβαλα σημερα το πρωι στη σωστη μερια, εδωσα ρευμα, αφησα μονο μια μνημη πανω στο πιο απομακρυσμενο slot απο τη cpu, εβγαλα την καρτα ηχου και την μια καρτα γραφικων, δοκιμασα το cmos jumper στις θεσεις 2-3 και μετα στις θεσεις 1-2, πατησα clear cmos με ολους τους τροπους..

Τιποτα κολλαει στο CPU init.. Εχει κανεις καμμια ιδεα να κανω κατι αλλο??

Πολυ ταλαιπωρια η πλατφορμα της nvidia, ολο το καλοκαιρι δεν εχω καταφερει να δουλεψω σωστα τον υπολογιστη.. Μια η P5N32E-SLI, τωρα η Striker..

Τι να κανω επιτελους για να δουλεψει?? Να παρω και αλλη μητρικη?? Αυτη θα ειναι η τριτη μητρικη..:(

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγινε κατι πολυ παραξενο!Εδω και εναν περιπου χρονο ημουν στα 3.0G με 1.325v(BIOS)(Q6600 B3,asus striker extreme).Το καλοκαιρι την πηγα σε μαμισια συχνοτητα και προχτες πηγα να την επαναφερω.Αποφασισα να παιξω λιγο με τις τασεις μηπως μεξω ποιο χαμηλα.

Εχω φτασει στα 1,28v απο bios με 8 ωρες ορθος και ακομα κατεβαινω!

Τωρα ειμαι στα 1,26 μετρημενα με everest και με μια ωρα prime και ολα οκ!

Αφηστε που οι μνημες απο 800 που ειναι πηγαν 1012 με ποσες ωρες memtest του ubuntu!(με 2.20ν)

Απιστευτο ε;;

Edit:1,27 κατεβαινω ακομα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικο:Q6600(B3) στα 3.0Ghz δινω 1.27500 στο bios,μεσα απο everest ειναι 1,25 ενω πριν για το ιδιο fsb ηθελα 1.325 (να δωσω απο bios) και με vcore mod!Απιστευτο;;

Επισης απο 850mhz που πηγαιναν οι μνημες,τωρα ειμαι στα 1012mhz με 5-5-5-18 και 2,2ν!

Link to comment
Share on other sites

Τελικο:Q6600(B3) στα 3.0Ghz δινω 1.27500 στο bios,μεσα απο everest ειναι 1,25 ενω πριν για το ιδιο fsb ηθελα 1.325 (να δωσω απο bios) και με vcore mod!Απιστευτο;;

Επισης απο 850mhz που πηγαιναν οι μνημες,τωρα ειμαι στα 1012mhz με 5-5-5-18 και 2,2ν!

Μη τη σκαλίζεις πολύ τη μητρική.. :laughing::laughing:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεν ξερω αν το εχει ποσταρει κανεις ξανα στο θεμα εδω, το βαζω παντως γιατι ειναι πολυ ενδιαφερον..

QX9650 working on Striker extreme 680i με BIOS 1401

http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?p=2695801

Υπερχρονίζει κιόλας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα.

έχω ένα πρόβλημα. με τη συγκεκριμένη μητρική και μνήμες τις corsair dominator pc 8500 4*1gb δεν ξεκινάει το μηχάνημα. Κολλάει στο post με ενδειξη det dram. με 2 απο τα 4 στικάκια δουλεύει καλά. ξέρεις κανείς τι μπορεί να φταίει;

το bios μου ειναι το 1504

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.