Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

Πιστεύω θα πάει άνετα, αλλά θα σας παιδέψει πολύ μέχρι να είστε σταθεροί.

Αν θέλεις ρεύματα κτλ για να έχεις μια ιδέα από που να ξεκινήσεις πές μου

Με τι bios?....

8500 μπαινει?...

Εμενα που εχω Ε6600 στα 3375, με συμφερει να αλλαξω και να βαλω 8400 η 8500?...

Τωρα ειμαι με αερα με 1.6v στο bios για σταθερα...:hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply
Την πηρα τη μητρικη....60€ σφραγισμενη, αγορασμενη 20€ απο πλαισιο αυτες τις μερες!! Τι να κανουμε....κερδος το θεωρω κι αυτο! Εκανα παραγγελια και εναν 8400 μολις τωρα οποτε αν δεν ερθει αυριο ο επεξεργαστης, τοτε το Σαββατο θα το στησω το μηχανημα. Θα μπει πανω και μια 8800GTS G92 (80€ απο πλαισιο). Αυριο πάω Στουρναρη για τροφοδοτικο και ψυχτρα.

Οτι προβλημα εχω εδω ειμαστε!!

Ευχαριστω απο τωρα παιδια!!

Καλά, έψαξα κι εγώ να βρω στη λίστα με τις μητρικές των 20€ μήπως έχει και Striker αλλά δεν υπήρχε. Ακόμα και RMA να είναι αυτές οι μητρικές, στην πραγματικότητα δεν έχουν πρόβλημα. Ανασταίνονται με διάφορα κόλπα. Το πρόβλημα CPU Init είναι στο socket όπως είπα και με το που βγαίνει ο επεξεργαστής και τον ξαναβάζουμε, ουσιαστικά παίρνει εμπρός γιατί κάποιες φορές δεν σφίγγουμε πολύ την ψύκτρα, προσωρινά μέχρι να βρούμε τι φταίει. Για ψύκτρα λοιπόν πρόσεχε να μην είναι βαριά και η πίσω βάση να μη βρίσκει στα μεταλλικά ποδαράκια και βραχυκυκλώνει.
Με τι bios?....

8500 μπαινει?...

Εμενα που εχω Ε6600 στα 3375, με συμφερει να αλλαξω και να βαλω 8400 η 8500?...

Τωρα ειμαι με αερα με 1.6v στο bios για σταθερα...:hmm:

Ναι συμφέρει ο 45nm διπύρηνος γιατί θα είναι πιο κρύος και πιο γρήγορος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια σημερα πηρα την μητρικη στα χερια μου! Ο φιλος μ που πηγε και την πηρε ειναι ασχετος και πηρε απλα τη μητρικη σε μια σακουλα, χωρις τα παρελκομενα και χωρις κουτι. Ουτε καρτα ηχου, ουτε καλωδια ουτε τπτ... http://www.xbitlabs.com/misc/picture/?src=/images/mainboards/asus-striker-extreme/accessories.jpg&1=1

τπτ απ οτι φαινεται στην εικονα. Τον πηρα να του την παω πισω και μου ελεγε να μου δωσει μια γκιγκαμπαιτ 680ι αντι να μου δωσει τα χρηματα πισω. Τεσπα αποφασισαμε να την κρατησουμε, εξ αλλου αυτος που θα την παρει δεν προκειται να ασχοληθει πολυ πολυ. Θα βαλουμε και μια μουφοκαρτα ηχου και κομπλε.

Οποτε τωρα θελω να μου πειτε πιο bios να κατεβασω και οτι αλλο υπαρχει για τη μητρικη που θα μου χρειαστει.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά έχει κανένας το 1202 να μου το δώσει ? με το καινούριο Bios η striker κάνει κουλαμάρες γράφει ότι νάνε στο ποστ πίσω στην οθόνη και με τα βίας που μπορεί να clockαρει 1GHz παραπάνω έναν Ε4300 αν το έχει κανένας και μπορεί ας κάνει την παλικαριά να το ανεβάσει μπας και δούμε φως

Link to comment
Share on other sites

εμπειροι με την striker θελω τα φωτα σας.

εχω abit ab9 + c2d 4300 παιζουν απροβληματιστα στα 390x9 μαζι με μια 8800GT.

εχει νοημα αλλαγη της abit με τη striker?

quad και οι 2 δεν παιρνουν..(εκτος του Q6..).η αβιτ δεν παιρνει c2d 8xxx,η striker ναι.(αν και χλωμο να παω απο διπυρηνο σε διπυρηνο,μονο για 400-500μιζια κερδος..)

η striker εχει το πλεονεκτημα του sli (μια 2η 8800GT δεν με χαλαγε...)

διαβαζω οτι η striker ειναι λιγο λαχειο και κανει τρελλιτσες,αλλα απο την αλλη βαρεθηκα και την αβιτ..

γιατρε,τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Έφτασε χθες μία striker στα χέρια μου.

Άτιμο πράμα η ρουφιάνα! Μετά από 3 διαφορετικά bios versions, καμμια 500ριά bios reset, γυρω στις 100 BSOD, και 6 εγκεφαλικά, κατάφερα να φτάσω τον 4300 στα 3.0 Ghz. (σταθερά). :fun:

Προτείνω ανεπιφύλακτα το 1202 bios, είναι το μόνο που κατάφερε να παίξει. ;)

Link to comment
Share on other sites

ωραια να οπλιστω με υπομονη λεπον εν'οψη της δικης μου δοκιμης απο δευτερα..

επειδη θα δοκιμαστει κ απο μενα με εναν 4300,any tips- που θα μειωσουν τα εγκεφαλικα τουλαχιστον στο μισο- are welcome..

Link to comment
Share on other sites

Μη δώσεις στο ΝΒ πάνω από 1,4

Δώσε απευθείας στο SB 1,5-1,55

Βρές πρώτα που είναι σταθερές οι μνήμες και μετά άρχισε με τον επεξεργαστή...

Nα έχεις απαραίτητα το ανεμιστηράκι της asus για τα heatpipes και αμα μπορείς βάλε και κανένα ακόμα.

Και η κυριότερη συμβουλή, μην πιεις πολλούς καφέδες γιατί κυνδυνεύει το pc :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Tα ρεύματά μου με τον Ε6600 στα 3,9ghz σταθερά.

cpu->1,55v

NB->1,4v

SB->1,55v

Vtt->1,4v

Ht->1,3v

Bios 1102(παλιό είναι, το ξέρω,αλλά αν κάτι δουλεύει καλά δε το αλλάζεις ;) )

Όταν λες σταθερά τι εννοείς? Με Prime δεν σου βγάζει λάθη?

Το αναφέρω αυτό, για να μη νομίζει ο φίλος αν φτάσει λιγότερο ότι κάνει κάτι λάθος ή φταίει το Hardware.

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι 3 ώρες orthos 9 δεν βγάζει κανένα σφάλμα,σε παιχνίδια κτλ δεν έχει κολλήσει ούτε έχει πετάξει μπλέ οθόνη.Πάντως ο επεξεργαστής σε load έχει 67 βαθμούς με core-temp με νερό, με αέρα απλά δεν γίνεται.

Παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής, ίσως να μην έχει καλό κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι 3 ώρες orthos 9 δεν βγάζει κανένα σφάλμα,σε παιχνίδια κτλ δεν έχει κολλήσει ούτε έχει πετάξει μπλέ οθόνη.Πάντως ο επεξεργαστής σε load έχει 67 βαθμούς με core-temp με νερό, με αέρα απλά δεν γίνεται.

Παίζει ρόλο και ο επεξεργαστής, ίσως να μην έχει καλό κομμάτι.

Παιζει αυτο που λες...Μπορει ο επ0εξεργαστης μου να μην πηγαινει..

Το εχουμε συζητησει εδω παντως πολυ... Παιζουν πολλα πραγματα ρολο..

Σημασια εχει οτι υστερα απο 1,5+ χρονο, η μητρικη πηγαινει μια χαρα και αντεχει και στον χρονο..

Αν και παιδευει η μητρικη, κακα τα ψεματα ειναι super.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το tip είναι ένα.

Βάλε το 1202 bios, από την στιγμή που το έβαλα όλα ήταν θέμα δευτερολέπτων! :banging:

όταν μίλαγα δεν με άκουγες

3 έκαψα κάτι έμαθα και εγώ :happy2:

Link to comment
Share on other sites

Περασα το 1202 σε νεα μητρικη (ειχε το 140..κατι). Κατ' αρχην δε κανει ρισταρτ χωρις να πατησω ο κουμπι ή κανει αλλα αργει υπερβολικα.

Οταν ξεκιναει μενει σβηστει η οθονη πανω απο 3-4' και μετα αβαγκαζομαι να κανω χειροκινητο ρισταρτ για να φορτωσει κανονικα.

Στο ΒΙΟΣ τον 8400 τον βλεπει στις ντιφολτ ρυθμισεις με πολλαπλασιαστη 6 αντι 8 ενω στην εκινηση λει οτι δε τον αναγνωριζει και θελει F1. Στο cpuz τρεχει στα 2ghz (6χ).

2 πληκτρολογια που δοκιμασα κολλανε μεσα στο ΒΙΟΣ οποτε θελουν.

Το τελευταιο το κανει μονο με το 1202, τα υπολοιπα τα εκανε και πριν. Τι να κανω; Ειναι καινουρια υποτιθεται η μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.