Jump to content



ASUS Extreme STRIKER, εμπειρίες (56K Warning)


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 1,7k
  • Created
  • Last Reply

Ρε παιδιά έχω ένα προβληματάκι με τη Striker 2..Ενώ μέχρι προχθές ήταν όλα καλά τώρα δεν κρατάει τις ρυθμίσεις που της βάζω στο bios..Ούτε το fsb, όυτε τα timings για τις μνήμες..Τίποτα..Ενώ βλέπω οτι μέσα στο bios είναι επιλεγμένα timings 4/4/4/10 για παράδειγμα,στο cpuz βλέπω 5/5/5/18 :fist: Καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Τότε είναι λάθος το thread.

Εδώ είναι για την Extreme Striker DDR2.

Ρε παιδιά έχω ένα προβληματάκι με τη Striker 2..Ενώ μέχρι προχθές ήταν όλα καλά τώρα δεν κρατάει τις ρυθμίσεις που της βάζω στο bios..Ούτε το fsb, όυτε τα timings για τις μνήμες..Τίποτα..Ενώ βλέπω οτι μέσα στο bios είναι επιλεγμένα timings 4/4/4/10 για παράδειγμα,στο cpuz βλέπω 5/5/5/18 :fist: Καμια ιδέα?

Η απάντηση εδώ

http://www.thelab.gr/showpost.php?p=729291&postcount=110

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας :) Λοιπόν τον τελευταίο καιρό παρατήρησα το εξής στον υπολογιστή μου. Μια μέρα ενώ έκανε post παρατήρησα τους χρονισμούς των μνημών και ήταν 5 5 5 15 οπότε μου φάνηκε παράξενο. Προσπάθησα να βάλω λοιπόν τους default χρονισμούς των μνημών αλλά το pc δε μπορούσε να ξεκινήσει. Μου λέει ότι κάποιο αρχείο είναι corrupted. Ύστερα έβαλα το cd των windows γιατί με προέτρεπε να κάνω repair, αντί να φορτώσει όμως απο το cd φορτώνει κανονικά από το σκληρό!!! Αυτά με τις μνήμες στο auto, γιατί όπως είπα αλλιώς δεν ξεκινάει. Επίσης έτρεξα το διαγνωστικό των vista για τις μνήμες και μου λέει ότι υπάρχει πρόβλημα στο hardware μου.

Όλα αυτά έχω την εντύπωση ότι συνέβησαν το καλοκαίρι όταν ξαφνικά η Striker για κάποιο λόγο bugάρησε (cpu init bug). Για την ώρα όλα στη κάρτα είναι default. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κακώς έβαλες άλλους χρονισμούς.

Άσε ότι βλέπει η μητρική default.

Επίσης κακώς έκανες repair.

Δεν ήταν αληθινό το μήνυμα για corrupted αρχείο.

Αν έβαζες ξανά σωστά τους χρονισμούς θα μπούταρε χωρίς προβλήματα.

Δες την ψύξη που έχεις αν είναι εντάξει ή έπεσε με τον καιρό η απόδοση λόγω σκόνης ή για άλλους λόγους (ανάλογα τι έχεις).

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν έκανα repair Μάριε, ξεκινούσε όπως είπα με την εγκατάσταση στο σκληρό και όχι από το cd. Εν τέλει το θέμα ήταν απλό. Το SLI ready ήταν στο off και δεν το είχα πάρει χαμπάρι. Το άλλαξα και τώρα τις βλέπει κανονικά. Απλά έτυχαν 2, 3 πραγματάκια μαζί και μου έκανε εντύπωση... Νομίζω ότι χρειάζομαι επειγόντως ή format ή μνήμη... 2 Giga και Vista δεν τα πάνε τόσο καλά μου φαίνεται... Thx anyway guys :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Officially δεν τον σηκωνει.. Unofficially με ενα beta bios καποιος ειχε καταφερει να τρεξει QΧ9650.. Εχουμε ποσταρει λινκ λιγες σελιδες πιο πριν σε αυτο το thread.. Για ριξε μια ματια μηπωςσ βγαλεις ακρη..

Link to comment
Share on other sites

Officially δεν τον σηκωνει.. Unofficially με ενα beta bios καποιος ειχε καταφερει να τρεξει QΧ9650.. Εχουμε ποσταρει λινκ λιγες σελιδες πιο πριν σε αυτο το thread.. Για ριξε μια ματια μηπωςσ βγαλεις ακρη..

Mono ES όμως.

@dimkat

Μην το κάνεις.Δεν θα δουλέψει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω προσπαθησα σημερα να τρεξω για πρωτη φορα την μητρικη αυτη. Εβαλα επανω ενα Ε6300 ενος φιλου και της μνημες του Corsair 1Gb. Δυστυχως ο χρονος του δανεισμου ηταν περιορισμενος και το μονο που ειδα ειναι το ανατριχιαστικο CPU INIT. Αυτην την mobo μου την χαρισε ενας φιλος που την ειχε παρει 10€ χωρις συσκευασια , καινουργια απο το πλαισιο και δεν εχει ξαναπαιξει ποτε. Νομιζα οτι φταιει το bios και οτι θα πρεπει να τοποθετησω πρωτα μια CPU που την σηκωνουν παλαιοτερες εκδοσεις. Απο οτι καταλαβα ομως το προβλημα ενδεχεται να ειναι και αλλου. ΑΠοψε εβγαλα την μπαταρια καρτε καλωδια και αυριο θα ξαναπαω στον φιλο να τεσταρω αλλη μια φορα. Θα πρω και τηλεφωνο στην ASUS Ελλαδας στο 00800-44142044, μπας και μου κανουν κανενα update στο BIOs. Σκεφτεστε τιποτα καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Τελικά άλλαξα το Ε6700 και έβαλα τον q6600 αλλά αντιμετωπίζω το εξής τρελό.:jump:

Η μητρική δεν κάνει υπερχρονισμό με τίποτα ….. βάζω unLinked Cpu fsb 1066 και Mem fsb 1066

αλλά όταν κάνει boot δείχνει mem 800.:suicide2:

Με mem 800 η cpu ανεβαίνει … το δοκίμασα μέχρι 1200 fsb

…..1066 …..1066 πάει μόνο όταν βάζω SLI-Ready Memory Overclock 0%

αλλά απενεργοποιούνται οι επιλογές μέσα στο FSB & MEMORY CONFIG:wall:

Φοβάμαι ότι την ζημιά μου την κάνουν οι μνήμες ….δεν καταλαβαίνω γιατί τις βλέπει σαν sli ready :jump:

Bios 1601

Vcore auto -

NB core 1.4V -

SB core 1.5V –

system Clocks 100,100,100,200-

NVIDIA GPU EX Enable

Mem cellshock

DDR2 1066 (PC8500)

Timings:5-5-5-15

VDimm: 2,3V

Chip: Micron D9GMH 64Mx8

PCB: 8-layer, 240pin

ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦ 1 ASUS 8800 GT

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.