Jump to content



975X & 8800GTX


LevelOne

Recommended Posts

Παιδιά έχω ενα πρόβλημα με το σετάπ μου... Μητρική P5W DH Deluxe και XFX 8800GTX, λοιπόν εχω το εξής κουλό. Με το που κούμπωσα την GTX επάνω, το BIOS ΣΕΡΝΕΤΑΙ! Και οταν λέμε σέρνεται εννοούμε πηγαίνει σαν να έχεις βάλει το Flight Simulator σε πρέσκοτ με παθητική και τέρμα ρεύμα και για κάρτα γραφικών να έχεις μια Geforce 4 MX420.. Ελπίζω να έγινα αντιληπτός :p Σημειωτέον δεν εχω κανένα λειτουργικό πρόβλημα, μια χαρά πάει το σύστημα, απλα επειδή μου φαίνεται αρκετά κουλό είπα μπας και κάποιος ξέρει τι παίζει. Επίσης, με την 7950GX2 που είχα πριν την 8800 δεν αντιμετώπιζα κανένα τέτοιο πρόβλημα...

Link to comment
Share on other sites

περιπου το ιδιο καινε.....αλλα ισως με την αλλαγη καρτας κατι να προκληθηκε.

δοκιμασε να ξαλαφρωσεις λιγακι το συστημα απο τα περιττα πραγματα.........εχω συναντησει περιπτωση ενα συστημα να τρεχει επι ωρες παιχνιδια και κατα την εκκινηση να παρουσιαζει ασταθειες μεσα στο bios.

πιστευω οτι μερικα τροφοδοτικα δεν μπορουν να δωσουν πληρη ισχυ κατα την εκκινηση.........το ιδιο δε συμβαινει βεβαια εφοσον παρει μπρος στο συστημα και ''ζεσταθουν''

και κατι τελευταιο....δοκιμασε να βαλεις μονο 1 μνημη επανω.

Link to comment
Share on other sites

@greekfragma Βασικά ακομα και μετα απο πολλές ώρες λειτουργίας του pc αν μπώ στο BIOS το κάνει.. Δεν νομιζω δλδ να είναι επειδη πρεπει να ζεσταθεί το psu. Παρ'ολα αυτα μπορει απλα να μην δινει σωστό ρεύμα αν και εχω bencharei χωρις πρόβλημα με τον 6600 στα 3,6 και αρκετό oc στην 8800.. Μου μυρίζει καποια ασυμβατότητα σε πολύ χαμηλό επίπεδο. Τωρα για μνήμες, όντως δεν χάνω κατι να το κοιτάξω, αυριο πρωι πρωί! Επίσης ξέχασα να αναφέρω πως το ίδιο πράγμα συμβαίνει και στον κολλητό μου με P5WDH, ASUS 8800GTX και Hiper Type-R 580.

Link to comment
Share on other sites

Απλα με παραξενεύει οτι απο τότε που κυκλοφόρησε η 8800GTX εχουν κυκλοφορήσει 2 ανανεωμένα BIOS τα οποια αγνοούν αυτό το πρόβλημα.. Λες να μην το εχουν πάρει χαμπάρι η να κάνουν τους Jet Lee? Λογικά τοτε αυτο το πρόβλημα θα το έχουν όλοι οσοι έχουν 8800 και P5WDH. Ακόμα και στο 1801beta Bios το πρόβλημα συνεχίζει και υπάρχει...

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν σου κανει και τα αλλα τα κουλα που κανει σε μενα παλι καλα....ακομα περιμενω να βγει μια σοβαρη μητρικη για να αντικαταστησω την p5w dh:( http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=34373

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Χθες, στις 04:05]

Ναι και μαλιστα αρκετά πιο πολύ...

Ενδεικτικά μια 7950GX2 καιει 216watt σε idle και η 8800GTX 251 watt

Σε full load η 7950 τραβάει 270watt ενω η 8800 341watt (με κάθε επιφύλαξη φυσικα)

Ελπιζώ να μιλάς για κατανάλωση ολόκληρου του συστήματος... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έχει τύχει παλιότερα στον FX-53 με την ΑΝ8-SLI Deluxe, γενικά η ASUS λίγο χαζεύει στο BIOS της, μου είχε φύγει με βάλε βγάλε μπαταρία πάντως. Στις άλλες ASUS που είχα-έχω δει δεν έχω συναντήσει παρόμοιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.