Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

Μπράβο ρε παιδιά, ευχαριστώ. Οπότε λογικά μου κάνει αυτό το καλώδιο για να συνδέσω τα z5500, έτσι;

Σχετικά με αυτό που είπε ένας φίλος προηγουμένως, ότι δηλαδή δεν έχει σημασία κι αν τα συνδέσω στην onboard, γιατί την επεξεργασία θα την κάνουν τα z5500, γνωρίζουμε κάτι σίγουρο;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί να σιγουρευτείς ότι λειτουργεί και όλας και δεν πάρεις τζάμπα καλώδιο.:p

Ή τα συνδέσεις στην onboard ή στην creative,διαφορά δεν θα δεις,γιατί digital βγαίνει απ'την μια digital και απ'την άλλη,και μετά αναλαμβάνει δουλειά ο DAC που είναι στα ηχεία,αλλά θα τα έβαζα πάνω στην creative μην μου καθόταν και έπιανε slot χωρίς να χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αρκεί να σιγουρευτείς ότι λειτουργεί και όλας και δεν πάρεις τζάμπα καλώδιο.:p

Ή τα συνδέσεις στην onboard ή στην creative,διαφορά δεν θα δεις,γιατί digital βγαίνει απ'την μια digital και απ'την άλλη,και μετά αναλαμβάνει δουλειά ο DAC που είναι στα ηχεία,αλλά θα τα έβαζα πάνω στην creative μην μου καθόταν και έπιανε slot χωρίς να χρειάζεται.

LoL ? Μα έτσι κι αλλιώς θα κάθεται αφού θα κάνει passthrough το σήμα στην έξοδο :p

dimitris_s: Δεν ξέρω τι ποιότητας DAC έχει η XtremeGamer που έχεις (επειδή φαίνεται λίγο "κομμένη" έκδοση). Πάντως, στις πρώτες X-Fi (π.χ. XtremeMusic που έχω εγώ) είναι προτιμότερο να συνδέσεις τα ηχεία αυτά αναλογικά λόγω του ότι ο DAC της κάρτας είναι καλύτερος από των Z-5500.

Μην παρασύρεσαι λοιπόν από την φαινομενική "υπεροχή" της οπτικής σύνδεσης. Μερικές φορές είναι καλύτερη η αναλογική. ;)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι optical jack?

http://www.lifatec.com/TOSLINK%20MINPLUG_sml.JPG

ωπ

να και κατι καινουριο.

πραγματικα δεν ηξερα οτι υπηρχε κατι τετοιο!!

νομιζα οτι το μπερδευε με το coaxial digital το παιδι:T:

Δεν ξέρω τι ποιότητας DAC έχει η XtremeGamer που έχεις (επειδή φαίνεται λίγο "κομμένη" έκδοση). Πάντως, στις πρώτες X-Fi (π.χ. XtremeMusic που έχω εγώ) είναι προτιμότερο να συνδέσεις τα ηχεία αυτά αναλογικά λόγω του ότι ο DAC της κάρτας είναι καλύτερος από των Z-5500.

την xtreme music εχω κι εγω,αλλα σε ταινιες και μουσικη ακουγεται καλυτερα απο το digital.

στα παιχνιδια το αφηνω στο analogue μονο και μονο γιατι παιζει υποχρεωτικα stereo στο digital....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

την xtreme music εχω κι εγω,αλλα σε ταινιες και μουσικη ακουγεται καλυτερα απο το digital.

στα παιχνιδια το αφηνω στο analogue μονο και μονο γιατι παιζει υποχρεωτικα stereo στο digital....

η εξηγηση που δινω εγω σε αυτο με τις ελαχιστες γνωσεις μου ειναι οτι στις ταινιες η καρτα εχει "μασημενη πιττα",ενω στα παιχνιδια "παραγει"- επεξεργαζεται και τοποθετει στο χωρο ηχο (που καποιες φορες εχει υποστει "φονικη" συμπιεση (ΜΡ3))..βεβαια,αν η μουσικη στην οποια αναφερεσαι δεν ειναι cd η lossless τοτε η σκεψη μου μπαζει τραγικα.

Link to comment
Share on other sites

στις ταινιες περιεχεται μεσα στο αρχειο .mkv ο ηχος σε dts η σε dolby digital,αναμενομενο ειναι να βγαινει στην εξοδο κανονικα ο ηχος 5.1

στα παιχνιδια δεν υπαρχει κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
και τερμα (πριν το boost) η διαφορα στην ενταση ειναι αρκετη.Ενηγουεη.

Δεν κολλαμε εκει...

Καλα μιλαμε οτι επαθα πλακα.. Απο τοτε που τα πηρα εβαλα κατευθειαν το δευτερο σκιν.

Μολις διαβασα αυτο λεω δεν δοκιμαζω???? ΚΑΙ...............WTF !!!!!!

Τουλαχιστον 30% ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΑ !!!!!!!!!!!!!:dance3::dance3::dance3:

Thanx mate :clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά η x-fi platinum είναι καλή για αυτά τα ηχεία?

Δε ξέρω είχα διαβάσει παλιά ένα ποστ που με είχε απωθήσει λίγο απο την creative.

Βέβαια η x-fi είναι διαφορετικό μοντέλο απο την audigy για την οποία λέει το ποστ αλλα..

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=188105&postcount=7 (όποιος δε βαριέται.. το κομάτι που μας ενδιαφέρει είναι ουσιαστικά προς το τέλος εκεί που αρχίζει ενας διάλογος)

Έγινε επεξεργασία από NeuroN
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερετε που μπορω να τα βρω τωρα? εχω ψαξει μαγαζια στο skroutz αλλα σε οσα πηρα τηλεφωνο μου ειπαν οτι εχουν εξαντληθει....ακομα δεν εχω επικοινωνησει με ολα αυτα που βρισκονται στην αθηνα(σε αθηνα τα γυρευω) αλλα ομως τα υπολλειπα που μου μενουν ειναι ακριβουτσικα...επισης δεν θελω να κανω παραγγελια μεσω internet...

plz help !!:shout:

ή αν καποιος δεν τα θελει ας μου τα πουλησει αν δεν βρω ακρη...

Έγινε επεξεργασία από PeleGiannisGalpe
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.