Jump to content



Logitech Z-5500 Digital THX Speaker System MANY PHOTOS (56k beware!)


Recommended Posts

  • 2 weeks later...

:weep:

Αααρχίσαμε...

Μετά από μερικές διακοπές ρεύματος ενώ ήταν σε standby, πάω να δω μια ταινιούλα, ανάβω τα z5500 και μέχρι να αφήσω το Remote κάτω βλέπω ότι είχαν σβήσει. Λέω ******* τα κλεισα κατά λάθος. Τα ξανανάβω, σε 2 δευτερα κλείνουν με ένα χςςς. Ξανανάβω, ξαναχςςς και κλείνουν.

Αρχίζω να βρίζω, λερώνω σωβρακάκι κλπ... Και εφαρμόζω την τελική λύση σβησίματος από το διακόπτη και αφαίρεση από τη μπρίζα. Ξαναβάζω μπρίζα, ανάβω διακόπτη, ανάβω ηχεία και παίζουν κανονικά, ΑΛΛΑ...

Κάθε φορά που ανάβω το διακοπτάκι πίσω από το woofer ακούγεται ένα τσιτσιρισμα για λίγο από το woofer μέσα. Για κανά δεύτερο το πολύ και μετά παίζουν κανονικά...

Να αρχίσω να ανησυχώ? Λέω να ανοίξω να δω από που έρχεται το τσιτσίρισμα. Το χει κανάς άλλος?:help:

*edit

Τι ήθελα και μίλησα... Ξανάσβησαν στο άσχετο μετά από 20 λεπτά μουσικής. (Χθες έβγαλαν 2 ώρες ταινία στο max πάντως)

Εγγύηση προφανώς ληγμένη... Να κυνηγήσω την apc για το πολύμπριζο ασφαλείας της άραγε?

Έγινε επεξεργασία από Spanaks
Γκαντεμιά...
Link to comment
Share on other sites

:weep:

Αααρχίσαμε...

Μετά από μερικές διακοπές ρεύματος ενώ ήταν σε standby, πάω να δω μια ταινιούλα, ανάβω τα z5500 και μέχρι να αφήσω το Remote κάτω βλέπω ότι είχαν σβήσει. Λέω ******* τα κλεισα κατά λάθος. Τα ξανανάβω, σε 2 δευτερα κλείνουν με ένα χςςς. Ξανανάβω, ξαναχςςς και κλείνουν.

Αρχίζω να βρίζω, λερώνω σωβρακάκι κλπ... Και εφαρμόζω την τελική λύση σβησίματος από το διακόπτη και αφαίρεση από τη μπρίζα. Ξαναβάζω μπρίζα, ανάβω διακόπτη, ανάβω ηχεία και παίζουν κανονικά, ΑΛΛΑ...

Κάθε φορά που ανάβω το διακοπτάκι πίσω από το woofer ακούγεται ένα τσιτσιρισμα για λίγο από το woofer μέσα. Για κανά δεύτερο το πολύ και μετά παίζουν κανονικά...

Να αρχίσω να ανησυχώ? Λέω να ανοίξω να δω από που έρχεται το τσιτσίρισμα. Το χει κανάς άλλος?:help:

*edit

Τι ήθελα και μίλησα... Ξανάσβησαν στο άσχετο μετά από 20 λεπτά μουσικής. (Χθες έβγαλαν 2 ώρες ταινία στο max πάντως)

Εγγύηση προφανώς ληγμένη... Να κυνηγήσω την apc για το πολύμπριζο ασφαλείας της άραγε?

mail στη logitech να δεις τι παιζει και μηπως βγαλεις ακρη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ. Και καλό θα ήταν να τους μιλήσεις πριν βάλεις χέρι στα ηχεία.

Σιγά... η εγγύηση έχει λήξει χρόνια τώρα...

(και πείτε ότι δεν το έγραψα, αλλά τα ηχεία δεν παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα πλέον...)

...και όπως ήταν αναμενόμενο... με το που έγραψα ότι όλα καλά... μετά από 1 ώρα κοντά στο 1/2 της έντασης τα ηχεία έσβησαν και δεν ξαναναψαν ποτέ... (ίσως λόγω ζέστης, αλλά τώρα μόνιμα ακούγεται ένα τζζζζζ όταν ανάβει το διακοπτάκι και δεν μπαίνουν ούτε σε standby...)

Με γεια μου...:rap:

*έδιτ

και φυσικά αφού μείναν πάλι λίγη ώρα εκτός μπρίζας... δουλεύουν ξανά...

Θα στείλω mail σε logitec και apc αύριο να δω απαντήσεις.

Έγινε επεξεργασία από Spanaks
double post.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδιά καλησπέρα εδώ και 8 χρόνια έχω κάτι ηχεία Yamaha TSS-1 τα οποία χρησημοποιώ μέχρι και σήμερα στο pc μου με οπτική ίνα. Όταν τα είχα πάρει (με 100.000 δρχ τότε:D) δεν υπήρχαν και πολλές επιλογές καθότη δεν έβρισκες εύκολα dts Κτλ. σε ηχεία υπολογιστή. Έχω μείνει κατα ευχαριστημένος με την απόδοση τους και ακόμα είναι σκυλιά κ δεν έχουν βγάλει κανένα πρόβλημα. Σκεφτόμουν για μια αναβάθμιση χωρίς να είμαι σίγουρος βέβαια για τα logi (δύσκολος ο αποχωρισμός!!). Αξίζει πιστεύετε η αναβάθμιση ή να μείνω με τα yamaha και να κάνω οικονομία;;;) Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν "νοιώθεις" ότι χρειάζεσαι αναβάθμιση τόλμα το άφοβα.

Εξακολουθώ να πιστεύω ότι είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους (και το λέω έχοντας μια πρόσφατη τρύπα 700€ στην τσέπη από τον ενισχυτή και τα ηχεία που πήρα).

Link to comment
Share on other sites

πιστευω ειμαι απο τους πιο καταλληλους να σου απαντησουν...

και αυτο διοτι τα tss-1 τα ειχα παρει και εγω καπου τοτε, πριν απειρα χρονια!!!

τα ειχα με το xbox1 και τωρα μιας και ξεπεραστηκαν τα εχω στο σαλονι να συνοδευουν τον απλο ηχο της τηλεορασης...

respect αυτα τα ηχεια!

anyway

τωρα εχω εδω και 2+ χρονια τα z5500

....

με κλειστα τα ματια πανε και παρτα φιλε...

οσο καλα και να ηταν τα tss-1, μην το συζητας..

εκει που τελειωναν αυτα και λιγο πιο πριν..., ξεκιναει η μαγεια των 5500...

go for it!!!

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ο ενισχυτής ωραίος θα μείνει κιόλας στην τελική αλλά τα ηχεία είναι καλύτερα;;;

Απο τότε που τα άκουσα νοιώθω φτωχός συγγενείς με τα z5500 που έχω :(

Τα μεταφορικά είναι γύρω στα 30€ αν θυμάμαι καλά. Αν δεν είχα τα logi θα πήγαινα γιαυτά με τα 1000

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια σημερα καθως εβλεπα ταινια εβαλα το centrer τερμα σε δυναμη και στις ομιλίες ακουγοταν ενα σαν τριξιμο.Το χαμηλωσα και ολα καλα. Υπαρχει προβλημμα??Μηπως ειναι χαλασμενο το ηχειο?? Πειτε μου γιατι ειμαι ετοιμος να σκασω:(

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.